agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2006, 11:06   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Sığla (Liquidambar orientalis)

Sığla sadece bizim ülkemizde Köyceğiz-Dalaman arasında yetişen endemik bir tür. Milli bonsai listemizdeki ağaçlardan.

Eklenen Resimler

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2006, 13:30   #2
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
...Bu ağacı bende yeni keşfettim.Pahalı olan acer'e (akçaağaç) benzemesinden dolayı ucuz bir alternatif.Üstelik benzer yönü sadece bununla kalmıyor güneş gören yerler acer gibi kırmızı renge dönüyor.Fotolarınıda ilave ediyorum.

Eklenen Resimler

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2006, 13:31   #3
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

...Buda yaprakların görüntüsü...

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2006, 13:32   #4
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

...Bonsaisi

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2006, 13:39   #5
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

...Saksıda..

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2006, 13:49   #6
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

...Bonsai sığla...

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2006, 13:51   #7
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

...Bonsai sığla sonbahar...

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2006, 16:35   #8
meyve sineği

drosophila's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
bende karşıdan yapraklarını ilk gördüğümde acer sanmıştım. tohumları bir ön işleme tabi tutulmadan direk ekiliyor. peki çelikle üretimi mümkün müdür? **** hangisi daha uygundur? tohumdan mı çelikle mi. büyüme süreci de çok yavaş değilse deneyebilirim.

drosophila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2006, 17:13   #9
Ağaç Dostu

Fidancılarda bu türe pek rastlamadım acaba İstanbul ikliminde yaşayabilirmi araştırmak lazım

Eski 30-06-2006, 17:37   #10
meyve sineği

drosophila's Avatar

Liquidambar orientalis (Anadolu Sığla Ağacı)

yuvarlak tepeli, 20 ye varan boyu vardır. yaprak lopları 3-5 adettir. mart-nisan ayında çiçek açar. meyveleri 2-2,5 cm çapında olup kasım ayında olgunlaşırlar.
Güneybatı Anadolu da muğla'da marmaris , köyceğiz , dalaman ve fethiye'de , denizli'de eskere ve tavas'da , antalya bucak'ta yayılış gösterir.
Asıl geniş yayılışını MUĞLA ilinde yapar.
kışın soğuklardan ve donlardan koruduğumuz sürece istanbul'da yaşayabilir diye düşünüyorum. sonuçta anadolu sığla ağacı diye geçiyor. bu iklimde yaşatmak çok zor olmasa gerek. tabi sadece fikir. uzmanlardan bilgi bekliyoruz.

Kaynak: Dendroloji (Prof.Dr.Faik Yaltırık , Prof.Dr.Asuman Efe)

Eski 30-06-2006, 17:43   #11
Ağaç Dostu

Limon ağacı gibi yazın dışarıda kışında balkon gibi korunaklı yerlerde yetiştirilir kanısındayım denemek gerekiyor yalnız ilk önce fidanı bulmamız lazım

Eski 30-06-2006, 18:03   #12
meyve sineği

drosophila's Avatar

okulda birkaç tane sığla ağacı var. yerlerde bir sürü kozalak vardı. (sanırım buna meyve kurulu deniyor) ama tohumları kasım da olgunlaşıyormuş. tohumdan deneme yapabilirim. sonbaharı beklemek gerekiyor. yerlerde boş meyve kurullarını gördüğümü hatırlıyorum. hatta birkaç tanesine tekme bile atmış olabilirim.küre şeklinde dikenli, gürz gibi şekli var. sonbaharda unutturmayın mutlaka tohumunu bulacağım.isteyenlere yollayabilirim.

Eski 30-06-2006, 19:19   #13
Ağaç Dostu

Tamam olur ben sana hatırlatırım

Eski 01-07-2006, 12:36   #14
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oktars
Limon ağacı gibi yazın dışarıda kışında balkon gibi korunaklı yerlerde yetiştirilir kanısındayım denemek gerekiyor yalnız ilk önce fidanı bulmamız lazım
...Turunçgiller veya tropikal türler gibi bir özelliği varmı araştırmak lazım ki kışın kapalı bir yere alabilelim zira dış mekan türlerin kışın en az 45 günlük soğuk bir dinlenme dönemi geçirmesi gerekiyor.yoksa ömrü 1 seneyi geçiyor.

Eski 24-07-2006, 10:54   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Fidancılarda bu türe pek rastlamadım acaba İstanbul ikliminde yaşayabilirmi araştırmak lazım
Arkadaşlar,
burnumuzun dibinde böyle güzel bir ağaç var, biz tutturduk acer palmatum diye
sığla-günlük ağacı bence Türk bonsaicilerin mutlaka elinde olması gereken bir ağaç..

http://www.mineflora.com/product.asp...937&associate=

bulamayanlar için işte link ,bulamadım mazareti olmasın lütfen

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2006, 12:08   #16
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu
biz tutturduk acer palmatum diye
Takıntıya sahip olmak kolay değil

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2006, 13:11   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sığla ağacından yağ çıkarıldığını bilir miydiniz? Üstelik bu yağın parazit öldürücü, mide hastalıklarında tedavi edici olması nedeniyle ilaç endüstrisinde kullanıldığını? Dünyada sığla yağı üreten iki ülkeden birinin Honduras, diğerinin Türkiye olduğunu?
http://www.mugla-turizm.gov.tr/tr/09410.asp

Kleopatra'nın aşk iksiri Hipokratın ilacıydı

Sığla ağacı, Köyceğiz ve çevresinde yetişen nadir bir ağaç türü. Türkiye'den başka Rodos ve Çin'de yetişiyor. Günlük ağacı da denen bu ağacın salgısı kozmetik sanayiinin vazgeçemediği bir hammadde. Mısır Kraliçesi Kleopatra, yağını aşk iksiri ve parfüm olarak kullanmış. Hipokrat döneminden beri sağaltıcı etkileri nedeniyle ilaç olarak da kullanılmış. İyi bir antiseptik ve parazitlere karşı etkili. Türkiye'nin bu doğal zenginliği perişan durumda. Büyük sığla ormanları küçüle küçüle ufak korulara dönüşmüş. Kimsenin kılı kıpırdamıyor. Bir tek etkinlik olsun diye sığla fidanı diken ilkokul öğrencileri var meydanda

Reçinesi cildi yumuşatıyor ve temizliyor

Sığla ağacı (liquidambar oriantalis) dünyada pek az yerde, Türkiye'de ise güneybatıda yetişiyor. 20 metreye kadar boylanan, çınar görünüşünde bir ağaç. Sığla yağı, güzel kokusu ve tedavi edici özellikleri nedeniyle en eski Akdeniz uygarlıklarından beri kullanılagelen bir salgı. Kuru yongaları mevlitlerde ve kilise ayinlerinde yakılarak tütsü yapıldığı için bu ağaca günlük ağacı da deniyor.
Sığla yağı elde etmek için bahar aylarında ağaç gövdelerine çizikler açılır. Temmuz ayından itibaren gövde üzerinde biriken salgı ve kabuklar özel bıçaklar ile kazınır. Bu salgı ve kabuklar sıcak su ile kaynatıldıktan sonra özel preslerde sıkılarak sığla yağı elde edilir. Sığla yağının bileşiminde hoş kokmasını sağlayan sinnamik asit (tarçın kokusu veren madde), uçucu yağ ve reçine bulunuyor. Sığla yağı Hipokrat döneminden beri kullanılan, eski hekimlerin reçetelerinde de sık sık rastlanan bir şifa kaynağıdır
http://www.milliyet.com.tr/2004/06/2...ess/bus06.html

MÖ Fenikeliler ve Mısırlılar arasında bir ihraç ürünü olan sığla yağı Mısırlılar tarafından ölüleri mumyalamak için kulanılmıştır. Osmanlılar tarafından Ev Hayvanalarına musallat olan haşerelere karşı ve sünnet olan çocukların yaralarının çabuk iyileşmesi için yaralara sürülmüştür.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2006, 22:42   #18
meyve sineği

drosophila's Avatar

birkaç gün önce kasım beklemem gerektiği halde dayanamayıp sığla ağacından bir kozalak yürüttüm. 2 arkadaş epeyce zıplamamız gerekti fakat sonunda arkadaşım bir tane kopartabildi. kozalak 4-5 gündür evdeydi. bugün iyice açıldığını gördüm. içinden kanatlı tohumların yanı sıra bir sürü minik şey çıktı. yüzlerce.büyüklükleri kırık bulgur tanesinin yarısı kadar.
Name:  liquidambar orient.JPG
Views: 11368
Size:  30.9 KB
bu ağacı tanıyanlarımıza soruyorum. bu küçük şeyler nelerdir. sayın ormancı abilerim ablalarım.

Eski 17-10-2006, 22:58   #19
meyve sineği

drosophila's Avatar

bir de tohumları kasım yanıda toplayacağız fakat bunları ne zaman ekmemiz gerekiyor?
kasımda isteyenlere bu tohumlardan yollayabilirim elimden geldiğince

Eski 04-11-2006, 14:32   #20
meyve sineği

drosophila's Avatar

Alıntı:
Tamam olur ben sana hatırlatırım
hatırlatmayı unuttunuz.
ben 1 hafta önce iki kozalak daha koparttım sığla ağacından. fakat ekilme mevsimiyle ilgili bilgiyi hala bulamadım. baharı beklemek gerekiyor mu? yoksa bu mevsimde mi ekilmesi gerekiyor?
bu arada elimde epeyce tohum var isteyenlere yollayabilirim. bizim endemik türümüz olan bu ağacın denemesini mutlaka yapmalıyız bence.

Eski 04-11-2006, 16:46   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Dostlar başka sahifelerde de belirtmiştim. İsparta /Sütçüler de Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı var. Milli Parklar statüsünde.Burada Sütçüler Orman İşletme Md.lüğü Sığla Yağı elde ediyor. İsteyen olursa Sığla Fidanı satıyorlar.
Bilgilerinize sunulr.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2006, 21:52   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drosophila
hatırlatmayı unuttunuz.
Haklısınız unuttum
Tohum ekim zamanı genelde kasım aralık ayları arası bildiğim kadarıyla fakat emin değilim konunun uzmanı arkadaşlar cevap verse daha iyi olur. Fakat ben elimde ki meşe, akçaağaç, erguvan, hurma, hünnap, fındık, alıç, muşmulla ve şeftali tohumlarını geçen hafta ektim. Bakalım ne kadarı çıkacak geçen sene tohumdan çıkanları şubat ayında dikmeyi düşünüyorum tabiattan aldığımızı tekrar geri vermemiz gerekiyor.

Eski 21-11-2006, 23:33   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2006
sığala

Yaklaşık bir buçuk yıl önce topladığım ve geçtiğimiz bahar başlarında ektiğim sığala fidanlarımı göstermek istedim.

Name:  sığalalar.jpg
Views: 17317
Size:  32.9 KB

Öncelikle sığalanın yetiştirilmesinin kolay olduğunu söylemeliyim. Benim gibi ağacın yetiştirilmesi konusunda çok az olanakları olan birinin bile bu ağacı yetiştirmesi sorun olmadı. Tohumları elde ettikten sonra birbirinden ayrı olacak şekilde torfa ekmeniz ve düzenli sulamanız yeterli. Tohumları toprağa serpiştirirsenizokadar çok filizleniyor ki şaşırırsınız. Ancak gövde kalınlaşmadan ayırma işlemi yapılmamalı. Aksi takdirde ölüyorlar. Balkonum çok az güneş alıyor. Yine de bu fidancıklar büyümeyi başardı. Meşe fidanlarındaki mantarlanma bu ağaççıklarda olmadı. Son derece dayanıklı ve güzel bir ağaç. Herkese tavsiye ederim. ****** fidanına ulaşmayı başaranlar vakit kazanmak için fidan satın alabilir ve tohumla vakit kaybı yaşamayabilir. Bir seneden kısa bir sürede yaklaşık 20 cm oldular.

banzay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2007, 15:30   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2007
sayın hocalarım,ben bu agacın doğal olarak yetiştiği yerlere çok yakın bir yerde oturuyorum.bu kadar değerli endemik bir türe bu kadar yakınken bundan yararlanayım dedim.bu agaçtan açıkçası bonsai yapmak istiyorum.fakat ağacın çelikle üreyip üremediğini bilmiyorum.dahası tohum dışında nasıl ürediğini bilmiyorum.bu ağacın yetiştirilmesi hakkında fikri olan var mı?

med472 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 22:05   #25
Yeni Üye

mor salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2007
Arakadaşlar bu sayfada bazı ciddi hataların yapıldığını düşünmekteyim;
sığla ağacının lopları kertikli olmaz ancak yollanan resimlerin bir çoğunda interloblar da girintiler görülmekte. yaprak şekli sayın cemboanın 3 numaralı mesajda gösterdiği şekle sahiptir.

Ayrıca bu ağacın yayılımı sorulmuş; Liquidambar orientalis iç anadolu ve doğu anadolu bölgeleri hariç hemen hemen her bölgede nemli ve derin topraklarda üretilebilir.

mor salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 22:09   #26
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili mor salkım, eğer sığla türlerini (anadolu sığlası, doğu sığlası, amerikan sığlası) birbirinden ayırabilmek için gerekli bilgilere sahipseniz bunu bizimle paylaşmanızdan memnun oluruz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 22:35   #27
Yeni Üye

mor salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2007
doğu sığlası ve anadolu sığlası bildiğim kadarıyla Liquidambar orientalis'e verilen iki ayrı ad.
Doğu sığlasını, batı sığlası (ya da Amerikan sığlası) olarak bilinen Liquidambar styraciflua 'dan ayıran başlıca fark yaprak ve nuks meyve büyüklükleridir.

Batı sığlasının yaprak büyüklükleri 15 cm, küremsi birleşik meyveleri ise 2-3 cm civarındadır.
Doğu sığlasının yaprak ve meyve büyüklüğü daha küçüktür

Liquidambarların başka bir alt türü olan Liquidambar formosana hakkında malesef pek fazla bilgiye sahip değilim ancak lop sayısının 3'ü çok nadir geçmesi ve loplarının kenarlarının biraz daha kavisli gelmesi ile ayrıldığını söyleyebilirm

Düzenleyen mor salkım : 21-10-2007 saat 22:41 Neden: resim ekleme
mor salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2007, 18:48   #28
meyve sineği

drosophila's Avatar

çimlenen amerikan sığla

geçen yıl da denemiştim fakat olmamıştı. bu yılki denememde 2 hafta bekleyip az daha olmadı atayım artık diyecekken bir baktım çimlenmişler.2 hafta önce toplanıp kozalağın açılması beklenip hemen ekildiler.

Liquidambar styraciflua - Amerikan Sığla Ağacı

Name:  IMG_062200.JPG
Views: 8582
Size:  15.3 KB

Name:  IMG_061500.JPG
Views: 8264
Size:  11.3 KB

Eski 03-12-2007, 09:04   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Drosophila iyi gunler, cimlenen siglalarinizin uzun omurlu olmasini dilerim.
Bonsai forumuna yazdiginiz icin onlari buyuyunce bonsai yapacaginizi dusunuyorum. Yeni basliyan biri icin tohumdan bonsai yapmak zaman aldigi icin yeni basliyanin hevesi gecebilir. O yuzden ben size bir fidanciya gidip uygun bir fidan almanizi ve bonsaiye onunla baslamanizi oneririm.

Siglalariniz da buyudugu zaman onlar uzerinde nasil calisacaginizi deneyimlerle ogrenmis olursunuz.
Bol sanslar.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2007, 21:34   #30
meyve sineği

drosophila's Avatar

teşekkürler Ali bey. benimkisi biraz sabır denemesi. amacım bonsai olsundan ziyade doğmalarını büyümelerini seyredeyim kıvamında olduğu için tohumdan çimlendirme daha cazip geliyor bana. çimlendiklerini görünce insan evlat sahibi gibi oluyor. büyümeleri zaman alıyor. kızılçamım henüz bir karışı geçmedi. çamları tohumdan yetiştirmeyi kimseye tavsiye etmiyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024