agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2006, 00:47   #1
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Ladin (picea)

Bunlar ladin (picea) kozalakları. eğer tohumlar boş değilse çok kısa süre çimlenebilir.

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2006, 10:45   #2
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Bu bahsedilen ladin kozalaklarını bizde görseydik.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2006, 20:42   #3
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Ladin kozalağı

Name:  r3_ladin.jpg
Views: 2219
Size:  11.2 KB

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2006, 18:12   #4
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
...
Name:  11.jpg
Views: 14632
Size:  61.7 KB

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2006, 08:46   #5
Joy
Fatih

Joy's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2006
çok güzel duruyor mavi ladin den bonsai elde etmek mümkünmü acaba ?

Joy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2006, 14:39   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Joy, bonsai elde etmek, derken satin almayimi anlatmak istediniz, eger oyle ise resimde gordugunuz bonsai gibi bir agaci zaten sahibi kimse onu satmaz. Yok boyle bir agac yapabilirmiyim diye sormussaniz, o da size kalmis birsey. Bonsai yapmak icin bu sitede her turlu bilgi bulunuyor, bu bilgileri okumakla ise basliyabilirsiniz. Sonra yeterli bilgi sahibi oldugunuzu dusundugunuz an bir fidanciya gidip [nasil fidan secilir, okuduklarinizdan ogreneceksiniz.] bansai yapacaginiz fidanlari aldiktan sonra, burdaki arkadaslar da yardimci olacaklar ve sen hayal ettigin bonsaileri yapacaksin. Simdiden kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2006, 10:27   #7
Joy
Fatih

Joy's Avatar

merhaba Ali. H.Ali bey ben cok amatörüm ama cok hırslıyım bugüne kadar hiçbir sekilde bilgimde yoktu sitemizdeki bonsai yetiştirme tekniklerini okudum ve anlamaya basladım.Evet bonsai satın alınmaz cok emek gerektiren bi iş gibi gördüm yapacagıma inanıyorum.Benim ilk gördügümde korktuum gövdesini nasıl kalın oluyor diye cok düşündüm okuyunca anladım demekki oluyormus sizin gibi bilgi sahibi insanlardan bilgi alışverisi yapabilmek benim içimi cok rahatlattı.Okudukca daha iyi anlıyorum egitim şart..Okuduklarıma göre benim ilk etapta yapmak istedigim yamadori teknigi.Mavi ladin için sordugum soru ise su amaçlaydı sakarya da oturuyorum ve mavi ladin yetiştirmek zor ögrendigim kadarıyla çok az agac gördüm piyasada cok sevdim ve mavi ladin i bonsai sini de yapmak istiyorum bu yüzden di sorum cok tesekür ediyorum ellerinize saglık paylaşımlarınız için...

Eski 27-12-2006, 11:48   #8
Joy
Fatih

Joy's Avatar

Sayın Ali.H. ALi bey uyuyamadım 1 soru daha sorucam
Mavi ladin dıs mekan bitkisi olarak yetişiyor biz mavi ladin i bonsai yaptıgımız zaman iç mekan da yetiştirme imkanımız varmıdır ?
şimdi uyumaya gidebilirim

Kendimi kasap önündeki cigerci kedileri gibi hisediyorum Bilgiye okadar açım..

Eski 27-12-2006, 12:27   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Merhaba Joy, sorunu "bonsaiye baslamak icin ne yapmak gerekir" formunda cevapladim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2007, 23:58   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Merhaba herkese selam.Bende yeni bonsai meraklısı olarak buradaki tecrübeli arkadaşlarıma mavi ladinle ilgili birşeyler sormak istiyorum.Geçenlerde 3 tane mavi ladin bonsai aldım.Tohumdan yetişme sanırım **** küçük fideden bonsai olmuşlar.Çok şirinler ve benim mavi ladin hakkında bilgiye ihtiyacım var.Yani çok su istermi, güneştemi durmalı gibi buna benzer bilgiler.Birde topraklarını değiştirmek istiyorum nasıl bir karışım kullanmalıyım.Teşekkürler şimdiden.

seckayn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 09:33   #11
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Merhaba, forum içi arama yapın, Mavi ladin başlıklı bir kaç bölüm var. Onları okumanın faydası olacaktır.
Diğer çam türleri gibi düşünün ladini de, çok su isteyen türler değil çamlar, bonsai sulaması konusunu okuyun, toprak kurudukça sulayın. ne tam kuru olsun ne çok ıslak. Sulama en önemli faktör başlangıç için. İç mekanda bulundurmadığınızı düşünüyorum. Güneşli bir ortamda durmaktan rahatsız olmayacaktır. Ama bitkinin ihtiyaçlarını farkedip ona göre ortamını ayarlamak gerekir. Toprak hazırlama konusunda da yine sizi forumdaki bilgilere yönlendireceğim, nasıl bir karışım hazırlamak gerektiğine dair bilgiler bulacaksınız. Toprak değiştiriken kök budaması gerekiyor olabilir. Ağacın gelişmişliğine göre.
Fotoğraflarını eklerseniz ağaçlarınızın biçimlendirme konusunda da birlikte düşünelim.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 12:13   #12
Ağaç Dostu

Merhaba Memet tesekkur ederim yardimin icin ancak benim soyle bir sorunum var.Gozlerim bozuldu bozulacak.Ladin baslikli forumlara baktim.Ladin bonsaide sunlar yapilir, soyle toprak kullanilir gibi bir bilgi yok.Bu sitede bence bir eksik var.Genel olarak hersey var aslinda hatta bazi yazilar son derece bilimsel yazilmis belliki isinin ehli insanlar da var burda.Benim gordugum eksik;mesela "bonsai agac turleri" basligi altinda sadece o agac icin "bundan bonsai olur" gibi bir anlam cikiyo.Halbuki ladin basligi altinda bu agacla calismis olan arkadaslar tecrubelerini paylasabilir.Teknik bilgiler verilebilir.Boyle olsaydi yeni baslayanlar icinde cok iyi olurdu diye dusunuyorum.
Yazdiklarim yanlis anlasilmasin bu site bence bulunmaz bir kaynak bu ulke icin.Benimki sadece bir oneriydi.Birde yazi icin kusura bakmayin.Benim klavye Turkce degil anlamissinizdir sanirim.Tesekkur eder saygilar sunarim.

Eski 14-03-2007, 20:22   #13
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
seckayn haklı gibi

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 20:28   #14

memet's Avatar

Bu önceden bir mavi ladin çalışan olmadığı için olabilir.
Bonsai yapımı için geçerli genel kurallar ladin içinde geçerli olacaktır.
Şimdi yapmamız gereken en güzel şey, seckayn'ın mavi ladini üzerinde çalışarak bu eksiği kapatmak olacak.
Elindeki ladinin fotoğraflarını eklersen hem üzerinde konuşuruz. hem de bu durumu telafi etmiş oluruz.

Eski 14-03-2007, 22:27   #15
Ağaç Dostu

Vallahi bende çok sevinirim.Şimdi gece fotoğraf çekmiyim yarın ilk işim fotoğraflarını çekip sizinle paylaşmak olucak.Bu arada benim ladinlerde bişi dikkatimi çekti.Aldığım yer sadece bonsai yetiştiren bir sera gibi.Bonsailerde gerçekten bonsai sanırım, yani ya tohumdan yapılmış **** küçük bir fide iken saksıya alınıp bonsai olarak yetiştirilmiş.Yetiştiren kişiye sorduğumda bana telleme falan yapmadıklarını doğal halinin daha güzel olduğunu söylediHatta okadar az budanmışki sanki budanmamış gibi hiç belli değil.Şekil olarak çok güzel.Bu işin inceliklerini tam bilmediğim için herhangi bir hile varmı yokmu bilmiyorum.Ama sonradan tepesi kesilip yapılan bir bonsai değil ona eminim.Sanırım gerçek bir bonsai aldım ve sudan ucuza aldım
yarın fotoğraflarla birlikte görüşmek üzere.

Eski 15-03-2007, 08:39   #16
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Alıntı:
Halbuki ladin basligi altinda bu agacla calismis olan arkadaslar tecrubelerini paylasabilir. Teknik bilgiler verilebilir. Boyle olsaydi yeni baslayanlar icinde cok iyi olurdu diye dusunuyorum.
Seckayn, burada üyelerin yaptığı bonsai çalışmaları var. Sitede biraz daha gezinin, hala oluşma sürecinde olmasına rağmen eminim birçok sorunuzun yanıtını bulacaksınız.

Bu arada hoşgeldiniz, sizin de bonsai çalışmalarınızı bekliyoruz.
Bir de anketimize katılır mısınız?

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 09:06   #17
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
benim çalışmam da ladin üzerine...ama teknik destek verecek kapasitede değilim...ben orman toprağı kullandım,büyükçe bir saksıya yerleştirdim bunun dışında budama ve iğne küçültme ile ilgili bilgi veremem ne yazık ki ...
bağlantısı şurda : Tourkana/twin trunk (ikili gövde)

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2007, 19:46   #18
Ağaç Dostu

Ya arkadaslar az once bir ardici inceledim benim agaclar kesin ardic
Tourkana sen hakliymissin tebrikler valla iki dakikada cozdun olayi o yuzden mesajlarimi silicem Ardic basligi adi altinda yeniden baslariz artik

Düzenleyen seckayn : 23-03-2007 saat 10:57
Eski 16-03-2007, 20:15   #19

memet's Avatar

Ben yeni başlığa taşıyordum silmene gerek yoktu mesajları.

Eski 16-03-2007, 20:24   #20
Ağaç Dostu

Iyice karisti artik nereye ne yazdim bende bilmiyorum.En iyisi yeniden baslamak.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024