agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Biyoteknoloji
(https)

Beğeni Düzeni47Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2012, 00:12   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2012
arkadaslar merhaba. konunun yerini tam olarak bilemediğim için buraya yazıyorum.kusura bakmayın. doku kültürlerinde kullanılan besi ortamları neye göre hazırlanıyor.bunların hazırlanmasında toprak ve bitki analizlerinin bir etkisi **** doğrudan bir faydası varmı?

ylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 20:03   #272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Bu denemenizi ticarete dökmek istediğinizde goruselim

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 21:07   #273
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Sol taraftakiler, tohum ekiminden sonraki bir aylık Cattleyalar. Sağ taraftakiler ise yaklaşık sekiz aylık Cattleya orkidelerimin bugünkü halleri. )

Name:  page.jpg
Views: 6151
Size:  16.1 KB

SAGEN, orkn, sar-dunya ve 2 kişi beğendi.
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2013, 22:37   #274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ludisa Excellence Mesajı Göster
Sol taraftakiler, tohum ekiminden sonraki bir aylık Cattleyalar. Sağ taraftakiler ise yaklaşık sekiz aylık Cattleya orkidelerimin bugünkü halleri. )

Eklenti 431711
hocam elimde Duchefa MS basal salt mixture var. fakat üzerinde hormon içerip içermediğine dair herhangi bir açıklama yok. araştırdığımda duchefa için; 4,3g/l MS without vitamins, 30g/l sucrose, 8g/l agar, Autoclave at 120 c for 20 minutes. şeklinde bir kullanma talimatı buldum. bu talimat ortam hazırlamada BGD lerden bahsetmediği için bu karışımın içinde BGD hormonlarının olduğu göstergesi olabilir mi? ya da hormon yoksa;
A) 1 lt besiyeri için IBA nasıl hazırlamalıyım. kaç g kullanmalıyım?
B) elimde çelik köklendirmede kullanılan toz IBA' li bir karışım var. bu karışımdan alkolde eritip besiyerine kullanabilir miyim?

Lütfen yardımlarınızı esirgemeyin. iyi çalışmalar.

alpay_23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2013, 22:53   #275
Ağaç Dostu

Şurada size yardımcı olmak adına benim ve sn caturanga nın yazılarını okudunuz mu?
Dikkatinizden kaçmıştır belki. )
evde doku kültürü

bestpc beğendi.
Eski 17-11-2013, 22:59   #276
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cansunarya Mesajı Göster
Çimlenmiş tohumlardan birkaçı daha..
hocam ben hobi olarak evde mantar miseli üretiyorum. evde camdan bir kabinim, sterilizatör vs ekipmanlarım var. elimde MS besiyeri agar, inositol thiamin vs de var. Mantarı doku kültürüyle ıslah edebiliyorum. Bitki doku kültürü de ilgimi çok çekkti. hatta evde küçük bir deneme de yaptım. ikinci gün oldu bugün. 2009 tarihli bu çalışmanızı şimdi baştan sona okudum. benim gibi doku kültürüyle daha yeni tanışanlar için motive edici... fakat gönderi tarihlerine bakılırsa artık bu sitede gönderilerinizi göremiyorum. yardıma çok ihtiyacımız oluyor. şayet hayatta iseniz ya da halen paylaşıma açık bilgileriniz varsa veya bu işi bir ticari sır olarak saklama gibi bir niyetiniz yoksa size danışmak istediğim konular var. **** bu yorumu okuyan arkadaşlardan yardım edebilecek başka kimse varsa lütfen yazsın. herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Eski 17-11-2013, 23:13   #277
Yeni Üye

Alıntı:
Şurada size yardımcı olmak adına benim ve sn caturanga nın yazılarını okudunuz mu?
Dikkatinizden kaçmıştır belki. )
evde doku kültürü
evet okudum. fakat kullandığınız terimlere yabancıyım. ben fen adına herhangi bir bölüm okuyamadım. sınıf öğretmeniyim. araştırmalarımdan anlayabildiklerim beni ancak bir kaplumbağa hızında ilerletiyor. yaklaşık 10 ay önce misel üretimine merak sardım. bugün pleurotus nebrodensis mantarının ıslahını başardım. çok iyi olduğunu düşündüğüm sonuçlar ortaya çıktı. gayet lezzetli mantarlar yetiştirdim. hatta şu an eviimin salonunda istiridye miselleri sarılı 3 adet poşet var. mantarlarımın çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum. bitki doku kültürünü de yaklaşık bir aydır araştırıyorum. misel üretimi ile aynı mantıkta olduğunu düşündüm. bunu da başarabileceğim kanısındayım. Şayet yardımlarınız olursa... İlginiz için teşekkür ediyorum.

bestpc beğendi.
Eski 17-11-2013, 23:23   #278
Ağaç Dostu

Bir ay kadar önce miselleri ne yapmalıyım deyip bugün mantar yiye biliyorsanız bayağı hızlı bir kaplumbağa ve hatta çok mütevazısınız demektir.

Burada size yabancı gelen terim hangisi hemen elimden geldiğince açıklamaya çalışayım.
evde doku kültürü

bestpc beğendi.
Eski 18-11-2013, 11:45   #279
Yeni Üye

Alıntı:
Bir ay kadar önce miselleri ne yapmalıyım deyip bugün mantar yiye biliyorsanız bayağı hızlı bir kaplumbağa ve hatta çok mütevazısınız demektir.

Burada size yabancı gelen terim hangisi hemen elimden geldiğince açıklamaya çalışayım.
evde doku kültürü
hocam birkaç sorum olacak;

1- bitki doku kültürü ile dut klonlayabilir miyim? bunun için MS besiyeri kullanmak doğru olur mu? ya da extra ne katmalıyım?
2- kudret narı tohumunu çimlendirmek için MS besiyerini kullanabilir miyim?
3- MS besi ortamı hazırlarken PH da bir aksilik söz konusu olursa ayarlamayı nasıl yapmalıyım ve hangi oranlarda (Sitrik asit-karbonat) solüsyon mu hazırlamalı veya kaç damla atmalıyım. solüsyon hazırlarken saf su mu kullanmalıyım? (ph indikatör kağıtlarım var)
4- sukroz toz şeker midir? besi ortamına sterilizasyondan sonra mı katmalıyım önce mi? çünkü dekstrozu PDA ya otoklavdan etkileneceği için sterilizasyon sonrası ekliyorum.
5- IBA yerine köklendirici hormon diye satılan saf IBA içeren toz karışımlardan kullanabilirmiyim? saf IBA solüsyonunu nasıl hazırlamalıyım ve bu solüsyondan 1 litrelik beiyerine ne kadar (cc veya ml veya damla cinsinden yazarsanız iyi olur) kullanmalıyım.
6- BAP nedir ne işe yarar. kullanmam gerekir mi? kullanmam gerekirse nasıl kullanmalıyım. kaç gr/lt kullanmam gereiyor?
7- ortam ısısı yaklaşık 25 derece. ışık şartları nasıl olmalı? odadaki florasanın ışığı petri kapları için yetrli olur mu?
8- Elimde bulunan MS besiyerinde vitamin olmadığını öğrendim. bu vitaminleri B kompleks vitaminleri ile karşılyabilir miyim? ve 1 litre için nasıl bir solüsyon hazırlamayım? ısıdan etkileneceği için sterilizasyondan sonra katmam gerektiğini biliyorum.
9- inositol nedir? elimde GNC inositol&cholin 250 mg var. MS temel tuz karışımında inositol var mıdır? yoksa elimdeki tabletten kullanabilir miyim?
10- fenolik esudasyon nedir?
11- hormonların kullanım sırası nasıl olmalı her hormon için ayrı besiyeri mi hazırlamak gerekiyor?
12- köklendirme işleminden sonra kullanılan toprak steril toprak mıdır? steril topraksa nasıl steril hale getirilebilir?

teşekkür ederim.

Eski 18-11-2013, 16:31   #280
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2009
Sn.Alpay 23 önce burayı okumalısınız.Evde ve okullarda hobi amaçlı bitki doku kültürü

caturanga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 22:34   #281
Ağaç Dostu

Sn. alpay_23; doku kültürü konusunda deneyimleriniz var mı?..

Eski 23-11-2013, 19:11   #282
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpay_23 Mesajı Göster
hocam birkaç sorum olacak;

1- bitki doku kültürü ile dut klonlayabilir miyim? bunun için MS besiyeri kullanmak doğru olur mu? ya da extra ne katmalıyım?
2- kudret narı tohumunu çimlendirmek için MS besiyerini kullanabilir miyim?
3- MS besi ortamı hazırlarken PH da bir aksilik söz konusu olursa ayarlamayı nasıl yapmalıyım ve hangi oranlarda (Sitrik asit-karbonat) solüsyon mu hazırlamalı veya kaç damla atmalıyım. solüsyon hazırlarken saf su mu kullanmalıyım? (ph indikatör kağıtlarım var)
4- sukroz toz şeker midir? besi ortamına sterilizasyondan sonra mı katmalıyım önce mi? çünkü dekstrozu PDA ya otoklavdan etkileneceği için sterilizasyon sonrası ekliyorum.
5- IBA yerine köklendirici hormon diye satılan saf IBA içeren toz karışımlardan kullanabilirmiyim? saf IBA solüsyonunu nasıl hazırlamalıyım ve bu solüsyondan 1 litrelik beiyerine ne kadar (cc veya ml veya damla cinsinden yazarsanız iyi olur) kullanmalıyım.
6- BAP nedir ne işe yarar. kullanmam gerekir mi? kullanmam gerekirse nasıl kullanmalıyım. kaç gr/lt kullanmam gereiyor?
7- ortam ısısı yaklaşık 25 derece. ışık şartları nasıl olmalı? odadaki florasanın ışığı petri kapları için yetrli olur mu?
8- Elimde bulunan MS besiyerinde vitamin olmadığını öğrendim. bu vitaminleri B kompleks vitaminleri ile karşılyabilir miyim? ve 1 litre için nasıl bir solüsyon hazırlamayım? ısıdan etkileneceği için sterilizasyondan sonra katmam gerektiğini biliyorum.
9- inositol nedir? elimde GNC inositol&cholin 250 mg var. MS temel tuz karışımında inositol var mıdır? yoksa elimdeki tabletten kullanabilir miyim?
10- fenolik esudasyon nedir?
11- hormonların kullanım sırası nasıl olmalı her hormon için ayrı besiyeri mi hazırlamak gerekiyor?
12- köklendirme işleminden sonra kullanılan toprak steril toprak mıdır? steril topraksa nasıl steril hale getirilebilir?

teşekkür ederim.
Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışır isem;

1- Bitki doku kültürü ile dut klonlanabiliyor, genellikle MS besi yeri tercih edilir ve besi yerine ek olarak vitaminler, hormonlar, karbon kaynağı (sukrose), ve katılaştırıcı (agar) kullanılır. Kültüre alınacak bitkinin çeşidine göre bu maddelerin konsantrasyonları değişir ancak benim sormak istediğim sterilizasyonu nasıl yapacaksınız, ya da yapıyordsunuz??
2- Evet kullanabilirsiniz.
3- MS besi yerinin pH ayarını 1 ve 0.1 N KOH ve HCL ile yapmak önerilse de amatör olduğunuz söylemini göz önüne alıp asidik durumda az bir miktar karbonat bazik durumda sitrik asit kullanmanız uygundur. Suda önceden bir çözelti hazırlamanıza gerek yok.
4- Evet, bildiğiniz toz şeker(çay şekeri) otoklavdan önce katmanız gerekli. Nedeni ve ne için böyle olduğu konusuyla ilgili biyokimyasal reaksiyonları isterseniz sonra yazarım.
5-IBA yerine köklendirici hormon diye satılan saf IBA içeren toz karışımlardan kullanamazsınız. Ama zaten amacınız amatörce bir deney, gözlem yapmaksa neden olmasın? IBA her bitki sınıfının kültüvasyonu için farklı derişimlerde µM kullanılır, IBA yı ne için ve hangi bitkide kullanacaksınız, bitkiler dokuda büyüdü de aklimizasyon aşamasına mı geçecekler??
6- Bap nedir derken ne işe yaradığı mı molekül yapısı mı anlamadım doğrusu?
7- Kültür kaplarınızdan yaklaşık 40 cm üzerinde daylight florasanlar işinizi görecektir.
8,9- Elinizdeki tabletin yarısını 1 litre besi yerinde eriterek (otoklavdan önce) kullana bilirsiniz.
10-Kısaca besi yerinde bitki tarafından salgılanan bileşikler diyebilirim.
11-Bilmiyorum.
12-Steril toprağa gerek yok.

Ben açıkçası yeni başlayan/başlayacak olan birinin IBA veya MS e değil de kullanacağı özeğin nasıl steril edeceğine nasıl bir ortamda ekim yapacağına, en basitinden alkol su oranına kafa yoracağını sanıyorum, bunu direkt sizin için söylemiyorum sonradan bu mesajları okuyan ve bu konuya ilgi duyanlar için de, bu tür, bir baştan bir sondan sorular konunun anlaşılmasını çok sancılı kılacaktır, benim kanaatim bu yönde.

Sn. alpay_23 sormak çok güzel lakin özellikle bu konuda yaptığınız/yapacağınız bir çalışmanın eş zamanlı fotoları ve yaptıklarınızı paylaşıp, karşılaştığınız sorunlar üzerinden muhakeme yapmak hem sizin hemde daha sonrasında konuyla ilgili olanlar için çok daha faydalı olacağı kanısındayım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Saygılar.

ksantip beğendi.
Eski 10-12-2013, 11:56   #283
Yeni Üye

Alıntı:
Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışır isem;

1- Bitki doku kültürü ile dut klonlanabiliyor, genellikle MS besi yeri tercih edilir ve besi yerine ek olarak vitaminler, hormonlar, karbon kaynağı (sukrose), ve katılaştırıcı (agar) kullanılır. Kültüre alınacak bitkinin çeşidine göre bu maddelerin konsantrasyonları değişir ancak benim sormak istediğim sterilizasyonu nasıl yapacaksınız, ya da yapıyordsunuz??
2- Evet kullanabilirsiniz.
3- MS besi yerinin pH ayarını 1 ve 0.1 N KOH ve HCL ile yapmak önerilse de amatör olduğunuz söylemini göz önüne alıp asidik durumda az bir miktar karbonat bazik durumda sitrik asit kullanmanız uygundur. Suda önceden bir çözelti hazırlamanıza gerek yok.
4- Evet, bildiğiniz toz şeker(çay şekeri) otoklavdan önce katmanız gerekli. Nedeni ve ne için böyle olduğu konusuyla ilgili biyokimyasal reaksiyonları isterseniz sonra yazarım.
5-IBA yerine köklendirici hormon diye satılan saf IBA içeren toz karışımlardan kullanamazsınız. Ama zaten amacınız amatörce bir deney, gözlem yapmaksa neden olmasın? IBA her bitki sınıfının kültüvasyonu için farklı derişimlerde µM kullanılır, IBA yı ne için ve hangi bitkide kullanacaksınız, bitkiler dokuda büyüdü de aklimizasyon aşamasına mı geçecekler??
6- Bap nedir derken ne işe yaradığı mı molekül yapısı mı anlamadım doğrusu?
7- Kültür kaplarınızdan yaklaşık 40 cm üzerinde daylight florasanlar işinizi görecektir.
8,9- Elinizdeki tabletin yarısını 1 litre besi yerinde eriterek (otoklavdan önce) kullana bilirsiniz.
10-Kısaca besi yerinde bitki tarafından salgılanan bileşikler diyebilirim.
11-Bilmiyorum.
12-Steril toprağa gerek yok.

Ben açıkçası yeni başlayan/başlayacak olan birinin IBA veya MS e değil de kullanacağı özeğin nasıl steril edeceğine nasıl bir ortamda ekim yapacağına, en basitinden alkol su oranına kafa yoracağını sanıyorum, bunu direkt sizin için söylemiyorum sonradan bu mesajları okuyan ve bu konuya ilgi duyanlar için de, bu tür, bir baştan bir sondan sorular konunun anlaşılmasını çok sancılı kılacaktır, benim kanaatim bu yönde.

Sn. alpay_23 sormak çok güzel lakin özellikle bu konuda yaptığınız/yapacağınız bir çalışmanın eş zamanlı fotoları ve yaptıklarınızı paylaşıp, karşılaştığınız sorunlar üzerinden muhakeme yapmak hem sizin hemde daha sonrasında konuyla ilgili olanlar için çok daha faydalı olacağı kanısındayım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Saygılar.
Hocam yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. kendi imkanlarım ölçüsünde kurduğum mini bir laboratuvarım var. Hepa filtreli sterilizasyon cihazım, saf su, alkol, çeşitli besiyerleri ve laboratuvar ekipmanlarım mevcut. Aşılama, transfer gibi konularda herhangi bir sterilizasyon sorunum yok. Bitki materyallerini çamaşır suyu alkol saf su ile yapıyorum. Yazdığınız tüm yorumları da okudum. merak ettiğim konular da yukarıdaki konulardı. Sadece bir kaç sorum daha olacak sizi sıkmadıysam. Daha önce bir kez deneme yaptım. fakat bitki meteryallerinin sterilizasyonunda sorun çıktı. olmadı ben de imha ettim. şimdi bir deneme daha yaptım. kavanozlardan bazılarında bulaşıklık oldu ama bazıları hala temiz. Hatta Bir kavanozun içine yerleştirdiğim gül ve böğürtlen çelikleri yeşermeye başladı bile. gülde köklenme de olmaya başladı. en kısa zamanda fotoğraflarını da yükleyeceğim. teşekkür ederim

Düzenleyen alpay_23 : 10-12-2013 saat 14:03 Neden: eksiklik
Eski 16-12-2013, 21:31   #284
Yeni Üye

Sterilizasyon sorunum var yardım edin.

1-Petri kabındaki tohumlar dut tohumu... Alkol ve saf suda sterilize etmeye çalıştım olmadı. Tohum sterilizasyonu için ne yapmalıyım?
2- kavanozlarda gül, dut ve mahlep var. Bunları da çamaşır suyuyla sterilize etmeye çalıştım olmadı. Sterilizasyon için ne yapmalıyım? başka bir yöntem var mı?
3- Fotoğraflar net değil fakat yeşermeler başlamış durumda. Bulaşıklık olduğu için bu kavanozları yeşermelere imha edeyim mi?
4- Önceki sayfalarda belirtilen evde doku kültürü çalışmasının çıktısını alıp okudum. Buna rağmen sterilizasyon sorununu tam anlamıyla çözemedim. Lütfen yardım edin.

Eklenen Resimler

Eski 17-12-2013, 10:04   #285
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Hocam ne yazık ki kontamine olmuşlar yok edin kullanmayın zira başka yerlere de bulaştırırsınız.

Sterilizasyon için çamaşır suyu genel anlamda en çok kullanılanı. Çamaşır suyunun taze olmasına dikkat edin(2-3 saat içerisinde çamaşır suyu etkisini kaybeder), bir de su ile seyretme yaptınız mı o önemli. Ben olsam 1-2 dakika alkol (yüzde 70lik) sonrasında çamaşır suyu kullanırdım.

Odunsu bitkilerde sterilizasyon sıkıntıdır ben bazen civa kullanıyorum bu yüzden. Ancak çok tavsiye edeceğim bir prosedür değil.

Sterilizasyon süresini uzatmak ve çamaşır suyu ile steril ettiğiniz kaba bir kaç damla tween (bulamazsanız bulaşık deterjanıda güzel iş görür) atmak sorunu çözebilir.

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 23:41   #286
Ağaç Dostu

Sn.alpay_23 mantar üretimi kesikli pastörizasyon koşullarında doku kültürü sürekli sterilizasyonda başarılı olur.
1 ortam sterilizayonu
2 bitki sterlizasyonu
3 steril aktarım
bunları sağlayamassanız olmaz
amatör olduğunuzu unutmayın çamaşır suyun dan başka bişey aramayın.Sn.Ankafarın söylediği gibi basit bitkiler çalışın.

Eski 17-12-2013, 23:49   #287
Ağaç Dostu

bitkilerinizide kavonoz ile kaynatarak imha edin.bitkilerinizde hem bakteri hem mantar var.güllerde ise en az iki farklı mantar ve bakteri var...

Eski 02-01-2014, 14:29   #288
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:

Eklenti 431711
Sayın LUDİSA EXCELLENCE;
Çalışmalarınızda başarılar diliyor ve tebrik ediyorum. Sekiz aylık olan catleya ların satışını yaparmısınız (İki üç adette olsa)? Zira kurmuş olduğum Terrarium için böyle küçük orkidelere ihtiyacım var.

SAYGILARIMLA.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2014, 15:03   #289
Ağaç Dostu

Merhaba sayın sagen, çalışmalarım ticari olmadığından dolayı böyle bir satış vs. söz konusu değil, şartlar olgunlaşınca paylaşa bilirim tabi hem bende terr. da gelişimlerini görmüş olurum.
Selamlar.

SAGEN ve YeniBON beğendi.

Düzenleyen Ludisa Excellence : 25-12-2015 saat 21:35 Neden: gereksiz sözcük
Eski 02-01-2014, 15:05   #290
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Bu paylaşım ne zaman olabilir sayın ludisa...

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2014, 00:03   #291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Evde Besi Yeri Hazırlama

Arkadaşlar evde orkide tohumu çimlendirmek için besi yeri hazırlayabilirmiyiz ? hani şöyle kek tarifi yapar gibi :-).. Bir de Orkidenin keiki vermesini sağlamak için NAA horrmonunu (toz formu) vazelin ile karıştırarak kullanabilirmiyiz?

mehmet gültekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2015, 03:31   #292
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-06-2015
Buradaki yazılanlar bana doku kültürü hakkında oldukça yararlı oldu. Özellikle orkide tohumu çimlendirme konusunda bana faydalı oldu. Enbüyük sıkıntı besi yeri temin etme konusu. Malesef besi yeri yurt dışından temin edilebiliyor bu konuda yerli besi yeri satışı yok sanırım. Benimde deneme şansım olmadı. Doku kültürü ile ilgili çeşitli besi yerleri hazırlamak istiyorum. Bu konuda 3 aydır hazırlık yapıyorum. besi yerinde kullanılan gerekli malzemelerin çoğunu temin ettim. eğer fotoğraf yüklemeyi becerebilirsem yakında bu çalışmaları sizinle paylaşaağım inşaallah

asiltürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2018, 12:16   #293
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2010
Doku kültürü çalışması yapan arkadaşlar neredeler?

tcoalngsau Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 00:51   #294
Yeni Üye

areaa.'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2019
İyi günler. Bitki doku kültürü alanında çalışmalar yapıyorum. Ticari boyuta dökme fikrim var. Sizce hangi bitkiler bu açıdan avantajlı olur? fikir verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

areaa. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 13:08   #295
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi areaa. Mesajı Göster
İyi günler. Bitki doku kültürü alanında çalışmalar yapıyorum. Ticari boyuta dökme fikrim var. Sizce hangi bitkiler bu açıdan avantajlı olur? fikir verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var: Doku kültürü amatörce uğraşanlar için iyidir, eğlendiricidir. Profesyonel aşamaya geçtiğinizde, sürekli bitki dikimi ortam hazırlığı insanının motivasyonunu kırar, dikim performansınız giderek düşer. Ben şansımı deneyeceğim diyorsanız;

1. Steril çalışma kabininizi (HEPA filtreli kabin) kendiniz yapın. Satın almak 2017 Haziran ayı fiyatıyla 30000TL. Oysa, Ulpatek firmasından 53 Euro'ya alabileceğiniz bir HEPA filtre ve bu filtreye ön filitre olarak yerleştireceğiniz kaba filtre + salyangoz fan işinizi görür. doku kültürü, orkideler için besiyeri hazırlamak
Kabin malzemesi olarak pleksiglas, lamine edilmiş ahşap veya cam kullanabilirsiniz.
2. Otoklav, sanayide 316L kalitede paslanmaz çelikten yaptırabilirsiniz. Veya, endüstriyel tip düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Ancak, tencereyi modifiye etmeniz gerekiyor. Sıcaklığın 121 °C'ye çıkartmak için ya elektronik bir sistem almanız veya emniyet çalışma ventilini çıkartıp yerine ikinci bir emniyet ventili takmanız gerekiyor.
3. Süs bitkileriyle başlamayın. Evet, özellikle afrika menekşesi, kalanchoe oldukça kolay yetişir, ama satabilme şansınız oldukça az. Bu nedenle, meyve anacı üretin. Meyve anacında da rakipleriniz olduğu için oldukça zorlanacaksınız. Akvaryum bitkisi olabilir (eskiden çalıştığım laboratuvarın ilk satışı akvaryum bitkisi olmuştu anubias türleri veya cyriptocoryne türleri) veya botanik tür orkide üretebilirsiniz. Botanik tür orkideleri çiçeklendirmeden satabilmeniz biraz zor, bitkileri tanıtmanız gerekiyor. Phalaenopsis bile doku kültüründen çıkarıldıktan 15 ay sonra çiçeklenme aşamasına geliyor. Mücevher orkide denilen bir orkide gurubu var. Bildiğiniz yaprak güzelinin orkide versiyonları. Bundan yetiştirebilirsiniz, üstelik çiçeklendirme zorunluluğunuzda yok.

Kolay gelsin....

Muda ve areaa. beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2019, 15:34   #296
Yeni Üye

areaa.'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Öncelikle şunu bilmenizde fayda var: Doku kültürü amatörce uğraşanlar için iyidir, eğlendiricidir. Profesyonel aşamaya geçtiğinizde, sürekli bitki dikimi ortam hazırlığı insanının motivasyonunu kırar, dikim performansınız giderek düşer. Ben şansımı deneyeceğim diyorsanız;

1. Steril çalışma kabininizi (HEPA filtreli kabin) kendiniz yapın. Satın almak 2017 Haziran ayı fiyatıyla 30000TL. Oysa, Ulpatek firmasından 53 Euro'ya alabileceğiniz bir HEPA filtre ve bu filtreye ön filitre olarak yerleştireceğiniz kaba filtre + salyangoz fan işinizi görür. doku kültürü, orkideler için besiyeri hazırlamak
Kabin malzemesi olarak pleksiglas, lamine edilmiş ahşap veya cam kullanabilirsiniz.
2. Otoklav, sanayide 316L kalitede paslanmaz çelikten yaptırabilirsiniz. Veya, endüstriyel tip düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Ancak, tencereyi modifiye etmeniz gerekiyor. Sıcaklığın 121 °C'ye çıkartmak için ya elektronik bir sistem almanız veya emniyet çalışma ventilini çıkartıp yerine ikinci bir emniyet ventili takmanız gerekiyor.
3. Süs bitkileriyle başlamayın. Evet, özellikle afrika menekşesi, kalanchoe oldukça kolay yetişir, ama satabilme şansınız oldukça az. Bu nedenle, meyve anacı üretin. Meyve anacında da rakipleriniz olduğu için oldukça zorlanacaksınız. Akvaryum bitkisi olabilir (eskiden çalıştığım laboratuvarın ilk satışı akvaryum bitkisi olmuştu anubias türleri veya cyriptocoryne türleri) veya botanik tür orkide üretebilirsiniz. Botanik tür orkideleri çiçeklendirmeden satabilmeniz biraz zor, bitkileri tanıtmanız gerekiyor. Phalaenopsis bile doku kültüründen çıkarıldıktan 15 ay sonra çiçeklenme aşamasına geliyor. Mücevher orkide denilen bir orkide gurubu var. Bildiğiniz yaprak güzelinin orkide versiyonları. Bundan yetiştirebilirsiniz, üstelik çiçeklendirme zorunluluğunuzda yok.

Kolay gelsin....
verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Benim laboratuvarım hali hazırda kurulu aslında. kabin, otoklav, ph metre, hassas terazi gibi cihazlarım mevcut. ben çalışacak bitkiler konusunda kararsızlıklar yaşıyorum . bir kaç bitki denedim ama satışlarda sıkıntılar yaşadım. Anaç bitkiler üzerinde çalışmalara başladım süs bitkileri düşünüyordum ama dedikleriniz çok mantıklı. akvaryum bitkilerinde de çalıştım ama çok fazla kontaminasyon yaşadım. çalışmalarımı tekrarlayacağım inşallah.

areaa. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2022, 22:40   #297
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Arkadaşlar merhabalar önemli bir soru soracağım ben doku kültürü için besiyerini oluşturdum daha dün biraz beklemem gerektiğini söylemişlerdi eğer hala kontamine olmadıysa öyle orkide tohumlarını ekelim demiştik sorum şu : besiyerini bekletirkeb karanlık ortamda mı beklemeli aydınlık ortamda mı ? Biraz acil denebilir bir soru ona göre yerini değiştireceğin şuan karanlıkta duruyor çünkü normalde besiyerini karanlık alanda muhafaza ediyorlar diye okumuştum

Lütfen cevaplarınızı yazın ki bilgileneyim dediğim gibi ne kadar erken cevap o kadar iyi şimdiden cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim iyi akşamlar

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2022, 02:06   #298
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
Arkadaşlar merhabalar önemli bir soru soracağım ben doku kültürü için besiyerini oluşturdum daha dün biraz beklemem gerektiğini söylemişlerdi eğer hala kontamine olmadıysa öyle orkide tohumlarını ekelim demiştik sorum şu : besiyerini bekletirkeb karanlık ortamda mı beklemeli aydınlık ortamda mı ? Biraz acil denebilir bir soru ona göre yerini değiştireceğin şuan karanlıkta duruyor çünkü normalde besiyerini karanlık alanda muhafaza ediyorlar diye okumuştum

Lütfen cevaplarınızı yazın ki bilgileneyim dediğim gibi ne kadar erken cevap o kadar iyi şimdiden cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim iyi akşamlar
Karanlıkta beklet. Tohumları ektikten sonra da 1 hafta karanlıkta tut. (Bazı türlerde ışık, tohum çimlenmesini geciktiriyor). Sonra ışıklı ortama al. 16 saat aydınlık 8 saat karanlık uygula.

Kolay gelsin...

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2022, 06:46   #299
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Teşekkür ederim cevabınız İçin gelişme gerçekleşirse paylaşacağım ph kağıdı buldum ama sonucuna çok güvenmiyorum umarım tutar

Eski 22-04-2022, 19:58   #300
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Herkese tekrardan merhabalar yaptığım besiyeri evsel olduğundan içinde domates de bulunuyor çekirdeklerin ayrılması söylenmişti bende olabildiğince ayırmıştım ama demekki kaçmış birkaç tane bugün besiyerini yaptığımın 6. Günü ve henüz kontamine belirtisi yok pazar günü ekeceğim ancak sorum şu o domates filizi zarar verir mi onu almam gerekir mi yoksa kalsa da olur mu? Şuan medyanın en altında kavanozun tabanında almam pek mümkün değil

İkinci sorumsa şu: medyaları bölüştürüdğüm kavanozlardan biri düdüklü tencereye sığmadığından basınçlı alanda pişmedi ancak 6. Günün sonunda bile kontamine olmadı bu kavanozu kullanmak sakıncalı mı ? Kullanayım mı kullanmayayım mı

Cevaplayanlarq şimdiden teşekkür ederim eğer çimlendirmeyi başarırsam foruma fotoğrafları yüklerim iyi akşamlar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024