agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Biyoteknoloji
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2010, 01:20   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2009
Sn.playmakers daha önce de söylediğim gibi mantar üretiminde hiçi bir bilgim yok.

caturanga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2010, 01:21   #92
Ağaç Dostu

Sn.gtatas teşekkür ederim.sadece bir hobi...

Eski 23-02-2011, 07:32   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2010
evde denemek isteyen arkadaşlar agar yerine katılaştırıcı olarak nişasta kullanabilirler.

zencefil1708 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 20:08   #94
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zencefil1708 Mesajı Göster
evde denemek isteyen arkadaşlar agar yerine katılaştırıcı olarak nişasta kullanabilirler.
nişasta işe yararmı? boşuna demeyelim üstadım.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 22:11   #95
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın the mc, kaç gram lazım söyleyin göndereyim.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 15:20   #96
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

sayın ephesos, bana 15 gram yeterli olur.

Eski 26-02-2011, 21:40   #97
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Özelden adres bilgilerinizi verin lütfen. Elimde fazla yok diğer arkadaşlar kusura bakmasın.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 17:04   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Selamlar,

İki gündür profosyonel ve amatör çalışmaları dikkatlice okudum. Kuzenimle evimizde bir odayı bu çalışmalara ayırmaya kadar verdik. Adım adım ileryeceğiz. Önce temizlik, odamızı bu işe uygun hale getirirken bir yandan da malzemelerimizi tamamlamaya çalışıyoruz.

Öncelikle aklıma takılan soru; hazır besiyeri hazır kitler halinde satılıyor, ancak üzerinde çalışacağımız bitkiye uygun olan hazır besi yerini neye göre seçeceğiz?

Üstelik bu çalışma çeşitli evrelerden oluşuyor..
Her bir evreye uygun besiyerini neye göre belirleyeceğiz??

Umarım dediklerinizi tekrar etmek zorunda bırakmıyorumdur.

iyi günler..

turchese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 19:13   #99
Ağaç Dostu

Sn.turchese öncelikle teorik bilginizi arttırmanızı tavsiye ederim.internette bu konu ile ilgili vede çalışmak istediğiniz bitki ile ilgili yüzlerce kaynak bulabilirsiniz.

Eski 15-03-2011, 22:42   #100
Ağaç Dostu

Teşekkürler,

Öncelikle şunu söylemeliyim ki iki haftadır bu konuyu araştırıyorum. Öncelikle orkideler üzerinde çalışmak istiyorum. Asıl problemim besiyeri idi. Yani daha önce belirtildiği gibi kültürün 4 aşamasında kullanılacak besiyerinin nasıl olması gerekitiğini hala anlayabilmiş değilim. ilk aşama keiki oluşumuna kadar tamam ama sonrasında eklenecek hormon vesaire kafamı karıştıryor. Ben de ufak ufak başlama kararı aldım. Kuzenim üniversitede okuyor belki hocalarından yardım alabiliriz.

Ama sadece orkide değil çalışmak istediğim. İşte problem de burada başlıyor. İnternetteki kaynaklar çoğunlukla sebze, meyve üzerine.

Neyse ben başayayım da devamı gelir inşallah..

Eski 16-03-2011, 13:28   #101
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turchese Mesajı Göster
Teşekkürler,

Öncelikle şunu söylemeliyim ki iki haftadır bu konuyu araştırıyorum. Öncelikle orkideler üzerinde çalışmak istiyorum. Asıl problemim besiyeri idi. Yani daha önce belirtildiği gibi kültürün 4 aşamasında kullanılacak besiyerinin nasıl olması gerekitiğini hala anlayabilmiş değilim. ilk aşama keiki oluşumuna kadar tamam ama sonrasında eklenecek hormon vesaire kafamı karıştıryor. Ben de ufak ufak başlama kararı aldım. Kuzenim üniversitede okuyor belki hocalarından yardım alabiliriz.

Ama sadece orkide değil çalışmak istediğim. İşte problem de burada başlıyor. İnternetteki kaynaklar çoğunlukla sebze, meyve üzerine.

Neyse ben başayayım da devamı gelir inşallah..
Besiyeri Nedir?

Mikrobiyolojik anlamda olmak üzere besiyeri, mikroorganizmaların gelişeceği ortamlar olarak tanımlanabilir
. Besiyerleri; sıvı/ katı/ yarı katı, genel/ selektif (seçici), hazırlanan/ hazır vb. gibi çok farklı şekillerde sınıflandırılabilir.

Mikrobiyoloji laboratuvarında -amaca göre- çok farklı besiyerleri kullanılır.

bu sebepten bikti gelişme evrelerini ve bitkilerin ne şekilde hangi besinlere ihtiyaç duydugunu bilmen gerekir. çok komplek bir düzeni vardır aslında. bitki fizyolojisi, bitki mikrobiyolojisi bilgileri işin temelini oluşturur. klonlayacagın veya üretecegin mikro organizmanın türünü ve beslenme şekline göre besiyer hazırlanır. örnegin a maddesinden b maddesinden az da c maddesinden koy demek hepsi için ideal bir sonuç yaratmaz.

Eski 16-03-2011, 13:43   #102
Ağaç Dostu

Evet maalesef haklısınız. Şimdilik orkide ile başlayacağım için sorun yok. Diğer türler için araştırmaya devam..

Eski 22-07-2011, 12:46   #103
/

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turchese Mesajı Göster
Evet maalesef haklısınız. Şimdilik orkide ile başlayacağım için sorun yok. Diğer türler için araştırmaya devam..
Selamlar

Bende orkide üretmek istiyorum! sizin çalışmalarınız nasıl gidiyor?
beni lütfen aydınlatırsanız çok sevinirim
Saygılar

talu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2011, 20:25   #104
Ağaç Dostu

Sn.talu orkide yetiştirme konusunda bilgi ve deneyiminiz varmı...

Eski 31-07-2011, 01:07   #105
Ağaç Dostu

Acer palmatum Atropurpureum

Name:  CIMG5111.jpg
Views: 2633
Size:  12.2 KB
başlangıç ortamı

Selçuk Boz ve mrduran beğendi.
Eski 12-11-2012, 20:40   #106
/

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Nekadar güzeller

Düzenleyen talu : 14-11-2012 saat 13:14
talu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2012, 09:13   #107
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Birkaç sorum olacak

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caturanga Mesajı Göster
Eklenti 162589

Eklenti 162590

Sıvı gübre karışımlarından ve hormonlardan oluşan besiyerinde flying dragon sürgünü...Sn derin bence önce böyle çalışın...
Hocam sizden ögrenmek istedigim çeşme suyunu safsuya mikrodalgada nasıl çevirriz kaç watta nekadar süre tutmamız gerekir

birde bende İBA var ama alkolde eriyen saf iba bunu doku kültüründe kullanacagım besiyere nasıl karıştıra bilirim
bu iki konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum çlişmalarınızı ilgiyle takip ediyorum

livingdead1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 20:21   #108
Ağaç Dostu

Sn.livingdead1978 çeşme suyunu saf suya mikrodalgada çeviremessiniz.sadece steril hale getirirsiniz.hobi olarak yapacaksanız pet su kullanmanızı tavsiye ederim.
IBA zaten alkolde erir.ortama ne kadar katacağınız bitkinin türüne ve ne yapmak istediğinize bağlı(çoğaltma,uzatma,köklendirme vs.)
hevesinizi kırmak istemem ama önce biraz kaynak okumalı işin teorisini anlamalısınız.pratikte ise şunu bilmelisiniz evde doku kültürü sadece hobi olarak yapılabilir...

Eski 13-12-2012, 10:54   #109
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Playmakers Mesajı Göster
sn.caturanga bu agar jelinin üstüne mantar dokusunu batırıyozmu yoksa direk üstüne koyuyozmu misel üretmek için
Mantar misel üretiminde Agar agar kullanımını ögrenmek için bu sitedeki videoları incelye bilirsiniz
Let's Grow Mushrooms! by Marc R Keith - Let's Grow Mushrooms

Eski 13-12-2012, 10:58   #110
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Alıntı:
Sn.livingdead1978 çeşme suyunu saf suya mikrodalgada çeviremessiniz.sadece steril hale getirirsiniz.hobi olarak yapacaksanız pet su kullanmanızı tavsiye ederim.
IBA zaten alkolde erir.ortama ne kadar katacağınız bitkinin türüne ve ne yapmak istediğinize bağlı(çoğaltma,uzatma,köklendirme vs.)
hevesinizi kırmak istemem ama önce biraz kaynak okumalı işin teorisini anlamalısınız.pratikte ise şunu bilmelisiniz evde doku kültürü sadece hobi olarak yapılabilir...
Oldukca fazla kaynak okudum uzun bir süredir araştırma yapıyorum hammaddeleri aldım evde strafordan bir kabin oluşturdum zamanlayıcı priz herşey tamam sadece kök gelişimii hızlandırmak içik iba kullanılması gerektigini biliyorum ama ibanın alkolde çözüldügünüde biliyorum benim kafamı karıştıran nokta alkölde çözülmüş ibayı besiyere karıştırırsak alkol besiyeri olumsuz yönede etkilemezmi bunu ögrenmek istedim direk karıştırsak kaynatma esnasında oda eriyip besiyere karışmazmı
sadece bu konu biraz aklıma takıldı sizin bilgilerinizden yararlanmak istedim şimdiden cevabınız içn teşekür ediyorum

Eski 13-12-2012, 16:28   #111
Ağaç Dostu

Sn.livingdead1978 kaynama esnasında erimez,bir iki damla alkolde eriteceksiniz ve ortama karıştıracaksınız.ayrıca sadece IBA işe yaramaz.öncelikle sitokinin türevi BGD lere ihtiyacınız var.

Eski 15-12-2012, 13:16   #112
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

teşekürler

Alıntı:
Sn.livingdead1978 kaynama esnasında erimez,bir iki damla alkolde eriteceksiniz ve ortama karıştıracaksınız.ayrıca sadece IBA işe yaramaz.öncelikle sitokinin türevi BGD lere ihtiyacınız var.
BGD konusunda bizleri biraz aydınlatırmısınız sayın caturanga bu sitede sizler gibi bilgil deneyimli insanları bulmak çok keyif verici ilginiz için çok teşekür ediyorum

Eski 15-12-2012, 19:01   #113
Ağaç Dostu

Sn.livingdead1978 kısaca anlatabilecek bir konu değil.bazılarının çözücüleri farklı bazıları ısıya dayanıklı değil(filtre ile ortama katıyorsunuz),bazıları ışığa dayanıklı değil,saklama koşulları farklı vs. sizin öncelikle bir bitki parçasını steril hale getirip steril bir ortama(ortamın ne içerdiği önemli değil) yerleştirebilmeniz bunu da 2-3 altkültür sürdürebilmeniz.bunu yapamıyorsanız gerisi çok da önemli değil)

Eski 17-12-2012, 09:58   #114
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Alıntı:
Sn.livingdead1978 kısaca anlatabilecek bir konu değil.bazılarının çözücüleri farklı bazıları ısıya dayanıklı değil(filtre ile ortama katıyorsunuz),bazıları ışığa dayanıklı değil,saklama koşulları farklı vs. sizin öncelikle bir bitki parçasını steril hale getirip steril bir ortama(ortamın ne içerdiği önemli değil) yerleştirebilmeniz bunu da 2-3 altkültür sürdürebilmeniz.bunu yapamıyorsanız gerisi çok da önemli değil)
Sayın caturanga dün yetiştirme kabinimi bitirdim çok şükür ve elimde bulunan Dendrobium-cariniferum tohumlrını ektim ama fotograflrda görünenden çok daha küçükmüşler beni çok yordular ve Klorda dezenfekte etmeye çalıştım ama şırınganın içine yapışıp kaldılar mecburen başka bir materyalle onları oradan almak zorunda kaldım umarım dezenfekte işlemimde sorun çıkmmaıştı iki haftaya belli olur ortamda sorun olup olmadıgı merakla beklemekten başka yapacak birşey yok şimdilik eger sorun çıkmaz ise fotografları sizlerlede paylaşacagım

Eski 18-12-2012, 17:38   #115
Ağaç Dostu

Sn.livingdead1978 eğer ortamınızda şeker varsa en geç 2-3 gün içinde belli olur.başka materyal dediğiniz steril birşey değilse büyük ihtimal kontamine olacak.yinede belli olmaz...

Eski 19-12-2012, 09:20   #116
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Başka Materyal

Alıntı:
Sn.livingdead1978 eğer ortamınızda şeker varsa en geç 2-3 gün içinde belli olur.başka materyal dediğiniz steril birşey değilse büyük ihtimal kontamine olacak.yinede belli olmaz...
Başka Materyal dedigim ulaşamadıgım yer olursa ulaşırım diye çöp şiş almıştım tahtadan oldugu için nedense bana daha güvenilir göründü sanırım birde ortamdaki tohumları şırınganın içinden almak için çöp şişi kullanmadan önce alkole daldırdım umarım mikroplar ölmüştür hayırlısı artık bende bekliyorum eger üzerinde küf oluşumu algılarsam mecburen imha etmek zorunda kalacam ama inşallah sorun çıkmaz çok ugraştım cünkü

Sayın caturanga bu arada ben %10 luk Klor kullandım tohumları steril etmek için bitki parçalarıyla deneme yapacagım bu hafta onları alkolemi batırsam domestosmu kullansam klormu kullansam hangi uygulama daha saglıklı olur bir yazı okudum ve bu yöntemlerin işe yaramadıgı yerlerde Civa Klorür uygulaması yapmışlar

Sizce Bitki Parçalarının dezenfekte işleminde en etkili en güvenilir yöntem hangisidir

Eski 19-12-2012, 17:12   #117
Ağaç Dostu

Sn.livingdead1978 civa klorür gibi toksik değeri yüksek maddeler ev için uygun değil.aklınızdan çıkarın...klor derken anlamadım.alkol mikrop ödürücü olarak kullanılmaz temizlenecek bölgeyi yağdan kirden arındırmak içindir...ticari çamaşır suları bu iş için yeterli başka dezenfektan aramayın...bu arada toksik madde isimleri paylaşmamaya dikkat ederseniz bunlar ehil olmayan kişilerin kullanımı için uygun değil...umarım ortamınız sterildir...

Eski 20-12-2012, 00:14   #118
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Eklenti 237527
başlangıç ortamı
Sayın caturanga,

Acer Palmatumlar şu an ne durumdalar?

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 17:01   #119
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Teşekür ediyorum sayın caturanga bakalım yaptıgım denemelerin sonuçlarını szlerle paylacagızm

Eski 21-12-2012, 19:30   #120
Ağaç Dostu

Sn.BOZ Acer palmatum Atropurpureum zor bir bitki elimde tam anlamı ile çalışan bir protokol yok.Ama Acer rubrum varyeteleri doku kültürü ile çoğalıyor...Sn.livingdead1978 teşekkür edecek bişey yok çok ta bişey söylemedim.umarım istediğin sonucu elde edersin...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024