agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Biyoteknoloji
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2009, 23:00   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Bakteri ile örümcek ağı üretimi ve akla getirdikleri

Merhaba ,

Ben İstanbul'da yaşayan , 38 yaşında , arkeoloji eğitimi almış ve 22 yıldır , tekne üretimi , orkide yetiştiriciliği , müzik enstrumanları imalatı gibi pek çok konuyla ilgilenmiş bir kişiyim.
Bu foruma gönderdiğim ilk mesaj ve en iyi dileklerimi sunuyorum.

Müzik enstrumanlarının deniz teknesi üretim yöntemleri ile üretilmesi son 30 yılın konusu. Buna ne kadar uzay havacılık teknolojiside denilsede , bilimsel analizler , simülasyonlar , modelleme , modal , yapısal testler olmadıkça , konu marangozluktan biraz farklı olmaktan öteye geçmiyor.

Müzik enstrumanları üretimi , en pahalı , en gösterişli dokulu ağaç parçasını kim nereden aldı **** karbon elyafından gitar nasıl yapılır modunda giderken , amerikalı balsa ağacı ile grafit elyafı laminasyonundan olimpik tekne küreği üreten bir imalatçının konuya dahil olması ile , herşey değişti.

Bu kişi bir balsa parçasını maket bıçağı ile şekillendirerek ve üzerine hazır sap ve tel takarak , bir kaç saatte yaptığı enstrumanla milyon dolarlık enstrumanları geride bıraktı. Şu anda tüm enstruman yapımcıları , yıllarını verip öğrendikleri marangozluk , kum ile titreşim testleri , pahalı cilalar , 100 yıl kurutulmuş ahşapları bırakma noktasına geldi.
Ben ne plastikleri , ne de ormanların en gelişmiş ağaçlarının bu işe harcanmasına iyi gözle bakmadım.

Yakın zamanda balsa ağacına hücum başlıyacak ve bu ağaçta dünyadan silinecek.
Gelelim asıl konuya , lavta tellerini daha iyi nasıl üretirim diye düşünürken, yeni bir malzeme ile karşılaştım.: Örümcek ağı

Bu malzeme nanotüplerden sonra insanoğlunun gördüğü en sağlam fiber.
Bu konuda 100 yıldan daha uzun bir süredir araştırmalar devam ediyor ve üretim teknolojileri geliştiriliyor.

En eski yöntem , örümceğin bir yere sabitlenmesi ve salgıladığı fiberin bir çarkın döndürülmesi ve üzerine sarılması yöntemiyle üretilmesi.
Ama yapılan hesaplar , hiç bir zaman bu yöntemle yeterli fiberin üretilemeyeceği yönünde.
Bir modern yöntemde , örümcek ağı fiberinin dnasının caterpillar adlı böceğin kabuğunda yetiştirilmesi.

Bir başka yöntemde dna nın patatese aşılanması ve patates üzerinde örümcek ağı yetiştirilmesi. Aklıma gelmişken örümcekler bir arada birbirlerini yedikleri için bu şekilde üretim yapılamıyor.

En son yöntem ise dna nın bir bakteriye aşılanması ve bakterinin bunu üretmesi.
Benim aklıma gelen , balsa ağacının böyle bir yöntemle üretilmesi veya herhangi bir ağacın odununun genetik mühendislikle üretilmesi.

Mesela amerikalılar radyasyona dayanıklı radiodurans bakterisi ile marsa giderken, uzayda genetik mühendislikle istenilen ilacın üretilmesini düşünüyorlar.

Bu konuda mümkün olan , en çılgın teknoloji nedir, nasıl yaparız ?
DNA sentezletmek çinde bir kaç bin dolara mal oluyor.

Saygılarımla ,

Mustafa Umut Saraç

Mustafa Umut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 08:15   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-02-2009
DNA sentezlemek kurulu bir sistemde abartı pahalı olmayabilir ama o labratuvarı kurmak abartılı rakamlara çıkmaktadır. Bir de sanırım önemli olan DNA sentezlemek değil, o DNA'yı uygun şekilde dizmektir. Ayrıca bu iş için genetik mühendislerine ve biyologlara ihtiyaç olacaktır.

Uzun lafın kısası birkaç on milyon doları bu işe aktarabilecek birini, onca kalifiye genetik mühendisi ve mikrobiyoloğu bulur bir de bu projeyi birkaç yıl devam ettirebilirseniz neden olmasın?

onuruygun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024