agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Biyoteknoloji
(https)

Beğeni Düzeni142Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-12-2016, 09:28   #181
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
İzmirde olsanız verirdim de, kargo ücreti 15 lira zaten, pahalıya gelir.
Ankaralı üyelere sorun derim.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2016, 12:59   #182
Ağaçsever

dmtmrt's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2016
Teşekkür ederim jezebel.

dmtmrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2016, 23:03   #183
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Fermentasyon süresi uzadıkca % 0,5 ila 3 alkol içerdiği tespit edilmiş.
Bazı ülkelerde raflardan toplatılmış, alkollü içki kategorisine girdiği için.
Konu ilginçleşti şimdi.

Eski 27-12-2016, 19:52   #184
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
ilk mantarin boyutunun HICBIR onemi ve etkisi yok. bakteriyel bir urun oldugundan yaparken o mantarin 10da, 20de birini bile atsaniz fermentasyon meydana gelecektir.

ayrica kombuchanin medikal olarak kanitlanmis HICBIR faydasi da yok. tamamen sehir efsanesi ve pazarlama bir icecek. asagiya bir review article linki birakiyorum, burada yazdigi gibi kombuchanin bazi durumlarda sagliga zarari olabiliyor, ancak sagliga faydali oldugu hicbir durum yok.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12808367

Alıntı:
RESULTS:
No clinical studies were found relating to the efficacy of this remedy. Several case reports and case series raise doubts about the safety of kombucha. They include suspected liver damage, metabolic acidosis and cutaneous anthrax infections. One fatality is on record.
CONCLUSIONS:
On the basis of these data it was concluded that the largely undetermined benefits do not outweigh the documented risks of kombucha. It can therefore not be recommended for therapeutic use.
kefir, yogurt, tursu yapin ve tuketin, bunlarin sagliga kesinlikle zararli olmadigi biliniyor, ve faydalari da gosterilebiliyor. kombucha tadi hosunuza gidiyorsa icilebilir, ancak kesinlikle faydali oldugu icin icilecek bir sey degil.

bir gida muhendisi

eklenti:

eger su bazli bir probiyotik ariyorsaniz, hicbir zarari gosterilmemis olan su kefirini tavsiye ederim. lezzet olarak kombuchaya benzer, ancak icerdigi probiyotik mikrop cesitliligi kombuchadan kat kat fazladir. asagidaki makalede oldukca iyi antioksidan etkisi oldugu da gosterilmis.

http://search.proquest.com/openview/...gsite=gscholar

turkiyede su kefiri mayasi satiliyor, ben ufak bir google aramasiyla satan farkli yerler bulabildim.

su kefiri taneleri, sut kefirine kiyasla cok daha cabuk uruyor. eger alacak olursaniz agaclar.net ailesi ve cevrenizdeki dostlarinizla paylasmayi unutmayin.

Düzenleyen Amanita : 27-12-2016 saat 20:10 Neden: eklenti
Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2016, 14:30   #185
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bir çırpıda "faydasızdır atın çöpe diyemeyiz "
Ben şahsen ikna olmadım.
Cola' dan faydalıdır. Zararlı olmasına rağmen milyarlarca insan tüketiyor.
Kombucha'yi kötülemeden önce daha derin inceleyin derim

Eski 28-12-2016, 14:57   #186
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
sn jezebel medikal literaturde kombucha ictigi icin olen bir kisi var. yukarida verdigim ilk linkteki abstracti okumanizi oneririm. yukaridaki ingilizce kismi turkceye cevirecek olursam

Alıntı:
480/5000
SONUÇLAR:
Bu tedavinin etkililiği ile ilgili hiçbir klinik çalışma bulunamadı. Birkaç vaka raporu ve vaka serisi kombucha'nın güvenliği hakkında şüphe uyandırıyor. Şüpheli karaciğer hasarı, metabolik asidoz ve kutanöz şarbon enfeksiyonları içerir. Bir ölüm olayı kayıt altındadır.
SONUÇLAR:
Bu verilere dayanarak, büyük oranda belirlenemeyen faydaların kombucha'nın belgelendirilmiş risklerinden daha ağır olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu nedenle terapötik kullanım için tavsiye edilmez.
okudugum bilimsel kayitlardan ogrendigim kadariyla ben icmiyorum, aile bireylerime de icirmiyorum. sizin vermek istediginiz bilimsel kayitlar varsa kombuchanin faydalariyla ilgili lutfen cekinmeyin, linkleri bu basliga ekleyin, hepimiz bilgilenelim. birisi bana kombuchanin herhangi bir faydasi olduguna dair bilimsel kanit gosterene kadar ben icmemeye devam edecegim. ust mesajda da yazdigim gibi, kombuchanin yerine konabilecek ve guvenli, zararsiz alternatifler mevcut.

ayrica milyarlarca insan tuketiyor herhangi bir seyin savunmasi olamaz. Ayni mantikla sigara hakkinda su sekilde bir arguman yazsam ne dersiniz?

dunya capinda bir milyara yakin kisi sigara iciyor - http://www.bbc.com/news/health-25635121
Bir çırpıda "faydasızdır atın çöpe diyemeyiz "
Ben şahsen ikna olmadım.
Cola' dan faydalıdır. Zararlı olmasına rağmen milyarlarca insan tüketiyor.
Sigara'yi kötülemeden önce daha derin inceleyin derim

Burada demek istedigim sey kombucha cok zararlidir, mutlaka uzak durun degil, gosterilmis belli bir faydasi olmadigi. Kefir veya su kefiri varken veya dogal probiyotik laktik asit bakterilerini alabileceginiz tursular varken ben sahsen kombuchayla ugrasmam. Zamaninda bir sure evde yaptim ve ictim, ya tatli oluyor, gereksiz yere seker tukettiriyor, ya da cok asidit oluyor, lezzetli olmuyor.

Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2017, 12:51   #187
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Burada tartışma ortamı yaratmak için bulunmuyorum.
İkna olmadıysam olmamışımdır.
"Ahmet bunu dedi", "Mehmet bunu yaptı" konularıyla ilgilenemem.
Amerikalılar ne demiş ben zaten biliyorum.
Rus ve Cin kaynaklarını incelemeyi düşünüyorum, yüzyıllardır kullanan ve tecrübe sahibi olan onlar çünkü.
Ayrıca ticari kaygısı olmayan kişilerin görüşünü kaale alırım, diğerlerinin görüşü tamamen duygusal.
Ben üşenmem, araştırırım. Lehte ve aleyhte her şeyi inceler karar veririm.

Eski 08-03-2017, 13:26   #188
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2011
Arkadaşlar merhabalar, kolay gelsin, benim bir sorum olacak : Kombuçayını, mayalama esnasında arada bir hafif bir şekilde salamaya gerek var mıdır, bir faydası olur mu?, normalde sanki mantarın üstü kuru kalıyor. Teşekkür ediyorum...

Hamdullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2017, 13:40   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2016
Merhaba, ilk 2 hafta kesinlikle sallamayın. Ama sonrasında eğer yeni bebek mantar fazla kuru ise üstüne çok az miktar çay gelecek şekilde kavanozu oynatabilirsiniz. Çaya batarsa büyümez, üstte yeni oluşmaya başlar...

KefirMarket Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2017, 14:06   #190
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Amanita Mesajı Göster
ayrica kombuchanin medikal olarak kanitlanmis HICBIR faydasi da yok. tamamen sehir efsanesi ve pazarlama bir icecek. asagiya bir review article linki birakiyorum, burada yazdigi gibi kombuchanin bazi durumlarda sagliga zarari olabiliyor, ancak sagliga faydali oldugu hicbir durum yok.
.
Verdiğiniz linkteki yazı 2003 yılına ait ve şimdilik klinik düzeyde araştırılması yapılmamış yazıyor. Yıl 2017 var mı kanıtlanmış zararları?
Bir kaç ay önce 2 yaşlı amca benden kombucha almışlardı, sordum nasıl haberiniz oldu diye:
Dediler:"70 yaşlarında eski dost bir komşumuz var. Bizden 5 yaş büyük. Son zamanlara hareketlerinde ve zekasında sorunlar çıkmaya başlamıştı. Sonra bunun çocukları buna her hafta 1 kasa kombucha getirip içirdiler. 3 ay sonra bu adam çatıya çıkıp uydu antenini ayarlayabilecek duruma geldi. Biz de buna şahit olunca seni bulduk"
Aynen bunu demişlerdi ve benden birer mantar almışlardı. Ayrıca halen zararı vardır şeklinde bir yazı bulamadım internette. Bahsedilen 1-2 olay da yanlış kullanım sonunda olabilir. Ya hijyene dikkat edilmemiştir veya yabancı maya karışmıştır vs.... Ben de 8 aydır hergün en az 1-2 barak içiyorum ve işe yaz-kış bisikletle gitmeye devam ediyorum. Herhangi bir zararını görmedim, bol spor yaptığım için aksine iyi bir doğal enerji içeceği oluyor bana.

mirabel beğendi.
Eski 22-03-2017, 14:09   #191
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Fermentasyon süresi uzadıkca % 0,5 ila 3 alkol içerdiği tespit edilmiş.
Bazı ülkelerde raflardan toplatılmış, alkollü içki kategorisine girdiği için.
Konu ilginçleşti şimdi.
1 litre çay , 90 gram şeker oranında yapılırsa %1 i geçmiyor.
Ben her evresinde içtim, 2 haftalık, 3 haftalık..... 8 haftalık
Alkol yılda belki en fazla 1 kere kullanırım. O yüzden alkol %1 i geçse anlardım tadından.

Jezebel beğendi.
Eski 06-04-2017, 15:40   #192
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KefirMarket Mesajı Göster
Merhaba, ilk 2 hafta kesinlikle sallamayın. Ama sonrasında eğer yeni bebek mantar fazla kuru ise üstüne çok az miktar çay gelecek şekilde kavanozu oynatabilirsiniz. Çaya batarsa büyümez, üstte yeni oluşmaya başlar...
Allah razı olsun, çok teşekkür ediyorum...

Eski 27-04-2017, 15:10   #193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2017
ben de kombu mantarı aldım gittigidiyordan. işk içeceğimi oluşturdum. 20 gün beklettim ama. şimdi 2. partiyi mayaladım. burada analdığım kadarıyla şeker çaydan daha önemli galiba. bakıyorum ki çayı 2-3 litreye 5 poşet atanda var 10 poşet atanda. ama şekeri 2 lt ye en az 1 su bardağı koyuyor değerli forum üyeleri. 2 şişeden birinde 8 adet (maluım demlik poşet çaylar 2 değil 3,20 gram) doğuş demlik poşet çay karadeniz kullandım. yaklaşık 4 lt. ye 1.5 su bardağı şeker biraz önceki hazır kombu çayımdan kattım. satın aldığım mantardan üreyen geniş olanı koydum bu şişeye. 2. şişe ise 2,5 lt lik. onada 8 adet lipton poşet çay 1 bardak doluca toz şeker koydum ilk satın aldığım mantarı da bu şişeye mayaladım. deneyeceğim bakalım çay değişince gerçekten de satıcının dediği gibi maya tutmayacak mı. doğuş çay daha ucuz çünkü. +++ olarak bu 2 şişede tutarda bir dahaki sefere çayı dökme açık çaydan ayrı bir demlikte demleyip şekerli suya karıştırdıktan sonra kullanmayı deneyeceğim. çünkü böyle yapanlara rast geldim forumda sanırım biryerlerde veya. 10 liptonlu 2,5 lt ile standart olanm tarife göre hazırlayıp 20 günlükken içmeye başladığım kombu çayı bira tadında ama onun kadar acı olmayan mükemmel bir tat verdi. bakalım sonrakiler nasıl olacak. herkese iyi kombular

kariyer1586 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2017, 15:14   #194
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hamdullah Mesajı Göster
Arkadaşlar merhabalar, kolay gelsin, benim bir sorum olacak : Kombuçayını, mayalama esnasında arada bir hafif bir şekilde salamaya gerek var mıdır, bir faydası olur mu?, normalde sanki mantarın üstü kuru kalıyor. Teşekkür ediyorum...
benimde ilk deneyimim şu an 2. yi mayaladım. ilkinde aynı durumu ben de farkettim. az oynatım parmağımla da bastırdım biraz üzerini çay kapladı öyle bıraktım. birşey olmadı. o müdaheleyi yapmasam bence sıkıntı olacaktı.

Eski 30-04-2017, 08:36   #195
Yeni Üye

Genelde sallamaya gerek kalmıyor. Benim 60-70 civarı kavanozum var (mayalanıyor şu an yani). 2-3 günde bir hepsini gözden geçiriyorum. Bazen mantarın altındaki gaz dışarı çıkamayınca mantarı yukarı kaldırıyor. Ancak o zaman sallamam gerekiyor.
Bu da ancak %10 kadar kavanozda geçerli, 4 hafta mayalamama rağmen diğerlerini sallamaya gerek kalmıyor.

Eski 30-04-2017, 22:14   #196
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Çayın markası veya poşetli poşetsiz çok önemli değil sanırım. Miktarı önemli olabilir, çaydaki aktif maddelerin Kombu çayının içinde de bulunacağı için.
Rus bir kadın araştırmacı çayı demleyerek değil de kaynatarak yapmış.
Hijyenik kaygılardan dolayı sanırım.
Kokulu bitki çayı ilaveli denedim, bir süre sonra itici geliyor, saf hali en güzel.
Yarı yarıya sulandırıp meşrubat niyetine bir bardak tüketiyorum.
İçimi keyifli.
Kola veya içinde ne olduğu belirsiz içeceklerden sağlıklı.
Henüz keşfetmemiş olanların tez zamanda keşfetmelerini dilerim

Eski 01-05-2017, 06:54   #197
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:
Burada tartışma ortamı yaratmak için bulunmuyorum.
İkna olmadıysam olmamışımdır.
"Ahmet bunu dedi", "Mehmet bunu yaptı" konularıyla ilgilenemem.
Amerikalılar ne demiş ben zaten biliyorum.
Rus ve Cin kaynaklarını incelemeyi düşünüyorum, yüzyıllardır kullanan ve tecrübe sahibi olan onlar çünkü.
Ayrıca ticari kaygısı olmayan kişilerin görüşünü kaale alırım, diğerlerinin görüşü tamamen duygusal.
Ben üşenmem, araştırırım. Lehte ve aleyhte her şeyi inceler karar veririm.
Sayın Jezebel, doğu ve Uzakdoğu kaynaklarında herhangi bir bilgiye rastladınız mı; lehte veya aleyhte bir gelişme var mı?

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2017, 08:36   #198
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

mister73,
Sadece hijyen kurallarına titizlikle uyulması gerektiği, yoksa çay mantarına yabancı mikroorganizmalar karışıp ürünü bozabilir. Sonuç sağlık değil felaket olur.
Medusomyces Gisevii Lindau adındaki mantar Gustaf Lindau tarafından ilk defa 1913 yılında tarif edilmiş.
Çin kayıtları ise M.Ö. 250 yılına kadar gidiyor.
Bu içeceği "Sağlık ve ölümsüzlük iksiri" olarak adlandırmışlar.
1947 году Г.А. Шакарян и Л.Т. Даниелян adlı rus araştırmacılar çaydan kristal bakterisidin elde etmişler.
Bu madde hiç bir yan etkisi bulunmayan antibiyotik özelliği gösteriyormuş.
Dr.Rudolf Sklenar adındaki alman araştırmacı bu mantarın Metabolik hastalıklarda faydalı olduğunu kanıtlamakla kalmamış, bununla igili patent almış ve bu çayın ilaç olarak kullanımının önünü açmiş.
Zamanla görülmüş ki tek mantar değil , birçok mantarın simbiyotik bir yapısı aslında Kombucha - Saccharomyces ludwigii, Saccharomyces cerevisiae, Brettanomyces bruxellensis, Candida stellata, Schizosaccharomyces pombe, Torulaspora delbrueckii, Zygosaccharomyces bailii , Acetobacter v.s.
Bu arada siyah çay yerine kahve ve yeşil çayı da deneyenler olmuş.
Yeşil çay mayalanma sürecini hızlandırıyormuş.
Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı tedavisinde kullanılıyor batıda.
Oran bu %1 çay,%10 şeker, %89 kaynatılmış şebeke suyu.
Rusların ürettiği 2 preparat var, enfekte yaralar ve enfeksyonlarda kullanılıyor.
Uzun yazılar pek okunmuyor biliyorum, bu riski göze alıyorum.
Saygılar.

Eski 01-05-2017, 21:43   #199
Yeni Üye

Gayet aciklayiciydi tesekkurler

Eski 01-05-2017, 23:14   #200
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Lightbulb

Alıntı:
mister73,
Sadece hijyen kurallarına titizlikle uyulması gerektiği, yoksa çay mantarına yabancı mikroorganizmalar karışıp ürünü bozabilir. Sonuç sağlık değil felaket olur.
Medusomyces Gisevii Lindau adındaki mantar Gustaf Lindau tarafından ilk defa 1913 yılında tarif edilmiş.
Çin kayıtları ise M.Ö. 250 yılına kadar gidiyor.
Bu içeceği "Sağlık ve ölümsüzlük iksiri" olarak adlandırmışlar.
1947 году Г.А. Шакарян и Л.Т. Даниелян adlı rus araştırmacılar çaydan kristal bakterisidin elde etmişler.
Bu madde hiç bir yan etkisi bulunmayan antibiyotik özelliği gösteriyormuş.
Dr.Rudolf Sklenar adındaki alman araştırmacı bu mantarın Metabolik hastalıklarda faydalı olduğunu kanıtlamakla kalmamış, bununla igili patent almış ve bu çayın ilaç olarak kullanımının önünü açmiş.
Zamanla görülmüş ki tek mantar değil , birçok mantarın simbiyotik bir yapısı aslında Kombucha - Saccharomyces ludwigii, Saccharomyces cerevisiae, Brettanomyces bruxellensis, Candida stellata, Schizosaccharomyces pombe, Torulaspora delbrueckii, Zygosaccharomyces bailii , Acetobacter v.s.
Bu arada siyah çay yerine kahve ve yeşil çayı da deneyenler olmuş.
Yeşil çay mayalanma sürecini hızlandırıyormuş.
Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı tedavisinde kullanılıyor batıda.
Oran bu %1 çay,%10 şeker, %89 kaynatılmış şebeke suyu.
Rusların ürettiği 2 preparat var, enfekte yaralar ve enfeksyonlarda kullanılıyor.
Uzun yazılar pek okunmuyor biliyorum, bu riski göze alıyorum.
Saygılar.
Paylaşım için teşekkürler. Faydalı olduğuna dair herhangi bir ispatın bulunmadığını belirten bazı kullanıcılar vardı; demek ki araştırınca bulunabiliyormuş, konuyla ilgi patent alan bile varmış

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2017, 00:10   #201
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Faydasının canlı kanıtı benim.
Her gün 40 ila70 hasta insanla muhattap oluyorum.
Zaman zaman tükürükleri yüzüme sıçrıyor. Öksürürken ve hapşırırken insanlar çok özensiz
Grip aşısı da olmadım.
Buna rağmen bu kış nezle bile olmadım

Eski 02-05-2017, 10:37   #202
Yeni Üye

bakalım benim 2. mahsül kombular ne olacak. şişenin birindeki kombum sapsarı oldu üste bakan kısmı. ötekinin 3-5 günlükken etrafı beyzalaşmaıştı. sanki küflenecek gibi. 2-3 günfdür beyazlıklar geçti. mantarın etrafı şişeyi tamaen kaplayacak şekilde mat renk bir hal aldı. mantarın üzeri ise gri renkte ve sert. kokladım hiçbirinde küf kokusuyok bu şekilde renklenmeler ve gariplikler normal mi acaba ?

Eski 21-05-2017, 00:31   #203
Ağaçsever

EnquiRe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Elimizde kombucha mantarı yoksa elma sirkesiyle sıfırdan üretilebilir mi?

EnquiRe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2017, 05:37   #204
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EnquiRe Mesajı Göster
Elimizde kombucha mantarı yoksa elma sirkesiyle sıfırdan üretilebilir mi?
İnternette bir yerlerde tarif edenler olmuş. Benim bir tecrübem olmadı.
Şekerli çay ekleyip geniş bir kaba alın, hava ile teması kesmeyecek şekilde tülbentle üstünü örtün.

Eski 23-05-2017, 15:56   #205
Yeni Üye

60-70 kavanoz var bende ve sürekli mayalanıyor kombucha bunlarda. Asla renklenme vs.. olmadı.
Her zaman üstte ince tabaka oluşup zamanla kalınlaştı. Başlarda şeffaf gibi sonra beyaz / krem renginde mantar oluşuyor...

muratcolak beğendi.
Eski 09-06-2017, 09:10   #206
Ağaçsever

S.A, Arkadaşlar Kombu Çayı ALKALİ midir?, teşekkür ediyorum...

Eski 09-06-2017, 19:31   #207
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Mantari nerden elde ediyorsunz

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2017, 12:41   #208
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Benim anlamadigim.Maden bu kadar fatdali.neden tip kullanmiyor ve kimsenin haberi yok...Nerdeyse iyi gelmedigi dert yok

Jezebel beğendi.
Eski 10-06-2017, 17:20   #209
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak Mesajı Göster
Benim anlamadigim.Maden bu kadar fatdali.neden tip kullanmiyor ve kimsenin haberi yok...Nerdeyse iyi gelmedigi dert yok

Modern tıp ve ilaç sanayisi para kazanmak ve kazandırmak üzerine kurulu.
Kombu çayı içmemiz kimseye para kazandırmayacağını için kimse reklamını yapmıyor.
Sağlığınızı geri kazanabilir veya koruyabilirsiniz.
Pahali ilaç ve ameliyatlara vereceğiniz paradan tasarruf edebilirsiniz.
Veya herkesin yaptığını doğru kabul edip sonuçlarına katlanabilirsiniz.

Eski 10-06-2017, 17:46   #210
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Modern tıp ve ilaç sanayisi para kazanmak ve kazandırmak üzerine kurulu.
Kombu çayı içmemiz kimseye para kazandırmayacağını için kimse reklamını yapmıyor.
Sağlığınızı geri kazanabilir veya koruyabilirsiniz.
Pahali ilaç ve ameliyatlara vereceğiniz paradan tasarruf edebilirsiniz.
Veya herkesin yaptığını doğru kabul edip sonuçlarına katlanabilirsiniz.
Hakkisnz....paylasim grubundan siparis verdim.Bilmiyirum yollayacaklarmi Bekliyorum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024