agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bitkiler ve Sağlığımız (http://www.agaclar.net/forum/bitkiler-ve-sagligimiz/)
-   -   Ev havasını temizleyen bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/bitkiler-ve-sagligimiz/4476.htm)

sabah 24-05-2007 16:22

Ev havasını temizleyen bitkiler

Mobilyalardan, sentetik halılardan, izolasyon köpükleri ve hatta klimalardan yayılan göz, burun ve deride çeşitli rahatszlıklara yol açan formaldehit, xylene, benzol ve karbon monoksid gazlarını temizleyen yani her evde olması gereken bitkiler *;

● Salon eğreltisi** (Nephrolepis exaltata)
● Orman sarmaşığı (Hedera helix)
● Areca palm (Chrysalidocarpus lutescens)
● Kurdele çiçeği (Chlorophytum comosum)
● Çizgili dracaena ‘Janet Craig’ (Dracaena deremensis)

Ayrıca Bambu palm, Aglaonema Modestum, Paşa kılıcı (Sansevieria Laurentii ), Yelken çiçeği (Spathiphyllum).

*Bu bitkilerin bazıları Mine Hanımın zehirli bitkiler listesinde.
**Benim gibi bilmeyenlere için not Aşk merdiveni (Pteridium aquilinumaynı) aynı cins fakat farklı aile

http://www.zone10.com/tech/NASA/Fyh.htm
http://www.niagaracollegegreenhouse.com/pdfs/0085.pdf

iktisatci22 18-09-2007 16:56

Hım güzel bir konuya değinmişin. bitkilerin genel anlamda havayı değiştirdiğini biliyodum ama katogori şekilde sınıflandırıldığını bilmiyordum tesekür ederim bilgilendirdiğin için.

Arzu Kasapoğlu 18-09-2007 16:59

Dua çiçeğininde havayı temizlediğini duymuştum.

dilekagaci 27-04-2008 22:01

konu ile ilgili olarak, danışmak istedigim
evimde salon olsun, mutfak olsun, oturma odası olsun çeşitli bitkilerim ve kaktüslerim var...

sorum ; yatak odamda hiç bir bitki yok..koymaya cesaret edemiyorum...uyudugumuz yerde bitki bulunması hakkında ne düşünüyorsunuz? zararlı mı? birşey olmaz mı?
koyabilir miyiz?

üzüm 28-04-2008 01:13

Yatak odasında kireç badana kullanılmışsa yeşil yapraklı bitki bulundurulması tavsiye edilmişti (radyoda dinlemiştim). Bundan cesaret alarak benjamin bitkisini yatak odasına taşıdım. Yıllarca benjamin bulundurdum, bir zararını görmedim. Bir veya iki bitkinin sorun yaratacağını sanmıyorum. Sonuçta oda tamamen izole değil; en azından kapı altı var.

sabah 09-05-2008 15:05

Yatak odasında bitki bulundurma konusunda genel olarak denen odur ki;

bitkilerin gündüz sağladığı oksijenin yanında, gece aldıklarının lafı olmaz, olsa da sizin kullandığınızın yanında kıymeti yoktur. :rolleyes:

Biz de yatak odasında bitki bulunduyoruz. Onlar için yapılan nemlendirme, rahatlatıcı etkileri vb. nedenlerle yatak odasında daha sağlıklı ortam sağladıklarını düşünüyorum.

Yalnız yoğun kokulu, alerjik olabilecek ya da yaprakları büyük ve toz tutabilecek bitkileri yatak odasına almıyoruz.

sabah 23-01-2009 17:20

2 Eklenti(ler)
Drasena (Dracaena marginata) ve philodendron da temizlikçi bitkiler arasındaymış.:rolleyes:

Dracaena marginata Eklenti 60026
philodendron Eklenti 60025

ahmettt 01-04-2009 16:34

Merhaba,

Bu konuda Hindistan'da yapılan (yeni) bir çalışma sonrasında, sadece 3 bitkinin bile, taze hava sağlama konusunda yeterli olduğu tespit edilmiş: http://greenupgrader.com/6600/green-...for-fresh-air/ linkinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tüm bitkiler gece O2 alıp, CO2 vermiyorlar.Örneğin paşa kılıcı (Sansevieria trifasciata), özel bir fotosentezle gece CO2 alıp, gündüz O2 üretmek için yapısındaki oksalik asitin içinde depolayabiliyor. Bu yüzden paşa kılıcı yatak odaları için daha uygun kabul ediliyor. (Ama bu bitki de kedilerde geçici zehirlenmeye sebep olabiliyor. Kedi beslenen evlerde dikkat etmek lazım.)

kömür 01-04-2009 17:26

Gece bitkilerle uyumak konusunda kendi tecrübemi aktarmak istiyorum.
Ben yatak odasında değil yaşam odamda uyuyorum ve bu odamdaki bitkilerin sayısı kışın 30 saksıyı geçebiliyor. Kapı pencereninde kışın pek açılmadığını da düşünürsek, bugüne kadar hiç rahatsızlık hissetmediğimi söyleyebilirim.
Hatta tüm gün kapalı kalan evime akşam geldiğimde, ortalıkta kül-izmarit bırakmışsam bile rahatsız edici bir herhangi bir koku ile karşılaşmıyorum.
Not: Bu odam 25m2 kadar.

Birol Ketenci 02-05-2009 00:36

Bende dün duymuştum bu konuyu hatta Ankara Üniversitesinden bu konuda birde kitap yayınlanacakmış. Bendeki havayı temizleyen bitkiler listesinde 6 bitki bulunuyor. Dracaena L. (Ejder Kanı), Hedera L. (Kaya Sarmaşığı) Nephrolepis (Aşk Merdiveni), Benjamin, telgraf çiçeği ve Dağ palmiyesi.

thomasina 12-06-2009 22:57

Bende epeyce var. Sevindim. Kurdele, telgraf, draecena, aglaonema, çiçekleri hepsi bende var. Acaba astımlı kişiler bu temzi havadan biz kadar yararlanır mı? Tepki alıyordum evdekilerden ama şimdi bir umut var.

hatıpüzümü 12-12-2009 11:06

Evin havasını değiştiren bitkiler

Georgia Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, belirli bitkilerin evinizde yaygın olarak bulunan zararlı kontaminantları öldürebileceği belirtiliyor. Bu kontaminantlar arasında benzen, toluen, oktan, alpha-pinene ve trikloretilen gibi zararlı uçucu organik bileşenler yer alıyor.

Evde yetiştirilen 28 bitkiyi test eden araştırmacılar, kontaminantları yok etmede yüksek oranlara sahip olan 5 süper süs bitkisi tespit ettiler. Bu çiçekler şöyle: Kırmızı sarmaşık (Hemigraphis alternata), İngiliz sarmaşık (Hedera helix), Jolla (Hoya carnosa), Asparagos (Kuşkonmaz otu) ve (Tradescantia pallida).

Bilimadamları bitkileri, evde yaygın olarak bulunan uçucu organik bileşenlere maruz bırakmak için gaz sızdırmayan cam kapların içine yerleştirdi. Ve bitkiler bitkiler havadaki kontaminantları yok etti. Araştırmacılar, havadaki kontaminantları yok eden binlerce bitki olabileceğini de sözlerine eklediler.

Uçucu organik bileşenlerin her evde bulunduğunu belirten araştırmacılar, bunların evdeki mobilyalar, halılar, plastikler, temizlik ürünleri ve alçıpan, duvar boyası, solventler, yapışkanlar ve hatta musluk suyu tarafından yayıldıklarını ifade ettiler.

Bu kirleticilerin astım, reprodüktif ve nörolojik bozukluklar gibi birçok hastalıkla ilişkili olduğunu söyleyen bilimadamları, henüz hiç kimsenin bazı bitkilerin havadaki kirleticileri öldürmede niçin etkili olduğunu bilmediğini, ancak kendilerinin cevabı bulmak için yoğun çalıştıklarını belirttiler.

Bu zararlı bileşenler nedeniyle, insanların dışarıdan çok evde daha fazla tehlike altında olduğu da kaydedildi. Bilgisayarlar tarafından da bu bileşenlerin yayıldığını söyleyen bilimadamları, yapılması gerekenin evde birkaç süs çiçeği bulundurmak olduğunu anlattılar.
Kaynak:AA

malina 12-12-2009 12:28

Kaynak olarak bağlantı vermeniz gerekiyor, lütfen buna özen gösterin. AA'dan doğrudan almadı iseniz tabii :)

Mesela burada var:

haber7.com

Feneriumoki 23-02-2010 15:55

Yatak odasında bitkinin gece pek zararının olmadığını biliyorum.Ayrıca söz konusu 1 bitkiyse kesinlikle rahatça koyabiliriz.Sadece bir gece serada yatın sabah kalktığınızda sarhoş gibi olursunuz ama yatak odasında böyle bir sorunumuz olmaz...

Jezebel 23-02-2010 16:17

Areca Palmiyesinden emindim de ,
şimdi görüyorum ki hor gördüğüm Tradescantia pallida daha öne geçmiş .
Paşa kılıcını ve Potos sarmaşığının hemen hemen her evde bulunmasının içgüdüsel bir sebebi de bu olsa gerek .

denizakvaryumu 08-03-2010 14:08

http://www.aleyagarden.com/leairclpl.html

Liste halinde bitkiler verilmiş.

sese 09-03-2010 16:25

Bende paşakılıcı aldım.Ama bu özelliğini bilmiyordum.İyiki almışım.Benim daha önceden 2 tane uzun kılıç çiçeğim vardı.Acaba onlarında böyle bir özelliği varmı?

sariefe 31-12-2010 05:26

Evinizi Temizleyecek 16 Bitki

5 Eklenti(ler)
Evde sigara içenler, oje sürenler veya tadilat yapanlar; evinizdeki hava tehlikeli kimyasallar içinde yüzüyor olabilir. Bu kimyasallar baş ağrısına, baş dönmesine, bağışıklık sisteminizin zayıflamasına hatta sonunda kansere bile neden olabilir. Dışarıdaki hava motorlu araçlar ve egzoz gazı emisyonu yüzünden düşük derecede benzen içerirken evlerin içinde çok daha fazla benzen bulunabiliyor. Kullandığımız tutkal, boya, mobilya cilası, deterjan gibi ürünler ve sigara dumanı sonucu açığa çıkan benzen kemik iliğinde kalıcı etkiler bırakarak kansızlık ve kan kanserine sebep olabiliyor. Günlük hayat içinde sürekli kullandığımız ürünler içindeki benzen, ksilen, formaldehit, trichloroethylene ve toluen gibi bu sinsi kimyasallarla baş edebilmek için NASA tarafından önerilen bitkiler var. Bu bitkiler yanınızda içilen sigaranın dumanının etkilerinden tamamen kurtulmanızı sağlamasa da, haftada bir kullandığınız ojeden havaya karışan kimyasal maddelere çare olabilir.

01. Bu bitkilerden aşk merdiveni havadaki formaldehiti süzüyor.
Eklenti 186615

02. Dendrobium orkide ksilen ve tolueni süzüyor.
Eklenti 186616

03. Drasena tüm türleriyle bahsi geçen kimyasallardan en az birini süzebilir.
Eklenti 186617

04. Difenbahya ksilen ve tolueni süzebilir.
Eklenti 186618

05. Duvar sarmaşığı benzen, ksilen, formaldehit ve tolueni süzüyor.
Eklenti 186619

sariefe 31-12-2010 05:36

5 Eklenti(ler)
06. Jerbera benzen, trichloroethylene ve formaldehitin süzülmesini sağlar.
Eklenti 186620

07. Şeytan sarmaşığı formaldehitin süzülmesini sağlıyor.
Eklenti 186621

08. Bir dış mekan bitkisi olan kanayan kalpler(dicentra) ksilen ve tolueni süzüyor. Bahçe, balkon veya terasınızdaki hava kalitesi hakkında endişeleriniz varsa oralara ekebilirsiniz.
Eklenti 186622

09. Barış çiçeği (spathiphyllum) trichloroethylene, benzen ve formaldehiti süzüyor.
Eklenti 186623

10. Güve orkidesi (phalaenopsis) ksilen ve toluenin süzülmesini sağlıyor.
Eklenti 186624

sariefe 31-12-2010 05:49

5 Eklenti(ler)
11. Sarmaşık deve tabanı (philodendron) havadaki formaldehiti süzer.
Eklenti 186625

12. Kasımpatı trichloroethylene, benzen ve formaldehiti süzüyor.
Eklenti 186626

13. Kaynana dili formaldehiti süzüyor.
Eklenti 186627

14. Kauçuk formaldehiti süzüyor.
Eklenti 186628

15. Kurdele formaldehiti süzüyor.
Eklenti 186631

sariefe 31-12-2010 05:52

1 Eklenti(ler)
16. Benjamin kauçuğu formaldehiti süzüyor.
Eklenti 186630

Alıntı; www.ntvmsnbc.com

nardane 18-04-2011 08:38

Son günlerde benjamin bitkisinin radyasyonu aldığını okumuştum.Aynı şekilde kaktüsünde.
Bu yüzden bilgisayar olan odada bulunduruyorlar.

madlord 18-04-2011 08:50

sayın nardene bildiğim kadarıyla kaktüsün radyasyonu aldığına dair hiçbir bilimsel veri yok. Ama bu yinede kaktüsün evleri ve ofisleri süslemesine engel değil

Asya Ceylan 31-07-2012 17:30

Benimde duyduğum kadarıyla kaktüslerin radyasyonu aldığına dair bilimsel bir açıklama yokmuş.Dikenli bir bitki olduğu için, o zamanlar talep çok olmuyormuş satışların artması için diye duymuştum yıllar önce tv'de.Tabi yine de şuanda çoğu kişinin gözbebeği :)

Erdogan 29-08-2012 11:49

Odanın Havasını Temizleyen Bitkiler

NASA nin odayi temizleyen bitki listesi. Havada bulunan 5 temel toksin madde uzerinde arastirma yapilmis. Konu ingilizce ama paylasmak istedim. :)

List of air-filtering plants - Wikipedia, the free encyclopedia

tevmen 30-09-2012 02:10

Bitkilerin radyasyon emip emmediği üzerine yazılan mesajlar ilgimi çekti. Radyasyonla işim gereği içli dışlı olduğumdan üstü sarmaşıklarla örtülü bir anti-radyasyon şapkası hayali hoşuma gitti. Ancak ne yazık ki bitkilerin bu konuda ciddiye alınacak pratik bir yararı yok. Bu söylenti hücrelerin 'dielektrik' özelliklerinden (aşağı yukarı elektriği nasıl ilettiklerinden) kaynaklanıyor. İçerdikleri su nedeniyle -insan vücudunda olduğu gibi- bitkiler de kötü birer iletken. Bu nedenle uzun dalga boylu radyasyonu (mesela radyo dalgaları) bir derece yansıtıyorlar. Aynı etkiyi kendi vücudumuz da yapıyor. Ama bunun koruma, perdeleme vs gibi bir sonucu yok. Olsaydı cep telefonumuz ağacın altındayken çekmezdi. Aslında bu konuda herhangi bir metalin etkisi çok daha fazla. Hatta demir konstrüksüyonlu evlerde cep telefonlarının iyi çekmemesi de bu yüzden.

Tabi bu söylentiler radyo dalgaları hakkında. Güneş altında morötesi ışınlarından yanmamak için bir ağaç altına saklanmak hiç de fena fikir değil! X-ışınları önündeyse bitkiler de bizim kadar çaresiz. En iyisi kurşun bir levha bulup altında siper almak...

Capricorn 30-09-2012 06:41

Kanadalı bilim adamı Kamal Meattle bu konuda uzun zamandır çalışıyor.

Kamal Meattle: How to grow your own fresh air - YouTube

.

Capricorn 30-09-2012 06:50

http://news.ifractal.com/wp-content/...gle_plants.png

tevmen 30-09-2012 13:51

Sayın Capricorn, gönderdiğiniz video için çok teşekkürler. Hoşuma gitti, anladığım kadarıyla çevirmeye çalışayım.

Konuşmacı Kamal Meattle, onyedi yıl önce Delhi'nin havasına alerji geliştirdiğini ve ciğer kapasitesinin yüzde yetmişe düştüğünü anlatıyor. O yüzden ev içinde havayı temizleyen bitkilerle ilgilenmiş ve üç bitkinin özellikle etkili olduğunu söylüyor. Bunlar, yukardaki mesajlarda da bahsi geçen, Areca Palmiyesi (chrysalidocarpus lutescens), paşa kılıcı (sanseveria trifasciata) ve patos/salon/şeytan sarmaşığı (epipremnum aureum). Bu bitkilerle Yeni Delhi'de 5000 metrekarelik bir binayı donatmışlar, 300 kişinin bulunduğu mekana 1200'den fazla bitki koymuşlar. 15 yıl boyunca bu deneyin sonuçlarını gözlemişler. Sonuçlara göre bu binada 10 saat geçiren yaklaşık iki kişiden birinin kanındaki oksijen miktarı yüzde bir oranında artmış. Ayrıca diğer yerlere nazaran burada yaşayanlarda, gözlerde tahrişe yüzde 50 oranında, solunum yolu sorunlarına yüzde 34 oranında, başağrısına yüzde 24 oranında daha az rastlanmış. Bu istatistikler 2008 yılında Hindistan'da yayınlanmış.

mrduran 30-09-2012 15:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sariefe (Mesaj 733976)
Evde sigara içenler, oje sürenler veya tadilat yapanlar; evinizdeki hava tehlikeli kimyasallar içinde yüzüyor olabilir. Bu kimyasallar baş ağrısına, baş dönmesine, bağışıklık sisteminizin zayıflamasına hatta sonunda kansere bile neden olabilir. Dışarıdaki hava motorlu araçlar ve egzoz gazı emisyonu yüzünden düşük derecede benzen içerirken evlerin içinde çok daha fazla benzen bulunabiliyor. Kullandığımız tutkal, boya, mobilya cilası, deterjan gibi ürünler ve sigara dumanı sonucu açığa çıkan benzen kemik iliğinde kalıcı etkiler bırakarak kansızlık ve kan kanserine sebep olabiliyor. Günlük hayat içinde sürekli kullandığımız ürünler içindeki benzen, ksilen, formaldehit, trichloroethylene ve toluen gibi bu sinsi kimyasallarla baş edebilmek için NASA tarafından önerilen bitkiler var. Bu bitkiler yanınızda içilen sigaranın dumanının etkilerinden tamamen kurtulmanızı sağlamasa da, haftada bir kullandığınız ojeden havaya karışan kimyasal maddelere çare olabilir.

.......

....04. Difenbahya ksilen ve tolueni süzebilir.
Eklenti 186618.....
.....

Difenbahya hakkında;

Merhaba efendim,

Çalıştığım banka gişesinde, 1 metre kadar yakınımda difenbahya vardı, 60x60 cm. ahşap dekoratif saksı içinde.

Ailece 3 nesildir dostumuz olan bayan çocuk doktorumuz(3 çocuğumun da) bankada çalıştığım bir gün şöyle dedi.

- Baban kanserden rahmetli oldu, ailece ''genetik'' olarak kanser riski taşıyorsunuz. Difenbahya bitkisi saldığı buhu/partiküller nedeni ile kanserojen dir. Evde yaşam alanında yetiştirilmesi sakıncalıdır, hele yatak odası veya seniki gibi yakınındaki havayı solumak.

Müdürümüz ile konuşturttum kendilerini, derhal arkalarda uzak bir yere taşıttı anında. Sağolsunlar.

Sağlık içinde kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024