agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bitkiler ve Sağlığımız (http://www.agaclar.net/forum/bitkiler-ve-sagligimiz/)
-   -   At Kestanesi (http://www.agaclar.net/forum/bitkiler-ve-sagligimiz/38183.htm)

hobiciakvarist 22-10-2015 07:38

At Kestanesi

Ziraat fakültesinden mezun olduğunuzdan bildiğinizi tahmin ediyorum ama diğer forum arkadaşlarımız belki bilmiyorlardır: bu ağacın her şeyi (dal, kabuk, tohumları) orta derecede zehirlidir. İçerdiği toksinler sindirim sistemini etkiler. Hatta kızılderililer bu kestaneleri toplayıp durgun sularda balıkları öldürmek veya hareketsiz hale getirmek için kullanırmış; yakalanan balıklar zehirlenmiş olduklarından, yakalanan balıkları kaynatıp iyice süzdükten sonra ancak tüketebilirlermiş.

Bu ağaç ile ilgili bilgi sayfası mevcuttur diye düşünüyorum sitede, bu bilgiler orda da yer alacağını düşünüyorum. Yine de burda paylaşmak istedim.

Muda 22-10-2015 11:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist (Mesaj 1415806)
Ziraat fakültesinden mezun olduğunuzdan bildiğinizi tahmin ediyorum ama diğer forum arkadaşlarımız belki bilmiyorlardır: bu ağacın her şeyi (dal, kabuk, tohumları) orta derecede zehirlidir. İçerdiği toksinler sindirim sistemini etkiler. Hatta kızılderililer bu kestaneleri toplayıp durgun sularda balıkları öldürmek veya hareketsiz hale getirmek için kullanırmış; yakalanan balıklar zehirlenmiş olduklarından, yakalanan balıkları kaynatıp iyice süzdükten sonra ancak tüketebilirlermiş.

Bu ağaç ile ilgili bilgi sayfası mevcuttur diye düşünüyorum sitede, bu bilgiler orda da yer alacağını düşünüyorum. Yine de burda paylaşmak istedim.

Ben sadece meyvelerinin fazlasının zararlı ancak faydasının da çok olduğunu biliyordum. Aynı şey ilaçlar için de geçerli. En basit bir hapı doktor tavsiyesi ile bir iki tane kullandığımızda tedavi görürüz. Ancak bir kutu kullanınca kişinin midesi yıkanarak ancak kurtulabilir.

at kestanesinin faydaları at kestanesi meyvesi tohumu yağı kremi jeli

Çeşitli parklarda at kestaneleri bulunmakta. Bazı illerde olduğu gibi bulunduğumuz yerdeki stadyumda, mezarlıkta, parkta ve bazı camilerin bahçesinde bulunmakta. Beyaz ve kırmızı çiçekli olanları var. Oldukça da büyük gördüklerim.

Kestanenin görüntüsü çok güzel olduğu halde tadından dolayı tüketildiğini halen görmedim. Ancak evimizdeki bazı bitkilerin zehirli olduğunu bilmek yanlış kullanımları önlemek açısından iyi olur.

Paylaşımınız için teşekkürler.

malina 22-10-2015 12:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1415824)
Ben sadece meyvelerinin fazlasının zararlı

Alıntı:

at kestanesinin zararları ve yan etkisi : Zehirli olduğu için, meyvesinin çiğ veya kaynatılarak yenilip içilmesinin öldürücü olabileceğini vurgulayan uzmanlar
Verdiğin linke baktım, fazlası falan demiyor :)

kamil35 07-02-2017 13:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist (Mesaj 1415806)

Dikkatli olmak lazım. Geçen günlerde at kestanesinden zehirlenenler oldu.

At kestanesi ile bal yiyen 7 kişi zehirlendi - Kocaeli Haberleri

Kozanli 10-11-2017 16:19

At ♘ kestane 🌰 sini toprağa eksem yetişir mi?
Toprağa ekim hangi ayda olur?
Dikimi nasıl olmalı?

CornusMas 11-11-2017 04:35

Sayın Kozanlı, aşağıdaki forum sayfasında konuyla ilgili bolca bilgi bulabilirsiniz

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...k-asi/1542.htm

Mehmet06 17-04-2020 13:29

At kestanesi(Aesculum hippocastenum) tıbbi bir bitkidir. İçerdiği bileşenler çeşitli ilaçlarda etken madde olarak kullanılıyor. Özellikle "essin" maddesi reparil adlı kremde ve hemoroid ilaçlarında bulunuyor. Bu yüzden gelişigüzel kullanılmamalı.

Dadaloğlu 17-10-2021 09:13

Piyasada at kestanesi kremleri mevcut. Ben de kullandım, memnun kaldım. Varislerin iyileştirilmesinde de kullanıldığını okumuştum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024