agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Bitkiler ve Sağlığımız
(https)

Beğeni Düzeni75Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2007, 16:22   #1
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Ev havasını temizleyen bitkiler

Mobilyalardan, sentetik halılardan, izolasyon köpükleri ve hatta klimalardan yayılan göz, burun ve deride çeşitli rahatszlıklara yol açan formaldehit, xylene, benzol ve karbon monoksid gazlarını temizleyen yani her evde olması gereken bitkiler *;

● Salon eğreltisi** (Nephrolepis exaltata)
● Orman sarmaşığı (Hedera helix)
● Areca palm (Chrysalidocarpus lutescens)
● Kurdele çiçeği (Chlorophytum comosum)
● Çizgili dracaena ‘Janet Craig’ (Dracaena deremensis)

Ayrıca Bambu palm, Aglaonema Modestum, Paşa kılıcı (Sansevieria Laurentii ), Yelken çiçeği (Spathiphyllum).

*Bu bitkilerin bazıları Mine Hanımın zehirli bitkiler listesinde.
**Benim gibi bilmeyenlere için not Aşk merdiveni (Pteridium aquilinumaynı) aynı cins fakat farklı aile

http://www.zone10.com/tech/NASA/Fyh.htm
http://www.niagaracollegegreenhouse.com/pdfs/0085.pdf

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2007, 16:56   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2007
Galeri: 1
Hım güzel bir konuya değinmişin. bitkilerin genel anlamda havayı değiştirdiğini biliyodum ama katogori şekilde sınıflandırıldığını bilmiyordum tesekür ederim bilgilendirdiğin için.

iktisatci22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2007, 16:59   #3
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Dua çiçeğininde havayı temizlediğini duymuştum.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 22:01   #4
Ağaçsever

dilekagaci's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
konu ile ilgili olarak, danışmak istedigim
evimde salon olsun, mutfak olsun, oturma odası olsun çeşitli bitkilerim ve kaktüslerim var...

sorum ; yatak odamda hiç bir bitki yok..koymaya cesaret edemiyorum...uyudugumuz yerde bitki bulunması hakkında ne düşünüyorsunuz? zararlı mı? birşey olmaz mı?
koyabilir miyiz?

mrduran beğendi.
dilekagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2008, 01:13   #5
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Yatak odasında kireç badana kullanılmışsa yeşil yapraklı bitki bulundurulması tavsiye edilmişti (radyoda dinlemiştim). Bundan cesaret alarak benjamin bitkisini yatak odasına taşıdım. Yıllarca benjamin bulundurdum, bir zararını görmedim. Bir veya iki bitkinin sorun yaratacağını sanmıyorum. Sonuçta oda tamamen izole değil; en azından kapı altı var.

mrduran beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 15:05   #6
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Yatak odasında bitki bulundurma konusunda genel olarak denen odur ki;

bitkilerin gündüz sağladığı oksijenin yanında, gece aldıklarının lafı olmaz, olsa da sizin kullandığınızın yanında kıymeti yoktur.

Biz de yatak odasında bitki bulunduyoruz. Onlar için yapılan nemlendirme, rahatlatıcı etkileri vb. nedenlerle yatak odasında daha sağlıklı ortam sağladıklarını düşünüyorum.

Yalnız yoğun kokulu, alerjik olabilecek ya da yaprakları büyük ve toz tutabilecek bitkileri yatak odasına almıyoruz.

mrduran ve Jakin beğendi.
Eski 23-01-2009, 17:20   #7
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Drasena (Dracaena marginata) ve philodendron da temizlikçi bitkiler arasındaymış.

Dracaena marginata Name:  dracena.jpg
Views: 26798
Size:  2.8 KB
philodendron Name:  philodendron.jpg
Views: 27183
Size:  4.1 KB

Eski 01-04-2009, 16:34   #8
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Merhaba,

Bu konuda Hindistan'da yapılan (yeni) bir çalışma sonrasında, sadece 3 bitkinin bile, taze hava sağlama konusunda yeterli olduğu tespit edilmiş: http://greenupgrader.com/6600/green-...for-fresh-air/ linkinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tüm bitkiler gece O2 alıp, CO2 vermiyorlar.Örneğin paşa kılıcı (Sansevieria trifasciata), özel bir fotosentezle gece CO2 alıp, gündüz O2 üretmek için yapısındaki oksalik asitin içinde depolayabiliyor. Bu yüzden paşa kılıcı yatak odaları için daha uygun kabul ediliyor. (Ama bu bitki de kedilerde geçici zehirlenmeye sebep olabiliyor. Kedi beslenen evlerde dikkat etmek lazım.)

mrduran beğendi.
ahmettt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 17:26   #9
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Gece bitkilerle uyumak konusunda kendi tecrübemi aktarmak istiyorum.
Ben yatak odasında değil yaşam odamda uyuyorum ve bu odamdaki bitkilerin sayısı kışın 30 saksıyı geçebiliyor. Kapı pencereninde kışın pek açılmadığını da düşünürsek, bugüne kadar hiç rahatsızlık hissetmediğimi söyleyebilirim.
Hatta tüm gün kapalı kalan evime akşam geldiğimde, ortalıkta kül-izmarit bırakmışsam bile rahatsız edici bir herhangi bir koku ile karşılaşmıyorum.
Not: Bu odam 25m2 kadar.

kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 00:36   #10
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Bende dün duymuştum bu konuyu hatta Ankara Üniversitesinden bu konuda birde kitap yayınlanacakmış. Bendeki havayı temizleyen bitkiler listesinde 6 bitki bulunuyor. Dracaena L. (Ejder Kanı), Hedera L. (Kaya Sarmaşığı) Nephrolepis (Aşk Merdiveni), Benjamin, telgraf çiçeği ve Dağ palmiyesi.

mrduran beğendi.
Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 22:57   #11
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Bende epeyce var. Sevindim. Kurdele, telgraf, draecena, aglaonema, çiçekleri hepsi bende var. Acaba astımlı kişiler bu temzi havadan biz kadar yararlanır mı? Tepki alıyordum evdekilerden ama şimdi bir umut var.

Jakin beğendi.
thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 11:06   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-10-2009
Evin havasını değiştiren bitkiler

Georgia Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, belirli bitkilerin evinizde yaygın olarak bulunan zararlı kontaminantları öldürebileceği belirtiliyor. Bu kontaminantlar arasında benzen, toluen, oktan, alpha-pinene ve trikloretilen gibi zararlı uçucu organik bileşenler yer alıyor.

Evde yetiştirilen 28 bitkiyi test eden araştırmacılar, kontaminantları yok etmede yüksek oranlara sahip olan 5 süper süs bitkisi tespit ettiler. Bu çiçekler şöyle: Kırmızı sarmaşık (Hemigraphis alternata), İngiliz sarmaşık (Hedera helix), Jolla (Hoya carnosa), Asparagos (Kuşkonmaz otu) ve (Tradescantia pallida).

Bilimadamları bitkileri, evde yaygın olarak bulunan uçucu organik bileşenlere maruz bırakmak için gaz sızdırmayan cam kapların içine yerleştirdi. Ve bitkiler bitkiler havadaki kontaminantları yok etti. Araştırmacılar, havadaki kontaminantları yok eden binlerce bitki olabileceğini de sözlerine eklediler.

Uçucu organik bileşenlerin her evde bulunduğunu belirten araştırmacılar, bunların evdeki mobilyalar, halılar, plastikler, temizlik ürünleri ve alçıpan, duvar boyası, solventler, yapışkanlar ve hatta musluk suyu tarafından yayıldıklarını ifade ettiler.

Bu kirleticilerin astım, reprodüktif ve nörolojik bozukluklar gibi birçok hastalıkla ilişkili olduğunu söyleyen bilimadamları, henüz hiç kimsenin bazı bitkilerin havadaki kirleticileri öldürmede niçin etkili olduğunu bilmediğini, ancak kendilerinin cevabı bulmak için yoğun çalıştıklarını belirttiler.

Bu zararlı bileşenler nedeniyle, insanların dışarıdan çok evde daha fazla tehlike altında olduğu da kaydedildi. Bilgisayarlar tarafından da bu bileşenlerin yayıldığını söyleyen bilimadamları, yapılması gerekenin evde birkaç süs çiçeği bulundurmak olduğunu anlattılar.
Kaynak:AA

hatıpüzümü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 12:28   #13
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Kaynak olarak bağlantı vermeniz gerekiyor, lütfen buna özen gösterin. AA'dan doğrudan almadı iseniz tabii

Mesela burada var:

haber7.com

Jakin beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 15:55   #14
Yeni Üye

Feneriumoki's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2009
Yatak odasında bitkinin gece pek zararının olmadığını biliyorum.Ayrıca söz konusu 1 bitkiyse kesinlikle rahatça koyabiliriz.Sadece bir gece serada yatın sabah kalktığınızda sarhoş gibi olursunuz ama yatak odasında böyle bir sorunumuz olmaz...

Feneriumoki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 16:17   #15
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Areca Palmiyesinden emindim de ,
şimdi görüyorum ki hor gördüğüm Tradescantia pallida daha öne geçmiş .
Paşa kılıcını ve Potos sarmaşığının hemen hemen her evde bulunmasının içgüdüsel bir sebebi de bu olsa gerek .

mrduran beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 14:08   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.aleyagarden.com/leairclpl.html

Liste halinde bitkiler verilmiş.

mrduran beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 16:25   #17
Yeni Üye

sese's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Bende paşakılıcı aldım.Ama bu özelliğini bilmiyordum.İyiki almışım.Benim daha önceden 2 tane uzun kılıç çiçeğim vardı.Acaba onlarında böyle bir özelliği varmı?

sese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2010, 05:26   #18
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Evinizi Temizleyecek 16 Bitki

Evde sigara içenler, oje sürenler veya tadilat yapanlar; evinizdeki hava tehlikeli kimyasallar içinde yüzüyor olabilir. Bu kimyasallar baş ağrısına, baş dönmesine, bağışıklık sisteminizin zayıflamasına hatta sonunda kansere bile neden olabilir. Dışarıdaki hava motorlu araçlar ve egzoz gazı emisyonu yüzünden düşük derecede benzen içerirken evlerin içinde çok daha fazla benzen bulunabiliyor. Kullandığımız tutkal, boya, mobilya cilası, deterjan gibi ürünler ve sigara dumanı sonucu açığa çıkan benzen kemik iliğinde kalıcı etkiler bırakarak kansızlık ve kan kanserine sebep olabiliyor. Günlük hayat içinde sürekli kullandığımız ürünler içindeki benzen, ksilen, formaldehit, trichloroethylene ve toluen gibi bu sinsi kimyasallarla baş edebilmek için NASA tarafından önerilen bitkiler var. Bu bitkiler yanınızda içilen sigaranın dumanının etkilerinden tamamen kurtulmanızı sağlamasa da, haftada bir kullandığınız ojeden havaya karışan kimyasal maddelere çare olabilir.

01. Bu bitkilerden aşk merdiveni havadaki formaldehiti süzüyor.
Name:  1.jpg
Views: 28234
Size:  44.3 KB

02. Dendrobium orkide ksilen ve tolueni süzüyor.
Name:  2.jpg
Views: 23483
Size:  33.7 KB

03. Drasena tüm türleriyle bahsi geçen kimyasallardan en az birini süzebilir.
Name:  3.jpg
Views: 23693
Size:  55.7 KB

04. Difenbahya ksilen ve tolueni süzebilir.
Name:  4.jpg
Views: 25972
Size:  43.5 KB

05. Duvar sarmaşığı benzen, ksilen, formaldehit ve tolueni süzüyor.
Name:  5.jpg
Views: 26163
Size:  41.4 KB

Düzenleyen sariefe : 31-12-2010 saat 06:03
sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2010, 05:36   #19
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

06. Jerbera benzen, trichloroethylene ve formaldehitin süzülmesini sağlar.
Name:  6.jpg
Views: 23507
Size:  68.9 KB

07. Şeytan sarmaşığı formaldehitin süzülmesini sağlıyor.
Name:  7.jpg
Views: 27838
Size:  67.9 KB

08. Bir dış mekan bitkisi olan kanayan kalpler(dicentra) ksilen ve tolueni süzüyor. Bahçe, balkon veya terasınızdaki hava kalitesi hakkında endişeleriniz varsa oralara ekebilirsiniz.
Name:  8.jpg
Views: 27287
Size:  52.4 KB

09. Barış çiçeği (spathiphyllum) trichloroethylene, benzen ve formaldehiti süzüyor.
Name:  9.jpg
Views: 31077
Size:  52.7 KB

10. Güve orkidesi (phalaenopsis) ksilen ve toluenin süzülmesini sağlıyor.
Name:  10.jpg
Views: 23212
Size:  68.4 KB

Eski 31-12-2010, 05:49   #20
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

11. Sarmaşık deve tabanı (philodendron) havadaki formaldehiti süzer.
Name:  11.jpg
Views: 25695
Size:  58.1 KB

12. Kasımpatı trichloroethylene, benzen ve formaldehiti süzüyor.
Name:  12.jpg
Views: 23158
Size:  40.1 KB

13. Kaynana dili formaldehiti süzüyor.
Name:  13.jpg
Views: 23219
Size:  35.3 KB

14. Kauçuk formaldehiti süzüyor.
Name:  14.jpg
Views: 23180
Size:  42.2 KB

15. Kurdele formaldehiti süzüyor.
Name:  15.jpg
Views: 23232
Size:  46.9 KB

Eski 31-12-2010, 05:52   #21
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

16. Benjamin kauçuğu formaldehiti süzüyor.
Name:  16.jpg
Views: 23283
Size:  47.5 KB

Alıntı; www.ntvmsnbc.com

Eski 18-04-2011, 08:38   #22
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Son günlerde benjamin bitkisinin radyasyonu aldığını okumuştum.Aynı şekilde kaktüsünde.
Bu yüzden bilgisayar olan odada bulunduruyorlar.

nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 08:50   #23
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
sayın nardene bildiğim kadarıyla kaktüsün radyasyonu aldığına dair hiçbir bilimsel veri yok. Ama bu yinede kaktüsün evleri ve ofisleri süslemesine engel değil

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 17:30   #24
Ağaç Dostu

Asya Ceylan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2012
Benimde duyduğum kadarıyla kaktüslerin radyasyonu aldığına dair bilimsel bir açıklama yokmuş.Dikenli bir bitki olduğu için, o zamanlar talep çok olmuyormuş satışların artması için diye duymuştum yıllar önce tv'de.Tabi yine de şuanda çoğu kişinin gözbebeği

Asya Ceylan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 11:49   #25
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
Odanın Havasını Temizleyen Bitkiler

NASA nin odayi temizleyen bitki listesi. Havada bulunan 5 temel toksin madde uzerinde arastirma yapilmis. Konu ingilizce ama paylasmak istedim.

List of air-filtering plants - Wikipedia, the free encyclopedia

Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 02:10   #26
Ağaçsever

tevmen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Galeri: 2
Bitkilerin radyasyon emip emmediği üzerine yazılan mesajlar ilgimi çekti. Radyasyonla işim gereği içli dışlı olduğumdan üstü sarmaşıklarla örtülü bir anti-radyasyon şapkası hayali hoşuma gitti. Ancak ne yazık ki bitkilerin bu konuda ciddiye alınacak pratik bir yararı yok. Bu söylenti hücrelerin 'dielektrik' özelliklerinden (aşağı yukarı elektriği nasıl ilettiklerinden) kaynaklanıyor. İçerdikleri su nedeniyle -insan vücudunda olduğu gibi- bitkiler de kötü birer iletken. Bu nedenle uzun dalga boylu radyasyonu (mesela radyo dalgaları) bir derece yansıtıyorlar. Aynı etkiyi kendi vücudumuz da yapıyor. Ama bunun koruma, perdeleme vs gibi bir sonucu yok. Olsaydı cep telefonumuz ağacın altındayken çekmezdi. Aslında bu konuda herhangi bir metalin etkisi çok daha fazla. Hatta demir konstrüksüyonlu evlerde cep telefonlarının iyi çekmemesi de bu yüzden.

Tabi bu söylentiler radyo dalgaları hakkında. Güneş altında morötesi ışınlarından yanmamak için bir ağaç altına saklanmak hiç de fena fikir değil! X-ışınları önündeyse bitkiler de bizim kadar çaresiz. En iyisi kurşun bir levha bulup altında siper almak...

Asiye ve mrduran beğendi.
tevmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 06:41   #27
Ağaçsever

Capricorn's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2012
Kanadalı bilim adamı Kamal Meattle bu konuda uzun zamandır çalışıyor.

Kamal Meattle: How to grow your own fresh air - YouTube

.

mrduran ve tevmen beğendi.
Capricorn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 06:50   #28
Ağaçsever

Capricorn's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2012
http://news.ifractal.com/wp-content/...gle_plants.png

mrduran beğendi.
Capricorn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 13:51   #29
Ağaçsever

tevmen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Galeri: 2
Sayın Capricorn, gönderdiğiniz video için çok teşekkürler. Hoşuma gitti, anladığım kadarıyla çevirmeye çalışayım.

Konuşmacı Kamal Meattle, onyedi yıl önce Delhi'nin havasına alerji geliştirdiğini ve ciğer kapasitesinin yüzde yetmişe düştüğünü anlatıyor. O yüzden ev içinde havayı temizleyen bitkilerle ilgilenmiş ve üç bitkinin özellikle etkili olduğunu söylüyor. Bunlar, yukardaki mesajlarda da bahsi geçen, Areca Palmiyesi (chrysalidocarpus lutescens), paşa kılıcı (sanseveria trifasciata) ve patos/salon/şeytan sarmaşığı (epipremnum aureum). Bu bitkilerle Yeni Delhi'de 5000 metrekarelik bir binayı donatmışlar, 300 kişinin bulunduğu mekana 1200'den fazla bitki koymuşlar. 15 yıl boyunca bu deneyin sonuçlarını gözlemişler. Sonuçlara göre bu binada 10 saat geçiren yaklaşık iki kişiden birinin kanındaki oksijen miktarı yüzde bir oranında artmış. Ayrıca diğer yerlere nazaran burada yaşayanlarda, gözlerde tahrişe yüzde 50 oranında, solunum yolu sorunlarına yüzde 34 oranında, başağrısına yüzde 24 oranında daha az rastlanmış. Bu istatistikler 2008 yılında Hindistan'da yayınlanmış.

mrduran ve Capricorn beğendi.
tevmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 15:59   #30
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sariefe Mesajı Göster
Evde sigara içenler, oje sürenler veya tadilat yapanlar; evinizdeki hava tehlikeli kimyasallar içinde yüzüyor olabilir. Bu kimyasallar baş ağrısına, baş dönmesine, bağışıklık sisteminizin zayıflamasına hatta sonunda kansere bile neden olabilir. Dışarıdaki hava motorlu araçlar ve egzoz gazı emisyonu yüzünden düşük derecede benzen içerirken evlerin içinde çok daha fazla benzen bulunabiliyor. Kullandığımız tutkal, boya, mobilya cilası, deterjan gibi ürünler ve sigara dumanı sonucu açığa çıkan benzen kemik iliğinde kalıcı etkiler bırakarak kansızlık ve kan kanserine sebep olabiliyor. Günlük hayat içinde sürekli kullandığımız ürünler içindeki benzen, ksilen, formaldehit, trichloroethylene ve toluen gibi bu sinsi kimyasallarla baş edebilmek için NASA tarafından önerilen bitkiler var. Bu bitkiler yanınızda içilen sigaranın dumanının etkilerinden tamamen kurtulmanızı sağlamasa da, haftada bir kullandığınız ojeden havaya karışan kimyasal maddelere çare olabilir.

.......

....04. Difenbahya ksilen ve tolueni süzebilir.
Eklenti 186618.....
.....
Difenbahya hakkında;

Merhaba efendim,

Çalıştığım banka gişesinde, 1 metre kadar yakınımda difenbahya vardı, 60x60 cm. ahşap dekoratif saksı içinde.

Ailece 3 nesildir dostumuz olan bayan çocuk doktorumuz(3 çocuğumun da) bankada çalıştığım bir gün şöyle dedi.

- Baban kanserden rahmetli oldu, ailece ''genetik'' olarak kanser riski taşıyorsunuz. Difenbahya bitkisi saldığı buhu/partiküller nedeni ile kanserojen dir. Evde yaşam alanında yetiştirilmesi sakıncalıdır, hele yatak odası veya seniki gibi yakınındaki havayı solumak.

Müdürümüz ile konuşturttum kendilerini, derhal arkalarda uzak bir yere taşıttı anında. Sağolsunlar.

Sağlık içinde kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen mrduran : 30-09-2012 saat 16:02 Neden: alıntıyı beceremedim:))).
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024