agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Bitkiler ve Sağlığımız
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 5 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen Güler
  • 2 Gönderen hosseda
  • 4 Gönderen hosseda
  • 2 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen Asoo

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2018, 11:26   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
topuk dikenine çözüm

Uzun yıllardır topuk dikeni sebebiyle bilhassa sağ ayak tabanımda basma sorunu yaşamaktayım. Ayakkabı seçiminde titiz davranmama rağmen iyileşme olmadı. Doktor tarafından verilen bazı hareketleri de yapmak zor geldiğinden pek uygulayamadım. Son yıllarda yumuşak ve rahat spor ayakkabı diye reklamı yapılan bir marka dışında ayakkabı giymedim ama hiç faydasını görmediğim gibi ayaklara zarar verdiğini zamanla tesbit ettim ve yanına yaklaşmaz oldum.

Üç gün evvel Kemeraltında ahşap eşya satan bir dükkanda " topuk dikenini tedavi edici" diye üzerine kağıt iliştirilmiş tahtadan imal edilmiş basit bir düzenek gördüm. Bayanların saçlarını kıvırdığı bugidi şeklinde tırtıklı yuvarlak ağaç parçaları yanyana dizili bir düzenek, ayağınızın altına alıp oynuyorsunuz. Bir tabak köfte fiyatında olan bu basit aleti ilk gün kullandığımda şaşırtıcı bir iyileşme hissettim. İnanmak zor ama gerçekten iyi geldi, bir hafta kadar deneyeyim durumu tekrar yazacağım. Galiba bir mucize ile karşılaştım...

Güler, kasap.94, Muda ve 2 kişi beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2018, 15:11   #2
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Uzun yıllardır topuk dikeni sebebiyle bilhassa sağ ayak tabanımda basma sorunu yaşamaktayım. Ayakkabı seçiminde titiz davranmama rağmen iyileşme olmadı. Doktor tarafından verilen bazı hareketleri de yapmak zor geldiğinden pek uygulayamadım. Son yıllarda yumuşak ve rahat spor ayakkabı diye reklamı yapılan bir marka dışında ayakkabı giymedim ama hiç faydasını görmediğim gibi ayaklara zarar verdiğini zamanla tesbit ettim ve yanına yaklaşmaz oldum.

Üç gün evvel Kemeraltında ahşap eşya satan bir dükkanda " topuk dikenini tedavi edici" diye üzerine kağıt iliştirilmiş tahtadan imal edilmiş basit bir düzenek gördüm. Bayanların saçlarını kıvırdığı bugidi şeklinde tırtıklı yuvarlak ağaç parçaları yanyana dizili bir düzenek, ayağınızın altına alıp oynuyorsunuz. Bir tabak köfte fiyatında olan bu basit aleti ilk gün kullandığımda şaşırtıcı bir iyileşme hissettim. İnanmak zor ama gerçekten iyi geldi, bir hafta kadar deneyeyim durumu tekrar yazacağım. Galiba bir mucize ile karşılaştım...
Haydi hayırlısı, faydasına şahit olduğunuzda yazın ki ben de edinmek isterim. Eşim zaman zaman şikayetçi olur, dr.scholl'dan aldığımız yumuşak tabanlıklardan pek fayda görmedi.

kasap.94 beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2018, 11:39   #3
Ağaç Dostu

Bir hafta geçince yazarım demiştim; Durum gayet iyi. Topuk dikeninden şikayetçi olan kişide en büyük rahatsızlık, sabah uyanınca ilk yere basmada hissedilir, terlik olmadan basmazsınız yere. Bu edindiğim aletle akşamları oturduğum yerde yaptığım hareketler sanırım fayda etmekte ki sabahları duyduğum sıkıntı epeycene azaldı, terliksiz bile dolaşabilir oldum ancak gün içinde fazla yürüdüğümde topuk ağrım devam ediyor. Bu sabah bir başka iyileşme daha hissettim, ayak tabanımdaki rahatsızlık yanında gene ayak bileklerimde dinmeyen ağrılar da ilk defa bu sabah ben buradayım demedi...Aslında esas sebep yaş tabii ama insanoğlu bu, hep daha iyisini arzulamaktan vazgeçemiyor.

Eski 23-05-2018, 18:51   #4
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Annemde de bu musibet var. Çok araştırdım ve en eski tedavi yöntemi Ayağa kına yakmakmış.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2018, 20:02   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Bir hafta geçince yazarım demiştim; Durum gayet iyi....
Durum iyi olduğuna göre, bu aletten edinmek istesek, ne yapabiliriz?

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2018, 22:05   #6
Ağaç Dostu

Tahta kaşık ve benzeri hediyelik satan dükkanlara bakarsanız bulabilirsiniz eminim. Ben 20 lira ödedim. Alet Çinden ithalmiş, yandaki etiketten anladım.

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2018, 22:40   #7
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Teşekkürler hosseda.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2018, 04:17   #8
Ağaçsever

buzadam's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2017
N11'de varmış.
Ahşap Ayak Masaj Aleti 10 Dönerli Çift Bölmeli Ahşap Ayak Masajı

buzadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2018, 10:31   #9
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Eşimde de bir süredir olan bu rahatsızlığa çare ararken aslında etrafımızda çokca insanda olduğunu farkettik. Bir arkadaşımız ayağına kına yakmış diğeri limon sarmış bir başkası soğan sararak yatmıştı. Duyduğum en komik olanı ise bir Anadolu kasabasında bir hoca kılıklı birini tavsiye etmişler o da atlamış gitmiş. Derdini anlattıktan sonra adam yanına çapa almış ve bir tepeye doğru yol almışlar. Şifalı ot bulacağız demek ki diye düşünürken adam turpa benzer bir bitkiyi topraktan sökmüş ve ters şekilde geri sokmuş. Efendim ters diktiği bu bitki kuruduğunda arkadaşımızın topuk dikeni de geçecekmiş.
Bunların hiçbirinde çare bulamamışlar ( çok şaşırdım ). Bizde fayda eden şey ortopedistin tavsiye ettiği şekilde akşamları sıcak su dolu bir kaba ayağı sokup iyice beklettikten sonra buzlukta dondurduğumuz küçük su şişesini ayak tabanında yuvarlamak oldu. Bunun içiç yere havlu koyup üstüne donmuş ufak su şişesini yerleştirip ayağınızla bastırarark ileri geri yapıyorsunuz. Bu uygulama epey rahatlama sağladı. Sabah yataktan kalkınca da hemen ayak tabanınıza basmadan parmak uçlarına basıp ayak tabanınızı esnetiyorsunuz. Bunu alışkanlık haline getiriyorsunuz. Şimdilik semptonlar hafifledi, tamamen ortadan kalkmasa da rahatlama sağladı.
Fizyoterapist olan bir komşumuz da topuk bölgesine sürekli vuruş yapan ve şiddetini arttıran bir aletten bahsetti ama ağrısı çok olur dediğinden şimdidlik o seçeneği eledik

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2018, 10:42   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Topuk dikeninde kullanılan silikon tabanlık, topuğun altı dolgulu silikonlu olanlar yanlış tabanlıktır. Topuk altı daire şeklinde boş olan silikon tabanlıklar doğru olandır. Ayakkabı ve terlik içine bu tabanlığı kullanın. Topuğunuzu sıcak suyun içinde bekletip parmaklarınızla hafif masaj yapın. Kaplıca sıcak su tedavisinin benzerini evinizde kabın içinde yapacaksınız. Hastalığın nedeni, topuk kas bağ dokularının zedelenmesiyle o bölgede kireçlenme oluşması. Topuk yeri daire şeklinde boş olan silikon tabanlıkla hasarlı bölge temas etmeden yürürsünüz.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2018, 10:59   #11
Ağaç Dostu

Bu derdi bahçede çizme ile dolaşırken buldum. Bilhassa bayır kısımlardan kayarak inerken tabanlarım kaşınırdı hoşuma da giderdi böyle kayarak inmek ama meğerse taban sistemim ses vermekteymiş. Taban bozulunca yumuşak ayakkabı arayışı başladı o ise tabanlarıma vurulan ikinci darbe oldu.
Bu hastalıkta giyilecek ayakkabı tatlı sert tabana sahip olmalı. Yumuşak tabanlı ayakkabı zaman içinde tabanlara büyük zarar veriyor.
Bal ve wicks ile yapılan bir tedavi şekli var ( Erman Toroğlu topuk dikeni tedavisi diye google aramasında hemen bulunuyor) ben uygulayamadım ama uygulayarak tamamıyla kurtuldum diyen bir tanıdığım mevcut.

Eski 24-05-2018, 11:02   #12
Ağaç Dostu

Tabanda boşluk olan silikon tabanlıklar dahil denemediğim tabanlık kalmamıştır ama uzun süre kullanımda ne yazık ki onlarda da çok problem yaşanıyor.

Eski 24-05-2018, 11:15   #13
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Fazla kilolarınızdan kurtulduğunuz zaman derdiniz kalmaz. 113ten 88e inen biri olarak söylüyorum

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2018, 12:07   #14
Ağaç Dostu

Alet ile akşamları aklıma geldikçe ayaklarıma masaj yapmaya devam ediyorum. Topuk dikeni rahatsızlığımda net olarak farkedilen bir iyileşme oldu diyemem ama ayak bileklerimdeki ağrılar tamamen yok oldu. Sanırım kan dolaşımıyla alakalıymış sıkıntılarım, bu alet ile oynamaya başladığım ilk haftadan itibaren bileklerimde ağrı kalmadı. Sabahları oflayarak uyanırdım şimdi ise unuttum o günleri.

Kilo meselesine gelirsek size hak vermemek mümkün değil, sigara bırakmanın gururuyla( 14 yıl oldu) aşırı yemeğe verdim kendimi ve de 10 kilo kadar fazlam var ama ona yapacak bir şeyim yok, dün akşam iyi fırından pide alayım diye yaklaşık 3 km. yol yürüdüm, nerde lezzetli yiyecek var onun peşindeyim. Balıkesir kıvırcık kuzularını kuyruklarından yakalamak için kasap kasap dolanırım.

Muda ve Selma_321 beğendi.
Eski 03-11-2018, 22:47   #15
Ağaç Dostu

Çok iyileşme oldu tabanımda ancak çok hafif olarak terliksiz yürüdüğümde hissediyordum. Dün sabah farkında olmadan terlik kullanmadan banyoya yürümüşüm en küçük ağrı olmadı. Dünden beri takipteydim artık yazabilirim dedim. Mucize gibi bir sonuç 20 liralık tahta aletle elde edildi.
Bu arada şunu da belirtmem gerekir, çok kuvvetli gripal durum yaşamaktayım 10 gündür ve beslenmem yok gibi su ve arada bal süt yapıyorum birazcık makarnayı yoğurtla yiyebiliyorum. Dolayısıyla günde yaklaşık 500 gram eksiliyor vücut ağırlığım onun da desteği oldumu bilemem son duruma.

Muda beğendi.
Eski 29-11-2018, 21:06   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Merhaba topuk dikeninin kiloyla alaksı yok kızım bu konudan muzdarip olduğunda ki kendisi oldukça zayıf. demir flakonları ve d vit ampulu takviyesiyle şikayeti kısa sürede geçti. kan değerlerinizi kontrol ettirmenizde fayda var.

su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2020, 13:32   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2020
merhaba, bu masaj aleti topuk dikenini tamamen geçirdi mi? son durum nedir?

spatyom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2020, 13:52   #18
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Her sabah ilk adımlarını feryat figan atan biri olarak, küçük pet şişelere su doldurup, dondurdum. Ve her akşam ayaklarımla yuvarladım(Süresini hatırlamıyorum, birkaç ay devam etmiş olabilirim.).

Üç, dört yıldır hemen hemen hiç sıkıntım kalmadı. Ayda bir iki kez hafif bir şekilde hissettiğim oluyor ama hayat kaliteme etkisi olmuyor.

aydemiraydın beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2020, 10:19   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2019
Bende topuk dikeninden çok acı çektim.Bir tanıdık ortopedi veya fizik tedavi doktorlarının bir iğne ile bunu tedavi ettiklerini söylemişti hemen gidip topuktan iğne yaptırdım çok şükür topuk dikeni olayı bitti belki sıkıntısı olanlara faydası olur diye yazmak istedim sağlıklı günler dilerim.

gıynas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024