agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Bitkiler ve Sağlığımız
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 2 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen Ozlem A

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2014, 23:54   #1
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Yanıklar ve Kekik Yağı

Yanıklar için kekik yağı çok etkili bir uçucu yağdır ama tabi ki küçük yanıklardan bahsediyoruz. Allah kimsenin başına vermesin, öyle eli yüzü iyice yanmış hastanelik vakalardan değil. Kullanımına ve mantığına gelince; Elinize çay döküldü, sıcak tencereye dokundunuz vb. sebeplerden bir yanığınız oldu diyelim. Hemen bu yanığın üzerine kulak çubuğu gibi bir şeyle kekik yağı sürüyorsunuz. Ama dikkat, sadece yanık üzerine. Mümkün mertebe sağlam deriye taşmamaya çalışın. Göreceksiniz ki acınız kısa sürede dinecek, sonrasında da herhangi bir yanık iziniz kalmayacaktır. İşin mantığına gelince; kekik yağı uçucu bir yağ. Anlayacağınız düşük ısılarda bile buharlaşma çılgını bir yağ. Siz yanık üzerine kekik yağını sürünce kekik yağı buharlaşmaya olan yatkınlığı sebebi ile yanıktaki bütün ısıyı çekip kullanarak hızla buharlaşıyor. Bu da yanığınızın çok hızlı soğuması anlamına geliyor. Üzerine su sürseniz, o da buharlaşmak için ısı çekecektir yanıktan ama kekik yağı kadar hızlı buharlaşamadığından ısı çekimi de daha yavaş olacaktır. Yanığınız üzerine buz da koyabilirsiniz ama onu da elinizle tutup durmak zorundasınız. Bu nedenle kekik yağını yanıklarda biz her zaman kullanırız ve hiç yüzümüzü kara çıkarmadı. Mantığa göre diğer uçucu yağlar da aynı işe yarar ama bazıları allerjen olabiliyor. Kekik yağının allerjen özelliği olduğuna dair henüz bir bilgi okumadım. Kimse umarım yanık problemi yaşamaz ama yaşayan olursa da kekik yağı aklınızın bir köşesinde olsun.

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 15:11   #2
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Ben vakti zamanında (yanık için değil) cildime kekik yağı temas ettirmek gibi bir gaflette bulunmuştum, hayatımın en acı tecrübesiydi diyebilirim (Cildimde temas ettiği alan en fazla 1cm2 kadardı, geniş bir alan değildi ama hızlı buharlaşması nedeniyle havaya karışan kısmı da çok tehlikeli)

Nefes alamamaya başladım, bütün vücudumda şiddetli yanma-acı hissettim, ardından tansiyonum düştü ve dengemi kaybettim...
Bu akut sıkıntılar geçtikten sonra ise bütün vücudumda kırmızı kırmızı geniş lekelenmeler oldu ve ardından neredeyse vücudumu kaplayan derinin %60 gibi büyük bir kısmı, kalın bir tabaka şeklinde soyuldu (saçlı deri dahil).
Göz çevrem dahi morumsu kızarıklıkla birlikte kocaman şişti, 3 gün kadar da geçmedi...
O üç gün de mide bulantıları, kusmalarla ve yatarak geçti

Elbette bunları yaşamam alerjik tepki nedeniyle oldu ama herkes alerjisi olan her şeyi bilemediği gibi bazı maddelere karşı alerji doğuştan olmayabiliyor-sonradan gelişebiliyor.

Hasılı, dikkatli olun derim hatta zaten yanık alanı küçükse hiç kullanmaya yeltenmeyin bu mereti

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 15:25   #3
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Demek ki allerjen etkisi de olabiliyormuş. İlk defa duydum ama demek ki var. Zaten yazımı yazarken de mümkün mertebe sağlam deriye dokundurmayın yazmıştım. Sağlam deride kuruma ve deri dökülmeleri olabiliyor. Ama sizinki gibi değil tabi ki. Sizin yaşadığınız bayağı bir allerjik reaksiyonmuş.

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 15:29   #4
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olmez Mesajı Göster
...Sizin yaşadığınız bayağı bir allerjik reaksiyonmuş.
Aynen öyle, 'kekik yağı' ibaresini gördüğümde bile adeta ruhum daralıyor, o derece kötüydü

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 19:31   #5
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Kekik yağı eskiden annelerin en etkili silahı olarak biliyorum. Herhangibir şekilde çocuğun fazla yaramazlık yapması durumunda bir kere kullanılması bile bir daha yaramazlık yapmasının önüne geçiyordu. Bu nedenle çok dikkatli olmak en güzeli. Yanık için kantaron yağı kullanmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Kantaron

Ozlem A ve A_NOMAD beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 20:28   #6
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Kantaron yağı ile yapılmış bir merhem ile bunu bizzat yaşadım, mucize diyebilirim. O derece inanılmaz etkisi oldu bana. Hatta sevgili A_NOMAD'a de bahsetmiştim.

Muda ve A_NOMAD beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024