agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Bitkiler ve Sağlığımız
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen acemi_cevizci

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2014, 22:29   #1
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Wink Ardıç burcu

Ardıç Burcu hakkında internetten bilgi araması yaptım ama birşey bulamadım.Bizim buralarda Ardıçtan toplanan Burcu kurutup çayını içiyorlar.Ardıç Burcunun faydaları nelerdir ve sık olarak tüketilmesi halinde zararları nelerdir bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa şimdiden teşekür ederim.

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 23:17   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2014
ardıç meyvesi mi ardıç burcu mu biraz açıklarsan daha iyi olur

h-celep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2014, 00:32   #3
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Ardıç meyvesine bizim buralarda Ardıç Bebesi denir.Benim sorduğum ise Ardıcın Üzerinde Oluşan Burç yapraklarını kurutup sıcak suda demleyip çay gibi içmenin faydaları ve eğer varsa zararları nelerdir.Şimdiden teşekürler.

Eski 07-02-2014, 11:51   #4
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın acemi cevizci; Burç dediğiniz zaman bazı yörelerde yerel olarak kullanılan bir kelime olduğundan insanlar anlayamayabiliyorlar. Ökse otu olarak söylerseniz veya arama yaparsanız güzel bilgiler bulabilirsiniz. Ökse otu değişik ağaçlar üzerinde yaşar. Sizdeki ardıç hangi tür ardıç. Kırmızı ardıç mı yoksa siyah ardıç mı. Hangisi olursa olsun ökse otu kalbe iyi gelir. Kalp damarlarını açar. Yüksek tansiyonu indirir. Düşük tansiyonu çıkartır. Bayanların menopoz dönemi sıkıntılarını giderir. Adet durumunu düzenler. Şekere iyi gelir. Kolostrole iyi gelir. vs.

Ökse otunun tohumları zehirli olarak nitelendiriliyor. Tırnak mantarına iyi geldiğini okumuştum. Benim gördüğüm belirli bir dönem zehirli daha sonra ilkbaharda zehir sanırım yok oluyor gibi gene de kullanmayın diye düşünüyorum. İlkbaharda kuşlar bu meyvaları yemekteler. Tohumları da ağacın üstünde kalırsa oradan kök salarak yeni ökse otları oluşuyor.

Ökse otunun tohumlarını ayıkladıktan sonra ince ince sapları ile birlikte kesip gölgede kurutuyoruz. Sabah bir çay kaşığı bir bardak suya atılıp akşam içiliyor. 12 saat suda bekletiliyor. Akşam bir çay kaşığı suya atılıp sabah içiliyor. Uzun süreli bir kullanım söz konusu. Kaynar suya atılıp on dakika bekleten ve soğuk suya atıp su kaynayınca alıp kullanımı da var. Benim okuduğum ve kullananların söyledikleri.

Ardıç tohumu şekere, antiseptik olarak vs. kullanımları var. Ancak üç haftadan fazla kullanmamak gerektiği bir süre ara verilmesi gerektiği yazılı. Daha uzun kullanımda böbrekleri çok çalıştırdığı için böbrekte kanama vs. yapabiliyormuş.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2014, 19:34   #5
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Ökse otu üzerinden biraz araştırma yaptım ve orjinal galibe şöyle:
Arceuthobium oxycedri Bieb.

Bizim buralarda Kızıl Ardıçtan toplanmakta.Ama tohumları zehirli demişsiniz herhangi bir tohumu varmı bilmiyorum ama zehirli olsa buralarda kullanımı yaygın olduğu için zehirli olduğunu duyardım öyle bir duyumum hiç olmadı.

Muda arkadaşımıza teşekür ederim.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 08-02-2018, 09:37   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2016
Biz buna ardıç purcu deriz. Bizde de bazı yerlerde var. Her yerde olmaz. Çayı güzel olur. Tabi keyf meselesi bazısıne güzel gelmeyebilir. Toplanır kurutulur. Ihlamur çayı gibi yapılır.
Aramalarda bulunamamasının sebebi burcu diye yazılmış olmasındandır. kelime bizde purç tur.
Kitabi ökse otunun mahalli ismidir bu.

kerimkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2018, 09:43   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2016
Bunun tohumları yok bildiğim kadarıyla...
Şimdi araştırdım yokmuş tohumu...

Meyvesi diğer türlerinde var. Yani yaprak ve dal gibi görünen tiplerinde şeffaf yuvarlak... sıkınca yumuşak yapışkan sıvısı çıkar.
Fakat ardıç ağacı üzerinde olanlarda hepsi tomurcuk gibi büyür... Yaprak ve dal gibi olmaz. Ökse otunun bir başka çeşidi demek ki. Dolayısıyle beyaz renkli meyvesini ben hiç görmedim.

kerimkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024