agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Bitkiler ve Sağlığımız
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 1 Gönderen yasemn
  • 1 Gönderen üzüm
  • 3 Gönderen üzüm
  • 3 Gönderen Müjgan
  • 1 Gönderen birgaripyolcu
  • 2 Gönderen olmez

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-09-2010, 02:15   #1
Yeni Üye

yasemn's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2010
Aromatik bitki yağları (Esans) elde etme yöntemleri

MERHABA ARKADAŞLAR

bitkilere birkaç senedir aşırı bir ilgim var
ve bu aralar evde kendimiz kulllanmak için bitkilerin yağını çıkarmayı istiyorum fakat nette uzun süredir aramama rağmen pek yararlı bir bilgiye ulaşamadım

özellikle biberiye (kuş dili) bitkisin yağı nasıl çıkarılır
lütfen yardım edermisiniz

Bilge Kerem beğendi.
yasemn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 11:43   #2
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Öğrensek iyi olacak. Ben de bir araştırayım.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 12:08   #3
-

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Galeri: 23
Muhtemelen distilasyon tekniğiyle çıkarılıyordur.Bu konuyu araştırın.

bursevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 13:11   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Yapraklardan subuharı distilasyonu sonucu % 1-2 oranında uçucu yağ elde edilir.
Bu yağ içerisinde % 20 kadar borneol ve bornil asetat ile% 5 kadar da kâfur bulunmaktadır.
Yapraklar j3-amirenol türevi bileşikler bakımından da zengindir.

KAYNAK;

Farmakognozi cilt 2
Prof. Dr.Mekin Tanker Prof. Dr.Nevin Tanker

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 14:30   #5
Yeni Üye

yasemn's Avatar

Thumbs up

teşekkürler arkadaşlar

evet buhar yöntemi en doğru olanı ama sanırım biraz zor içeriğini bozmadan yağı elde etmek
bunu birde ev ortamında denemek ama olmayacak bişeyde değil ******
çok yararlı olduğu için kafaya fenaa taktım

peki bunu buhar harici almak mümkünmü

mesela bir kavonoza bitkileri yerleştirip içine zeytin yağı dökerek güneşte belli bir süre bekletilmek üzere
yardımlarınızı bekliyorum

Eski 12-09-2010, 20:44   #6
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın yasemn,

Biberiye bitkisinin yağı damıtma (distilasyon) yöntemiyle elde ediliyor. Taze yaprakları zeytinyağına aroma vermesi için kullanılıyor. Taze veya kuru yaprakları et yemeklerinde kullanılıyor. Biberiyenin diğer kullanım yöntemlerinde kurutulmuş yaprak ve çiçekleri kullanılıyor. (Bildiğim kadarıyla sadece damıtma yöntemi ile yağ elde ediliyor)

Yararlı otların etkili olması için doğru zamanda toplanması gerektiğine inanıyorum. Biberiye bitkisinin toplama zamanı bahar ve yaz başıdır.

Damıtma yöntemiyle ilgili bu yazı ilginizi çekebilir. Seneye bu yöntemi bende denemek istiyorum.

mrduran beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 00:02   #7
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Peki, tencere yöntemi ile buharı yoğunlaştırıp aldığımız sıvıdan yağı nasıl çıkaracağız. Orta tencerede ki toplanan buhar suyu (damıtılmış su).

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 00:12   #8
-

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Galeri: 23
yağ üstte olur, su altta...

bursevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 09:06   #9
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ne kadar biberiyeden ne kadar yağ çıktığını önceden öğrenmeye çalışın. Bir kilodan bir kaç damla elde ediyor olabilirsiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 13:27   #10
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Tencere yöntemi evlerimizde amatörce damıtma yapmak için kullanabileceğimiz basit bir yöntemdir. Bu yöntemle elde edilecek sıvıyı profesyonel üretim ile karşılaştırmamak gerekir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen Mesajı Göster
Yapraklardan subuharı distilasyonu sonucu % 1-2 oranında uçucu yağ elde edilir.
...

mrduran, kaknus ve Lavander beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 18:08   #11
Yeni Üye

yasemn's Avatar

Thumbs up Merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Sayın yasemn,

Biberiye bitkisinin yağı damıtma (distilasyon) yöntemiyle elde ediliyor. Taze yaprakları zeytinyağına aroma vermesi için kullanılıyor. Taze veya kuru yaprakları et yemeklerinde kullanılıyor. Biberiyenin diğer kullanım yöntemlerinde kurutulmuş yaprak ve çiçekleri kullanılıyor. (Bildiğim kadarıyla sadece damıtma yöntemi ile yağ elde ediliyor)

Yararlı otların etkili olması için doğru zamanda toplanması gerektiğine inanıyorum. Biberiye bitkisinin toplama zamanı bahar ve yaz başıdır.

Damıtma yöntemiyle ilgili bu yazı ilginizi çekebilir. Seneye bu yöntemi bende denemek istiyorum.

ilgin için sağol yazdıkların çok mantıklı ben bir ihtimal olabilirmi diye düşündüm işin aslı bundan birkaç ay önce nette bu konu ile alakalı çok yararlı bilgiler bulmuştum kayıt etmediğim için şu anda böyle arıyorum
topladığım biberiyelerin üzerinde çiçeği var dağlık bir bölgeden olduğu için zamanı geçmiş sayılmaz
artık bu işi öğrenebilirsem seneye kaldı)

tekrardan teşekkürler

Eski 09-06-2013, 22:50   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2013
Çay demliği ile yapılabileceğini düşünüyovrum

haydardayı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2013, 11:14   #13
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Amaç biberiyeden yağ çıkarmayı öğrenmekse, bu denenebilir.
Biberiye yağına ihtiyaç varsa, bazı aromaterapi uygulamaları yapan eczanelerde 5 ml.lik şişesini 33 TL ye alabilirsiniz. Florame firmasının sattığı ürün organik ve iki tane uluslararası sertifikaya sahip.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 17:48   #14
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
arkadaşlar bu linkte ayrıntılı anlatımı var :Evde Bitki Yağı Yapımı

YeniBON beğendi.
birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 08:59   #15
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu tarz basit distilasyon üniteleriyle özellikle bol uçucu yağ çıkan bitkilerden iki satte uçucu yağı direkt alabilirsin. Yaptırma şansı olanlar için bir üniteyede ben talibim bu arada.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 00:32   #16
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Konuyu birazcık hortlatmış gibi olacağım ama, saf yağ elde etmek istiyorsanız ve ticari büyük miktarlar değilse amacınız yukarıda bahsedilen yöntemler dışında laboratuvarlarda Selahattin Bey'in bahsettiği distilasyon aparatları kullanılır.

Ancak distilasyon genel bir tanımlama olduğu için bu işe uygun distilasyon sisteminin tam adını vereyim. Bu sisteme Clevenger Aparatı denilir. Google da Clevenger Apparatus şeklinde aratırsanız bulursunuz.

İzmir'de çalıştığım dönemlerde çok sık kullanıyordum. Biz Ankara'da İLDAM diye bir firmaya yaptırıyorduk. ( Reklam olarak kabul edilirse firma adı vermem yöneticilerin silmesini ya da uyarmasını rica ediyorum.) Çok basit bir cam düzenektir aslında. Aramalar sonucu bulacağınız resim bu adrestekine benzer bir şey olacaktır.

Sistemin çalışması basit. Sol en altta gördüğünüz balona yağı çıkartılacak bitki konulup üzerine örtecek kadar su ilavesi yapılır. Ve altına tercihen elektrikli bir ısıtıcı/ocak yerleştirilir. Sağ üstte gördüğünüz boğumlu bölüm geri soğutucu bölümüdür ve solundaki iki adet ibik su giriş ve çıkışıdır. Bunlardan birini direkt musluğa bir hortum yardımı ile bağlayacaksınız. Diğerine de yine bir hortum takıp lavabo veya yaptığınız yerde uygun olan bir çıkışa atık suyu göndereceksiniz.

Sistem çalışmaya başladığında devamlı bir su akışı olmalı ki o bölüm soğuk olsun. Sistemin diğer parçalarını yeri geldikçe anlatmak üzere sistemi çalıştıralım şimdi.

Balona bitki ve suyu koydunuz. Yarıya kadar doldurmak en güvenlisidir. Çünkü kaynadıkça bir miktar yükselir içerisindeki malzeme. Ocağı ve suyu açtınız. Bir süre sonra kaynama başlar. Baştan direkt sıcak su koyarsanız balona işiniz hızlanır. Balon içerisindeki su kaynamaya başladığında yağını çıkartmak istediğiniz bitki kaynama ile yağını suya bırakmaya başlar. Kaynama ile buharlaşan karışım halindeki yağ ve su balona üstten takılı olan boruya buhar halinde yükselmeye başlar ve geri soğutucu bölüme geldiğinde soğuğun etkisi ile yoğunlaşır ve sıvı halde aşağıya inmeye başlar.

Burada çizimde birkaç hata var. Onlardan biri de bu noktada. Geri soğutucunun içindeki boğumlu bölüm aşağıya bağlı normalde. Burada değilmiş gibi çizilmiş. Boğumlu kısmın bir ucu buharın geldiği boruya diğeri ise aşağıya bağlı. Soğutucu olarak kullanılan su ibiklerden birinden girip boğumlu kısmın etrafından geçerek diğer ibikten çıkıyor.

Neyse yoğunlaşıp aşağıya akan su ve yağ karışımı sağ taraftaki ince boru vasıtası ile aşağı akıp ortada görünen çapraz boru vasıtası ile tekrar balona geri akıyor. Çalışma süresince bir devridaim sözkonusu anlayacağınız. Bu devridaim sırasında da yağ hep üstte kalacağından buhar yoğunlaşınca yağının neredeyse hepsini üstte bırakıp suyunu kaynama balonuna geri gönderiyor. Ama benim kullandığım sistemde çapraz boru üzerinde de tam dik çıkan ve çapraz borunun soldaki boru ile birleştiği noktadan biraz daha yukarıya kadar çıkan üstü açık bir boru da bulunuyordu. Geri soğutucu bölümünün sağ altından sağa çapraz yukarı çıkan boru ise yine ucu açık bir boru ve sistemde oluşan basıncı boşaltmaya yarıyor. Kapalı sistem çalışıp aparatın yüksek basınçla patlamaması için burası basınç boşaltıcı.

Sistem kabaca böyle çalışıyor. Peki yağ nerede toplanıyor? Çapraz borunun soldaki boru ile birleştiği noktadan sağa doğru resim tabanına paralel bir çizgi çekin aklınızdan. İşte o denge seviyesi. Sağdaki ince boruda su soldaki geri dönüşle aynı seviyede oluyor hep. Ve tabi ki yağ da bunun en üstünde birikiyor.

Ortalama 2 saatte bitki tüm yağını çıkartır. 2 saat sonra ocağı kapatın. Su bir süre daha açık kalsın. Cam halen sıcak oluyor çünkü. Sistem soğuyunca suyu da kapatın.

Peki yağı nasıl alacağız oradan? Aşağıdaki musluk da bunun için. Musluk yağ çıkartırken kapalı konumda olduğundan akış yok. Yağı alacağımız zaman musluğu dikkatlice çok az açıp yağ musluğa gelene kadar önce suyu atık kabına alıyoruz. Yağ musluğa gelince musluğu kapatıp atık kabını altından alıyoruz ve yağ kabını koyarak musluğu yeniden açıyoruz ve yağımızı alıyoruz. Bitti.

Biraz uzun ve çok ayrıntılı oldu sanırım ama böyle yapmak zorunda hissettim. Sistemi iyice anlayan ve eli de işe birazcık yatkın olanlar hazır aramak yerine bu sistemi kendileri bir şekilde yapabilirler.

Musluğun üzerindeki ince boru yağın birikimini ve sonrasında ayrı kaba alınmasını görmek açısından cam olmak zorunda iken (örneğin cam pipet olabilir) diğer kısımlar çelik borular ile yapılabilir mesela. Bakır borunun salınımı ile ilgili yeterli bilgim olmadığından bakır boru demiyorum ama bakır boru salınımı hakkında bilgisi olan varsa bunu paylaşabilir. Yapmaz denilirse bakır boru da kullanılabilir belki.

MD Cem ve MIDSUMMER beğendi.
olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 21:25   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2015
damıtım unitesi -imbik

iyi gunler dilerim mesajlarınızı okudum . gecenlerde ben bir tane yaptırdım . isteyen olursa yardımcı olabilecegimi dusunuyorum

sincap.cs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 22:27   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2015
merhabalar bildigimiz gibi dogada her turlu şifa mevcut bu şifayı bitkilerin ozlerinde bulmak mumkun. bu yuzden cesitli calısmalar yapmaktayız . bu aralar uçucu yağları elde etmek için bir buhar damıtım unitesi uzerinde calısıyoruz 350 lt hacimli bir kazan yaptık fakat sogutucuya gidecek olan borunun capının ne olması gerektigi konusun da ve sogutucunun buyuklugu konusunda yardıma ihtiyacımız olabilir . ilgileriniz için tesekkurler

sincap.cs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 15:59   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2015
Iyi günler herkese
benim bu tarz bir sisteme ihtiyacım var.

ARCHILES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 21:48   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2015
tıbbi yağlar kekik nane lavanta

Arkadaşlar bu işin pazarı varmı? Kekik nane yağları çok pahalı acaba bunların yağları kndi köy usulü yöntemiyle çıkartamazmıyım? Ülkemiz bu yağlar için milyonlarca lira dışarıya harcıyo.bu işi yaparsam pazar payı bulur muyum? Bu yağ çıkarma yöntemini deneyen varmı

canarda1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2015, 19:57   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Bende çam bitkisinden koku elde etmek isterim.

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2015, 12:14   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Esans elde etmek

Arkadaşlar,forumu gezenler bilir,genelde gül suyu elde etmek için kullanılan bir yöntem var.Tencere yöntemi.Hazır esansiyel yağlar satan bir sitede çam ağacının yapraklarından esans elde edildiğini okudum.Bu yöntemi kullanabilir miyim?Ya da başka bitkilerde.Anneme eve bitki istediğimi belirttim ve telef olan domatesler gibi ölmemesi için mart nisan aylarında alıp ekeceğiz.

Bende parfüm merakı olduğu için esans yapmak istiyorum.Kabe samanı ve çam yağlarından.

Bu kokularla kullanılabilecek kolay bulunan ormansı kokular var mı?

Peki bu yöntem çam kozalağıyla yapılabilir mi?Yani kozalaktan esans elde edebilir miyim?

Yardımlarınızı bekliyorum.

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2016, 23:19   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2015
Bu işin pazarı var mı? Ne durumda bilmiyorum. Lakin ben uzun zamandır hobi olarak evde aromatik yağ çıkarmaya çalışıyorum. En son makinasına almak istediğim için 2 Türk firmaya ücret sordum. İkisi de ev tipi distilasyona 6bin dediler . Çok fazla olduğu için bir süre daha kendi yarım yamalak yağ çıkarma yöntemleerimi deneyeceğim. Ama nasipse ileride makinasıni almak istiyorum.

divitsizhokka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2020, 23:04   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2016
Bende yapmayı denedim işi. Konuda hortlamış olsun.
Bu konuda ilerleme kateden var mı aramızda.
50 litrelik distilasyon aldım.
2 Saat kaynatma sonrası alabildiğim 5 cc yani 5 mililitre bir yağ oldu.
su ile yağı ayırmak için ayırma hunisi kullandım.
1 litre su geliyor 2 saat kaynatma sonrası topla çıkar.
Alttaki su aromatik su diye geçiyor sanırım.
Bunun piyasa değeri ürüne göre değişiyor.
Ticari olarak bu 1 litre aromatik su ve üstten çıkan 5 ml yağ ın piyasa değeri ne acaba.

artagnian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024