agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar (http://www.agaclar.net/forum/bitkiler-hakkinda-genel-konusmalar/)
-   -   Üzerlik otu (http://www.agaclar.net/forum/bitkiler-hakkinda-genel-konusmalar/6454.htm)

Derya Özen 19-07-2007 16:56

Üzerlik otu

1 Eklenti(ler)
Eklenti 16419 Üzerlik otu bu mu?
Sevgili Habibe, maalesef bu kez bilmediğim yerden sordunuz. Üzerlik otunu duydum, ama bilmiyorum. Belki de bir çok kez yanından geçip tanıdığım bir ottur. Ama bilen biri gösterirse, sizin için toplar kargoya verir gönderirim. ;)

Filiz 19-07-2007 17:32

Üzerlik otu: (Syrische / Steppenraute / Hermale / Harmel / Harmal / Peganum harmala / Nazarotu / Peganum / African rue) Mayis-Agustos aylari arasinda yesilimsi-beyaz renkli çiçekler açan, 30-50 cm boyunda, çok yillik otsu bir step bitkisi. Daha çok kumluk ve taslik yerlerde, mezarliklarda görülür. Gövdeleri yatik ve otsudur. Yapraklar çok parçalidir. Çiçekler uzun sapli ve tek tek bulunur. Meyveleri çok tohumlu, toparlak sekilde bir kapsüldür. Tohumlari kirmizimsi kahverengidir.

Türkiye’de yetistigi yerler: Orta Anadolu.

Kullanildigi yerler: Çogunlukla tohumlari kullanilir. Tohumlarinda hamin, harmalin, peganin gibi alkaloitler vardir. Kurt düsürücü ve narkotikdir. Halk arasinda ekzama, basura karsi ve tütsü olarak kullanilir.

Kaynak:http://www.bitkisel-tedavi.com/bitki/bitki(u).htm

Penelophe 19-07-2007 19:29

2 Eklenti(ler)
Eklenti 16421
Tohumları
Eklenti 16422
Çiçekleri

Fidancı'nın söylediklerine ek olarak, eskiden beri tohumlarının evde tütsüsü yapıldığında, evdeki insanları nazardan koruyacağına inanılır.;)
Tohumlarından yapılmış tesbihler de görmüştüm.

Kaynak

habibe 20-07-2007 11:08

Sağolun arkadaşlar ellerinize sağlık.
Hiç tanımadığım görmediğim bir bitkiymiş.
Deryamız aktarlarda vardır mutlaka.
Ot sülalesini az çok biliyorsun diye sana sordum. :) Daha çok İç anadoluda yetişiyormuş.

bengi_su 21-07-2007 12:41

3 Eklenti(ler)
Yüzerlik bizim buralarda çok yetişir düğünlerde adettir gelin yeni evine girmeden yüzerlik yakarlar nazara karşı gelsin diye. Bide böyle duvar süsleri yapılır gerek duyulduğunda yüzerlikler koparılıp kullanılır..

Beytullah YILDIRIM 02-10-2008 20:57

1 Eklenti(ler)
Ilgın ilçesi Eldeş köyünde 2008 yılında fotoğrafladığım üzerlik otu hakkında daha fazla bilgi için Eldesnet Üzerlik sayfasına göz atabilirsiniz.

nariçi 02-10-2008 22:10

bengi su resimlerindeki üzerlik gelinlikleri (duvar süsleri - nazarlık ) doğrudur, güneydoğu anadolunun batı yörelerinde de folklorik olarak aynı var. Çocukluğumda içinde çok gezdim. Kendine has kokusu vardır. Genelde bazı arkadaşların belirttiği gibi nazara karşı içindeki siyah tohumlar ateşe atılarak tütsü olarak veya mevlitlerde tütsü yaparlardı. Bu gelenek sanırım hiristiyanlık etkisi olarak devam etmiş olabilir.

hozat 06-08-2009 20:10

Duvarda aksesuar olarak duran objedeki kapsüllerden dökülüyor.
Bozkırların bitkisidir. Bodrum'da olabileceğini sanmıyorum.

berduray 07-08-2009 00:09

Kendiliğinden dökülüyorsa tamam alırım, sağlam bir şeyi bozmuş olmayayım.

Zaten benim amacım da kızlarla o süsü yapıp, o eski geleneğimizi yaşatabilmek.

Bakalım belki burada da yaşar, denemekten ne kaybederiz?

Başka dileyen olursa biz de kendi tohumlarımızı paylaşırız. Gelenek sürer gider.

Çok teşekkür ederim, çok naziksiniz.

selim_50 07-08-2009 07:46

benim bir akrabam vardı, geçen yıl vefat etti, üzerlik (bizde üzellik deniyor) otundan çok güzel duvar süsleri yapardı bengisu'nun resimlerine benzer, çok hoşuma giderdi ama bir tane dahi almak aklıma gelmedi.

berduray 07-08-2009 09:03

Fotoğraflayıp aktarmanız mümkün mü?

bengi_su 07-08-2009 22:31

Yeni gördüm mesajınızı Berduray bizim buralarda çok olur ama şimdi yeni çıkıyor bildiğim kadarıyla bir yıl kadar önce köyden bir kucak topladık nereye gitti bilmem anneme bir sorayım sizin için bir yerlerden bulurum tohumunu kendiliğinden yetişir heryerde zaten...

berduray 07-08-2009 22:40

Teşekkür ederim Sayın Hozat verebileceğini söyledi, onunkiler çimlenmezse uzun süredir duvarda bekleyince çimlenme yetisini kaybetmiş olabilir, o zaman size başvururum.

mmenekşe 06-04-2010 11:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Derya Özen (Mesaj 132679)
Eklenti 16419 Üzerlik otu bu mu?
Sevgili Habibe, maalesef bu kez bilmediğim yerden sordunuz. Üzerlik otunu duydum, ama bilmiyorum. Belki de bir çok kez yanından geçip tanıdığım bir ottur. Ama bilen biri gösterirse, sizin için toplar kargoya verir gönderirim. ;)

Buradaki sakarca,teke sakalı bitkisine benziyor.Beyaz soğan gibi bir kökü olması gerekiyor...:rolleyes:

nariçi 06-04-2010 11:34

Saksıya üzerlik tohumu ektim, çimlenip yaprak gösterdiler.

umıt79 06-04-2010 17:36

Bizim bahçede kendiliğinden çıkar sürekli farklı yerler de .Güzel de bir görünümü vardır.Genel de nazar için tütsü yapan teyzeler gelip toplar...Yeşerip tohumlandığında sizin için toplarım arkadaşlar...

yarenimex 07-04-2010 00:41

Üzerlik otu Denizli civarında da bol miktarda kendiliğinden yetişir.Hayvanlar yemedeği için otlaklarda ve pek ayakaltı olmayan yerlerde bulunur.Arkadaşların bahsettiği gibi tohumları tütsü olarak kullanılır.Bugünlerde giderek tütsü olarak kullanımı da hemen hemen terkediliyor.Çiçeklerinin görüntüsü güzeldir ama bitkinin kendisi pek hoş kokmaz.Bitkinin kazık kökü çok derinlere kadar gider bu nedenle kuraklığa dayanıklıdır ve devamlı her yıl yenilenir. Bulaştığı yerden pek kolay temizlenmez.

nariçi 23-05-2010 16:38

Üzerlik tohumu ektim, 3-5 cm oldular.

Mücevher Çalısı 04-07-2015 11:42

Beyaz çiçekleri sevdiğim için kırlık alanda çiçekleri gözüme takıldı, bir dal alıp eve getirdim. Burada ismini sorup öğrendim, üzerlikmiş.

Saksıda sarkıcı bitki olarak kullanılır mı acaba, arkadaşların yetiştirme denemeleri olmuş anladığım kadarıyla.

Artı özellik çok yıllıkmış da :)

Muda 04-07-2015 22:41

Üzerlik otu dik olarak çıkan bir bitkidir. Büyüdüğü zaman yani çok yıllık olunca öbek halinde oluyor. O nedenle sarkıcı olacağını düşünmüyorum. En büyük sıkıntısı ev içinde bir çeşit koku salgılaması. Bu insanı rahatsız ediyor. Tabi ben koparıp eve getirdiğim için olabilir düşüncesindeyim.

Tohumları hemoroid ve variste kullanıyor. Bunlar hatırladıklarım. Başka kullanım alanları da var. Ancak kullanmak isteyen kişinin midesinin çok sağlam olması gerekiyor. Tohumları baharatçılardan alınabilir.

Mücevher Çalısı 06-07-2015 00:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1393465)
Üzerlik otu dik olarak çıkan bir bitkidir. Büyüdüğü zaman yani çok yıllık olunca öbek halinde oluyor. O nedenle sarkıcı olacağını düşünmüyorum. En büyük sıkıntısı ev içinde bir çeşit koku salgılaması. Bu insanı rahatsız ediyor. Tabi ben koparıp eve getirdiğim için olabilir düşüncesindeyim.

Tohumları hemoroid ve variste kullanıyor. Bunlar hatırladıklarım. Başka kullanım alanları da var. Ancak kullanmak isteyen kişinin midesinin çok sağlam olması gerekiyor. Tohumları baharatçılardan alınabilir.

Cevabınız için teşekkürler. Kokusu gerçekten çok kötü, yanlışlıkla yaprağına dokunduğumda bile kokusu midemi yeterince bozdu. Allah kimseyi şifasına muhtaç ettirmesin, amin :)

Brksrtglu 19-10-2018 18:41

Üzerlik otunun kimyasal yapısıyla ilgili bilgisi olan varsa çok memnun olurum.

Kozanli 19-10-2018 21:41

Anacığım arada bi tütsü 🎇 yapardı nazar değmesin diye.
Dediğiniz gibi sert bir kokusu var alışmak lazım.
Üzerlik (yüzellik) deriz bölgede.
Çok tesbih yaptığımızı yapardık.
Genç kızlar tohumlarını kolye yaparlardı.
Bir nevi kır çiçeği olan Üzerlik çiçek 🌸 aşamasında da güzel bir görüntü sağlar.

Ftmnr 18-05-2019 11:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 643951)
Üzerlik tohumu ektim, 3-5 cm oldular.

Ben de yetiştirmek istiyorum. Sakaryadayım. Aktardan aldığım tohumla olur mu. Tohumlar ıslatılmalı mı. Ne kadar sürede ıslanmalı vs hiçbir bilgim yok. Siz nasıl yaptınız?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024