agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar (http://www.agaclar.net/forum/bitkiler-hakkinda-genel-konusmalar/)
-   -   Bitkilerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri (http://www.agaclar.net/forum/bitkiler-hakkinda-genel-konusmalar/17752.htm)

defnilaume 19-10-2009 17:16

Bitkilerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri

Bitki yetiştirmek de insan ruhu üzerinde çok olumlu etkileri olan bir diğer uğraş. Son dönemlerde “Bahçe Terapisi” olarak adlandırılan bir akım, bahçe ile uğraşmanın insan üzerindeki olumlu etkilerini saptayıp, bu etkinliği bir terapi formatına dönüştürmüş durumda.

Bahçe ile uğraşmak, özellikle konsantrasyon bozukluğu, motivasyon eksikliği yaşanan durumlarda çok olumlu etkiler yaratabiliyor. Bitkiler, kişilere bir anlamda örnek oluşturuyorlar. Bitkiler, insanlara yaşamlarını sürdürebilmek için nelere gereksinim duyduklarını hatırlatıyorlar: Yayılma, çeşitlenme, büyüme ve olgunlaşma, bunların yanında, güçten düşme ve ölme.

Bitkilerle uğraşmak, kişiye kendi davranışlarının önemli ve etkili olduğunu hatırlatıyor, kişiye adımlarını planlamayı öğretiyor, yaptıklarının sonucunu beklemek ise kişinin hayatına bir anlam katıyor. Bahçe ile uğraşmanın, bu olumlu psikolojik etkilerinin yanında tansiyonu düşürme, stresi azaltmak ve kasları gevşetmek gibi etkileri de bulunmakta.

Doğa,insana aslının ne olduğunu çeşitli şekillerde hatırlatabiliyor. İnsanın bu farkındalığı kazanması, onun köklerini hatırlamasını da sağlıyor. İnsan, doğa içindeki olayları gözledikçe, karşılaştığı olaylara verdiği tepkilerde daha olgun olabiliyor., sürprizlere daha açık olabiliyor, kendisiyle daha barışık olabiliyor. İnsan doğa ile iç içeyken kendini çok daha iyi tanıyor ve bir bütün olarak algılayabiliyor.
Sonuç olarak ister birkaç saksı çiçek ile uğraşmak şeklinde olsun, ister küçük bir bahçe oluşturmak olsun, ister doğa içinde uzun yürüyüşlere çıkmak olsun, hayatımıza doğayı sokmak mutlaka gerekiyor.
MUTLU,ZEKİ VE DUYARLI YAŞAYIN :)

( Psychologie Heute dergisinden)

defnilaume 19-10-2009 17:17

Arkadaşlar okuduğum bu yazı ilgimi çekti, sizinle paylaşmak istedim.Her insanın hayatında zor dönemlerin olduğu gibi,benim de zor dönemlerim oldu.Bu zor dönemlerimi, çiçeklerimle konuşarak ve onlarla ilgilenerek atlattım.:rolleyes:

M Fatih 21-12-2009 18:51

Çiçeklerle konuşmak değilde, çiçeklere bakıp onların büyüdüğünü görmek çok güzel bir şey.

nariçi 21-12-2009 20:25

Kırsal alanda yaşayanların sağlıklı olduğunun veya uzun ömürlü yaşam sürdüğünün bir etkeni de bitkilerle iç içe ve tarımsal faaliyetleri olsa gerekir.

Bazı köylülere sağlıklı ve uzun ömür sorulduğunda alınan yanıt "Bu dağların havası ve suyu bizi yaşatıyor" demektedirler. Buna bir de bitkilerin verdiği yaşama dürtüsünü eklemek gerekir.

yaylaboztaş 22-12-2009 03:03

Toprak en büyük canlıdır

Okuduğum bir yazıda sağlıklı olmanın koşulları içinde,beslenme, egzersiz, olumlu
düşünme yanısıra, bir takım başka bilgilere değiniliyordu.

Toprak ve bitkilerle uğraşmak
Hayvan beslemek
Hobi edinmek
İnançlı olmak

Gerçekten de arkadaşlarımızın yazdığı gibi, doğayla içiçe olmak, bitkileri incelemek
doğadaki bitki çeşitliliğinin ayrımına varmak insana huzur veriyor.

Toprağa ektiğim bir tohumun ne zaman başını topraktan çıkaracağını görmek
için kaç kez başına gittiğimi, ilk fideciği gördüğümde nasıl sevindiğimi anlatamam.
Alın size mutlu olmanın küçücük bir yolu.

Bahçemdeki limon ağacının bir taraftan çiçek açan dalları, diğer taraftan meyve
verir. Hem de her büyüklükte. Fındık, ceviz, elma büyüklüğünde limonlar. İnsanın
hayran kalmaması mümkün mü?

Evet sevgili dostlar, yurdumuzun güzel doğasının, zengin florasının , bereketli
topraklarının ayrımına varıp, ona yaptığımız kötü muameleleri düşündükçe mutsuz
oluyorum. Ama o yine bizi Veysel Ustanın dediği gibi güllerle karşılıyor. Ona
yaptıklarımızı unutuyor.

Ben toprağı canlı kabul ediyorum, hem de insandan çok daha doğurgan bir
canlı.

Elleriniz topraklı, gönlünüz çiçekli, yeşiliniz bol olsun.

Saygı ve sevgimle.

MagicLife 23-03-2010 22:16

Kısacası stresli hayat temposundan arındırıp insanı fiziksel ruhsal bir şekilde rahatlatıyor. Bitkisiz bir hayat düşünemiyorum.

jokerkan 21-12-2010 10:14

guzel gercekten

furkan yıldız 21-12-2010 21:48

bitkiler bizim vazgeçilmezlerimiz kesinlikle. stres açısından genel olarak stresi aldığına da katılıyorum. Ama çok istediğim bir tohum çıkmadığında, çelik köklenmediğinde stresim artıyor :)

Mücevher Çalısı 15-07-2015 00:50

Bitkilerin genel rengi yeşildir.
Yeşil renk de insana huzur verir ve rahatlatır.
Bitkilerin insan psikolojisini en çok etkileyen yanı bu olsa gerek.

Batı Rüzgarı 29-06-2016 00:02

bitkilerle ilgilenmek felan hoşta benim gibi böcek fobisi olanlar için iki ucu moklu değnek.

ailem felan hep anlatır küçükken solucanları tırtılları felan avuçlayıp cebime koyarmışım :)

şimdi ne oldu da ne değişti bilmiyorum ama özellikle eşek arısından korkuyorum.bal arısının işi gücü çiçekler olduğu için insana ve yemeklere pek gelmiyor ve rengi boyutu daha uysal geldiği için pek etkilenmiyorum.
ama eşek arısı geldiği vakit o iğrenç yaratığa tahammülüm yok.çocukken yolda yürürken durduk yere koluma baya bir büyük arı çarpıp sokmuştu.sanırım bu tür travmalar ileriyi de etkiliyor :)) dengesiz bir böcek.böcekgillerin serserisi...yok olsa doğanın dengesi bozulsa razıyım yani o derece bir kin besliyorum :) hele birde halk otobüsünde cam kenarında oturmuşken o lanet sağı solu belli olmayan eşek arısı camın orda vızıldıyorsa yanına gelmemesi için her türlü dua okursunuz.hayır bir de o kadar kişinin içinde rezil olmak var :D
şekilden şekile girmeler bir yaşlı gelse de yer versem moduna giriyorsunuz :D

neyse uzun lafın kısası evet çiçeklerle ilgilenmek gerkeçten huzur veriyor.hayat öylesine mekanikleşti ki ne çocuk olmanın ne büyümenin dahası insan olduğunuzun farkına varamıyorsunuz ne yazık ki dünya daha iyi bir yere de gitmiyor.savaş terör yoksulluk kaos günümüzün gündemi...

Selim orhan 25-11-2017 14:32

Konuşunca bi rahatlıyor içimi açıyorum çok hoş bence

Mesut Temiz 26-11-2017 00:16

4 Eklenti(ler)
Birkaç bitki var ki, özellikle onların bulunduğum ortamda bulunması bana huzur, güç ve dinginlik hissi veriyor.. Bunların hepsi Marmara Bölgesi'nde bulunan yabani bitkiler ve küçüklükten aklımda kalan, bulunduğum ya da ziyaret ettiğim yerlerde sıklıkla gördüğüm orman bitkileri:
1. smilax excelsa
2. tamus communis
3. ruscus aculeatus
4. arum maculatum

Hepsi koyu yeşil yapraklı ve ilginçtir ki hepsinin küçük kırmızı üzümsü meyveleri var..
Bu bitkileri uzun yıllardır evimde saksıda ve bahçemde bulunduruyorum, onlarla kendimi çok daha iyi hissediyorum..
Hepsinin birer resmini paylaşayım:

derin35 01-04-2019 02:04

Çiçeklerimin olmadığı bir hayat düşünemiyorum.

Onlardan öğrendim umut etmeyi, sabretmeyi.

Birine kızsam, onlarla sakinleşirim (ücretsiz terapi). Bir tomurcuk kötü giden günümü güzelleştirir. Çiçek mutluluktur.

ahmeter 03-04-2019 07:16

Günaydın

1 Eklenti(ler)
Katılıyorum gününüz aydın .neşeniz bol olsun

ahmeter 15-04-2019 18:48

Begonvil

1 Eklenti(ler)
Begonville beraberliğim yarım asırdan fazla beni çok fazla etkiliyor
Bütün sene dönem dönem çiçeklendirebilirsiniz
Resim bugün çekildi bu sene tekrar çiçekleneçek

ahmeter 20-04-2019 17:36

Selluka

8 sene evvel selluka coşkusuyla ne güzel günler geçirdik Galiba selluka unutuldu gitti

ahmeter 23-04-2019 20:32

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi defnilaume (Mesaj 514015)
Arkadaşlar okuduğum bu yazı ilgimi çekti, sizinle paylaşmak istedim.Her insanın hayatında zor dönemlerin olduğu gibi,benim de zor dönemlerim oldu.Bu zor dönemlerimi, çiçeklerimle konuşarak ve onlarla ilgilenerek atlattım.:rolleyes:

Bu sözlere yalnız beğeni basarak geçmek istemedim aynen zor dönemlerimde bana arkadaş dost oldular
Forumda derin bir sessizlik var ve bu durum beni rahatsız ediyor
Biz böyle değildik
183 bin üye kayıt yaptırmışlar ve galiba uyumuşlar
İyi akşamlar

ahmeter 29-04-2019 16:07

4 Eklenti(ler)
Bu doğadan ayrılmak istemiyorum Ayrılaçağım çiçek tozları allerjimi ortaya çıkardı
Saman nezlesi İstanbula dönüyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024