agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2008, 12:02   #1
Ağaçsever

teno07's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Temmuz-ağustos ayında ekilebilecek bitkiler

Arkadaşlar merhaba.
Bu sararmış yapraklı sardunyalar, hasta sakızlar gözümü doldurmadığı için mi yoksa artık iyice coştum mu bilmiyorum da bu mevsimde hazır alıp kışın da yaşatabileceğim ya da mevsime uygun tohumdan ekip büyütebileceğim çiçekler konusunda yadımınıza ihtiyacım var. Tohumların ambalajlarına bakıyorum hep ilkbahar. Yok mudur bu mevsimde ekilebilir birşey?

Biliyorsunuz Antalya kışın da çok soğuk olmuyor, olmazsa mutfağa da alırım saksıları. yeter ki neşeli saksılarım olsun

teno07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 02:41   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2008
kış aylarında antalayada olabilecek en güzel çiçek nergis ve sümbüllerdir bunun yanına sim'i de dahil edebilirsiniz.

gargı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 18:00   #3
Ağaçsever

teno07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gargı Mesajı Göster
kış aylarında antalayada olabilecek en güzel çiçek nergis ve sümbüllerdir bunun yanına sim'i de dahil edebilirsiniz.
merhaba
ilginize çok teşekkür ederim. elimde 4 zıpçıktı denilen çiçekten var 8nergis olabilir asıl ismi)birkaç ay önce ektiğim.fakat yumrulu çiçekleri tek açımlık oldukları için sevmiyorum. şöyle sakız, sardunya,çin karanfili tipinde bir sürü bir sürü çiçek verenlerden biliyor musunuz? şöyle uzun sakılara eksem çiçeklenseler?

Eski 22-07-2008, 05:23   #4
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Sevgili teno07, insan elinde tohum olunca sabırsızlanıyor biran önce dikmek istiyor aynı duyguları, elime zamansız tohum geçtiğinde bende yaşıyorum. Sorunuzun cevabına gelince;
Çiçeklerin sadece sıcaklık istekleri yoktur, aynı zamanda gün ışığından maxsimum oranda yararlanmaları gerekiyor. Bu aylardan sonra artık sürekli günler kısalıyor! Siz her nekadar eve alırım gerekirse diyorsanız da bu ışık sorununu çözmiyecektir, zira ev ışığı bitkiye hiçbir fayda sağlamaz. Diktiğiniz tohumlar filizlenseler bile çok yavaş ve cılız büyüyeceklerdir ta ki bahar gelene kadar.
Bu yüzden tohumları vaktinde dikmenizi öneririm. Fakat Çin karanfillerinin çoğu türleri dikildiği yılın ertesi baharında çiçekleniyor 2 yıl beklememek için karanfil gibi 2 yıllık olan çiçek tohumlarını şimdi ekerseniz, kışın soğuktan korursanız, bahar'a size çiçeklerini sunarlar. Tek yıllık çiçek tohumlarınız varsa onları şiddetle bahar ayında ekmenizi öneririm içeride alsanız pek yüz güldürmezler.

Seralarda çiçeğin istediği günışığı yapay olarak verilerek yaz **** kış farketmiyor çiçek alabiliyorlar.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 22:57   #5
Ağaçsever

teno07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi powered Mesajı Göster
Sevgili teno07, insan elinde tohum olunca sabırsızlanıyor biran önce dikmek istiyor aynı duyguları, elime zamansız tohum geçtiğinde bende yaşıyorum. Sorunuzun cevabına gelince;
Çiçeklerin sadece sıcaklık istekleri yoktur, aynı zamanda gün ışığından maxsimum oranda yararlanmaları gerekiyor. Bu aylardan sonra artık sürekli günler kısalıyor! Siz her nekadar eve alırım gerekirse diyorsanız da bu ışık sorununu çözmiyecektir, zira ev ışığı bitkiye hiçbir fayda sağlamaz. Diktiğiniz tohumlar filizlenseler bile çok yavaş ve cılız büyüyeceklerdir ta ki bahar gelene kadar.
Bu yüzden tohumları vaktinde dikmenizi öneririm. Fakat Çin karanfillerinin çoğu türleri dikildiği yılın ertesi baharında çiçekleniyor 2 yıl beklememek için karanfil gibi 2 yıllık olan çiçek tohumlarını şimdi ekerseniz, kışın soğuktan korursanız, bahar'a size çiçeklerini sunarlar. Tek yıllık çiçek tohumlarınız varsa onları şiddetle bahar ayında ekmenizi öneririm içeride alsanız pek yüz güldürmezler.

Seralarda çiçeğin istediği günışığı yapay olarak verilerek yaz **** kış farketmiyor çiçek alabiliyorlar.
powered açıklamalarınız için çok çok teşekkür ederim. sadece sıcaklık açısından düşünmüştüm, ışık hiç aklıma gelmemişti. hani marketlerde üstünde çiçeğin resmi olan paket tohumlar var ya onları görünce gözüm hep ekim dönemine gidiyor. o standı alt üst ettim geçenlerde bu ay için birşeyler yok!
e ne yapalım bekleyeyim sabırla madem.
görüşmek üzere

Eski 25-08-2009, 16:24   #6
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
ramazandayız hazır,
hurma çekirdekleri sıkıştırın biyerlere ama sık dikin, birbirlerine yakın olsunlar
yüksek oranda ve hızlı çıkıyorlar. ama öyle sipsivri hatta bazıları bir yıl boyunca tek dal kalıyor.
bu da bir fikir

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 22:25   #7
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
teno07 aynı şeyi ben de düşünüyoum ama hercai menkeşe tohumu ektiklerinden bahsetmişlerdi hercai menkeşe konusunda arkadaşlar belki bir fikir olabilir.

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 22:31   #8
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Sonbahar ve kışta krizantem güzel olur, bol çiçekli....tohumdan oluyor mu bilmiyorum ama çelikle çok kolay çoğalıyor, tavsiye ederim.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 22:39   #9
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Hercai menekşe tohum paketinin üzerinde, Ağustos ayında ekilecek tohumların kış aylarında çiçek vereceği yazıyordu. Ektim, bekliyorum
Tostumu yedim, bekliyorum gibi oldu galiba

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 22:40   #10
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Bu aylarda hazir krizantem, phlox, lilium, physalis fideleri alirsaniz uzun zaman bahceniz cicekli kalir. Ayrica kirmizi top top meyve veren bitkiler hosunuza gidiyorsa tüm kis üzerinde bu kirmizi toplari tasiyan cranberry, chekerberry, cotoneaster tipi bitkileri alabilirsiniz. Sevgiler.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024