agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2011, 14:58   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2011
Ah bu bitki öldürdü bizi. Eczacılık okuyorum. Farmasötik botanik isminde bir ders görüyoruz. Solonaceae familyasını incelerken karşımıza çıktı.
Mandragora autumnalis olarak geçiyor.
İlaç yapımında kullanılan kısmı kökleri.
Radix Mandragorae olarak geçer.
Bu köklerde atropin skopolamin hyosiyamin kuskohigrin vardır.Bunlar alkaloid yapısındadır.
Ağrı kesici,yatıştırıcı ve narkotik etkilidir.
Şu an halk arasında ağrı kesici olarak kullanılır.
Öğrenmiş olduğum bilgileri paylaşmak istedim

chevalier Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 07:17   #32
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Mandragora autumnalis
Bu bitkiyi sadece mavi çiçeklerinin güzeliği için edinmiştim.
Sonra da baktım caudex'li bir bitki, koleksyonumun parçası oldu.
Ama hala açmadı!?
Merada açan saksıda neden açmaz? Toprak güzel, gübre veriyorum...

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 14:24   #33
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Mandragora autumnalis
Ama hala açmadı!?
Nisan sonuna kadar açacaktır canım, sabret

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 00:59   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-04-2012
Boluda bu bitkinin köklerini satan bir vatandaşla karşılaştım.15 Yıldır bunları sattığını söylüyor, uyarıcı özelliği yanında ağrıyan yerlere haricen sürüldüğünde o bölgede bir süre yanma hisi yarattığı ve ağrıyı giderdiği söyleniyor.Ağızdan alımda bir nohut büyüklüğünden fazla alınmaması gerektiği zehirli olduğu belirtildi.Satan şahıs kendisi bu kökten benim yanımda bir parçaalarak yuttu.Haricen kullanıldığında ,ekzama ,ergenlik ,hatta cilt kanserinde kesin etkili olduğunu söyledi.Bügün beni aradılar babası cilt kanseri olan bir şahıs babasına haricen cilt üzerine sürerek uyguladıklarını 2. uygulamada ciltte tam bir iyileşme olmamakla birlikte gözle görülür bir iyileşme olduğunu söyledi. Geçici bir iyileşmemidir bilemiyorum yakınen izliyorum, ileride kesin bir bulgu elde edilirse buradan bilgi veririm.Ancak unutmayınızki butür ürünlerin kullanılması çok risklidir.her söylenene inanmamak çok iyi irdelemek gerekir.Konu hakkında bu şekil bir bilgiye sahip oldum belki bir faydası olur umudu ile burayada yazıyorum . selam ve saygılar.

derdin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 01:06   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-04-2012
Kök hakikaten insan vücuduna benziyor.Bir parça aldım ama kullanmaya cesaret edemedim bekleriyorum bakalım belki ileride selamlar

derdin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 03:55   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Mandragora autumnalis
Ama hala açmadı!?
Uzun süredir aramama rağmen hala Adamotu'nun tohumlarını bulup yetiştiremedim. Sevgili Jezebel'in söylediği gibi çok güzel mor çiçekleri var. Saksıda çiçek açmamasının sebebi kök gelişimini henüz tamamlayamadığı için olabilir mi?
Sevgili Jezebel acaba sizin adamotunuz çiçek açıp tohum verdi mi?

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 01:35   #37
Ağaç Dostu

serpil D's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2013
sayın izmirli adamotu didimdeki evimin bahçesinde var tohum oluşurmu bilemiyorum ama size yumrulu köklerinden gönderebilirim ancak biraz zamana ihtiyacım var.evi yazlık olarak kullandığım için bir iki aya kadar ancak gidebilirim..

serpil D Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 18:29   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serpil D Mesajı Göster
sayın izmirli adamotu didimdeki evimin bahçesinde var tohum oluşurmu bilemiyorum ama size yumrulu köklerinden gönderebilirim ancak biraz zamana ihtiyacım var.evi yazlık olarak kullandığım için bir iki aya kadar ancak gidebilirim..
Sevgili Serpil D,

Çok mutlu olurum. Yumruları zarar görürse belki yaşayamaz diye düşündüğümden tohumun olabileceğini düşünmüştüm. Siz bahçenize gittiğiniz zaman kontrol edip haber verebilirseniz memnun olurum. Sevgili Jezebel sizin adamotunuz ne durumda, çiçek açtı mı? Fotoğraflarını paylaşabilirseniz sevinirim.

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 15:00   #39
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sn. İzmirli foruma da yazdım, evimde yangın çıktı, bitkilerin bir kısmı telef oldu, bir kısmı çalındi,
üçte biri olacak kısmı belki kurtuldu.
Şimdi bu adamotu bende değil, yani yandı veya gasp edildi.
O sebeple bilgi vermem mümkün değil.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 16:33   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2013
yutube gir 8 years old ginseng yaz arat ve göreceksin kovanın içinde yetiştirmiş.arkadaşım.

FÇetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 17:15   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2013
arkadaşlar, red kore ginsengini tohumların dan bende cok aradım ama nafile sagdece yurt dışında bulabildim .istiyen arkadaşlarla hep beraber getirtip paylaşlıbilinir diye düşündüm.saygılar

FÇetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 02:11   #42
Yeni Üye

gölgeADAM's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2014
Red face Aynı bitki...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
adamotu ve ginseng aynı bitki midir?

Bu konuda bilgisi olan var mı?
bahsedilen bitki aynı bitkidir.

gölgeADAM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2016, 21:23   #43
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bu hafta pazar yerinde, daha sonra mola verdiğim yolumun üstündeki cami avlusunda bu adamotu yumrularını satan bir ihtiyara denk geldim..

Anlatımları hep ''ağrı kesici özelliği'' üzerineydi..Bir dilim kesilip ağrıyan bölgeye sürülmesini öneriyordu..En çok ta yaşlılar, eklem ağrıları olan ihtiyarlar ilgi gösteriyordu satıcıya..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2020, 10:18   #44
Ağaçsever

HakanG's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Merhaba; ginseng veya Adamotu yetistirdiniz mi? Ebay kapali tohum konusunda ben de arayistayim? Tesekkurler.

HakanG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2020, 10:21   #45
Ağaçsever

HakanG's Avatar

Selamlar eveğer elinizde yumru var ise ben de rica edeceğim; tesekkurler..

Eski 11-08-2020, 10:50   #46
Ağaçsever

HakanG's Avatar

Bu da bir K.Maraş gazetesinden haber alıntısıdı;r
Halk arasında Abdüsselamotu, Ademotu, İnsanotu, At elması, Abdulselam otu, Hacılar otu, Kankurutan, Yerelması, Toskafa kavunu isimleriyle de anılmakta. Latince ismi MANDRAGORA AUTUMNALİS.

Bitki: Adamotu morumsu çiçekli, toprak üstünde yapraklı, küçük kırmızı elma şeklinde bitkileri olan, insana benzetilen kazık şeklinde köke sahip bir bitkidir.

NEREDE YETİŞİR?

Akdeniz ülkelerinde yetişen adamotu yurdumuzda da Ege ve Güney Anadolu’da özellikle kaya diplerinde, boş sahalar ve ekilmemiş tarlalarda yetişir.

Adamotunun kullanımı: Kökleri son baharda topraktan çıkartılır. Sonra kurutulur ve toz haline getirilir. Yaprakları da kullanılır.

Adam Otunun Faydaları Nelerdir?

Adamotu kökü cinsel isteği arttırıcı, bitkinliği yok edici, ağrı kesici, spazm çözücü ve uyuşturucu etkilere sahiptir. Ayrıca kuvvetli bir susturucu ve ishal yapıcıdır. 20′şer miliigram toz halinde, günde 3 kez içilir.

Taze adam otu yapraklarından elde edilen öz veya kuru yapraklarının tozunun balmumu ile karıştırılmasından elde edilen merhem egzamalarda kullanılabilir.

Dikkat: Adamotu çok güçlü bir müshildir, aşırı dozda adam otu öldürücü olabilir! Adamotunun hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmaz.

Araştırmalar:

İlk geniş çaplı klinik araştırmasını Rademacher 1850 yılında yapmıştır. Mezger 50 doktor üzerinde 1951’de tedavi denemesi yapmış ve onu Raedside 1966’da 15 kişi üzerinde araştırma yapmış*lar*dır. (Mezger 966) Fakat bu araştırmalar yeterli değildir.

Tesir şekli: Teskin edici, ağrı kesici, iltihapları önleyici ve anti*depresif (depresyonu önleyici)’dir.

Kullanılması:

a) Homeopatik araştırmalara göre Adamotu kökünün tentürü başta; depresyon, mide bağırsak ve karaciğer rahatsızlıkları, Artroz (eklem*lerin bozulması), Artritis (eklemlerin iltihaplanması), kas romatizması ve siyatiğe karşı kullanılır. Ağrı kesici ve uyku ilacı olarak da kulla*nılır.

b) Halk arasında; mide ülseri, kolitler, astım, boğmaca gibi rahatsız*lıklara karşı kullanılmıştır. Eskiden genellikle cinsel gücü artırdığına inanılmış ve genellikle bu maksatla kullanılmıştır.

Çayı: Çok zehirli olması nedeniyle çayı içilmez fakat 0, 1gr’ı geçmemek şartıyla kökünden yontulur veya tozu demliğe konarak üze*rine 200-300ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmeye bırakıl*dıktan sonra içilir.

Homeopati’de: Homeopati’de genellikle kurutulmuş Adamotu kökünden 20gr toz veya rendelenmiş şekli bir şişeye konur ve üzerine %70’lik 80ml alkol ilave edilir. Güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilen şişe iki günde bir çalkalanır ve 6hafta sonra süzülerek Homeopati’de > ismi ile anılan tentür elde edilir. Homeopati’de genellikle D3 (1/1000) tentürü kullanıldığından hazırlanan tentürden 1ml 99ml %70’lik alkol ile karıştırılarak D3 dozajlı tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5defa 10-15damla 4-6hafta süre ile alınır. Avrupa ülkelerinde D6 (1/1000000) dozajından aşağısına doktor reçetesi gerekmektedir.

Haber: Şenol Güneş

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024