agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2008, 22:13   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Sokak lambası ışığı, bitkilerin karanlık ihtiyacını engeller mi?

Selamlar..
Bildiğim kadarı ile ışığa kadar bitkilerin karanlığa da ihtiyaçları var..Malum bir 24 saate gece ve gündüz mevcut. Bahçemi aydınlatan sokak lambası ve evimin holünde geceleri sürekli yanan lambanın bitkilerim üzerinde ne gibi zararları olabilir?
Teşekkürler

salserol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2008, 23:03   #2
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salserol Mesajı Göster
Selamlar..
Bildiğim kadarı ile ışığa kadar bitkilerin karanlığa da ihtiyaçları var..Malum bir 24 saate gece ve gündüz mevcut. Bahçemi aydınlatan sokak lambası ve evimin holünde geceleri sürekli yanan lambanın bitkilerim üzerinde ne gibi zararları olabilir?
Teşekkürler
Çok güzel bir soru hiç düşünmemiştim.

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2008, 10:40   #3
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Sinan arkadaşım, yanıtı ben de merak ettim. Salserol sayesinde bir şey daha öğreneceğiz.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2008, 11:56   #4
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Evet...
Buradaki asıl soru bence;
Acaba güneşin ışığı fotosentez için özel olarak ayarlanmış mıdır? Yoksa bitkiler, kendilerine ne tip ışık gelirse gelsin ( sokak lambasıda dahil), bu ışığı değerlendirip ona göre fotosentez yapabilecek bir yapıya sahip midir?

Fotosentez güneşten yayılan ışınların görüle bilen ışık içerisinde kısa dalga boyları (mavi ışık), uzun dalga boylarından (kırmızı ışık) daha yüksek enerjilidir. Bitkiler de fotosentez yaparken daha yüksek enerjiye sahip olan uzun dalga boyuna sahip olan ışık aralığını kullanırlar.
Ekteki resimde bunu anlatmaya çalıştım.
Fotosentez hızı, şekildeki görüle bilen ışık aralığı yanlış hatırlamıyorsam 1.5 ile 3 mikron aralığı olmalı idi, o aralıktaki değerlerde parabolik bir grafik oluşturacak şekilde değişmektedir.
Bu dalga boyu konusundaki asıl ilginç olan şey ise yaşam(fotosentez) için gerekli olan güneş enerjisinin bu aralığa sıkıştırılmış olmasıdır.

Çok uzun bir konu farkındayım fakat kafanızda sorunuzun cevabı oluşmaya başlamıştır artık.Çok kafa karıştırmak istemediğimden yüzeysel olarak bir kaç şeye değindim.Buradan sonrası artık hocalarımaza ait.
Hımm.
Birde fotosentezde aydınlanma(E,lux) faktörü unutulmamalı.Yapay ışık kaynağı faktörü birde bitkinin ışığa uygunluğu (aydınlık-karan ortam bitkileri) çeşitli faktörlerden.

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2008, 12:06   #5
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bu konuda benim de kafamı karıştıran bazı sorular var.
Öncelikle sokak lambalarında kullanılan NAV sodyum buharı veya HQI cıvalı lambalar gibi ampuller seralarda da kullanılabilen vede bitkinin fotosentez yapmasına uygun bir spektrımda ışık yayarlar gerçeği.

Burda kafamdaki cevapsız tek soru bu lambalar 3-5 metre yükseklikte hala bitkilere fotosentez yaptırabilecek bir güce sahip ışıma yapıp yapmadıkları dır.

Wataj, lux, lümen uzaklık karekök gibi hesapları yapmadım isteyen arkadaşlar bunu bir hesabını döksünler.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024