agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 1 Gönderen namtha
  • 1 Gönderen Muda
  • 1 Gönderen namtha
  • 1 Gönderen namtha
  • 2 Gönderen namtha
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen namtha
  • 1 Gönderen namtha
  • 1 Gönderen namtha

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2017, 23:05   #1
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Bitkilerin savunma mekanizmaları

Bir saksımda iğde fidesi büyüdü .Yakından incelediğimde savunma tüylerinin tüm bitkiyi tamamen kaplamış halde olduğunu gördüm ve macro fotoğraf çekimi yaptım.Aslında tek tek tüylerden ziyade tek noktadan çıkmış birkaç tüy olduğu için mini dikenlerle kaplıda denebilir.dikenler ışığı nispeten yansıttığı için iğde yaprakları çok hafif gümüşi beyaz bir renk alsada sanıyorum esas böceklerden korunmak için geliştirdi..

Mesut Temiz beğendi.
namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2017, 11:17   #2
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Minik bir saksıda çıkan küçük bir otun üzerininde damlacıklarla kaplı olduğunu farkettim ve makro fotoğraf çekimi yaptım.Bu küçük bitkide farklı bir metod ile muhtemelen zehirli olduğunu düşündüğüm damlacıklarla kaplayarak kendini böceklerden korumaya çalışmış..

Eski 15-05-2017, 20:24   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Hidatotlardan gutasyonla atılan o su damlacıkları zehirli değildir bitki bünyesine aldığı fazla suyu bu şekilde atar. O su aslında temizdir herhangi bir zehirleyici etkisi yoktur, tabi bitki zehirli bir bitki değilse. Havanın neme doyduğu ve terlemenin gerçekleşmediği zamanlarda karşılaşılan bir durum, doğal bir şey fazla takmamak gerek

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2017, 22:08   #4
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Bu kareyi şimdi aldım küçük damlacıklar sürekli bitki üzerinde duruyor ve evdeki nem şu an %27 .Dediğiniz gibi hidatodlardan atılan fazla su olmasıda çok muhtemel.Bana çeşitli zararlılardan koruyan kimyasal bir salgı sıvısı gibi göründü ancak bitkiyi iyi tanımadığımdan tam birşey diyemeyeceğim.

Eski 15-05-2017, 22:23   #5
Ağaç Dostu

Aşırı sulamış olabilirsiniz ya da evin içinde hava akımı çok azdır bitkiler bazen rüzgarlı hava isteyebilirler. Balkona veya pencerenin dışına çıkarın düzelecektir

Eski 15-05-2017, 22:50   #6
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bitkiniz gördüğüm kadarı ile sirken otu. Nedense sirkende bu şekilde beyaz damlacıklar oluyor.

namtha beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2017, 23:31   #7
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Haklısınız.Sirken. Latince isminide buldum chenopodium album ve dediğiniz gibi pek çoğunda damlacıklar görünmekte.https://www.google.com.tr/search?q=C...0lDZwoz2YU2mM:

Muda beğendi.
Eski 15-05-2017, 23:44   #8
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Yabancı bir sitede yaprak yüzeyini kaplayan yüksek yoğunluklu su itici mumlu vesikül diye tanımlamış

Muda beğendi.
Eski 16-05-2017, 17:55   #9
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Yeni çimlenmiş kaktüs tohumununda doğal olarak ilk savunma mekanizmaları dikenleri oluyor .
namtha / Kaktüs ve Sukulentlerim Öyle sanıyorum ki bitkilerde yaşamının ilk evrelerinde savunma mekanizmaları hayatta kalma adına çok daha önemli bir yer tutuyor.

Muda ve david72 beğendi.
Eski 02-06-2017, 10:20   #10
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Vapur dumanı bitkisi için yazdığım yorumumu Vapurdumanı (Ageratum houstonianum) kendisini zararlı böceklerden korumak için pyrrolizidine salgıladığından dolayı burayada eklemem yanlış olmayacaktır.

Eski 03-06-2017, 19:18   #11
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi namtha Mesajı Göster
Yeni çimlenmiş kaktüs tohumununda doğal olarak ilk savunma mekanizmaları dikenleri oluyor .
namtha / Kaktüs ve Sukulentlerim Öyle sanıyorum ki bitkilerde yaşamının ilk evrelerinde savunma mekanizmaları hayatta kalma adına çok daha önemli bir yer tutuyor.

Bunun yanında yeni dikenlerde tüylü..

Eski 22-12-2017, 21:23   #12
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Satın aldığım ceviz çok taze olduğu için deneme amaçlı bir tanesini çimlendirmeye çalıştım ve toprağın içine hafif batırarak yerleştirdim.Bir süre sonra çimlendi ve büyümeye başladı.Yakından inceleyince dal ve yaprakların üzerinin küçük tüycüklerle ve damlacıklarla kaplı olduğunu gördüm.Muhtemelen zehirli bir yapıya sahip ve üzerinde irili ufaklı henüz hiç bir canlı görmedim.Hızlı büyüdüğü için biraz fazla suluyorum ve hızlı kök salıyor bu yüzden toprağı sürekli nemli ve acaba toprak biti vb. canlılar çoğalıp bitkiyi sararmı diye düşünmüştüm ancak üzerinde hiç bir canlı dolaşamıyor ve gayet sağlıklı şekilde büyüyor.

Eklenen Resimler

Eski 22-12-2017, 22:22   #13
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
https://www.facebook.com/InDefenseOfPlants/

namtha beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2017, 22:26   #14
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Paylaşım için teşekkürler.Güzel bir sayfaya benziyor.Takibe aldım.

Eski 23-12-2017, 21:16   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Satın aldığım ceviz çok taze olduğu için deneme amaçlı bir tanesini çimlendirmeye çalıştım ve toprağın içine hafif batırarak yerleştirdim.Bir süre sonra çimlendi ve büyümeye başladı.Yakından inceleyince dal ve yaprakların üzerinin küçük tüycüklerle ve damlacıklarla kaplı olduğunu gördüm.Muhtemelen zehirli bir yapıya sahip ve üzerinde irili ufaklı henüz hiç bir canlı görmedim.Hızlı büyüdüğü için biraz fazla suluyorum ve hızlı kök salıyor bu yüzden toprağı sürekli nemli ve acaba toprak biti vb. canlılar çoğalıp bitkiyi sararmı diye düşünmüştüm ancak üzerinde hiç bir canlı dolaşamıyor ve gayet sağlıklı şekilde büyüyor.
Tüyler bitkinin savunma mekanizması. O su damlacıkları havanın neme doyduğu zamanlarda terlemenin gerçekleşmediği durumlardan hidatotlardan atılan su damlacıkları yani ortada zehirli bir yapı yok. Aşırı sulamayın emin olun üzerinde 1 tane bile toprak biti görürseniz o bit bir kaç güne bitkiyi saracak olan bitlerin habercisi olacaktır. Bitki aşırı sulanmış azot eksiği var gibi duruyor az sulayın daha çok güneşin altında dursun.

Eski 24-12-2017, 14:55   #16
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Damlacıkları sudan ziyade sirken bitkisindeki damlacıklara daha çok benzettiğimden dolayı bitkiyi mikroskop
altında daha yakından incelemek istedim.Bitkiye zarar vermeden fotoğraf çekmeye çalıştığım için bazı kareler çok
net olmasada yüzeyin yaprak ve dal olarak tamamen küçük damlacıklarla kaplı durumda olduğu görülebiliyor.(Bitki yine oda içersinde ve gözlem esnasında 21 derece sıcaklık yüzde 30 gibi bir nem söz konusu) .Sivri bir iğne ucuyla bu damlacıklara dokunduğumda bal ya da
bir zamk/yapıştırıcıya dokunmuş gibi incelerek uzamakta olduğunu mikroskop ile gözlemledim.Bu bakımdan kesinlikle su olmadığını söyleyebilirim.Yine sirken bitkisindeki gibi bir yapı söz konusu olsa gerek diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 24-12-2017, 16:03   #17
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Bu bitkide brezilyalı bir arkadaşımın Feijão preto ismiyle gönderdiği siyah fasulye.Yeni çıkan küçük yaprakların üzeri yoğun halde diken gibi uzun ve sivri tüylerle kaplı.Dallardada bu tüylü yapı seyrelerek görünmeye devam etsede büyük yaprakların üzerinde görünmüyor.

Eklenen Resimler

Eski 26-12-2017, 12:58   #18
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Alıntı:
Damlacıkları sudan ziyade sirken bitkisindeki damlacıklara daha çok benzettiğimden dolayı bitkiyi mikroskop
altında daha yakından incelemek istedim.Bitkiye zarar vermeden fotoğraf çekmeye çalıştığım için bazı kareler çok
net olmasada yüzeyin yaprak ve dal olarak tamamen küçük damlacıklarla kaplı durumda olduğu görülebiliyor.(Bitki yine oda içersinde ve gözlem esnasında 21 derece sıcaklık yüzde 30 gibi bir nem söz konusu) .Sivri bir iğne ucuyla bu damlacıklara dokunduğumda bal ya da
bir zamk/yapıştırıcıya dokunmuş gibi incelerek uzamakta olduğunu mikroskop ile gözlemledim.Bu bakımdan kesinlikle su olmadığını söyleyebilirim.Yine sirken bitkisindeki gibi bir yapı söz konusu olsa gerek diye düşünüyorum.
Bitkilerde genelde gözlemlediğim bir hususta bir özelliğin birden çok görevinin olması çok farklı açılardanda bitkiye fayda sağlaması.Bu sabah spreyle su püskürterek sulamasını yaptığımda su damlacıklarının yüzeye tutunamadan diğer su damlacıklarıyla hızla birleşip büyüyerek kaymaya başladığını ve hemen bitkinin dibine doğru kolayca ilerlediğini gördüm.Bu sayede köküne bol miktarda suyu yönlendirebiliyor.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 26-12-2017, 13:01   #19
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Yine çok taze olduğu için toprağa batırdığım ayçiçeği bitkisi çok hızlı şekilde çimlendi ve büyümeye başladı.ilk dal ve yapraklar tüysüz ve pürüzsüz bir yapıdayken sonradan çıkan dal ve yapraklar hayli tüylü olarak büyüyor.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 30-12-2017, 19:35   #20
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Hediye olarak gelen takanotsume poinsettia japon biberim.her bir biber bir adet tohum veriyor.Bu tohumlardan üç tane çimlendirdim.Yakından incelendiğinde dal ve yaprak kenarlarında yoğun tüycük yapısı görülebiliyor.Çok küçük ve şeffaf olduğu ve zarar görmemesi için mikroskop altında çok daha büyüterek inceleyemediğim için tüy mü yoksa kimyasal bir sıvı mı tam tesbit edemedim.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024