agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen gilan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2015, 17:07   #1
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Bitkiler hakkında çelişen bilgiler

Örnek ; sitenin birinde şöyle yazıyor.

Alıntı:
Maviş çiçeği sıcağa çok tahammülü olmayan bir çiçektir, aydınlık ama serin yerleri severler. O yüzden de genelde balkonda yetiştirilir. Sabah güneşini görse yeterli olur o yüzden azıcık sabah güneşi alan ama öğleden sonra güneş almayan bir yerde tut Mavişi. Suyunu ihmal etmemeye çalış çünkü suyu çok sever. Yapraklarına da arada su serpiştir Ve tabii en önemlisi sevgini belli etmeyi ihmal etme, o kadar güzel bir çiçek sahibi tarafından hep çok sevilir, emin ol o da sahibi tarafından sevilmeye alışkındır.Yap bunların hepsini göreceksin bak komşun geri gelince kendi bıraktığından daha güzel bir maviş bulacak karşısında.

Ha bir de Mavişler, kış ve bahar aylarında köklerinden yeni sürgün veriyorlar. Sürgünleri ayrılıp ayrı saksılara dikilerek çoğaltılabiliyor...

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 17:12   #2
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Başka bir sitede ;
Alıntı:
Güneşli – yarı gölge kesimleri sever. Köklerinin nemi bulduğu yerlerde çiçek açar.

yazıyor. Bir sürü çiçekte ben aynı şeyi gördüm. Biri güneşli diyor, biri gölge.
Başka bir çiçekte su ile ilgli bir yerde az diyor, diğeri çok diyor.

Eski 05-06-2015, 17:17   #3
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Sitenin birinde
Çarkıfelek Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Alıntı:
*Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.
Başka bir sitede ;
Alıntı:
Çarkıfelek sarmaşık gibi, asma gibi bir süs bitkisidir. Güzel çiçekleri için yetiştirilir. Büyüdükçe bir desteğe ihtiyacı olur. Çok hızlı büyür. Direkt güneşe fazla ihtiyaç duyar. Günde az az 6 saat güneş görmesi gerekir.
Ben ne yapacağımı karıştırıyorum.

Eski 05-06-2015, 21:03   #4
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Bazen bu farklılıkların nedeni yetiştirilen iklim, toprak gibi farklılıklar olabiliyor.

Aynı bitki Rize'de tüm gün güneşte mutlu olurken, Antalya'da sadece sabah güneşi isteyebilir. Ya da kumlu toprakta her gün sulanmak isterken, iyi su tutan bir toprakta haftada bir iki sulamayla mutlu olabilir.

Mesela sardunya için bu çelişkili bilgiyi çok görüyorum. Kendi tecrübelerime göre sardunya bol güneş - bol su ikilisiyle de, yarı gölge - az su ikilisiyle de son derece güzel yetişiyor.

Sanırım en güzeli eldeki bitkiyi bir süre gözleyip ona göre şartları adapte etmek. (Tabii bir takım tartışmasız gerçekleri de göz ardı etmeden. Mesela gölgede gül yetiştirmeye çalışmak çok mantıklı değil.)

çiçeksever ve A_NOMAD beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2017, 11:11   #5
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Hibiskus, Nar Çiçeği, Mekke Gülü, Amber Çiçeği, Hibiküs, Bamya Çiçeği, Kara Bamya, Afrika Bamyası,Amber bamyası, Jamaika Gülü, gülhatmi, Amber hatmisi, Amber bamyası, Kerkedeh, Hibiscus Sabdariffa, Ebegümeci, Bamya, Japon gülü, Çin gülü...

Aslında her biri farklı bitki olan bu tanımlamalar piyasada ve özellikle internet blog yazılarında bir hayli birbirine karışmış ve bilgi kirliliği oluşmuş durumda.Aktarlarda bitki çayı yapımı için satılan kuru çiçek yaprakları için kullanılıyor ancak gerçekte hangi bitkidir yazılan yararlar hangi bitki içindir tesbit etmeye çalışmak neredeyse imkansız olmuş herkes birşeyler yazmış birşeyler söylüyor.Aynı sayfada resim başka yorum açıklama başka isim başka...Bir bilenin açıklama getirmesi faydalı olacaktır özellikle bazı bamya çiçeklerinin zehirli olduğunu okudum bitki çayı yaparken neyin ne olduğunu iyice bilmek gerekir diye düşünüyorum..

namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024