agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 3 Gönderen lost_raven
  • 2 Gönderen lost_raven
  • 2 Gönderen dinozor
  • 3 Gönderen lost_raven
  • 2 Gönderen lost_raven

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2014, 23:01   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Post Karınca Eğrelti Otu (Lecanopteris / Ant Fern)

Merhabalar, Türkçe ismini bulamadım fakat karınca eğrelti otuna denk geliyor. bir tür eğrelti, genelde Güneydoğu Asya'da bulunuyor. Yurt dışında diğer eğrelti türleri gibi bu türlerinde önemli bir yetiştirici kitlesi var, fakat Türkiye için aynı şeyi söylemek oldukça zor.
En göz alıcı özelliği karıncalarla ortak yaşam sürmesi olan bu eğrelti otlarının ormanların tabanından ağaç üzerine kadar geniş bir yaşam tarzı var. Bazı etobur bitkilerde (ve başka bitkilerde de) olduğu gibi yüksek rakım ve alçak rakım olmak üzere farklı coğrafi koşullarda yaşayanları mevcut. Alçak rakım türleri çok değişmeyen, yüksek sıcaklıklarda ve yüksek nemde yaşarken, yüksek rakım türleri daha serin bölgelerde akşam ve gündüz sıcaklık farklarının yüksek olduğu bölgelerde ve yine yüksek nemde yaşıyor. İki coğrafi koşula bağlı türü de kısmen pencere önü gibi ev ortamında yetiştirmek mümkün yabancı forumlarda ve blog sitelerinde gördüğüm kadarıyla.

Karıncalarla ortak yaşa sürüyorlar demiştik ama bu demek değil ki karıncasız yaşayamıyorlar. Doğal ortamlarında bu bitkiler karıncalara barınma ortamı ve koruma sağlarken, karıncalarda bu bitkilere bir nevi gübre sağlıyorlar. Tabii ki yetiştirme ortamında örneğin evin içinde bu bitkiyle beraber bir karınca kolonisi de beslemek pek mantıklı olmadığı için orkide gübresi gibi gübrelerle desteklenmesi uygun oluyor.

Ben de geçen ay yurt dışından bu bitkinin sporlarından bulmuştum ve deneme karar verdim. Şu anda yavaş yavaş çıkmaya başladılar. Umarım başarılı olursam biraz daha fotoğraf çekilebilir seviyeye geldiklerinde gelişimlerini buradan paylaşacağım.

İnternetten bulduğum, bitkinin büyümüş halinin bir fotoğrafını da koyayım merak edenler için.

Eklenen Resimler

tiya, YeniBON ve Milla beğendi.
lost_raven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 00:01   #2
Ağaç Dostu

Bu bitkiler sanırım şu anda pek ilgi çekmiyor, ama ben yine de gelişmeleri paylaşayım ilerde belki birisinin işine yarar

İşte Lecanopteris pumila'mın son hali.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...ant-fern-2.jpg

YeniBON ve Milla beğendi.
Eski 09-10-2014, 09:32   #3
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Çok güzel bir çalışma.Tebrikler güzel filizlendirmişsiniz.

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 11:06   #4
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın lost_raven, ilgi çekmez olur mu Şahane bir şey Bana kalsa evi eğreltilerle kaplarım ama bulamıyorum. Bir tek Adiantum aethiopicum ve geyik boynuzum var ki ikisi de gözümün bebeği. Adiantum ise benim için çok nazlı bir bitki, sürekli göz önünde tutmak gerekiyor. Sporla üretmeyi hiç denemedim fakat bu yıl sporları topladım. Ne zaman ekmek gerekir, bir fikriniz var mı? Eğer başarılı olursa ben de ufak ufak spor edinmeye başlayabilirim internetten Lütfen gelişmeleri paylaşmaya devam edin, gizli hayranları olabilir

lost_raven ve YeniBON beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 23:39   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Sayın lost_raven, ilgi çekmez olur mu Şahane bir şey Bana kalsa evi eğreltilerle kaplarım ama bulamıyorum. Bir tek Adiantum aethiopicum ve geyik boynuzum var ki ikisi de gözümün bebeği. Adiantum ise benim için çok nazlı bir bitki, sürekli göz önünde tutmak gerekiyor. Sporla üretmeyi hiç denemedim fakat bu yıl sporları topladım. Ne zaman ekmek gerekir, bir fikriniz var mı? Eğer başarılı olursa ben de ufak ufak spor edinmeye başlayabilirim internetten Lütfen gelişmeleri paylaşmaya devam edin, gizli hayranları olabilir
Öncelikle Sayın Milla ve Sayın Dinozor çok teşekkürler.

Sayın dinozor, ben geçen sene mart ortasında ekmiştim ve 2 hafta gibi bir sürede de çimlenmeler başladı. Eğreltilerde de yukarı,orta ve aşşağı rakım türü olmaları önemli bildiğim kadarıyla uygun ortamı sağladıktan sonra çok hassas bir tür değilse sorun olmuyor ama büyümesi biraz yavaş olabilir. Açıkçası bende eğreltilere yeni başladım hatta daha da başlayamadım ama araştırmalarım sürüyor

Bu türün elimdeki sporlarını ikiye böldüm birisini orta rakım gibi gündüz 21derecenin üstünde akşam serin olan bir ortamda tutuyorum. Diğerini aşağı rakım gibi yani gece gündüz yaklaşık aynı sıcaklıkta ve 20 derecenin üstünde tutuyorum. Şimdilik aşağı rakım şartlarını daha çok sevdiğini ve gübrelemeye iyi karşılık verdiğini söyleyebilirim.

Bakalım yeni türler ve bu tür ile ilgili deneyimlerimi ara ara paylaşmaya devam edeceğim. Siz de deneyimlerinizi paylaşırsanız çok daha hızlı ve başarılı sonuçlar elde edebiliriz

YeniBON, dinozor ve Milla beğendi.

Düzenleyen lost_raven : 10-10-2014 saat 12:28 Neden: yazım hatası
Eski 10-10-2014, 01:09   #6
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın lost_raven, ben çok kör topal idare ediyorum aslında ama yine de tek kelimelik bir şey bile olsa paylaşırsak çok iyi olur benim açımdan Benim bu kadar zamanda idrak edebildiğim tek şey narin yapraklı eğreltilerde toprağı katiyen kurutmamak gerektiği. Diğer bitkilerde olduğu gibi su verilince toparlanmaya çalışmak gibi bir gayretleri olmuyor. Besini nedense hiç denemedim... Toprak ve saksı değişimi yapıyorum fakat kafamda etobur bitki gibi yer etmişler, kendi yağlarıyla kavrulmuşlar bu güne kadar Neden öyle yaptım ki? En kısa sürede biraz takviye yapacağım, gelişmeleri de kendi başlıklarında paylaşırım

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2014, 08:25   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Sayın lost_raven, ben çok kör topal idare ediyorum aslında ama yine de tek kelimelik bir şey bile olsa paylaşırsak çok iyi olur benim açımdan Benim bu kadar zamanda idrak edebildiğim tek şey narin yapraklı eğreltilerde toprağı katiyen kurutmamak gerektiği. Diğer bitkilerde olduğu gibi su verilince toparlanmaya çalışmak gibi bir gayretleri olmuyor. Besini nedense hiç denemedim... Toprak ve saksı değişimi yapıyorum fakat kafamda etobur bitki gibi yer etmişler, kendi yağlarıyla kavrulmuşlar bu güne kadar Neden öyle yaptım ki? En kısa sürede biraz takviye yapacağım, gelişmeleri de kendi başlıklarında paylaşırım
Sayın Dinozor, gübreleme denemeden önce yine de elinizdeki türün gübre tahammül ve isteğine göz atın bence. Çünkü bu sayfadaki ilk yazımda da belirttiğim gibi bu ant fern'ler karıncalara koruma ortamı sağlarken karıncalarında salgıladıkları çeşitli salgılar ( dışkıları da olabilir emin değilim) bitkiye besin kaynağı oluyor ve yine köklerden emiliyor. Bu yüzden gübrelenme bu bitkilerin doğasında var

Etoburlar gibi dıştan destek alıyorlar ama etoburların tersine bu eğreltilerde besin kökten alındığı için gübreleme sorun olmuyor. Ama bu durum sizdeki eğrelti türlerinde farklılık gösterebilir araştırmakta fayda var.

Su konusunda da karınca eğreltileri çok ıslak olmayan fakat daima nemli olan toprak istiyorlar hatta toprak da değil ağaçların kabuklarının üzerinde gayet güzel yetişiyorlar. Ortam neminin de yüksek olması gerekiyor. Tabi belli bir büyüklüğe eriştiklerinde alıştırarak pencere kenarı gibi daha az nemli yerlere de geçirilebilir zamanlar. Bendekiler o boya gelene kadar bu konuda net bir şey diyemeyeceğim

saydemir ve dinozor beğendi.

Etiketler
ant fern, eğrelti otu, lecanopteris

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024