agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler
  • 1 Gönderen dinozor
  • 6 Gönderen dinozor
  • 4 Gönderen dinozor
  • 4 Gönderen dinozor
  • 2 Gönderen dinozor

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2014, 20:47   #1
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Bitkiler ile ilgili haberler

Bazen orada burada bitkiler ile ilgili haberler gözümüze çarpıyor. Burada herkesle paylaşabiliriz diye düşündüm.

ocak beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2014, 21:27   #2
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

1960'tan beri şişede olan bahçe

Tradescantia tohumunu 1960 yılında 10 galonluk bir cam şişeye eken David Latimer, bitkiyi 1972 tarihinde son defa sulamış ve şişenin ağzını sıkıca kapatmış (hava geçişini engellemek için kapağı vazelinleyerek), bir daha da hiç bir suretle açmamış.

Şu anda yaklaşık 54 yaşında olan bitki son 42 yıldır dış ortamdan tamamen izole bir şekilde, su ve besin takviyesi olmadan hayatını devam ettirmekteymiş. 80 yaşındaki David Latimer'in yaptığı tek şeyse bitki ışığa doğru yöneldiğinden şişeyi ara ara çevirmekmiş.

Kaynak: Daily Mail (Science & Tech)

Haberin İnternet Adresi: The sealed bottle garden still thriving after 40 years without fresh air or water | Mail Online

Eklenen Resimler

Eski 20-02-2014, 21:54   #3
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Küstüm otunun hafızası

Avusturalya ve İtalya'dan bilimadamları, hayvanlarda öğrenilmiş yanıtların test edilmesi için kullanılan bir testi kullanarak Mimosa pudica'nın (küstüm otu) hayvanlardan beklenebilecek ölçüde öğrenebildiğini ve hatırlayabildiğini göstermişler.

Batı Avustralya Üniversitesi'nden Dr. Monica Gagliano ve arkadaşları, kendi tasarladıkları bir cihazı kullanarak bitkinin hem kısa dönem hem de uzun dönemli hafızasını gözlemleyebilecek şekilde deneyi dizayn etmişler. Az ve çok ışık koşullarında bitkinin yapraklarına su damlatarak sürekli bir uyarı sağlamışlar. Sürekli olarak tekrarlanan uyarının hasar verici olmadığını öğrenen bitki, yapraklarını kapatmayı bırakmış. İşin ilginç tarafı aynı hayvanlarda olduğu gibi daha sert koşullarda öğrenme olayı daha da hızlı gerçekleşmiş ve bitkiler birkaç hafta sonra ortam koşulları değiştikten sonra bile öğrendiklerini hatırlayabilmişler.

Bilimadamları yazdıkları makalede, bitkilerin sinir hücreleri olmamasına karşın hayvanlarda hafıza işlemlerinde rol oynayan kalsiyum temelli hücresel sinyal ağlarına sahip olduklarını belirtmişler ve bitkilerdeki öğrenme olayının altında yatan mekanizmanın bilinmediğini ifade etmişler.

Kaynak: Sci-News (16 Ocak 2014)

İnternet Adresi: Mimosa Plants Have Long Term Memory, Can Learn, Biologists Say | Biology | Sci-News.com

Fotoğraf: Mimosa pudica at the Botanical Garden KIT, Karlsruhe, Germany. Image credit: H. Zell / CC BY-SA 3.0.

Eklenen Resimler

Düzenleyen dinozor : 20-02-2014 saat 22:22 Neden: Fotoğraf ile ilgili bilgi ekleme
Eski 20-02-2014, 22:19   #4
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Erken çiçeklenme

Bu da bir kitaptan okuduğum ve paylaşmak istediğim bir şey:

1952 yılından beri Kew Royal Botanic Gardens'ta 100 bitkinin çiçeklenme zamanlarıyla ilgili kayıtlar tutulmaktaymış. Buna göre; leylaklar eskiden yaz başlarında çiçeklenirken artık bahar sonlarında çiçeklenmekteymiş, kardelenler 1950'li yıllarda şubat sonunda açarken 1990'lardan beri ocakta açmaktaymış, yabani nergislerin çiçeklenmesi ise 1950'lerden bu yana 52 gün kadar daha erken olmaktaymış.

Kitap: Carolyn Fry tarafından hazırlanan "Bitki Avcıları" (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Eklenen Resimler

Eski 20-02-2014, 23:02   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-10-2013
bu tür ilgiç bilgileri sayenizde kolayca öğrenebilmemiz çok güzel bilgi aktarımlarınızı bekliyoruz

ocak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 01:01   #6
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın ocak, benim son dönemde denk geldiğim haberler bunlar oldu, umarım herkes bir şeyler paylaşabilir ve üzerinde konuşulabilir. Ben yorum katmadan özet olarak yazdım fakat üzerinde konuşulacak çok şey olduğunu düşünüyorum. Bir bitkinin çiçeklenme döneminin giderek kayması ne ifade ediyor veya mevsimlerden bağımsız bir periyotları mı var gibi şeyler hakkında bilgisi veya fikri olan birileri elbette vardır. Sadece görsellik ve bakım bilgileriyle kısıtlanmayalım istedim, ulaşamayanlara da bilgiyi ulaştıralım diye düşündüm.

bahtiyar02 ve nslhn beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024