agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Nazlı N92
  • 1 Gönderen İsmail Kuzucu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2014, 16:05   #1
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2012
Belediyeye fidanlık kurma

Arkadaşlar merhaba ben belediyede çalışmaktayım. belediyemize ait bir fidanlık oluşturmak istiyoruz fakat bu konuda pek tecrübeli değilim etrafımda yardım edebilecek kimse de yok. o yüzden size yazıp sizlerin de yardımlarıyla birşeyler yapmak istiyorum.

sizden isteğim;
1-Fidanlık için ne tür bir ortam seçmeliyim(şehir içi mi yoksa dışı mı ve yahut tam güneş alan bir yer mi yoksa biraz daha gölgemi vb. )
2-Alanın ölçüleri ne olmalı?
3-Üretmek istediğimiz sıcaklığa, kuraklığa ve diğer kötü hava koşullarına dayanıklı olan bazı çalı grupları ve çoğunlukta mevsimlik çicekler söz konusu bitkiler için nasıl bir üretim yapabiliriz? (tohumla olacak iş değil biliyorum ama fikirlerinizi almak istiyorum yinede),
3-Üretim aşamasında ihtiyacımız olan alet ve ekipmanlar, kullanılacak diğer malzemeler nelerdir?
4-Kaç kişilik bir ekip kurmalıyım ?
5-Maliyeti bize tahmini olarak ne kadar olabilir?
6-akıllı sulama sistemleri, sıcaklık düşüren motorlar ve nem oranını azaltabilecek **** artırabilecek araçlara gerek var mıdır?

ŞUAN DA BUNLAR HARİCİNDE FİDANLIK KURMAK HAKKINDA SORU GELMİYOR AKLIMA DENEYİMLİ VE BİLGİLİ ARKADAŞLARIN YARDIMLARINI BEKLİYOR VE KONU HAKKINDA BAŞKA NE TÜR ŞEYLERE İHTİYACIM OLDUĞUNU SÖYLERSENİZ SİZE MİNNETTAR KALIRIM. ESEN KALIN.

YeniBON beğendi.
Nazlı N92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 11:53   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Hangi belediyede çalışıyorsunuz?

Alıntı:
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ
Park Yapma
Fidan Üretim Sahaları Açma
Fidan Dikme ve Bakımlarını Yapma

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 15:46   #3
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

viranşehir belediyesinde çalışıyorum

Eski 17-01-2014, 15:51   #4
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

Bu fidanlık kurma hakkında her türlü bilgiyi öğrenmek istiyorum toprak karışımları dahil

Eski 18-01-2014, 11:12   #5
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nazlı N92 Mesajı Göster
Bu fidanlık kurma hakkında her türlü bilgiyi öğrenmek istiyorum toprak karışımları dahil
Bence fidancılık konusunda bilgi;tecrübe ve süreç içersinde elde ediliyor.
Yeterli sermaye-uygun toprak-istek ve heves olduktan sonra fidanlık kurmak çok kolay,ki bunlarda sizde var görünüyor,eksikleride zaten belediye temin eder.
Satış düşünüyorsanız,bence en önemlisi pazarlama ve satış.
Yörede yetişen ve yetişebilecek bitkileri tahumdan,çelikten veya aşı ile üretebilirsiniz veya üretilmiş fideleri diğer üreticilerden temin edeip büyütüp uygun yerlerde kullanırsınız.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 07:13   #6
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

evet sn uysal01 benim düşüncemde bu vakat ortam olarak birşeyler hazırlamam gerektiğini düşünüyorum tam olarak nelere ihtiyacım var ve alan ölçüsü en az ne kadar olmalı vb. sorularımı cevaplamak istiyrm. şuanda bazı çalı türlerini çelik ile üretmek için ilk adımlarımı atım fakat açık alanda deniyeceğim ben sera hk bilgim yok

Eski 20-01-2014, 12:25   #7
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

tek başıma öyle bi girişimde bulunmayacağım biraz ön hazırlık yapıp ona göre bir uzman ile birlikte kurmayı düşünüyorum aksi takdir de çıkamam işin içinden.
sizden isteğim bu konu hakkında her türlü bilgiyi benimle paylaşmanız ve benim gibi tecrübesi olmayan arkadaşlara klavuzluk edebilecek bilgiler edinmek. ilgilenirseniz çok memnun olurum ve varsa eğer çevrenizdeki bir fidanlığın fotosu falan çok iyi olur görmem.
buralarda bi kaç yere baktım fakat pek düşündüğüm gibi değillerdi ayrıca bu fidanlıklar ticari amaçlı kurulmuş her türlü tür mevcut karmakarışık bir yerdi.
biz sadece ilçe genelinde kullanılacak türler temin edip ona göre çoğaltma ve bakımını yapacaz

Eski 20-01-2014, 18:27   #8
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Fidanlıkta ve köklendirme çoğaltma için bilgiler vereyim. Bizim burada belediyenin fidan aldığı yerin sahibi arkadaşım bizarda ordan bilgim var.

Alan sizin ekibinize bağlı. Çok fidan ekim yaparız derseniz çok alanın zararı gelmez. Fidanlar satılmaz veya ekilmez ise, o alanda büyür yeni ekilenlerde başka alana taşınır.

Yer konusu tek parça olarak fazla şehir dışınma olmayacak hafif güneşli bir alandır. (Nakliye ve satış konusunda daha avantajlı olur)

Çelik ile çoğaltma yapacaksanız sera bence şart. Gece gündüz farkından az derecede etkilenirsiniz. Yazın ise seraya file çekerek ortamın sıçaklığını düşürebilirsiniz. (açılır kapanır şekilde yapımda mümkün) Otomatik sulama ile tam verim alırsınız.

Tohum yerine fide yapan firma ile anlaşıp tohumları gönderirsiniz size istediğiniz zaman fide olarak gönderim yapar. (çiçekler için söylüyorum, çoğu çiçekçi bu şekilde yapıyor)

Malzemeler,

Fidanların altı için kesinlikle taban örtüsü şart, sulama tabancası, poşetli bitkiler için üstten sulama için fıskiye, büyük saksıları sulamak için damlama ve sulama kazımklı mini hortumlar.

Toprak ve gübre karışımı için makine (tam karışma sağlanması için), değişik ebatlarda saksı ve poşetler, köklendirme için torf ve perlit, taşıma için araçlar..

Kapesiteye göre 10 kişilik bir ekip yeterli olur. 3 kişi poşetleme - yerlerine koyma, 2 kişi sulama ve budama, 2 kişi seraya, 2 kişi nakliye, 1 kişide muhasebe işlerine bakar.

Maliyet konusunda bişey diyemem, bizim burda ucuz olan fiyatlar sizin orda pahalıdır veya tersidir. İlk önce firmalardan teklif almak gerekli malzemeler için.

Benim aklıma gelenler bunlar. Eğer sistemli ve içeriği bol bir alan yaparsanız kat kat değerini alırsınız.

YeniBON beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2014, 07:24   #9
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

ismail kuzucu teşekkür ederim değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için

Eski 26-08-2014, 09:23   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2014
Nazlı Hanım eğer fidanlığınızı kurduysanız rica etsem fidanlığınızda bulunan bitki türlerini paylaşabilir misiniz?
Ben Şanlıurfa'da yetişebilecek, oranın iklimine uygun ağaç ve çalı türlerini araştırıyorum yardımcı olursanız çok memnun kalırım.

wesra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024