agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 2 Gönderen cagatayc78
  • 1 Gönderen Turkish Coffee

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-04-2012, 00:49   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Türkiyede yetişebilecek egzotik bitkiler

türkiye'de herhalde dışarıda akdeniz ve ege bölgesinde yaşama şansı olanlar şunlar olsa gerek;

Longan (zira liçiden daha az nem ister ayrıca 1-2 derece daha soğuğa dayanıklıdır.-5 dereceye kadar dayananları görülmüştür.)

Pomelo (greyfurtun babası olduğu için doğal olarak greyfurtun yetiştiği alanlarda yetişir)

Dragon fruit (kaktüs bizim meyveli frenk inciri kaktüsünden azıcık daha gölge yer istiyor, içi ve dışı kırmızı meyveli olanın hem tadı hemde meyve kalitesi biraz daha yüksektir. sarmaşık gibi bu kaktüs boylanır meyve tutumu için en az iki kaktüsün yan yana yetiştirilmesi gerekir israil,ispanya gibi ılıman ülkelerde de başarıyla yetiştirilmektedir. kısa süreli olmak kaydıyla soğuklara dayanıklıdır her ne kadar usda 10-11 bölgelerinde meyve verimi daha fazla olsada usda 9a-9b bölgelerinde de dışarıda yetişebilmektedir. )

Orange (portakal)

Grape (üzüm)

Watermelon (karpuz)

Papaya (antalyada,mersinde şansı var aman dikkat her ne kadar -4 derecelere kadar 1 yaşından büyük fideler dayansa da bu soğukların kısa süreli olması gerekir aksi halde 8 derenin altındanki 0 derecelik haftalar süren ısılar bitikin ya zarar görmesi veya ölümen neden olur;ancak tayland papayalarının meksika kökenli papayalara oranla soğuğa daha dayanıklı olduğu yetiştirenlerce söylenmektedir.kalifoniya;florida gibi abd de akdeniz iklimine benzer iklime sahip yerlerde yetiştirilmektedir. ) (dağ papayası olsa onun izmire kadar şansı olur)

Guava (özellikle kırmızı veya içi kırmızı türü ise daha da fazla dışarıda antalya,mersin,adana, muğla sahillerinde yetişme şansı var)

Türkiyede dışarıda yetişme şansı şüpheli olanlar

Liçi (eğer biraz daha az nem istese longan kadar türkiyede yetişme şansı olurdu yinede mersinde,antalya'da belki sürekli nemlendirme ile dışarıda yetiştirme denenebilir)

Mango (-1,-2 dereceye kadar yetişkinleri dayanabilmektedir.-3 dereceye birkaç saati geçmemek üzere dayananları vardır. Bailey's marvel ve Haden türlerinin belki en fazla 1 derece daha soğuğa dayanıklı olduğu söylenmektedir. yinede genç fideler 4 derecede (40 Fahrenheit) geçici uyku moduna geçer ve 0 derecede (32 Fahrenheit) ölür. bu sebeple en az 2,3 sene içeride tohumlar ekildikten sonra büyütülmesi tavsite edilmektedir. antalya,mersin gibi dar ve soğuktan korumalı yerlerde yetiştirilebilir.

Türkiye'de dışarıda yetişme şansı olmayanlar.

Durian (düzgün toprakta yetişmezse hem tadı kötü olur-taylandda yetişen durianın tadını serada yetişen hiç bir durian yakalayamamıştır-hem soğukla arası iyi değildir-ultra tropikal- ısının 22 derecenin altına düşmesi halinde ağacın büyümesi durur 5 derecede ağaç ölür)

Marina plum (ultra tropik bitki 0 dereceyi bile göremeden bitki ölür-ancak serada yetişir)

Longkong (hem nem istiyor hemde liçi ve longana göre soğuğa kat kat daha dayanıksız)

Mangosten "Garcinia mangostana" (ultra tropik bitki;tadına bakmadım ama dünyanın en lezzetli meyvelerinin onda olduğu söyleniyor taylandlılar şanslı ama ülkemizde değil 0; 5 dereceyi bile göremeden bitki ölür +hem sıcak hem yüksek nem istiyor-ancak serada yetişir,biraz genişçe bir alan istediğinden konteynerde yetişmesi zor) (ancak afrika mangosteni "Garcinia livingstonei" veya Lemon Drop Mangosteen denen "Garcinia intermedia" veya kokum -hint mangosteni- denen "Garcinia indica" türleri ise; o zaman bu 3 türün mersin,antalya veya bodrum kıyısında tabii iyice sulanmak şartıyla dışarıda yetişme şansı 0--1 dereceye kadar yetişkin halde dayanabildiklerinden mümkün olabilir;konteyner veya serada ise dahada fazla şans vardır ancak bu türlerinde lezzetli tadı olsada normal bilinen garnicia mangostanayı yetiştiricilerin dediği eğer doğru ise tadda geçemezler)

Sapodilla (nem lazım,ayrıca soğuğa dayanıklığı düşük)

Coconut (hem bol nem lazım hemde meyve vermesi için ısının 5 derecenin altına düşmemesi gerekir bu sebeple ülkemizde belki çok iyi bir sulama ile 0 dereceden düşük soğuk görmemek kaydıyla mersin sahilde yetiştirilebilsede meyve alabilmek imkansız, bu ağaç 20 metreye ulaşan boyuyla yetişkinliğinde seraya da zor sıgar ama yinede manzara için yetiştirilebilir)

Rambutan (ultra tropikal bitki 10 derecenin altındaki her ısı fide için tehlikedir)

Jack fruit (ağaç yetişkin halde -3 dereceye kadar ısıyı tolere edebilir küçük ağaçlar 0 derecede ölür ancak sorun ağaç düşük ısılarda meyve vermez.Bu sebeple meyve için soğuktan korumalı yerde yetiştirilmelidir,türkiyede mersin antalyada dışarıda yetişsede meyve veremeyeceğinden bir işe yaramaz ama serada niye olmasın)

Sugarapple (annona squamosa) (0 dereceye kaar dayanır ancak bu ağacın bir türü var ve bunun türkiye'de dışarıda yetişme şansı yüksek ve tadının bunun kadar iyi olduğu söyleniyor tohumdan kolayca bu tür gibi çimleniyor. adı-annona cherimoya- bu tür -4 dereceye kadar dayanıklı ve meyve verimi için 0 ila 10 derece arası soğuklamaya ihtiyaç duyuyor,antalyadan izmir sahile kadar yerler bu halde biçilmş kaftan; valla ben 1 tane yetiştirdim güney yolladım toprağa dikildi ama meyve tutumu için 1 tane daha yetiştirmem lazım) o sebeple içeride serada annona squamosa dışarıda annona çerimoya derim.

Santol (Mangostene göre soğuğa daha dayanıklı 0,-1 dereceye kadar yetişkin bir fide dayanabilir belki mersinde ve bodrumda kuytu köşelerde dışarıda yetiştirilebilir; yinede serada ve evde konteyner içinde yetiştirmeye mangostene göre daha uygun zira daha mangostene göre daha küçük bir alan istiyor.Mangostene kadar güzel tadı olmasa ve kolay kabuğu soyulmasada yinede lezzetli olduğu söyleniyor mangostene göre yetişme şansı daha fazla nitekim mesela mersine benzer iklime sahip abd'de güney florida da yetiştirebilenlere rastlanmakta)

YeniBON ve FatihBahce beğendi.

Düzenleyen cagatayc78 : 28-04-2012 saat 02:08
cagatayc78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2018, 02:26   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2018
Selam.
Güzel bilgilendirme DE
Yurdum insanının çoğu; şöyle durup, ince şeyleri düşünme gibi yetilerini yitireli çook oldu.

Birkaç meyvede ben yazayım, belki marstan falan gelip ülkeyi işgal edenler olurda bu söylenenler dün hayata geçebilir; neden dün, çünkü yarın ve bugün dahi geç çünkü...

Evde babamla bunları konuşmaya çalıştım adam dinlemedi bile, memleketin daha önemli işleri varmış, bırak sen onları dedi, bende dedim ki öyle ya senin benim gibi yaralı parmağa işemeyenlerin sayısı çok az, bizim gibi tipler dünya çapında artırılmalı dedim. Demedim tabi

Cudrania tricuspidata, Kahve ağacı, Kakao ağacı, Yılan ağacı, Demirhindi ağacı, Macadamia, Ginseng panax.

Ama yıllardır şu hindistan cevizine takmıştım, onunda anlattığınıza göre yetişme ihtimalı pek zayıfmış, görünen o ki meyve vermez demişsiniz; birkaç sene önce adanaya gitmiştim, oradaki halkın neden akıl edipte bir tane bile hindistan cevizi palmiyesi dikmediklerini sorguluyordum. Ki, yurt dışı yapanlar, hindistanın sıcak bölgelerinde bile böyle bunaltıcı dehşetli iklimlere denk gelmemişler; adana tropik bölgelerden daha kuzeyde olmasına rağmen boğucu dehşet sıcak hava koşullarına sahip bir yer, yaşayanlara Allah sabır versin. Ancak kışları torosların soğuğuna mahkummuş o yüzden hindistan cevizinin adanada yetişmesi imkansız ötesiymiş.

Eukalyptus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2018, 15:00   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2018

Μediterranean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2019, 17:58   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2019
Can the coffee tree survive in the Mediterranean climate?
Yes:
It is interesting, unprotected, and there is no cover, so it has survived the winter months in the open field constantly, year-round.

Gardenias beğendi.
Turkish Coffee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024