agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2012, 14:15   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2010
incir ağacından kurtulamıyorum

merhaba,
Sultanahmetteki evimizin altindan incir agaci cikti,
her yil dallarini kesiyoruz, ama kokunu cikartamiyacagimiz bir yerde oldugu icin, her sene tekrar buyuyor. yabani incir .
bununla ilgili olarak profesyonel yardim almak istiyorum,
govdesine her hangi bir ilac siringa yaparak **** kimyasal bir uygulama yaparak kurtulabilirmiyiz,
etrafinda , etkilenecek baska hic bir agac yok, taslik ve kayalik,
herkese tesekkurler,

turkeyexpert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 14:47   #2
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

Kezzap/nitrik asit şırınga edin.

Koklamayın, içinize çekmeyin.

Rahmetli bir komşum vardı, bahçesine bizim bahçeden bir dal geçse, anında şırınga ile kezzap...(annem gördü, şırıngadakinin de kezzap olduğunu müşterek arkadaşım seneler sonra bana dedi..size kezzap atmış idi diye) Rahmeti bol olsun.

Şırınga deliğinin üstü ertesi günü kurur. sanırım alt kısmını etkilememesinin sebebi; alttan devamlı su yürüten su boruları sistemi olsa gerek.

Olmadı tuz ruhu.. içinde az miktarda kezzap var sanırım.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 19:22   #3
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Selam
Dip kısmına tuz dökün üzerinden az miktar su dökün tuz kurutur.
Baharın tazelenince üzerinden tulumba ile ot kurutma ilaçı atın.

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 19:28   #4
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Kostik... kesin çözüm...
kezzap ve diğer kimyasalları bulmanız zor olabilir ancak lavabo açacağından bir kaç poşeti kök boğazının etrafına dökün. Sulamayın seyreltmeyin. havadan nem kapıp sıvılaşır.
Her tür nebatın baş belası... Gardeniya v.s. gibi bir dizi asit seven bitkilere kezap dökerseniz azdırma ihtimali var ancak Natrium hydroxitde veya kalium hydorxide (potasyum hydroxit) e dayananı duymadım.

Düzenleyen praecox : 19-02-2012 saat 20:14
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 19:08   #5
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Eğer eve bir tehlikesi yok ise, yabani incirler kolaylıkla aşılanabilir. İlla kurtulmak isterseniz, dalları temizledikten sonra, üzerini kalın siyah naylonla kapatabilirsiniz. Toprağınızı zehirlememiş olursunuz.

murky black beğendi.
naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 21:25   #6
Ağaç Dostu

kedicik's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Kezzab, tuz ruhu vs.ne kadar ürkütücü sonuçta oda canlı ,kurutma önerileriniz korkunç.

murky black ve XGSpirit beğendi.
kedicik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 06:22   #7
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Canlı ama ya siz ya o olunca yapılacak bir şey maalesef yok.

Bu arada bir öneri de benden: ağaç kesilip kalan kütüğün dış kabukları soyulacak, kesilen yüze kesici bir aletle derin bir çarpı atılıp, kezzap vs dökülecek. Korkunç ama kökleri evin temeline zarar veriyorsa yapılacak bir şey yok.

Ayaş'ta ki bağ evinin hemen yanındaki aşısız elmayı kesmeye kıyamadığım için duvar çatlamıştı, sonunda evi yıkabilir ama ağaç hala orada. Ben yapamadım..

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 00:07   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
taşının. =) incir de büyüsün. meyvesini yersiniz. :P

murky black beğendi.
bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 01:26   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Ben sizin yerinizde olsam hiç ellemezdim, malum bir kaç yıl sonra Sultanahmet'deki konutlar için bir şeyler düşünülüyor.Eğer işyeri değil de, gerçekten konut ise ve yıkılırsa emin olun sebebi incir ağacı olmayacak...

murky black ve chelik26 beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 07:51   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Peynir suyu dökebilirsiniz. Kuruyacaktır.

mrduran beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 22:31   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Bende size kesin bir çözüm söyleyeyim.Dibine bolca tavuk gübresi dökün.Hem dallarını hemde kökünü yakacaktır.Biraz kokusu olur ama kesin çözüm.Hiç bir ağaç ya da bitki tavuk gübresine dayanamaz.

Çamlıbel14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 09:53   #12
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Sayın turkeyexpert
Eğer temelde binaya zarar vermeyecekse, bu agaca çok güzel cins asmalardan, 4 veya 5 çeşit kokulu üzüm asşılayın çok güzelde olur
(en azından olacağını zanediyorum yanılırsam lütfen düzeltiniz )
evet derseniz bana msj atın size araştırdığım hata bende yeni aldığım asma fidan cinslerinin adlarını söyleyeyim bunlardan bularak aşılattırın fazla bir paranızda gitmez derim

falcon00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 14:18   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Yanık yağ dökünüz, asid, tuzruhu, vs vs uzun iş. Sanayiye gidin yarım teneke dökün tamamdır.

Nevzat beğendi.
darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 23:26   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2010
herkese merhaba, degerli fikirleriniz icin herkese ayri yari tesekkur ederim,
agaclari ve dogayi cok seven bir insan olarak, elimde baska care kalmadigi icin boyle bir cozum yoluna gitmek zorunda kaldim, cunku hem surun dibinde, etrafin da nerdeyse hic toprak yok, dibinden daha once kesildigi icin, su anda 10-20 kok oldu , yeni govdeler cikti.
biyoloji dersinden hatirladigim kadariyla cam ve incir agaclari kok uclarindan bir kimyasal siviliyarak kaya ve taslari eritip , kendi koklerine yol bulurlarmis.
hem dogayi hem de cevreye minimum zarar verecegini goz onunde bulundururarak , agacin kokune tuz , lavabo acici ve assostaki kecilerimin gubresininden bir cuval dokmeyi
dusunuyorum. herkese cok tesekkur ederim, saygilar ,

turkeyexpert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 10:28   #15
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Doğayı kirleten çözümler, sadece günü kurtarmaya yöneliktir. Bu tür çözümler(!), gelecekte daha büyük sorunlar yaratacaktır. İşin kolayını deyil, doğrusunu yapmak mühim. Bu sitenin üyeleri de zararsız bir çözüm bulamıyorsa, diğerlerine söyleyecek bir sözümüz kalmıyor....

murky black beğendi.
Eski 26-02-2012, 14:39   #16
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Tavuk gübresi uygun bu durumda demek.

Haklısınız)).

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 22:53   #17
Ağaçsever

buyukcoban's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkeyexpert Mesajı Göster
merhaba,
Sultanahmetteki evimizin altindan incir agaci cikti,
her yil dallarini kesiyoruz, ama kokunu cikartamiyacagimiz bir yerde oldugu icin, her sene tekrar buyuyor. yabani incir .
bununla ilgili olarak profesyonel yardim almak istiyorum,
govdesine her hangi bir ilac siringa yaparak **** kimyasal bir uygulama yaparak kurtulabilirmiyiz,
etrafinda , etkilenecek baska hic bir agac yok, taslik ve kayalik,
herkese tesekkurler,
Merhabalar,

Bir öneri de benden...Uygulaması çok kolay. Sonuç kesin...Kurutmak istediğiniz ağacın toprağa en yakın yerinden gövdesini kaplayan kabuğu çepeçevre soyun...2-3 cm genişlik yeterli...Gerisi zamana kalmış. Çok fazla sürmez ağacınız kuruyacaktır...

Nevzat beğendi.
buyukcoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 23:08   #18
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Bu kadar büyük yaşama gücü varsa uğraşıp zulmetmeyin, bırakın.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 10:57   #19
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Bu mesele bize, sorunlar henüz küçükken, gerekli tedbirlerin alınması konusunda bir ders vermiş olmalı. Duvar diplerinde biten ağaç fideleri henüz küçükken sökülüp, mümkünse uygun bir yere dikilmesi bu tür sorunları önler.

Benim önerim yine: Toprak üzerindeki kısım en dipten kesilerek, üzeri ışık ve su geçirmeyen siyah bir naylonla (R=2 mt)kapatılabilir.

murky black beğendi.
Eski 05-04-2012, 09:40   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2012
gövdeyi kestikten sonra içine mazot enjekte edersen içeride çürüme başlatırsın ve kök dahil bitki ölmeye başlar. !!!

selis beğendi.
tiftikmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 17:45   #21
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bizim evin duvarının hemen dibinde de incir kendi kendine çimlenmiş ve şuan yaklaşık 40-50 cm. boyunda bir ağaçcık olmuş ben buraya taşınalı tam 2 sene oldu, eğer fark etseydim sökmeye çalışırdım çünkü forumun bir yerinde okuduğuma göre, kökler çok kuvvetli olduğundan duvarın yıkılma ihimali bile söz konusuymuş.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 18:03   #22
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
40 50 cm boyundaki incirin yapraklarına ot öldürücü ilaç sürünce kurtulma şansı yok, yapraklarına bir kez uyguladığım zakkumun 2 ayda yavaş yavaş kuruduğunu görünce şok olmuştum

hira beğendi.
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 21:34   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2012
Toprağı zehirlemeden Kesilmiş bir incir ağacının kökünden bende kurtulmak istiyorum.. Fakat aynı yere başka bir mevye fidesi dikmek istiyorum. Eğer Kostik veya Tuz dökersem oraya başka fide dikebilirmiyim ? dikersem tuz veya kostik ektiğim bitkiyi yaşatırmı?.
SOn olarak ne kadar zaman sonra fidemi dikersem en az etkilenirim.

xoom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2016, 07:10   #24
Yeni Üye

Sorun halen devam etmekte konumu tekrar gördüğüm için güncellemek istedim.

Eski 22-06-2016, 07:28   #25
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Kostik, tuz, mazot, yag vs dokerseniz o topragi bir daha omrunuz dahilinde kullanamazsiniz. Doktugunuz kimyasal zamanla toprakta difuze olacagindan doktugunuz bolgenin etrafindaki bitkileri de zamanla zehirleyecektir. Ayni yere baska bir meyve agaci dikeceginize inciri asilayin incir meyvesi yiyin. agac dostu, agacsever gibi unvanlarin olan uyelerin agaci nasil topragi zehirleyecek kimyasallarla oldurebileceklerini tartismasinin ironisi ise gercekten paha bicilemez.

Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2016, 13:17   #26
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flyingimam Mesajı Göster
Kostik, tuz, mazot, yag vs dokerseniz o topragi bir daha omrunuz dahilinde kullanamazsiniz. Doktugunuz kimyasal zamanla toprakta difuze olacagindan doktugunuz bolgenin etrafindaki bitkileri de zamanla zehirleyecektir. Ayni yere baska bir meyve agaci dikeceginize inciri asilayin incir meyvesi yiyin. agac dostu, agacsever gibi unvanlarin olan uyelerin agaci nasil topragi zehirleyecek kimyasallarla oldurebileceklerini tartismasinin ironisi ise gercekten paha bicilemez.
Yargisiz infaz yapmayalim. Bina temeline 1m mesafe olmasindan ötürü bina temeline zarar verdiği için kurutmak istiyorum. İncirdışında başka ağaç olsaydı kurutmayi düşünmezdim.
Bu arada ben oraya tuz ruhu ve tuz döktüm fakat kurumadi. Hemen dibine ahlat ektim tuttu ama bakalim.

Eski 22-06-2016, 18:14   #27
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Asagidaki linkte amerikan tarim bakanliginin yayinladigi incir yetistirmekle ilgili bir dokuman var. 5. sayfadaki where to plant kismina bakarsaniz incir koklerinin bina temeline, celik ve betona zarar vermedigini yazdigini goreceksiniz. hatta binaya yakin ekilmesini kokler temelin altinda nematodlardan korunacagi icin tavsiye etmisler. 4 feetin 1.2 metre oldugunu da ekleyelim.

http://naldc.nal.usda.gov/download/CAT40000467/PDF

Alıntı:
A good place to plant fig trees is on the sunniest side of a building. Plant them about 4 feet from the building. The roots will grow under the building where they will be protected from nematode injury.
Roots of fig trees will not damage masonry foundations of buildings or steel pipe, but they may damage clay sewer pipe. Do not plant fig trees within 25 feet of clay sewer pipe or over septic tank drain fields.
Eklenti olarak;

http://homeguides.sfgate.com/fruitin...ees-23539.html

Alıntı:
fig trees thrive in a variety of soil types and a wide pH range, from slightly acidic to alkaline
kostigin neden ise yaramadigi ortada.

Alıntı:
Fruiting fig trees are tolerant of salt spray.
tuza da dayaniklilar denmis.

incir uretimi ile ilgili baska bir dokuman;

http://www.aces.edu/pubs/docs/A/ANR-1145/ANR-1145.pdf

Alıntı:
Fig tree roots will not damage masonry foundations of buildings or steel pipe, but they may damage clay sewer pipe; therefore, do not plant fig trees within 25 feet of clay sewer pipe or over septic tank drain fields.
ayni seyi diyor, incir kokleri bina temellerine ve celik borulara arar vermez, ancak pismis toprak kanalizasyon borularina zarar verebilir.

murky black ve acemi25 beğendi.
Eski 22-06-2016, 18:28   #28
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flyingimam Mesajı Göster
Asagidaki linkte amerikan tarim bakanliginin yayinladigi incir yetistirmekle ilgili bir dokuman var. 5. sayfadaki where to plant kismina bakarsaniz incir koklerinin bina temeline, celik ve betona zarar vermedigini yazdigini goreceksiniz. hatta binaya yakin ekilmesini kokler temelin altinda nematodlardan korunacagi icin tavsiye etmisler.

http://naldc.nal.usda.gov/download/CAT40000467/PDF

Evet solucanlardan koruyacaktır ama Temele zarar verdiğini söyleyen çok kişi duymuştum.. Bilmiyorum acaba "ocağıma incir ağacı dikti" deyimi nereden gelmiştir. Temel'e 1 ile 3 metre arasında değişen 2 tane incir ağacından birtanesini kurutmayı denesemde kurumadı maalesef. Sürekli yeni sürgünler çıkıyor topraktan..pes ettim artık sadece sürgünleri kesiyorum.. Kökler toprak altında büyümeye devam ediyor maalesef.

Sent from my iPad using Tapatalk

Eski 22-06-2016, 18:39   #29
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Verdigim yayinlardan birisi dedigim gibi tarim bakanliginin, oburu de bir universitenin. bilimsel kaynaklar ve cok kisinin dediklerinin hangisine inanacaginiz size kalmis.

Eski 22-06-2016, 18:44   #30
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Bizzat kendi apartmanımızda incir ağacının patlattığı betonu resimleyip yollayabilirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen g.c. : 22-06-2016 saat 18:51 Neden: resim eklendi
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024