agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-06-2016, 18:48   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Bizzat kendi apartmanımızda incir ağacının patlattığı betonu resimleyip yollayabilirim.

Görmek isterim.

Sent from my iPad using Tapatalk

xoom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2016, 18:53   #32
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
önceki mesaja ekledim. Balkondan da olsa, anlaşılıyor çatlayan beton.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2016, 18:56   #33
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
önceki mesaja ekledim. Balkondan da olsa, anlaşılıyor çatlayan beton.

İncir ağacıyla beraber resimleme şansınız var mı? Birde çatlayan betonda incir kökü mevcut mu yoksa tahmin mi ediyorsunuz.

Sent from my iPad using Tapatalk

Eski 22-06-2016, 18:57   #34
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
betonu incir agacinin catlattigindan nasil emin olabiliyorsunuz? ben fotografta catlagin yakinlarinda incir koku goremiyorum. malum ulkemizde denetim ve kalite konularinda gereken hassasiyet yok, insaat muhendisi degilim ancak bana kalirsa betonun dusuk kalitede olmasi ve hava kosullarindan catlamasi, sizin de kulaktan dolma gecerliligi olmayan bilgilerle sucu incire atmaniz, iki bilimsel yayinin yanlis bilgi vermesinden daha olasi gorunuyor.

sozem beğendi.
Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2016, 19:03   #35
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
10 apartmanlık sitede çatlayan tek beton bizde var. Ayrıca evimi yeni tadilat ettirdim. Mutfak dolabının betonundan çıkan demir ustayı hayrete düşürdü. 1983 yapımı kooperatif dairesinde oturuyorum. Kooperatifi kurup, ilk oturanlar hala komşularımız zamanın şartlarında en iyi beton ve demir malzemenin kullanıldığı söyler dururlar. Demem o dur ki suçu beton harici yerde aramak lazım.

Açıkçası incir kökünü kazıp gösterecek halimde pek yok

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2016, 00:15   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flyingimam Mesajı Göster
Asagidaki linkte amerikan tarim bakanliginin yayinladigi incir yetistirmekle ilgili bir dokuman var. 5. sayfadaki where to plant kismina bakarsaniz incir koklerinin bina temeline, celik ve betona zarar vermedigini yazdigini goreceksiniz. hatta binaya yakin ekilmesini kokler temelin altinda nematodlardan korunacagi icin tavsiye etmisler. 4 feetin 1.2 metre oldugunu da ekleyelim.

ayni seyi diyor, incir kokleri bina temellerine ve celik borulara arar vermez, ancak pismis toprak kanalizasyon borularina zarar verebilir.
Aşağıdaki linklerde incir ağacı köklerinin yapılara verdiği zararları hem resimli, hem de açıklamalı görebilmek mümkün.

Örnek: 1

Örnek: 2

Örnek: 3

Örnek: 4

Kaynak:Randwick Şehir Konseyinin resmi sitesi.

Binalar, kaldırımlar ve havuzlara yakın alanlara dikilmeyecek ağaçlar arasında İncir ikinci sırada sayılmış

Rum Ortodoks Kilisesi’nin Duvarlarında İncir Ağacı Kök Saldı

Şaşırtan İncir ağacı

xoom beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2016, 07:58   #37
Yeni Üye

İşte bu yuzden kurtulmak istiyordum agactan fakat maalesef kurutamadim. Acaba yukari cikan taze filizleri sürekli koparmak köklerinin gelisimini yavaslatir mi?

Eski 24-06-2016, 23:14   #38
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Xoom bir ziraat muhendisinden herbisit alin. monsantonun roundup markasi bir ornek. ya filizlerin uzerine kullanim talimatlarinda yazdigi gibi sprey yapin, ya da agacin kokune matkapla deleceginiz bir deligin icine dokun. bir ziraat muhendisinden daha dogru bilgi edinebilirsiniz.

herbisitlerin omru dogada sinirli oldugundan uzun vadede topraginizi zehirlemezler. ancak kanserojen olabileceklerine dair supheler mevcut, kullanirken kendinizi korumaya dikkat edin. dedigim gibi bu isin uzmanlari ziraat muhendisleri oldugu icin en butun ve dogru bilgiyi onlardan almaniz en iyisi olacaktir.

sozem beğendi.
Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2019, 08:21   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2019
yeni üye olduğum için konu açamıyorum. Sorunumu buraya yazayım bari.

Apartmanın ufak bir bahçesi var. Bahçede 8-10 tane çam, gül gibi ağaç var. Bir de iğde ağacı var. İğde ağacı neredeyse bütün bahçeyi kapladı. Altında kalan ağaçlar artık büyüyemiyor bile. Aslında istemiyorum ama bu ağacı kurutmayı veya olan olmuş deyip kendi haline bırakmayı düşünüyorum. Diğer taraftan da öbür ağaçların suçu ne diye düşünüyorum? Sizce hangisi doğru? Ağacı kurutmaya karar verirsem, kurutmak için biri bana fikir verebilir mi? Mesela tuz kurutur mu? Tuzu dökersem diğer ağaçlara zararı olur mu? İnsanlar bitki ve hayvan yetiştirmeye kalkmadan biraz araştırma yapsalar aslında ne güzel olur.

pastoriante Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2019, 09:26   #40
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pastoriante Mesajı Göster
yeni üye olduğum için konu açamıyorum. Sorunumu buraya yazayım bari.

Apartmanın ufak bir bahçesi var. Bahçede 8-10 tane çam, gül gibi ağaç var. Bir de iğde ağacı var. İğde ağacı neredeyse bütün bahçeyi kapladı. Altında kalan ağaçlar artık büyüyemiyor bile. Aslında istemiyorum ama bu ağacı kurutmayı veya olan olmuş deyip kendi haline bırakmayı düşünüyorum. Diğer taraftan da öbür ağaçların suçu ne diye düşünüyorum? Sizce hangisi doğru? Ağacı kurutmaya karar verirsem, kurutmak için biri bana fikir verebilir mi? Mesela tuz kurutur mu? Tuzu dökersem diğer ağaçlara zararı olur mu? İnsanlar bitki ve hayvan yetiştirmeye kalkmadan biraz araştırma yapsalar aslında ne güzel olur.
Daha önce oturduğum bahçeli evde oldukça büyük bir iğde ağacı vardı ve hemen dibinde güller, çok yakınında erik ve kayısı oldukça sağlıklı büyüyordu.. Bence bitkilerinizin gelişmemesinin başka bir nedeni olabilir..

Bitki dikerken mekanın boyutları ve yetiştirilmek istenen diğer bitkiler göz önünde bulundurularak bir planlama yapılması gerektiği konusunda haklısınız...
Benim önerim, sonbahar başında iğdeyi iyice budayarak küçültmeniz ve diğer ağaçlara biraz alan kazandırmanız... İğde yavaş yavaş yine büyüyecektir.. O arada diğer ağaçlar boşluğu doldururlar...

İğdeyi kurutmak için toprağa dökeceğiniz tuz vb. maddeler, etrafındaki tüm bitkileri olumsuz etkiler... Mutlaka ortadan kaldıracaksanız, dibine kadar kesip, bir süre çıkabilecek sürgünleri de bekletmeden kesmeye devam etmeniz gerekir...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2019, 17:55   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Daha önce oturduğum bahçeli evde oldukça büyük bir iğde ağacı vardı ve hemen dibinde güller, çok yakınında erik ve kayısı oldukça sağlıklı büyüyordu.. Bence bitkilerinizin gelişmemesinin başka bir nedeni olabilir..

Bitki dikerken mekanın boyutları ve yetiştirilmek istenen diğer bitkiler göz önünde bulundurularak bir planlama yapılması gerektiği konusunda haklısınız...
Benim önerim, sonbahar başında iğdeyi iyice budayarak küçültmeniz ve diğer ağaçlara biraz alan kazandırmanız... İğde yavaş yavaş yine büyüyecektir.. O arada diğer ağaçlar boşluğu doldururlar...

İğdeyi kurutmak için toprağa dökeceğiniz tuz vb. maddeler, etrafındaki tüm bitkileri olumsuz etkiler... Mutlaka ortadan kaldıracaksanız, dibine kadar kesip, bir süre çıkabilecek sürgünleri de bekletmeden kesmeye devam etmeniz gerekir...
Cevabınız için teşekkür ederim. Bizim burada belediye iskan vermek için bahçeyi şart koşuyormuş ve iğde ağacı iskan almak için dikilmiş. Belediye, biz böyle bir şart koşuyoruz ama bahçeye ne dikilmeli, bahçe nasıl olmalı diye ziraat fakültesine sorsa mesela böyle şeyler olmayacak. Aynı partinin belediyesi 25-30yıldır burayı yönetiyor yani acemi de değiller, inanılır gibi değil.

Ben bitkilerden hiç anlamıyorum. Büyümüyor diye de yanlış yazdım aslında. İğde ağacının altında kalan çamlar boy atmayı durdurup yana doğru (Güneşin geldiği tarafa doğru) büyüyorlar. Aslında hiç uğraşmak da istemiyorum kocaman olmuş bir ağacı da öldürmek istemiyorum. Siz olsanız ne yaparsınız?

Mesut Temiz beğendi.
pastoriante Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2019, 19:48   #42
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pastoriante Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkür ederim. Bizim burada belediye iskan vermek için bahçeyi şart koşuyormuş ve iğde ağacı iskan almak için dikilmiş. Belediye, biz böyle bir şart koşuyoruz ama bahçeye ne dikilmeli, bahçe nasıl olmalı diye ziraat fakültesine sorsa mesela böyle şeyler olmayacak. Aynı partinin belediyesi 25-30yıldır burayı yönetiyor yani acemi de değiller, inanılır gibi değil.

Ben bitkilerden hiç anlamıyorum. Büyümüyor diye de yanlış yazdım aslında. İğde ağacının altında kalan çamlar boy atmayı durdurup yana doğru (Güneşin geldiği tarafa doğru) büyüyorlar. Aslında hiç uğraşmak da istemiyorum kocaman olmuş bir ağacı da öldürmek istemiyorum. Siz olsanız ne yaparsınız?
Ben olsam iğdeyi çamlar büyüyünceye kadar zaman zaman budayarak küçültürüm. İğdeyi dilediğinizce budayıp şekillendirebilirsiniz, her halükârda toparlıyor. Ağaçların altında kalan güllere pek bir şey olmaz, onları sadece bit ve mantara karşı koruyup gübrelerseniz güzelce gelişeceklerdir... Bol şans...

pastoriante beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2019, 09:19   #43
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Kesilen ağaçları toprağa zarar vermeden kurutmanın bir yolu yok mu acaba? Tuz, tuz ruhu, çamaşır suyu, kezzap... Bunlar toprağa zarar veren şeyler. Bahçemizdeki kavakları kesip seneye bostan yapmak istiyoruz, kökleri çıkaramayacağız ama kurutmanın da bir yolu yok mudur acaba?

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2021, 22:10   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Kesilen ağaçları toprağa zarar vermeden kurutmanın bir yolu yok mu acaba? Tuz, tuz ruhu, çamaşır suyu, kezzap... Bunlar toprağa zarar veren şeyler. Bahçemizdeki kavakları kesip seneye bostan yapmak istiyoruz, kökleri çıkaramayacağız ama kurutmanın da bir yolu yok mudur acaba?
kurutmayı başardınız mı?

sozem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024