agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2009, 15:08   #31
Yeni Üye

atakartal's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Benimde bildiğime göre tam kesin bilmiyorum

Gün ışığında yaptığı fotosentez sonucu oluşan besini dışında akşamleyinde fotosentez yaptırarak daha fazla besin oluşabilir ve bunun dolayısıyla çiçekler daha iyi büyeyebilir.
Duyduğuma göre normal ışık kaynakları lambalar,spot ışıkları vs. vasıtasıyla fotosentez yaptırılabilinir.
Şahsen mantıklı geliyor bildiğiniz üzere fotosentez için ışık gerekmekte bunuda lambalarla sağlayarak fotosentez yaptırabiliriz fakat ne ben denedim nede başka birinin denediğini gördüm

atakartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 13:26   #32
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Arkadaşlar kaktüsleri korkutursak çiçek açar diye okumuştum. Ben benimkini biraz haşladım o hepten korkakmış. Korkudan büzüştü ve küçüldü)
Bu korkudan sonra hayatta açmaz)

Güzin Çakar beğendi.
begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 16:27   #33
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bitkiyi olması gerekenden daha küçük bir kapta bulundurmak çiçek ve meyve oluşumuna yönlendiriyor. Aynı bitkiyi daha büyük kaba aldığımızda sadece beden olarak büyüyor. Bu yüzden pek çok serada, küçücük tüpler içerisinde tek tük de olsa meyve veren bitkilere rastlıyoruz.

Şimdi elimde bulunan 4 melissa'yı küçük tüplere aldım. Bakalım durumunda bir değişim olacak mı?

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 16:54   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Nedeni, bitki önce kök gelişimini tamamlıyor, sonra da gövdeyi. Ufak saksıya diktiğinizde kök gelişimi kısa sürede tamamlandığı için gövde gelişimi başlıyor ve bunun sonucunda da çiçek veya meyve veriyor. Toprağa veya geniş bir saksıya diktiğinizde kök gelişimi uzun sürüyor.
Bir de sevgili Selahattin Hocanın Dal-döl-bal tavsiyesi. Yani zamanında azot-fosfor-potasyum ilavesi.

slmnoz beğendi.
Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 17:10   #35
Ağaçsever

Neslihan Baş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Galeri: 1
arkadaşlar benim de menekşelerim yeni galiba ben biraz da sabırsızım.çiçek açmalarını bekliyorum saksılar küçük ama tam olarak kök gelişimini tamamladılar mı bilmiyorum.menekşeleri de açtırmak için yemek mi vereyim tehdit mi edeyim

Neslihan Baş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 17:02   #36
Ağaçsever

anurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 4
merhaba arkadaşlar.
üç tane biber fidem vardı. epey bekledim. bir sürü yaprak açtılar ama bir türlü çiçeklenmediler. sonra yaprakların tamamı hastalandı. baktım bitki ölüyor, ben de aldım elime makası, "ya yaşarsın, ya ölü" diyip, özür dileye dileye hastalıklı yaprakları (ki tüm yapraklar oluyor) tek tek kırptım. 3 tek sap kaldılar. şimdi ise hepsinin tepesinde toplam 10-12 yaprak var ama hepsinin ortasında 7-8 tomurcuk var. gelip gidip bakıyorum ne zaman açacaklar diye. ya makası tehtid gibi algıladılar, ya da çok özür diledim, "bu bizi seviyor" diyip beni üzmediler, bilmiyorum.
her sene reyhan alırım, yapraklarını salataya doğramak için. geçen senekini "amanın canım benim, kocaman ol, seni yiyecem" diye sevdim, çiçek 1 ayda kurudu gitti . şimdikilere, onları yiyeceğime dair bir şey söylemiyorum, sadece seviyorum, arada da lazım olduğu kadar yapraklarını kırpıyorum, kocaman oldular. demekki, herşeyi bilmeleri gerekmiyormuş .
aynı tip saksı ve aynı toprağa ekili, aynı pencerenin dibinde 4 tane sedum tipi sukulentim vardı. iki tanesi böceklenince onların dibine kükürt attım. kükürtlü olanlar daha hızlı bir şekilde geliştiler ve çiçeklendiler. diğer ikisi ise güdük kaldı . deney gruplarına bakarak, anlamadığımbir biçimde, kükürtün bu gruba faydalı olabileceği sonucunu çıkarttım.
bu da annemin tavsiyesi: östrojen içerikli haplar (doğum kontrol hapları) 1 tanesi ezilip 2 lt. suya karıştırılıyor ve çiçek bununla azar azar sulanırsa, çiçeklenirmiş. güdük kalan 2 sukulentimden biri üzerinde deniyorum. henüz bir hareketlilik yok. işe yararsa, bilgilendiririm. ancak nilüferimin kovasının içine bir tableti ezip attım, canavar gibi yaprak veriyor, çiçekden haber yok daha .
kıssadan hisse

anurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 19:27   #37
Yeni Üye

Ali Kaçar's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2009
Evet bu tip yöntemler bitkileri erken meyveye geçmesini sağlıyor. Kuraklık, yaralanmalar, kök salımının durması vb. gibi durumlar bitkiyi strese sokabiliyor. Bu olay hormonların etkisiyle oluşan içgüdüsel bir tepki. Bitki bu şekilde yok olacağının farkına varıyor ve çoğalmak için erkenden çiçeklenmeye geçiyor. Bu şekilde erken ve fazla bir çiçeklenme olsa da meyvelerin ve çiçeklerin kalitesinde büyük bir kayıp söz konusu oluyor. Örneğin bakımsız bir çekirdeksiz üzüm veren asmanın çekirdekli üzüm verebilmesi gibi...

Ali Kaçar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 19:57   #38
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Yaklaşık 1 ay önce melissa çeliklerini küçük tüplere aktarmıştım. Bir karış boyları ile tümünde çiçeklenme az miktarda da olsa oluştu ve geçti. Tek sıkıntılı yönü besinlerin düzenli aralıklarla verilmesi gerektiği. Ve küçük hacimli kaplarda besin ve çeşme suyu ile sulama yapıldığında, oluşan tuz oranının bitkiyi olumsuz etkilemesi. Bunu da içinde yağmur suyunun bulunduğu bir kova içerisinde, küvet usulü denilen yöntemle arada bir sulamasını yaparak çözebiliyorum.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 22:33   #39
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Bitkiyi olması gerekenden daha küçük bir kapta bulundurmak çiçek ve meyve oluşumuna yönlendiriyor. Aynı bitkiyi daha büyük kaba aldığımızda sadece beden olarak büyüyor. Bu yüzden pek çok serada, küçücük tüpler içerisinde tek tük de olsa meyve veren bitkilere rastlıyoruz.
Bu fikre tamamen katılmaya başladım. Deneyimlerim sonucunda dediklerinizin doğru olduğunun göstergesi öyle çok ki.

Kışın bir limon ve bir kamkat aldım. Kamkatı büyük kovaya diktim. Evde başka büyük saksı olmadığından ve hava kötü diye çıkıp almaya da üşendiğimden limonu küçük saksıya aldım. Sonuç kamkatımı kaybettim, limon çılgın gibi çiçek ve meyve verdi, şimdi iki limon büyütüyor.

Ne zaman küçük bir fideyi büyük saksıya alsam bırakın çiçek meyve, bitkiyi kısa sürede kaybediyorum.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 20:04   #40
Yeni Üye

Ali Kaçar's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2009
Stres altındaki bitkiler fizyolojik olarak büyüme göstermez. Bir an önce çiçeğe geçip neslini devam ettirmeye çalışır. İyi koşullarda yetiştirilen bir bitki ise fizyolojik olarak gelişimini sürdürür çiçeklenmeye geç geçer. Geççtiği zaman ise fazla çiçek vermez. Örneğin bazen nergisler dikilirken altlarına kremit parçalar konur. Bu sayede bitki derine kök salamaz ve fazla çiçek verir. Ama şunu unutmamak lazım bu tip girişimler bitkiyi her zaman yıpratır.

Ali Kaçar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2009, 18:05   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2009
Küçük saksılarınızdaki bitkileri elmayla birlikte kapalı bir kutuda 5 gun bekletirseniz bitkiyi çiçek açmaya zorlamış olacasınızdır.yaklaşık 3 haftada bitkinin çiçek açması gerekir.ben bunu ananasta denemiştim ve çiçek açmıştı.

kızıl_karanfil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2017, 21:09   #42
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Ananas türü bitkiler, elma veya karpitin sağladığı etilen gazı ile çiçek açıyorlar.

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2023, 03:37   #43
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8

Mesut Temiz beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024