agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-06-2006, 13:39   #1
macbeth

Giriş Tarihi: 07-06-2006
Kesme çiçekler için pratik bilgiler

-Ilık vazo suyuna 1LT ye 0.5LT gazoz (Cola- Fanta değil,renksiz olmalı) katılırsa,bu çiçeğin ömrünü biraz daha uzatır.(orkide ve benzeri çiçeklerde bu geçerli değildir).

-Ağır Metaller ( gümüş,kobalt,nikel..) vazo bitkisinin su alınımını düzenler,çiçek renginin (taç rengi) korunmasını sağlar.Genellikle bitkilerde kobalt kullanılır,kobalt nitrat formunda bitkiye verilir.Pratik bilgi olarak; bu fonksiyonu küçük bir bakır parçası karşılar.

-Bakır aynı zamanda sudaki bakteri ve mantarların (mikroorganizmaların) üremelerine engel olur.Ağır metal olarak bakır, protein ve enzimlerle birleşerek mikroorganizma faaliyetlerini engeller.

-Nergisler kesimden sonra tek başına vazo içine konulduğunda bir takım maddeler salgılar,bu nedenle diğer çiçeklerle aynı vazoya konulmamaları gerekir,zehirli etki yapar.Nergisler önce ayrı bir vazoda yarım saat bekletilir daha sonra diğer çiçeklerin yanına alınabilir.

cnn82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2006, 14:29   #2
macbeth

Red face

Ayrıca kuru fasülyeyi haşladığınız suyu soğuttuktan sonra saksılı bitkilere kullanabilirsiniz.Bu, yapraklanmayı ve çiçeklenmeyi destekler. Deneyin Göreceksiniz...

Eski 15-06-2006, 15:39   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bu bilgilerden denediklerinizi yani kesinlik kazananları ayrıca belirtir misiniz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 12:53   #4
macbeth

Yazdıklarımın hepsi denenmiştir.Her biri vazo ömrünü uzatmada pratik bilgidir.Okulda hocalarımızla birlikte denendi.Güvenebilirsiniz.

Eski 20-06-2006, 19:50   #5
macbeth

Içinde Beyaz Güllerinizin Bulunduğu Vazo Suyuna 1-2 Damla Mürekkep Damlatirsaniz Akşama Doğru Beyaz Güllerin Mavileşmeye Başladiğini Görebilirsiniz.bu Vazo ömrünü Az Da Olsa Azaltir Fakat Beyaz Güllerin Mavileştiğini Görmek Bitkinin Suyu Nasil Aldiğini Görmenizi Sağlamakla Birlikte Hoş Bir Görüntüye Sahne Olur

Eski 19-03-2007, 22:48   #6
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cnn82 Mesajı Göster
Ayrıca kuru fasülyeyi haşladığınız suyu soğuttuktan sonra saksılı bitkilere kullanabilirsiniz.Bu, yapraklanmayı ve çiçeklenmeyi destekler. Deneyin Göreceksiniz...
Dediğinizi daha bugün yaptım bakalım ne olacak.sitede yine pirincin ilk yıkama suyunu da çiçeklerinize verin diyor ama ben pek emin olamadım.pirinçte nişasta var.çiçeklere nasıl bir faydası olur acaba? Teşekkürler ccn 82

zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 01:07   #7
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
* Vazoya konan çiçeklerin saplarını her gün verev olarak 1-2 cm kısaltırsak ömrü uzar diye duymuştum. Çiçeğin vazodaki suyu almasını kolaylaştırıyormuş.

* Bir de vazodaki suya aspirin konmasını tavsiye ederlerdi. Birkaç kez koyduğumu hatırlıyorum ama faydası olup olmadığını hiç hatırlamıyorum.

Eskiden çiçek getirenler çok olduğu için denerdim. Emekli olduğumdan beri çiçek getiren yok.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 11:23   #8
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Bilgiler için teşekkürler.Fasülye suyunu deniyecem.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 08:25   #9
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Fasulye suyunu bence denemeyin zira su ertesi sabah çok kötü bir koku yayıyor yinede siz bilirsiniz

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 14:01   #10
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BENBEN1967 Mesajı Göster
Fasulye suyunu bence denemeyin zira su ertesi sabah çok kötü bir koku yayıyor yinede siz bilirsiniz
Sn BEN BEN 1967 tamamen size katılıyorum bu bilgiyi keşke daha önce söyleseydiniz 2 gündür evi havalandırıyorum.işallah kısa zamanda geçer...

zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2007, 22:52   #11
Amatör

epicurean's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Selam
Ben de uyguladığım yöntemleri paylaşmak istedim:
1. Vazoya çiçekleri koymadan evel bir iki damla çamaşır suyu damlatırsanız çiçekler hem normalden daha uzun kalıyor hem de çiçek suyunda oluşan o berbat kokudan kurtulmuş oluyorsunuz. Çünkü bu kokuyu yaratan mikroorganizmalar üreyemiyor
2. Çiçekleri özellkle kışın ve baharda akşamları balkona veya pencere önüne çıkarın ki sıcaktan pörsümesinler. Özellikle frezya, nergis gibi çiçekler sıcağa daha hassas.
Çiçeksiz kalmamak dileğiyle...

epicurean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2008, 12:02   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2008
Çamaşır suyu eklemek mi? ne kadar ilginç bir fikir.Bunu mutlaka deniyeceğim vazoda ki iğrenç kokuya sinir oluyordum(çiçeklerimde ölmez umarım)

tijeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2008, 13:45   #13
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Evet ben de çamaşır suyunu duymuştum ancak denememiştim. Zaten ben çok fazla ölü çiçek başı satın almam, beni tanıyanlarda çiçek getirirlerken saksı çiçeği getirirler. Belki de bu sebeple denememişimdir. Kulağıma küpe olsun bir deneyeyim.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 20:13   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Galeri: 3
Kesme çiçekler için önce vazo suyunuzu birkaç damla çamaşır suyu ve bir çay kaşığı toz şekeri eriterek hazırlayınız. Aldığınız çiçeklerin saplarından biraz keserek vazoya yerleştiriniz. Suyun içinde asla yaprak bırakmayınız; çürüyüp koku yapacaktır. Daha önce de yazıldığı gibi çamaşır suyu bakterileri öldürürken, şeker bir süre daha beslenmelerini sağlayacak ve uzun ömürlü olacaklardır. Su bulanınca değiştirme zamanı gelmiş demektir. Vazo suyunun 1/3 ünü bırakarak taze su ilave ediniz. Bunlar çiçekçimin verdiği, denenmiş ip uçları..Sevgiyle.

Yeşim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 04:49   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Kesme çiçek olayından pek hoşlanmasam da bazen moralim bozuk olunca kendime ufak bir demet alıyorum

En son aldığım papatya demetini suya koymuştum ki 1 hafta-10 gün sonra bir baktım köklenmişler
Hemen saksıya ektim ve şu an yerleşmiş durumdalar. Gündüz fotoğrafını paylaşırım.

Her çiçekte işe yaramayacağı kesin ama demek kimisinde olabiliyor.

querelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024