agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen birgaripyolcu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2008, 17:35   #1
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Zehirli Deniz poliplerine çok dikkat edin.

Merhaba,

İki hafta önce Çanakkale, Babakalede denize girerken koltuk altıma zehirli deniz polip'i süründü.

5 Dakika içinde de koltuğumun altı harita gibi 3cm kadar kabardı, yanmış gibi su topladı. Ayvacık Devlet Hastanesine zor vardım. Nöbetçi doktor beni öyle görünce telaşlandı ve hemşireye damar yolu açıp serum takmasını söyledi.

Dayanılmayacak derecedeki ağrım serumun içine konulan ağrı kesicilerle yarı yarıya azaldıysada yine de çok ağırıyordu. Kalçamdan da bir iğne yedim. Bir gün sonra Çanakkale Devlet hastanesine gittim. Çanakkalede tetanoz aşısı yapıp iyice sulanmış yaramı pansuman ettiler ve bir sürü ilaç verdiler.

Medecasol isimli merhem ve RİF isimli ampul çok iyi geldi.

Kısaca denize girerken çok dikkatli olun özellikle sığ sulardaki kayaların üzerindeki masum poliplere çok dikkat edin.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2008, 19:24   #2
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Bu polip dediğiniz denizanası mı sevgili Oğuz?

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 00:36   #3
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
bunları buldum

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 14:37   #4
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çocukken ben de Çanakkale-Saroz civarlarında bir koyda kırmızı deniz analarının saldırısına uğramıştım. Her sene belli bir dönem gelip bir hafta sonra yokolurlarmış. Çok şanslıydım turist bir dalgıç grubu vardı ve bir pamuğun üzerine annemin iddiasına göre alkol döküp kabarmaya başlayan bölgelerin üzerine bırakmıştı. Çok çabuk geçmişti acısı.

Dün bir belgeselde izledim dünyanın en zehirli denizanası Avustralya'da yaşıyormuş. Başparmağımızın tırnağı büyüklüğündeymiş. Gözle görünmesi çok zormuş, şeffafmış. Arka uzantılarında gözle görünmeyecek küçüklükte zehirli iğneleri varmış. Vücutta hiç iz bırakmadığından kişi ne olduğunu anlayamıyormuş. Yarım saat içinde tansiyonu iki katına kalp atışını üç katına çıkarıp kalp krizi nedeniyle öldürüyormuş. Şu ana kadar sadece iki kişi bu nedenle ölmüş fakat bilinmeyen çok sayıda ölümün gerçekleşmiş olması muhtemelmiş. Dünyanın en zehirli yılanından sonra en zehirli deniz anasının da Avustralya'da olduğunu duyunca iyi ki bize bu kadar uzak demedim değil hani

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 20:27   #5
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Eyvah ALİ Bey'i uyarmalıyız desenize!!!

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 20:25   #6
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Çok dikkatli olun.

Merhaba,

Sn. Günüm, Hayır, denizanası değil.

Yaklaşık 10 cm boyunda, dibe daha doğrusu bir kayaya bağlı duran, yiyeceklerini yakalayabilmek için veya bir tehdit karşısında, ağızlarını çevreleyen dokunaçlarından zıpkın benzeri zehirli oklar fırlatabilen ve son derece etkili bir savunma aracı olan bitki benzeri varlıklardır.

Genellikle renkli olurlar o kadar güzel renkte olurlar ki içinizden alıp vazoya koymak gelir.

Özellikle temiz denizlerde bulunuyor. Bu benim ikinci polip kazam ilki 1980 lerde Çanakkale, Gelibolu, Saros Körfezinde Bakla Burnundaki Deniz fenerinin altında denize dalarken dizime sürtünmüştü. Çok acımasına rağmen küçük bir yara olduğundan çabuk iyileşmiştim.

Bu seferki Çanakkale, Ayvacık, Babakale Köyünüde ( limanın arka tarafında, Midilli Adasına bakan tarafta ) hem büyükçe hem de koltukaltı gibi yumuşak ve hassas derili bir bölgeye temas ettiği için ve sanıyorum bu defaki daha zehirli olduğundan çok acı çektim. Bir ayı aşkın bir süre geçtiği halde hala da tam olarak iyileşmedi

Polip'in koltuk altıma açtığı yaramın 8 günlük fotoğrafını koyuyorum. (10 cm'lik bir yaratığın 100 kg'lık bir insana açtığı yarayı görmeniz açısından)

Saygılar

Düzenleyen Oğuz Karsan : 06-11-2008 saat 15:15
Eski 06-11-2008, 15:11   #7
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba,

İşte polipin açtığı yara.

Name:  IMG_0686.jpg
Views: 51186
Size:  20.2 KB

Bu resim yaranın üzerinden bir hafta geçmiş halini gösteriyor.

Resmin iğrençliği için özür diliyorum. Çanakkale, Babakale sahillerinde denize girecekler dikkatli olsunlar. Araştırıyorum bulursam polipin resmini de koyacağım.

Saygılar

Eski 06-11-2008, 15:41   #8
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba,

Name:  IMG_0688.jpg
Views: 54902
Size:  22.5 KB

Bu resim ise yaranın üzerinden yaklaşık bir ay (36 gün) geçmiş hali.

Eski 02-12-2008, 13:36   #9
Ağaçsever

deryas's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
çok geçmiş olsun oğuz bey,inanılır gibi değil görüntü. eminim çok acı vermiştir.
çanakkale taraflarında hiç denize girmedim ama sanırım hiç girmeyeceğim

deryas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 07:57   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Çanakkale tarafında sık sık denize giren birisi olarak her an değişik canlılarla yüzleşme şansınız olduğunu ben de eklemek isterim.

Kimi zaman kumların altına uzanmış yörenin "çarpan balık" diye adlandırdığı balıklara basmışlığım vardır. Şöyle bir çarpılma hissinden sonra (basmanın şiddetine göre acı vuku buluyor) kumdan vatoz benzeri sevimli! bir balıkçık kanatlarını çırpa çırpa gidiyor. Balıkçık dediğim küçük bir teflon tava boyutunda.

Özellikle lodos zamanları pet şişe mavisi renginde devasa mavi denizanaları baskını oluyor. Karşılaşmak da, kucaklaşmak da hiç hoş olmuyor.

Kimi zaman da denizden kızartılarla yaralarla çıkıyoruz.. Belki de sebebi polipti. Faili hiç bulamadık da...

En ekstremi de benim gördüklerimden, Bozcaada'da denizden çıkan birinin bacağına sarılmış bir ahtapot idi. Adamcağız bağırıyordu sevinçle: "Bakııın ahtapot yakaladıııım" diye

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 08:20   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Sayın Oğuz Karsan
Benim Assos ile Babakale arasında yazlığım var. Yazınızı çok dikkali okudum: Bundan sonra denize girerken daha dikkatli olacağım. Bu konuyu Babakale'de balıkçılık yapan Cengiz Kaptan ve Ural otel sahibi Mustafa beyle de konuşacağım. Yanı bu olay devamlı mı oluyor yoksa size mi rasgeldi. Çünkü 1982 den beri oralarda denizle iç içe yaşıyorum. Böyle bir vaka hiç duymadım. Size geçmiş olsun diyorum. Bir daha başınıza gelmemesini diliyorum.

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 08:33   #12
Yeni Üye

yesimcim's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2009
3 yıldız Cmas bir deniz sevdalısı olarak basit bir bilgiyi paylaşmak isterim.SİRKE sürmek.Her dalış teknesinde bulunur ve en kolay yöntemdir.Eminim yüzücü de kolayca bu maddeye heryerde ulaşabilir.Anemon gibi simbiyotik yaşam süren,zararsız görünen birçok canlı var denizlerimizde.En güzeli hiçbir şeye dokunmadan bakmak,ne onlara ne kendimize zarar vermeden...Ama onlar ısrarla bize gelirlerse bilemem.Hocalarım duymasın ama sirkeli ahtapot salatası da pek hoş olur yani!Detaylar için verdiğim bağlantı işinize yarayabilir.

Sevgiyle kalın.

http://www.hamsidiving.com/yeni/turk...i_canlilar.pdf

yesimcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 20:25   #13
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Sn. deryas, uzun bir süre bu bölüme uğramadığımdan yazınızı ancak şimdi farkettim. özür dilerim.

Geçmiş olsun dileğiniz için teşekkür ederim. Ancak bu olayın sizi Çanakkalede denize girmekten alıkoyması üzücü. Benim başıma gelmesine biraz da ben sebep oldum kıyıya kadar karnım kumlara sürünerek çıktım. Esasında hep yaptığım birşeydi ama bu sefer sonucu ağrılı oldu.

Saygılar

Eski 20-12-2009, 20:26   #14
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Alıntı:
En ekstremi de benim gördüklerimden, Bozcaada'da denizden çıkan birinin bacağına sarılmış bir ahtapot idi. Adamcağız bağırıyordu sevinçle: "Bakııın ahtapot yakaladıııım" diye
Sn. kaktüs, ben de sık sık rastladığım ahtapotlar ile oynamayı severim. Ben de elbiseme veya koluma yapıştırıp onunla oynarım. Çok sevecen ve akıllı yaratıklardır. Zehirli olan türü de var ama bizim denizlerimizde yaşamıyor.

Saygılar

Eski 20-12-2009, 20:42   #15
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Alıntı:
Sayın Oğuz Karsan
Benim Assos ile Babakale arasında yazlığım var. Yazınızı çok dikkali okudum: Bundan sonra denize girerken daha dikkatli olacağım. Bu konuyu Babakale'de balıkçılık yapan Cengiz Kaptan ve Ural otel sahibi Mustafa beyle de konuşacağım. Yanı bu olay devamlı mı oluyor yoksa size mi rasgeldi. Çünkü 1982 den beri oralarda denizle iç içe yaşıyorum. Böyle bir vaka hiç duymadım. Size geçmiş olsun diyorum. Bir daha başınıza gelmemesini diliyorum.
Sn. Remzi Sarıoğlu yazınızı ancak farkettim. Özür dilerim.

Geçmiş olsun dileğiniz için teşekkür ederim. Babakalede neredeyse 30 yıldır denize girerim. Böyle bir şeye ilk defa rastladım. Mübalağa yapmıyorum hayatımda hissettiğim en büyük fiziksel acıyı yaşadım. Ayvacığa kadar zor dayandım. Tarifi olmayan birşey sanki etinize kızgın ütü basmışsınız gibi. Ve inanın bazen hala sızlıyor. Uzunca bir sürede lekesi geçmedi.

Balıkçılar da ilk defa böyle birşeye rastladıklarını söylediler. Sanıyorum ben ilk vakayım. Bölge çok çeşitli su altı bitkilerini barındırıyor. Bir kere de Gelibolu, Bolayırda bulunan Bakla burnundaki Fenerin altında benzer bir olay başıma gelmişti ama o olay bu kadar acı vermemişti.

Yeri tam olarak şöyle tarif edeyim. Babakale limanının sonunda bulunan ve yukarıdaki mezarlığa giden patika yoldan tırmanınca 5oo m sonra aşağıda sığ taşlar ile dolu olan turkuvaz rengi bir alan vardır. Yüzünüz Midilliye dönük olarak biraz soluna doğru giderek deniz kıyısına inerseniz(eğer giderseniz, dikkatli gidin sarp ve dikenli bir yoldur) taşlığın bitmeye başladığı yerin baş tarafı.

İnşallah bir daha kimsenin başına gelmez.

Saygılar

Eski 20-12-2009, 20:49   #16
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Alıntı:
3 yıldız Cmas bir deniz sevdalısı olarak basit bir bilgiyi paylaşmak isterim.SİRKE sürmek.Her dalış teknesinde bulunur ve en kolay yöntemdir.Eminim yüzücü de kolayca bu maddeye heryerde ulaşabilir.Anemon gibi simbiyotik yaşam süren,zararsız görünen birçok canlı var denizlerimizde.En güzeli hiçbir şeye dokunmadan bakmak,ne onlara ne kendimize zarar vermeden...Ama onlar ısrarla bize gelirlerse bilemem.Hocalarım duymasın ama sirkeli ahtapot salatası da pek hoş olur yani!Detaylar için verdiğim bağlantı işinize yarayabilir.

Sn. yesimcim, Değerli tavsiyeniz için teşekkür ederim. Yazınızı geç farkettiğim için de ayrıca özür dilerim. Su altı sahiden harikulade ve bambaşka bir alem. Herkese tavsiye ederim.

Tabi çok dikkatli olunması gereken bir hobi. Sirkeli Ahtapot salatası ile verdiğiniz bağlantı için de teşekkür ederim. Hocalarınıza da selam ve saygılar

Eski 22-12-2009, 10:43   #17
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Deniz anası, anemon, polip farklı formlarda olmakla beraber yakın akraba canlılardır.
Bu hayvanların hepsi besinlerini tentaküllerindeki yakıcı kısımlarla bayıltır ve ağzından içeri alıverir. Deniz canlıları da bu canlıları tanır ve yaklaşmaz, ilişmez. Ancak bazıları bu zehri kendi korunması içinde kullanır ki palyaço balığı ile anemonun simbiyotik yaşamı buna örnektir.

Akvaryumumdaki poliplere yanlışlıkla elimi sürmüşlüğüm var ki bir süre kaşındı ve sonra kızarıp derisi döküldü. Bazı alerjik bünyelerde ölümcül olabileceği bildirilmekte.

Ayrıca Bodrum'da deniz anası denk gelmişti. Denizde elektrik çarpması gibi birşey oldu. Düşmanımın başına vermesin. Çok geçmiş olsun.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 11:03   #18
Ağaçsever

eda123's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2009
:(

geçmiş olsun çanakkalede denize girerken çok dikkatli olmak lazım umarım kimsenin başına gelmez

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Karsan Mesajı Göster
Merhaba,

İşte polipin açtığı yara.

Eklenti 52062

Bu resim yaranın üzerinden bir hafta geçmiş halini gösteriyor.

Resmin iğrençliği için özür diliyorum. Çanakkale, Babakale sahillerinde denize girecekler dikkatli olsunlar. Araştırıyorum bulursam polipin resmini de koyacağım.

Saygılar

eda123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 17:51   #19
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Sn. cello,
Sn. eda123,

Geçmiş olsun dilekleriniz için her ikinize de teşekkür ederim.

Eski 17-01-2010, 22:57   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Ülkemiz sularinda bildiğim kadariyla tehlikeli derecede zehirli olan herhangi bir anemon mensubu yok. Eğer anemongillerden bir canlidan dolayi ise büyük ihtimalle aiptasia gibi gibi bir canlidir ve sizin bünyeniz alerjik bir tepki vermiştir.

İkinci ihtimal de denizanasidir ki ülkemiz sularinda başiniza gelen şeyin denizanasi temasi olmasi daha büyük ihtimaldir.

Sn. cello; poliplerin türü nedir?

onuruygun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 23:07   #21
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sayın Oğuz Karsan,

Sizin bu yazınızın varlığını bilmeden aynı canlının resmini forumda hayvanlarla ilgili bölüme koymuştum. Geçen sene Altınoluk' ta oğlum aynı canlının iki üç sefer saldırısına uğradı. Bizde tatilin ilk gününde doktor, hastane dolaşmıştık. Geçen seneden yanağında iz kaldı. Bu senede komşu çoçuklar çarpılınca canlının resmini çekip tanıyan var mı diye sorayım dedim.

Sağolsun Sn. Denizakvaryum' u deniz anemonu olduğunu söyledi. Bende deniz anemonları ile ilgili araştırırken google' da sizin başınınızdan geçen olaya rastladım. Agaclar.net olunca dahada ilgimi çekti. Sayfanızı okudukça aynı şeyleri yaşadığımızı anladım.

Altınoluk' ta doktorlar dahi bilmiyor, deniz anası çarpmıştır dediler. Ben denizin içini araştırırken bu canlıları keşfettim ama geçen sene araştırmak kısmet olmamıştı. Bu sene aynı olaylar komşu çocuklarında tekrarlayınca gözüm korktu ve araştırayım dedim. Denizden aldığım canlının çocukların oyun kovasında resmini çekmiştim. Aynı canlıdan bahsediyoruz herhalde.

Yakıcı bir etkisi var ve değdiği yerde çok geç kapanan yaralar oluşuturuyor ve nazik ciltlerde izi bırakıyor. Oğlumun yanağında geçen seneden kalma iz var.

Eklenen Resimler

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 20:34   #22
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba.

Sn. Sarıcan,

Aynı hatayı ben de yaptım. Aktif konulardan yeni yazılmış yazılara bakarken, sizin ilk yazdığınız yazıyı önce farkettiğimden dolayı o bölüme yazmıştım. Yazımı buraya da taşıyorum. Tekrar geçmiş olsun.

Alıntı:
Merhaba.

Sn. Sarıcan,

Size ve oğlunuza büyük geçmiş olsun. Hayatımda acısına dayanamadığım tek ağrıydı ki ben çok kazalar geçirip birsürü yaralar almış birisiyim ve acıya da dayanıklı olduğumu söylerler.

Buna benzer bir canlıyla, Çanakkalede, Babakale'nin Midilli adasına bakan kıyısındaki sahilde tanıştım. 15-20 cm'lik suda koltukaltıma değdi.

Koltukaltıma zehrini püskürten canlı, çok acı çekmeme neden oldu. Etkisi 3 aydan fazla sürdü. Taş baskı gibi yanık resmi kaldı. Bazen hala koltukaltımda yanma hissi oluşuyor. Belki de psikolojiktir ama yanıyor.

Neden olduğu tahribatı "Zehirli deniz poliplerine dikkat edin" başlıklı yazımda resimleri inceleyerek görebilirsiniz. Tek fark benim anemonumun kollarının ucunda mavi kısımlar vardı. Boncuk gibi.
Saygılar

Eski 27-02-2015, 20:36   #23
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
aynı şeyler 2 yıl evvel Didimde de görüldü,ilgili yetkililer incelemeye geldi.elektrik çarpması benzeri bir duygu ve yaralar oluşuyor.

efeege beğendi.
birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 16:03   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2016
peki izler nekadar zamanda geçiyor bizimde başımıza geldi yaklaşık 2 ay oldu yaralar geçti koyu tonda bir leke kaldı iz geçmiyor. koyu tonda kalan lekenin geçmesi nekadar zaman alır bilgisi olan varmı ?

Feyziaydogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2016, 13:22   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2016
geçmiş olsun ustam, allah şifa versin.

king2016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2017, 15:30   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2016
Geçmiş olsun, ben de bundan sonra daha dikkatli olurum herhalde.

cagataykara. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2021, 00:15   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2021
Deniz polipi /deniz anemonu?

Bugün ilk resimlerdeki yosuna benzeyen canlının aynısı 2 yaşında oğlumun koluna yapıştı. Aydın didim akbük çamlık ta kayalarda yaşayan bir canlı .Oğlum kayaların yanında oynarken oldu. Ağlayarak yanıma geldi. Kolunun iç yüzüne yapışmış tıpkı bir yosuna benziyordu. Bende önce yosun sandım zaten ama oğlumun kolundan alıp suya attığımda suda açılıp kapanarak yüzdüğünü gördüm.oğlum çok ağladı ve korktu. Kolu kızardı. İlk acil tedavisinin ardından kolunda harita gibi kırmızı lekeler var ve kolu baya şiş şuan.inşallah kısa zamanda düzelir. Etraftakiler benzer durumun kendi başlarına ve çocuklarının başına geldiğini anlattılar ama genellikle tam şifayla sonuçlanmış. Oğlum beyaz tenli be küçük olduğu için belki fazla reaksiyon gelişmiş olabilir. Ama yukarıdaki resimlerdeki cilt realsiyonları endişelendirdi beni.iKayalardan uzak durmak gerekiyormuş.

ozlemky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024