agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2008, 20:26   #1
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Tarımda yeni açılımlar ve düşünülen projeler

Tarımın gelişmesi, çiftçinin kalkınması, daha fazla gelir elde edilebilmesi ve tarımın her alanında düşünülmüş fikirler için bu başlıkta beyin fırtınası yapıp aklımıza gelen projeleri paylaşalım mı?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2009, 12:26   #2
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Bu sisteme ve imkanlara göre ancak bu üretim olabilir.

Merhaba.

Sn. Selahattin Yılmaz,

Tarımın gelişmesi ve çiftçinin daha fazla para kazanabilmesi için önce eğitimin gerekli olduğuna inanıyorum.

Eğitilmiş ve aydınlanmış bir çiftçi, kendisine lazım olan bilgilere nereden ve nasıl ulaşacağını bilir. Dünyadaki diğer çiftçilerin, deneyip buldukları ürün geliştirme programlarını kendi arazisine nasıl uygulayacağını düşünür.

Kendisini yanlış yöne sevkedip ülkenin üretimini zaafa uğratmak isteyen dış güçlerin reklamlarına, söylemlerine, dedikodularına, zararlı tohumlarına karşı uyanık ve bilinçli olur.

Zararlı ilaçlardan ürününü nasıl koruyacağını ve hangi ilacı veya gübreyi ne kadar kullanacağını araştırır. Hangilerini asla kullanmaması gerektiğini sorup öğrenir. Tarım Kredi Kooperatifi ile devamlı irtibatta olur.

Bunları yapabilmesi için kendisine yol göstermek amacıyla kurulmuş olan Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerine her fırsatta uğrar, araştırır, sorar.

Ama yıllardır kendisine hiçbirşey öğretilmemiş, sadece kulaktan duydukları ve babadan kalma usul ile deneme yanılma yöntemiyle ve yetersiz araç gereç ile tabi ki birşeyler üretemez. Üretse de yeterli olmaz.

Tarım İlçe müdürlüğünün ise kendine düşen görevi yerine getirmekten çok uzak uygulamalar içinde olduğu ve çiftçinin sorularını cevapsız bıraktığı gerçeği ortadadır. Birçok tarım ilçe müdürlüğünün bçlgesinde bulunan köyleri ziyaret edip, kendilerini ilgilendiren talepleri karşılayabildiğini zannetmiyorum.

Bu şartlarda ise üretim ve kalite ancak bu kadar olabiliyor.

Saygılar.

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 22:29   #3
Ağaç Dostu

Mehmet Çetin's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2009
organik tarım

merhaba

Çiftçinin daha fazla para kazanabilmesi daha kazançlı hasat yapabilmesi için acilen organik tarıma yönelmeleri gerekmektedir. Bilindiği gibi ürünün organik yolla üretilmesi, tüketiciler tarafından satın alınırken önemli bir tercih nedenidir.

Mehmet Çetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 22:44   #4
Ağaç Dostu

Mehmet Çetin's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2009
Tarımda tüm girdiler enflasyona endeksli artıyor. Fiyatlar her yıl enflasyon altında bir artışla kapanıyor. Hatta bazı yıllar da fiyatta hiç bir artış olmuyor. Tıpkı bu yıllarda FINDIĞA yapıldığı gibi. Çiftçi tarlasını traktörünü satmak zorunda kalıyor.

Mehmet Çetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 23:09   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
arımın gelişmesi ve çiftçinin daha fazla para kazanabilmesi için önce eğitimin gerekli olduğuna inanıyorum.

Eğitilmiş ve aydınlanmış bir çiftçi, kendisine lazım olan bilgilere nereden ve nasıl ulaşacağını bilir. Dünyadaki diğer çiftçilerin, deneyip buldukları ürün geliştirme programlarını kendi arazisine nasıl uygulayacağını düşünür.

Kendisini yanlış yöne sevkedip ülkenin üretimini zaafa uğratmak isteyen dış güçlerin reklamlarına, söylemlerine, dedikodularına, zararlı tohumlarına karşı uyanık ve bilinçli olur.

Zararlı ilaçlardan ürününü nasıl koruyacağını ve hangi ilacı veya gübreyi ne kadar kullanacağını araştırır. Hangilerini asla kullanmaması gerektiğini sorup öğrenir. Tarım Kredi Kooperatifi ile devamlı irtibatta olur.

Bunları yapabilmesi için kendisine yol göstermek amacıyla kurulmuş olan Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerine her fırsatta uğrar, araştırır, sorar.

Ama yıllardır kendisine hiçbirşey öğretilmemiş, sadece kulaktan duydukları ve babadan kalma usul ile deneme yanılma yöntemiyle ve yetersiz araç gereç ile tabi ki birşeyler üretemez. Üretse de yeterli olmaz.

Tarım İlçe müdürlüğünün ise kendine düşen görevi yerine getirmekten çok uzak uygulamalar içinde olduğu ve çiftçinin sorularını cevapsız bıraktığı gerçeği ortadadır. Birçok tarım ilçe müdürlüğünün bçlgesinde bulunan köyleri ziyaret edip, kendilerini ilgilendiren talepleri karşılayabildiğini zannetmiyorum.

Bu şartlarda ise üretim ve kalite ancak bu kadar olabiliyor.
Burada kaç tane, birbiriyle çelişen fikir var?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 23:32   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Tarım İlçe Md.lüklerinin faaliyetleriyle ilgili ne yazık ki olumlu bir izlenimim olamadı. Selam verdiğinizde 20 TL döner sermayeye ayrıca 20 TL de selam verdiğiniz kişiye ödeyeceksiniz.

Kendi aralarında espri konusu bile yapmışlar. Buraya geldiğinizde cebinizde bir tomar 20TL'Lik olsun diye. Bu yüzden çiftçi o sokaktan bile geçmemeye çalışıyor.

Düzenleyen MeyveliTepe : 14-01-2009 saat 09:11
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2009, 03:22   #7
Ağaç Dostu

Sevtap's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 4
Merhaba
Ne güzel bir konu açmışsınız. Zaten Ulu önder Atatürk, köy enstitülerini bu yüzden açmadı mı? Şu ana kadar neler yaşandığını hepimiz biliyoruz bunlarla polemiğe girmenin hiç gereği yok. Önemli olan bundan sonra nasıl adımlar atılması değil midir? Herkes farkında ama daha kimse köy enstitülerini tekrar açalım diyemiyor.
Önce bütüne bakmak lazım ,bir toplum var,burada bir doktor,bir avukat,bir mühendis,bir yönetici vs vs ..gidiyor şimdi toprağı ziraat mühendisimi ekecek? ,çiftçiye eğitimi nereye kadar vereceğiz? O bu kadar emek verdikten sonra çiftçilik mi yapacak? Yaşam bir paylaşımlar bütünü değimlidir? Birileri doğayla baş başa yaşamak ve toprakla uğraşmak istemiş, bir gurup insan başka şeyler yapmak istemiş ve bunları yapabilmek için yiyeceğini düşünmemiş bunu da çiftçiler yapmış. Bu nedenle Atatürk köylü yurdun efendisidir dememiş midir? En zor olanı başarmış ve toplumuna ağır işçi olarak hizmet etmiştir pek çoklarımız masa başının büyüsüne kapılmışken. Ve şimdi onların eğitiminden bahsediyoruz? Asıl sorun bence şu; yakında kimse toprakla uğraşmayacak biz hala böyle duyarsız davranırsak.
Bence proje düşünceniz çok güzel, köylümüzün eğitimin den çok desteğe ihtiyacı var. .Serinhisar ı bilir misiniz? Birileri o bölgenin buna uygun olduğunu görüp köylüyü ikna ediyor ve nohut ekimi başlıyor. Böyle şeyler olmalı şu bölgede bunlar daha verimli olur zararlılar için uyarılar yapılır belki ürün satış desteği sağlayacak belki ihracat için kontak kuracak onları sömürmeyen aracılar olur. Ne güzel de olur ülke cennete döner. Köylerdeki toprağını yaşlı babasına bırakıp şehre ekmek parasına çalışmaya gelen genç nüfus geri döner, ona hizmete giden doktorun, avukatın, veterinerin vs. vs ekmeği de daha ucuza gelir.
Sayın Selahattin Bey, ben projenin için de olduğunuzu düşünüyorum zaten bu nedenle hala bu forum dayım.Ağaçlar net büyüsün, her bir şehir bazında gelişsin ( bölge bölge ayrılmış bu bir başlangıç tabii) Sonra köy muhtarlıklarında bilgisayar olsun tüm köylü sorunlarını paylaşsın, köy enstitüleri net ten açılsın. Topraksız tarım öğretilsin, ilaçlama ya da ne bileğim sera yapımı anlatılsın, O bölge için uygun gerekli bitkiler önerilsin, malzemelerini en ucuz alabilecekleri yerler bulunsun, belki devletten bunun için yardım alınsın. Ürünlerini satabilmeleri için bağlantı kurulmaya çalışılsın. Bizler forumu takip ederken her bir sorunu yanıtlayacak verilere çabucak ulaşıp geri dönelim nasıl bir günde fidelere, tohumlara sahip olabiliyorsak onlarda bundan haberdar olsun ellerine ulaşsın ya da ne bileğim bir fon bul maya yardımcı olalım gibi.
Türkiye bir cennet yakında tüm dünya açlık için çözüm aramaya başlayacak bizim toprağımız iklimimiz pek çok bitki için çok uygun ve verimli. Ve bence kalkınma ülkemiz için buradan başlayacak.
Köylerimizi güzelleştirmek için çalışmaya başlarsak insanlar oralara geri döner, Bizler kendimize uygun güzel köylere gider toprakla yaşamaya başlarız şehirler daha sakinler vs vs vs Kaptırmışım çok uzun oldu kusura bakmayın sevgi ve mutlulukla olun

Düzenleyen Sevtap : 16-01-2009 saat 01:56 Neden: paragraf boşlukları var gözüküyor ama gönderince yok oluyor
Sevtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2009, 09:15   #8
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Köy Enstitüleri

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2009, 09:34   #9
Ağaç Dostu

Sevtap's Avatar

Tam anlayamadım bu link i niye gösterdiniz?

Eski 21-01-2009, 08:19   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bu konuyu açan bu konuda yorumlarıyla konuya desteğini ortaya koyan yazılarının devamını getirerek katılımlarını sürdüren bütün ağaçlar netin aydın insanlarına şükranlarımı sunarım iyiki varsınız var olunuz.

Böyle bir konuda ağaçlar netin bütün üyelerine şahsım adına sesleniyorum hepinizi burada yorumlarını yazarken görmek beraberliğimizin canlılğı birllikteliği açısndan uygun görmekteyim satılarıma son vermeden önce konuyu yürekten desteklediğimi konuyu ilerletmek için bütün üyelerden teşfik edici öneriler de bulunmalarını bekliyorum hoşça kalın derken yarınlarınız aydınlık olsun.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2009, 09:46   #11
Ağaç Dostu

Sayın, Sevtap forumdaki yazınızı çok beğendiğimi söylersem hiç abartmış olmam çünkü sizin bu yazınızın bence önemi çok büyük sizin gibi düşünen insanlar daha fazlasına laik, bu yazılanlar da mubala etmiyorum emin olun açıklayınca hak vereceksiniz siz yorumunuz da öyle bir cümle kullandınız ki insanın duyguları isyan edercesine boşalıp taştı "Köy ensitüleri nette açılsın" sözüyle beni ihya ettiniz.

Benim bu heyacanımı mazur görmenizi isterim size yürekten katılıyorum girişiminizi desteklemek bu konuda ki çalışmalarınıza katılmatan mutlu olacağımı belirtmeliğim. ağaçlar netteki arkadalığınıza talibim tekrar bu satırlar da yazışmak üzere hoşça kalın iyilikler hep sizinle olsun aydın insan saygılar sunarım.

Eski 22-01-2009, 03:17   #12
Ağaç Dostu

Sevtap's Avatar

Çok teşekkür ederim. Çok mutlu oldum
Bu güzel sözlerinizden güç alarak bir iki şey daha ilave etmek istiyorum. Öncelikle tabii ki aklı yerinde her dünya vatandaşı gibi ben de sınırların olmadığı, insan sevgisi öncelikli, paylaşımcı sevgi, anlayış dolu bir yaşam isterim. Ama dünyaya şöyle bir bakınca bunun ne kadar zor olduğunu görüyorum imkânsız değil tabi ki ama çok zor.
Dünya ülkeleri arasında bir güç gösterisi, hiç bitmeyen ama yüzey değiştiren her şey sakin görünürken bile süren bir psikolojik savaş var. Ülkemiz bu savaş ta çok zarar görmüş ve görmekte. Bireysel olarak kimlik sorunumuz var. Ne yazık ki yıllarca milletime bir aşağılık kompleksi aşılanmış, aşılanmaya çalışılıyor. Tüm bunlar çerçevesinde, kalkınma sorunu yaşayan bir türlü hak ettiği yere gelemeyen bir milletiz. Hatta gelsek bile bunu algılayamayacak haldeyiz.
Şimdi yine herkes ''eğitim sorunumuz var''diyecektir. Var tabi ama düşünülen şekil de değil.
Bizim sorunumuzu, bolca açılan özel okul, dershaneler, üniversiteler çözemeyecektir ne yazık ki. Şimdiler de hemen herkes çocuğuna okul dershane parası kazanmaya çalışırken perişan olmuş durum da ve bu da sadece çıtayı biraz daha yukarı taşımaktadır.
Bence öncelikle bilmelidir ki milletim
1-mükemmel bir ülkede yaşamaktayız
2-pek çok yabancı ülke gördüm ve hayal kırıklığına uğradım. Mükemmel bir milletiz.
3-taşıdığımız farklı kültürel birikimlerle folklorik bir zenginliğe sahibiz.
4-güneşten nasibini kıvamında alan nadir ülkelerdeniz.
5-denizleri ve ekime uygun toprağı iklim ve bitki örtüsüyle ayrıcalıklıyız.
6-Biz her şeyin üstesinden gelebilecek güçteyiz. vs vs vs
Şimdi öncelikle dünyayı bekleyen sorun eğitim eksikliğin den çok beslenme kaygısıdır. Bunu görebilen ülkeler yatırımlarını buna uygun yapmalıdır. Ben gıda üretimin de Türkiye nin çok önemli bir pazara sahip olabileceğini düşünüyorum.
En büyük hayalim ve yurt dışında görüp te kıskandığım, Tertemiz, mis kokulu, teknolojik her türlü desteği almış, çiçekler kelebekler içindeki kırsal kesim. Hani mecburi hizmet kurası acaba hangi güzel kırsal da diye merak ve heyecan la gidilip çalışılacak. Hatta o zaman mecburisi bile komik olacak herkesin mutlu mesut yaşadığı bir ülke. İşte bence köy enstitüleri beklide o zamandan bile daha acil lazım ülkeme.
Bir bilgisayar muhtarlığa bir iki de gönüllü köylü belki köy öğretmeni belki hemşire neden olmasın ki? Katılan köylere hem tarımsal hem yaşamsal destek veririz fide tohum bile göndeririz., tohum gönderir bahar dada misafir gideriz. Bir iki örnek derken belki daha güçlü yardımlar gelir.
Yine çok uzun olmuş özür dilerim

Eski 22-01-2009, 03:23   #13
Ağaç Dostu

Sevtap's Avatar

Unuttuğum birşey var aslında link vermeyi beceremiyorum .Yeni kuşak köy enstitülüler derneğinin web adresini koyamadım ama meraklılar bulacaktır. Özellikle kuruluş bildirgesini okumanızı öneririm .

Eski 22-01-2009, 07:15   #14
Ağaç Dostu

Sayın,Sevtap Selamlar, açılan konunun üzerinde ne kadar konuşulursa köy ensitüleri bilgimizin eksikliği duldurulamaz sizin daha önceki konuşmanıza daki anahtar kelimenin "köy ensitülerinin nette açılsın" sözü benim kişiliğimdeki anlamı çok büyük heyacanımdan geçenki yazımda açıklıyamadım size burada açıklıyacağım umarım yazımın uzunluğun dan sıkılmazsanız, bu açıklamam daki olaylar tamamen gerçektir.

Ailemizin dar gelirli oluşun dan eğitimim o zamana göre ilk okul 5 te bitmiş aileye mali destek olmak üzere iş hayatına atılmıştım önceleri sokaklarda bir şeyler satıyordum daha sonraları bir ayakkabı imalatı yapan bir atölyeye girdim. İş hayatına 15 yaşımda adapte olmuştum sıkıntı duymadan aileme katkıda bulunma beni mutlu ediyordu bir yandan öğrenme merakıma cevap ararken okuyordum, okuma merakımı hikaye,roman derken tarih kitaplarıya sürdürdüm okumak beni düşüceye sevketti, içimdeki merakın bir uzantısı olarak haraçlıklarım la el aletleri almaya başladım amatörcede olsa evdeki bozulan fitilli gaz ocağı, ütü ve bazı elektirk arızalar gideriyor dum yaptıkçada kendime güvenim artıyor du. karar vermiştim meslek sahibi olacaktım babamın tanıdıklarıdan bana meslek öğretecek bir iş bulmalarını, bu işin elektrikçilik veya radyoculuk olmasında ısrar ettim.

1966 Sesi 13 eylül de radycu olmak üzere başlamıştım kısa zamanda elektronikçi olmuştum bir yandan okuma öğrenme merakım elektronik meslek kitaplarının yanında felsefi konularlada ilgilenip doğu ve batı felseleri üzerine bana göre ağır gelecek kitapları okuyordum. Doğu felsefeleriden imam gazali, mevlana, yunus emre,çinin liderinin mao'nun,lenin'in,karl marksın,decaratın,hegelin çesit çesit kitaplar okuyarak kendi içimdeki cevheri çıkarmaya çalışıyordum.

Askerliğimi radarcı olarak izmirde yaptıktan iş hayatın da özeldi,memurluktu derken 1981 nisanın da kardeşimle beraber tv tamirciliği yapmak üzere dükkan açtık. Dükkan hayatın da çeşitli meslek guruplarıyla tanıştık içlerinden bizi etkileyecek insanların arasında emekli köy ensitüsü öğretmenlerin oluşu bizim içimizdeki bilgiye denk düşecek oluşumlara sebebliye hayatımızın eğitim tarzı belirmişti.

Eğitim hayatımız mali imkansızlıklardan kesilmişti ama bizim için belkide en hayılısı bu idi mali durumumuz iyi olupta eğitim alsaydık, öyle zanediyorumki sizinde tarif ettiğiniz çarpık eğitim çarkında parçalanacaktık. Halbuki şimdi önümüzde ulu önder ATATÜRK'ün bize laik gördüğü çağdaş eğitim anlayışını yakalamıştık.

Bize bir zorluk kalıyordu bilgilerimizi kırsalda bağlantı kurup pratiğe dökmek azmimiz sayesinde bunada çareyi mesleğimizde bulduk zaman buldukça cıvar köylere tamir servisleri düzenleme bizi kırsalla bütünleştimişti hem iş buluyorduk hem de kırsal hayatın nimetlerin den faydalanıyorduk bu ilişkiler baştan ekonomik yaşamıza destek sağladığından bütün yaşamımızı kapsıyacak kararlar almamızı sağladı artık meslek yaşamımızın dışında da orada olmak istiyorduk. Bu nasıl olacaktı kırsaldan evlilk yaparsak bir adım atacaktık fakat zor bi işti nasıl yapardik bilmiyorum çünkü kırsalla şehirli insanın yaşam biçim ve anlayılarında uçurumlar vardı onlar feodalitenin anlayışıla kafa yapıları biçimlenirken biz çağın anlayına uygun kafa yapısına sahip olmanın çelişkisiyle bulunuyorduk buna çare bulmak bize düştü bu alandaki deneyimlerimiz çok sefer boşa çıktı olmuyordu ama yılmadık hedefe yürümekte kararlıydık bu olguyu kırmalıydık ve kırmayı da başardık.

Kısaldan evlenmiştim hemde istediğim gibi doğası çok güzel olan kuşlara cennet sayılan bir bölge den MANYAS'ın kırsalından kendime hayat arkadaşımı eşimi bulmuştum öngördüğüm hedefime yürüyordum. Kırsal bilgim çok eksikti bunları tamamlam gerekiyordu, bunun için daha önce edindiğim gelibolu daki bahçeli evimin toprağı üzerinde çalışmalara başladım internet ve diğer kaynaklardan edindiğim bilgileri pratiğe geçiriyordum.

Hedefime ulşmış kırsal yaşam hayatımı biçimlendirmişti bilgi birikimime inanarak kırsalın insanlarılya bilgi lerimi baylaşıyodum. Tek bir eksiğim vardı özlemini duyduğum köy ensitüleri eğitim anlayışını hayata geçirmekti çünkü ben bu sentezden mutlu olmuştum nasıl olacaktı derken forumlardaki köy ensitüleri eğitimiyle ilgili konuları arıyordum karşıma Selahattin yılmaz hocanın yazılarına yorum ekleyen sizin yazınız Benim çin önemli olan kelimeden sonra internette köy ensitülerini hayata geçirecek kadroların içinde bildlklerimi yazacaktım. Bu yazı her nekadar benim hayat hikayemden alıntı ise de köy ensitüleri eğitim anlayışına ışık tutar mahayette olduğun da açıklamakta fayda gördüğüm için yazdım açıklamalarımda bir yazarın akıcılğı olmamasına rağmen ağaçlar nette üyeler arasında paylaşmak istedim Saygılar

Eski 22-01-2009, 16:55   #15
Ağaç Dostu

Sevtap's Avatar

Sayın Epsody
Yazınızı okudum. Ne güzel adımlar atmışsınız. Yaşamınız da sizi mutlu edecek güzellikleri cesurca ve inanarak yaşamışsınız. Ben konunun otoritesi değilim ama sizi tebrik ediyorum.
Her zaman keşke; köylümüzü kalkındıracak projeler olsa ve ülkemiz tüm Anadolu ve Trakya da homojen olarak dağılıp yaşasa. İllerin trafikten tutunda her türlü kargaşası çözülse ve insanımız daha mutlu olsa diye kendimce düşünür ve hep Köy enstitüleri niye kapandı diye üzülürdüm.
İlk defa ülkemden turistik nedenlerle ayrılıp Fransa güney kıyılarına gittim. Şehir merkezleri bomboştu. Hızlı trenle Paris e geçerken o güzelim kırsal hiç ara vermeden uzanıyordu. Tertemiz ve sanki hepsi yeni yıkanmış gibi pırıl pırıl köy hayvanları yemyeşil çimlerin üzerine serilmişlerdi görüntüler süratle geçiyor ve ben sonunu merak ediyordum ki hiç bitmedi yaklaşık 700 kilometrelik yol boyunca her yer kullanılıyor ekiliyor ve yaşanıyordu. Bizim bu yaşam için atılmış adımlarımız çöpe atılmış aynı dönem de hiçbir şeyleri olmayan yabancılar neler yapmıştı biz niye yerimiz de saymıştık?
Şimdi duyarlı herkesin bir şeyler yapmasını bekliyorum.
Örneğin; Bir köy bulalım, Muhtarlığa ya da öğretmen e bir tanıtım yapıp köy halkını da toplayıp, anlatalım. İşin uzmanı gönüllüler o bölge için öneriler de bulunsun. Sorunları onlardan alıp nette tartışalım. Bahar da gidelim. Evlerinin, yollarının, bahçelerinin güzel ve temiz görünmesi için insanları eğitelim. Sponsor bulup boya, çit, fide, sıva vs yardımlarında bulunalım. Köyden bir iki genci ziraat konuların da aracılık yapabilecek kadar eğitebilecek kurumlara yerleştirelim. Bir iki aylığına ya da daha kısa mümkün olduğunca yani. Sonuç ta her konuda çekici bir merkez olsun en olmadı hafta sonu şehirden kalkıp gidenlere köy havası tattıran ve hem bu yolla hem tarım la para kazanabilen bir örnek olsun.
Çok hayalî gözükebilir ama bence değil belki ben biraz çılgınım bilmiyorum ama çok önemsiyorum. herkese sevgilerimle

Eski 22-01-2009, 21:27   #16
Ağaç Dostu

Sayın ,sevtap iyi akşamlar dilğiyle satırlarımı yazıyorum. Yazıma ilginizi kurduğunuz cümle yapısındaki kelimeler çok güzel açıklıyor, bence aydınca, samimiyetle açıklanan ifadeler benim için en büyük otarite sayılır beni anladığnız için samimiyetiniz en büyük ödül sayılır

Gezi anılarınızı anlatmışsınız anlatımlarınızın ülkem üzerinde mukayesesini yapamam bile beni ürpertti memleketimizin tarıma elverişli topraklarının amaç dışı kullanımı ayyuka çıkmış yetkililler gerekli kanun düzenlemelerini yapmıyor adeta seyirci kalmakla yetiniyolar. Memleketimiz sahipsiz vaziyette yetkisiz ellerde yabancılara peş keş çekiliyor.

Güzel düşüceleriniz var ama hayata geçirmek için muhatap olacak kişileri bulmamız çok zor görünüyor. Size bu konuyla ilgili bir anımı anlatmak istiyorum siz buradan nedemek istediğimi, ne kadar görüşlerim de haklı olduğumu anlayın, tarımsal alanda bilgililendiğimden bilgime güvenerek tarım girdileri pazarlayan dükkana girdim hayvan yem katkı malzemesi sordum adam önce anlamadı açıklayıcı olarak ahırlarda hayvan altlığı olarak ta kulanıldığında ahırlardaki koku problemini çözdüğünü hayvan yemlerine katıldığın da hayvanın yemden yararlanmayı artırdığını söylediğimde bana dükkana gelmiş köylü müşterisi ni göstererek sor kendisine getirsem alırmı diyerek sözü köylüye verdi köylü nedisin beyim süt para etmiyor aldığımız yemin parasını ödeyemiyoruz deyince edindiğim bilgilerin işe yaramadığını anlayınca köylünün durumu ortaya çıktı köylü bilgi istemiyodu maddi destek istiyor du .

Şimdi bu insanlara nasıl yaklaşırız kırsal alan pazarlarına geziler tertipleyip pazarlarda köyden gelen kadınların bahçelerin den topladıkları birkaç parça ürünü satıpta evlerine götürcekleri ihtiyaç maddelerinin hesapları içinde kaybolmuşlardı .

Bu anlatımlarımla sizi sıkmak istemem, size haber vereyim kırsal özllemlerimle buluşmak için yarın geliboluya gidiyorum geldiğimde bu satırlarda buluşmak üzere hoşça kalın bütün güzellikler sizinle olsun ağaçlar nettekilere

Eski 26-01-2009, 01:05   #17
Ağaç Dostu

Sevtap's Avatar

Sayın epsody
Haklısınız, ama tam konuyu bilmesem de köylü için daha iyi bir teklif sunduğunuzu düşündüm. Önemli olan bunu onun anlamasına yardımcı olmak. Daha ekonomik olabileceğini anlamasını ve faydalanmasını sağlamak. Sorunlardan en önemlisi ise birbirimize güvenimizi kaybetmemiz. Herkeste şu kaygı oluyor ''hı ben 10 lira kazanacaksam o kim bilir neler kazanacak '' gibi
Biz bu süreçte biraz da yozlaştık Aslın da ülkemizin bir başka sorunu da bu. Çocukluğum da İzmir de herkes yaz ayların da sokaklar da olur ve mahalleli birbirini çoluğunu çocuğunu kollardı. Başı sıkışana yardım edilirdi. Şimdi aynı apartmandakiler 10 larca yıl birbirlerini görmezden gelerek yaşıyor. Mutlu olduğumuzu düşün sekte, paylaşmanın güzelliğini kaçırıyoruz. Yaşıyoruz ama bir şeyler eksik kalıyor. Belki Aborjinler haklıdır. Sevecek bağlanacak o kadar çok şey, madde, nesne biriktiriyoruz ki asıl önemli olan insan ı unutuyoruz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024