agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2008, 17:12   #1
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bitkiler ve Ses

Bitkilerin sesten, müzikten olumlu olumsuz etkilenme durumları nedir? Birçok ev bitkileri düzenli sulama verildiği takdirde evde kimse yokken daha güzel gelişiyorlar. Bu belki evdeki hava sirkülasyon durumundan ileri gelebilir ama sessizliğin rolü olabilir mi?

Bu etkinin durumu yüksek ses ortamlarındaki ve sessiz ortamlardaki aynı bitki türü üzerinde tetkikler yapılarak araştırılabilir. Belki de araştırılmıştır!

Birçok ses etkisinin olduğu ortamlarda diğer etkenlerden en önemlisi muhakkak rüzgar ve ışık etkisidir.

Özellikle ulaşım yolları güzargahı boyunca bulunan bitkilerin ses ve rüzgardan birlikte etkilendiği muhakkak ama hangisinden olumlu veya olumsuz etkileniyorlar?

Konuya katkılarınızı bekliyorum.

Düzenleyen gece : 17-01-2011 saat 21:46 Neden: İtalik ile işaretlenen yazım yanlışları düzeltildi.
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 18:49   #2
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bu konuya ilgi duyan yok mu?
Birçokları "çiçeklerimle konuşuyorum onlar bundan hoşlanıyor ve daha güzel oluyorlar" diyenleri duyar gibi oluyorum.

Müzik olan evlerde veya müzikli ya da gürültülü odalarda-salonlardaki bitkiler nasıl etkileniyorlar acaba?

Düzenleyen gece : 17-01-2011 saat 21:48 Neden: Yanlış yazılan ya da hatası düzeltildi.
Eski 14-12-2008, 20:31   #3
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 1
Aslında bu çok konuşulan bir konu ama kimseden ses çıkmıyor.Belki bununla ilgili başka bir başlık vardır.Yanlış hatırlamıyorsam var.

Düzenleyen gece : 17-01-2011 saat 21:49 Neden: İtalikle işaretlenen yazım yanlışları düzeltildi.
Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 21:01   #4
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bitkilerin değişik müzik türlerinden, iyi ya da kötü yönde etkilendiklerini anlatan çok yazı var. Aşağıya da farklı bir değerlendirmeyi ekliyorum.

"Bitkilerin sesi algılayıp değerlendirebilecek kulak ve beyin gibi organları yok. Bu nedenle bilimadamlarının müzik ve bitkilerin büyümesi arasındaki ilişkiyi araştırma çabaları her zaman sonuçsuz kalmış. Ancak, bilimsel yönteme tümüyle sadık kalmadan yapılmış bazı çalışmaların müziğin bitki büyümesini etkilediğini ortaya koyduğunu savunanlar olmuş. Hatta bitkilerin müzikten etkilendiğine ilişkin yayınlar da yapılmış. Aslında bu durum, her yayının bilimsel olarak doğru olmadığının güzel bir örneği. Çünkü incelendiğinde, bu tip deneylerin bitki büyümesini etkileyecek tüm değişkenlerin kontrolünü sağlamada yetersiz kaldığı saptanmış. Bilimsel açıdan bir deneyin sonuçlarının yeterli sayılabilmesi için kontollü olarak yapılması gerekiyor. Ayrıca bir çalışmanın bilimsel yeterliğinin bir kanıtı da bilimsel dergilerde yayımlanmış olması. Bitki büyümesi ve müzik arasındaki ilişkiyi ele alan kontollü bir çalışma bugüne değin bilimsel dergilerde yer almamış."

Zuhal Özer
Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 21:14   #5
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sevgili Nihal, Ben baktım bulamadım, "ağaç ve müzik" konu başlığı var ama o başlıkta bitkinin biyolojik ilgisi dışında şiir ve şarkılar yazılmış. Tema olarak ağaç veya bitki işlenmiş ama biyolojik etki konusu işlenmiyor. Başka da göremedim.

Sevgili Nurbahar, bu konu genel olarak çok taraflı incelenmeli. Bilimselliği karşılaştırmalı deneysel istatistiki gözlem ve ölçümlerle ve guruplar arasında karşılaştırma yapılarak yapılacağı gibi, amatörce sofistike duygusal yorumlarda olabilir.

Eski 14-12-2008, 21:24   #6
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bu konu başlığını, sitede ben de bulamadım, bazı yakın başlıklar var.

Google'da aramalarda bitkiler ve müzik hakkında yazılar çıkıyor, daha önce gazete ve dergilerde de çok yazılmıştı.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 00:16   #7
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Ben bu aralar bazılarına deli saçması gelecek bir denemeye giriştim.
İki saksıda aynı özellikteki torfa Gojy Berry tohumları ektim. İki saksı da aynı oranda ısı ve ışık alan farklı odalarda. Saksılardan birinin olduğu odada sürekli klasik müzik çalınıyor. Şarkı listesini ekte gönderiyoreum. Diğerinde ise hiçbir ses yok. Hangisinin erken çimleneceğine bakacağım.

Düzenleyen Selim-i Ahir : 19-08-2009 saat 18:07
Selim-i Ahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 08:32   #8
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Merhaba Selim-i Ahir, Tohumken sesi algılarsa, yeşerince dans bile eder. Şaka bir tarafa ama sessizliği daha çok seviyorlar gibi. Yalnız kalan bitkiler daha güzel oluyor, bunda belki hava hareketsizliğinin de rolü olabilir. Bu durum dağlarda ki koyak-vadi içlerinde ki ağaçlarda da gözleniyor. Belki ışığa ulaşmak için daha fazla boy veriyor denebilir ama bunda durgun havanında etkisi vargibi, tıpkı tatile çıkan evin saksılarında ki güzelleşme gibi. Işık ve rüzgar (hava sürkülasyonu) etkili olduğu aşikar da gürültü kirliliğinin etkisi veya güzel sesin (müzik) etkisinin de olumlu-olumsuz olabileceğini düşünüyorum.

Eski 15-12-2008, 16:13   #9
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim-i Ahir Mesajı Göster
Ben bu aralar bazılarına deli saçması gelecek bir denemeye giriştim.
İki saksıda aynı özellikteki torfa Gojy Berry tohumları ektim. İki saksı da aynı oranda ısı ve ışık alan farklı odalarda. Saksılardan birinin olduğu odada sürekli klasik müzik çalınıyor. Şarkı listesini ekte gönderiyoreum. Diğerinde ise hiçbir ses yok. Hangisinin erken çimleneceğine bakacağım.
Sonuç nasıl olacak çok merak ettim=)

Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 23:29   #10
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nihal Mesajı Göster
Sonuç nasıl olacak çok merak ettim.
1998'de araştırmalar yapmak için ülkemize gelen ve benim de hasbelkader tanışıp sohbet etme imkânı bulduğum iki Japon akademisyen bir takım hassas cihazlarla bitkilerin yaydığı bazı sinyalleri uzun süreli takip ettiklerini ve frekans değişmeleriyle bitkilerin bir takım olaylara müspet ya da menfi tepkiler verdiklerini tespit ettiklerini söylemişti.

2000 yılında internet piyangosu olarak tanıştığım Hong Kong'lu bir botanik öğrencisinden de benzeri şeyler duydum. Yine Hong Kong yapı bir kriminal filmde benzeri şeylerle karşılaştım. Ağaçların yaydığı sinyali takip ederek bir cinayeti çözüyorlardı. (Filmin Türkçe altyazılı bir nüshası arşivimde ama şu an adı aklıma gelmiyor. Arşivi elden geçirirken bulur yazarım.)

Ben de karınca kararınca böyle bir denemeye giriştim.
11 gün itibariyle herhangi bir gelişme yok.
çıkacak sonucun müzik dışı etmenlere bağlanma ihtimalini en aza indirmek için ekkim yaptığım toprak özelliklerinden ışığa kadar harici unsurları mümkün mertebe aynı tutmaya çalıştım. Yan yana iki odada ve aynı konumdalar.

Ortaya nasıl bir sonuç çıkar, çıkan sonuçlardan bütün bitkiler için değilse bile en azın Goji Berry için bir genelleme yapılabilir mi bilemiyorum.

Tam tersi bir sonucun çıkıp müzik dinlemeyenlerin erken çimlenmesi de mümkün tabiî. Nihal arkadaşımızın söyledikleri de tahmin ediyorum pek çok bitki için geçerlidir.

Gürültü kirliliği hakkında bir şey söyemek güç. Zira balkon, teras ya da açık alandaki bitkiler sadece sese değil, bir takım gazlara ve hanormal hava sirkülasyonuna da maruz kalıyor. Bunları minimum hatayla tespit edecek teknik en formatik donanıma maalesef sahip değil.

Benzeri bir denemeyi baharda çimlenmiş fidan ya da fideler üzerinde yaparak müziğin büyümeye etkisi olup olmadığını araştıracağım.

Nihal arkadaşımızın bahsettiği dans konusunu çimlenmiş fide ya da fidanlar üzerinde gözlemlemek daha kolay olur.

Selim-i Ahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 10:57   #11
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Bence müzik aletlerinden çıkan seslerin gürültüden ibaret olduğudur nedeni ise o çalgı aletine canlı olarak üflendiği halde müzik aletine kopyalandıktan sonra insan enrjisi olmaktan çıkar herhangi bir gürültüye dönüşür canlı olarak aynı nota veya namelerle denemekte fayda vardır . Ben daha önce bir yazıda okumuştum amerikalı bilim adamları metal müzik çalarak bitkileri takip etmişler ve birde ayrı bir yerde başka bitkilere daha güzel ve huzur veren müzik çalmışlar metal müzik çalınan bitkiler bir ayda ölmüş diğerleri ise daha güzel gelişme göstermişler. Birde benim kardeşimin hanımı benim çiçeklerimin nasıl böyle büyüdüğünü sordu bende özel bir bakım yapmıyorum gübre bile kullanmıyorum dedim oda benim annemin çiçekleri hiç büyümez neden dedim neden olacak evdeki kavga sinir stres onlarıda etkiliyor sizin evde huzur var bu çiçeklerede yansımış dedi gelinimiz yüksek okul okumuş **** araştırmacı değil sadece gözlemledikleri ..

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 17:35   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Discovery Channel'da Efsane avcıları (Myth Busters) bu teoriyi test etti. Küçük seralarda bezelye ektiler. Bir serada hard rock bir serada klasik müzik çaldılar. Belli bir süre sonra bitkiler karşılaştırıldığında fark gözlemlenemedi.

Bence bu testleri bilimsel ortamlarda yapacak kişilerin az biraz müzik ile alakası olması gerekir. Her senfoni orkestrasının çaldığı bitkiye iyi gelecek, her rock eser bitkiyi bozacak şeklinde bir yaklaşım söz konusu olamaz. Mesela Deep Purple - Londra Filarmoni konseri dinletilen bir bitki ne yapacak? Büyüyecek mi, kuruyacak mı?

Eğer bir fark yaratıyor ise, bu müziğin tarzından olamaz. Ancak armoni yürüyüşünden, düzenlemesinden olur, tonlarından olur. Ne klasik müzik eserleri vardır, dinleyenleri yorar (fly of the bumblebee), ne hard rock eserler vardır dinleyeni sakinleştirir (when the children cry).

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 18:56   #13
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Ses, bitkiden, bitkiye farklı etki-tepki gösterebilir. Bazı bitkiler duyarsız olabilir. Bazıları da sese karşı hassasiyet gösterebilir. Genellikle yalnız kalan (evde kimse olmayan zamanlarda) bitkiler daha güzel bir form ve renk veriyor (benim gözlemim). Bu sakinlikten mi? Yoksa durgun hava durumundanmıdır? incelenmesi gerekir.

Eski 13-03-2009, 12:49   #14
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Bence bu bir enerji enerjiyi her canlı algılar ancak tepkisi farklı farklı olur tabi ancak negatif **** pozitif enerji de unutulmamalı evde sessiz ortamda yaşayan bitkiler sadece güneş ışığının verdiği yaşamsal enerji ile başbaşa kalıyor ancak kalabalık ortamda olunca bu enerjiyi etkiliyor gelişme yavaşlıyor .Ayrıca ses konusuda bence önemli faktördür yine bilimsel bir araştırmada okumuştum bilim adamı olan kişi adını hatırlamıyorum dikenli bir kaktüsü konuşarak dikenlerini çıkarmaması için ikna etmiş bu demektirki sesde yüklü olan eneji olumlu ise bitkide olumlu değişmeler olumsuz ise olumsuz değişmeler medana çıkarıyor..

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2009, 20:32   #15
Yeni Üye

Schrodinger's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Bir bitkinin, çok yüksek titreşim içermeyen bir ses tepki göstermesi beklenemez lakin aşırı yüksek bas tonlarının yapacağı titreşimin gövde kalınlığını etkileyeceğini var sayabiliriz keza günde bir kere saksıları sallanan ve sürekli olarak hava akımına maruz bırakılan bitkilerin, bu etmenlere maruz kalmayanlara göre daha kuvvetli gövdeler geliştirdikleri denendi ve görüldü. Rüzgarın yaptığı titremişi aşırı yüksek bas ses de yapabilir lakin bunun için müzik sesini yayan klasik ekipmanlardan çok "woofer" diye adlandırılan ses yükselticilere ihtiyaç duyulmakta ve bu yükselticilerin çıkarttıkları ses tek başına hiç bir kulağa hoş gelmemekte.

Schrodinger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2009, 11:48   #16
Ağaçsever

tugrul bıyıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
çok fazla bir bilgim olmamakla birlikte bende internetten araştırdığım kadarı ile kendi yorumumu yaptım. insan kulağına (müzik türü ne olursa olsun) gelen seslerde ki farklı frekanslar vardır. bu frekansların her birinin canlı üzerinde etkisi tabii ki farklıdır. yani yukarda Todor arkadaşımızında dediği gibi her klasik müzik rahatlatacak değil ya.
gelelim bitkilerimize. hepimiz biliyoruz ki bitkilerimizde bizler gibi birer canlıdır. canlı olmak onlara da bizler gibi bazı özellikler verir. mesela etkiye tepki gibi. bitkilerimiz iyi gelişsin diye müzik vereceksek öncelikle vereceğimiz müzik frekansının ne olması gerektiğini bilmeliyiz. alfa mı yoksa beta mı? bunların her birinin canlı üzerinde farklı etkisi vardır. hatta bu frekanslar tıpta dahi bazı psikiyatrlar tarafından hasta tedavi için kullanılmaktadır. bence bitkilerimizi eğer düşünüyorsak onların neye ihtiyaç duyduklarını anlamak için empati yapmalıyız.
şehrin gürültüsünde yaşayan bir bitki olayım ben. ne isterim? huzur ve durgunluk. ozaman frekansı düşük olan tınılı klasik müzik dinletmeliyim ki bitkiye giden ses dalgaları ona rahatlamısını anlatmalı.
uzun lafın kısası ben bitkilerimle konuşurum, onlarla müzik dinlerim, onlarla dertleşirim, onlarla şakalaşırım. çünkü empati yaparım o bir canlı benim gibi istediğini yapamıyor tek başına. bende onlara istediklerini yapabilme özgürlüğünü kısmende olsa yaşatmaya çalışırım. sağolsun onlarda sanki anlıyormuş gibi boylanırlar gelişirler çiçekler meyveler verirler... belki en üstün yaratık biziz dünya üzerinde ama unutmayalım bitkiler olmazsa bizlerde olamazdık.
sevgiler ve saygılar...

tugrul bıyıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2009, 12:31   #17
Yeni Üye

Schrodinger's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrul bıyıklı Mesajı Göster
çok fazla bir bilgim olmamakla birlikte bende internetten araştırdığım kadarı ile kendi yorumumu yaptım. insan kulağına (müzik türü ne olursa olsun) gelen seslerde ki farklı frekanslar vardır. bu frekansların her birinin canlı üzerinde etkisi tabii ki farklıdır. yani yukarda Todor arkadaşımızında dediği gibi her klasik müzik rahatlatacak değil ya.
gelelim bitkilerimize. hepimiz biliyoruz ki bitkilerimizde bizler gibi birer canlıdır. canlı olmak onlara da bizler gibi bazı özellikler verir. mesela etkiye tepki gibi. bitkilerimiz iyi gelişsin diye müzik vereceksek öncelikle vereceğimiz müzik frekansının ne olması gerektiğini bilmeliyiz. alfa mı yoksa beta mı? bunların her birinin canlı üzerinde farklı etkisi vardır. hatta bu frekanslar tıpta dahi bazı psikiyatrlar tarafından hasta tedavi için kullanılmaktadır. bence bitkilerimizi eğer düşünüyorsak onların neye ihtiyaç duyduklarını anlamak için empati yapmalıyız.
şehrin gürültüsünde yaşayan bir bitki olayım ben. ne isterim? huzur ve durgunluk. ozaman frekansı düşük olan tınılı klasik müzik dinletmeliyim ki bitkiye giden ses dalgaları ona rahatlamısını anlatmalı.
uzun lafın kısası ben bitkilerimle konuşurum, onlarla müzik dinlerim, onlarla dertleşirim, onlarla şakalaşırım. çünkü empati yaparım o bir canlı benim gibi istediğini yapamıyor tek başına. bende onlara istediklerini yapabilme özgürlüğünü kısmende olsa yaşatmaya çalışırım. sağolsun onlarda sanki anlıyormuş gibi boylanırlar gelişirler çiçekler meyveler verirler... belki en üstün yaratık biziz dünya üzerinde ama unutmayalım bitkiler olmazsa bizlerde olamazdık.
sevgiler ve saygılar...
Yani bitkiyi sallarız ve ona karbon diyoksit veririz. Çiçeklerimle bu güne kadar hiç konuşmadım lakin salladım ve karbondiyoksit düzeneği ile onlara gerekeni verdim, sağolsunlar onların da gövdeleri kalınlaştı boyları uzadı, öbek öbek çiçek verdiler sonra kedilerim de kırmadılar yediler o çiçekleri. Doğal döngü yerine gelmiş oldu.

Schrodinger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 09:53   #18
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bitkileri açık alandan kapalı limonluk-sera gibi ortamlara alınca, daha gürleşip gümrahlaşıyorlar. Klımatik olarak istekleri daha optimum oluyor ama bu arada da sessizlik ortamı da doğuyor. Biz hep iklimsel yönünü görüyoruz.

Eski 21-10-2009, 12:11   #19
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
Bitkilerin etraflarındaki titreşimleri algılayabildiklerine inanıyorum. Dolayısıyla müzik de etki edecektir bence konuşma da.
Nariçi'nin tersine, evde kimse yokken çiçeklerimin daha az geliştiğini gözlemliyorum, en büyük etken tabii ki sulama. Güneşten zarar görmedikleri takdirde havadar ortamda da daha iyi gelişmeleri söz konusu. Elbette, diyelim ki tatilden döndüğünüz de çiçeklerinizin büyüyüp değiştikleri farkedeceksiniz fakat bu tıpkı birkaç hafta görmediğiniz bir bebeği görüp ne kadar büyümüş olduğunu farketmeniz gibi bir şey olsa gerek. Çünkü devamlı beraber olduğumuz da gelişimlerine göz aşinalığı kazanıyoruz. Velhasıl kelam, bence gerek hava akımı gerekse ses titreşimleri bitkileri olumlu etkiliyor. Çünkü doğada rüzgar ve tabii sesden uzak yaşamıyorlar.

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 21:01   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pembegül Mesajı Göster
Ben daha önce bir yazıda okumuştum amerikalı bilim adamları metal müzik çalarak bitkileri takip etmişler ve birde ayrı bir yerde başka bitkilere daha güzel ve huzur veren müzik çalmışlar metal müzik çalınan bitkiler bir ayda ölmüş diğerleri ise daha güzel gelişme göstermişler.
Demekki her okuduğumuza inanmamak lazımmış.

Bizim evde 7/24 metal müzik çaliniyor ve evdeki hiçbir bitki 10 seneden az yaşamadı. Ve hâlâ da yaşamaya devam ediyorlar.

Hatta, bence klasik müziğe göre daha fazla gelişiyorlar. Fakat daha test etmedim.

Heyronii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 19:55   #21
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bence bir tür canlı, mesela insan bir müzik sesinden biyolojik ve belkide his-ruhen rahatsız oluyorsa diğer canlılarda çok farklı olmasa da rahatsız olur, diye düşünüyorum. Belki de sessizlik bitkilere daha iyi geliyor olabilir.

Su durumunu ayarladığımız saksılar bir hafta evde yalnız kalsalar daha güzel bir görüntü veriyorlar.

Eski 17-01-2011, 20:58   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2010
Bitkiler doğal ortamlarına en yakın koşullarda en iyi gelişmeyi gösteriyormuş...
Kırda ki çiçek, dağda ki ağaç müzik dinlemez bence.
Bu çeşit denemeler yapılacaksa müzik yerine doğal ortam sesleri kullanılabilir.Akarsu, kuş, böcek vs. sesleri gibi.
Deneme yapan olursa sonuçlarını merak ederim...

odyseey1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2018, 00:19   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
valla merak ettim bu işi deneyen varsa söylesin

Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024