agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni33Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2014, 00:05   #61
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Bende bir yazı okumuştum o yazıda aşağı yukarı şöyle Amerika'da belli bazı din adamlarını farklı dinlerden toplamışlar bunlara tohumlar vermişler dikin ve dualarınızı edin büyümeleri için demişler onlarda büyüksün güzel gelişsin diye tohumlara bitkilere dua etmişler belli bir sure bu böyle denemişler aynı tarihte de aynı tohumlardan başka ortamda dua edilmeden dikilmiş tohumlara karşılaştırma yapmışlar ve görmüşler ki dua ile büyüyen tohumlar daha hızlı gelişme göstermiş.
Bizde duyarız ya kimileri reiki yapar kimileri dua eder eski insanlar sulama yapacaklarında parmaklarını suyun içine sokup dua ederlermiş sevgi enerjilerini gecirirlermiş

YeniBON ve sardunaki beğendi.
sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 21:09   #62
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Çok sevdiğim bir çiçeğimde gördüğüm ilk gelişme beni çok heyecanlandırmıştı, ona bir hediye vermek istedim ve elimde sadece 1 adet bulunan basit bir nazar boncuğunu toprağının üstüne yerleştirdim, sebebini de sevinçle kendisine anlattım.

Aradan sadece 1 gün geçmişti ki yanındaki saksılarda oldukça sağlıklı durumdaki bitkilerim resmen 'surat asmaya' başladılar. Günden güne kötüleşmeleri üzerine ancak aklıma geldi 'kıskanmış' olabilecekleri.

Hemen o nazar boncuklarından aldım mecburen özürler dileyerek her saksıma birer tane yerleştirdim. Aradan henüz saatler geçmişti ki benimkiler kelimenin tam anlamıyla 'sırıtmaya' başladılar

Artık evimde nazar boncuksuz saksım kalmadı
Ben sadece dekoratif görüyorum o boncukları ama sanırım benim çoluk çocuk, nazardan koruyucu olduğuna inanıyor

samur beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 13:06   #63
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Bitkilerinin aci cekip cekmedigine dair cok ilginc bir calisma;kisa ve oz.Izlemenizi tavsiye ederim.

Do Plants Respond to Pain? - Video | Smithsonian Channel

A_NOMAD beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 14:43   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Ustamın köyde bahçesinde serası var. Fidelerin hepsini ondan aldım ikide fidan diktirdim bahçeye. Fidanları dikerken yakında bulunan yenidünya ağacımı gösterdim nasıl meyve durumu usta dedim. Süper dedi, keseceğim seni bu sene meyve vermezsen dedim böyle oldu dedim. Arada konuş fidanlarla iyi oluyor deyince, ben her hafta onlardan tekmil alıyorum dedi...Durumlarına göre rütbe veriyormuş... sen çavuş oldun afferin...sen mıntıka temizliğine gidersin bu kafayla gibi....

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2015, 20:24   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2015
budama

budama işlemide canlının hayatını engelleyen yaşam hakkını elınden alan bır uygulamadır.

tugaykacar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 18:28   #66
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Ben de bir tane anlatayım. Van'dayken sahiplendiğim Tin Tin adlı sokak köpeğim (minicik bir yavruyken tanışmıştık) onunla aramızdaki bağ çok başkadır.

Hamile kalmış, acemi olduğum için bilemedim doğum zamanına kadar. Hiç unutmuyorum 3 Ocak akşamı evde temizlik yapıyordum, üstümde öyle boğucu bir güç vardı ki neredeyse ölecekmişim gibi hissediyordum. Elektrik düğmesine bastım lamba patladı, banyo perdesi elimle hafifçe çekmemle yerle bir oldu. Elektrik süpürgemin düğmesine defalarca bastığım halde hiç çalışmadı, umudumu kesip komşumdan ödünç istediğim süpürgenin düğmesine basar basmaz motorunu yaktım. Süpürgeden ateşler çıktı sigorta attı. Öyle korkmuştum ki ağlayarak eşimi aradım. En son dayanamayıp kendimi dışarı attım apartmanın bahçesine çıktım. Lapa lapa kar yağmaya başlamış üstümdeki baskı hissinden nefes alamıyordum.

Arka bahçeye geçtim baktım Tin Tin her zamanki yerinde kar altında yatıyor yanına gittim biraz seveyim diye. O da ne daha demincek doğurduğu yavrusunu ağzıyla çekiştire çekiştire yalayıp temizliyor. O an üzerimden öyle ağır bir yükün kalktığını hissedip öyle rahatladım ki anlatamam. Demin öleceğim sanan ben şimdi tüy gibi hafiflemiştim. Tin Tin bana sevimli sevimli bakıyordu.

Eve gidip battaniye getireyim yavru üşümesin diye koşa koşa gidip döndüğümde Tin Tin'in yanında ikinci yavrusunu gördüm. O yavrular ikimizin ilk çocukları oldu. Tin Tin'i öyle iyi besledim ki süt olsun diye gözleri kaybolmuştu kilodan. Yavrular da çok sağlıklı büyüdü. Ancak her zaman ki iğrenç komşu şikâyetleri yüzünden yavruları başka bir yere vermek zorunda kaldım bayağı büyümüşlerdi. Tin tin yavrularından ayrıldığı ilk gün çöplükten oyuncak bir ayı bulmuş ön patilerinin arasında yalıyordu. Bana öyle acılar içinde bakıyordu ki tarif edemem. İnsan olsa neredeyse ağlayacak diyebilirdiniz.

Tin Tin benim çocuklarım doğduktan bir hafta sonra öldü.

Bu anlattığımdan başka anlatsam pekçok kişinin korkutucu bulacağı pekçok şey yaşadım. Hayvanlarla ve bitkilerle ilgilenmek insanın üçüncü gözünü, altıncı hissini açıyor. Bakış açısını değiştiriyor.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 18:46   #67
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Ben de bir tane anlatayım. Van'dayken sahiplendiğim Tin Tin adlı sokak köpeğim (minicik bir yavruyken tanışmıştık) onunla aramızdaki bağ çok başkadır...

Anınız çok etkileyici ama bitkisel psişizm ile ilgili olmamış ki.

Hayvanlar bölümüne yakışır bence...

samur beğendi.
Eski 02-03-2015, 19:38   #68
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Emin olamadığım için yazmamıştım ama şimdi eski mesajları kontrol edince hafızamı doğruladım. Mod'lardan Müjgan hanım, bir kediyle ilgili olayı yazmış, benim de aklımda hayvanlarla ilgili mesaj var diye kaldığı için yazmıştım.

Sizin mesajı görünce birden aklıma gelmedi ancak şimdi asıl buraya yazma nedenimi hatırladım.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 02-03-2015 saat 22:41
Eski 02-03-2015, 19:42   #69
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Hadi bir tane de bitkilerle ilgili anlatayım

Menekşelerim çiçek açmıyorlar diye sinir oluyordum. Gariblerimin doğru dürüst güneş gördüğü yok ki nasıl açsınlar. İnanmaya inanmaya yanlarına gidip "hadin bakem en çok çiçeği kim açacak yarışması düzenliyorum birinci olana sürpriz bir ödülüm olacak" deyip "start" verdim. Bir hafta geçti geçmedi güneş görmeyen menekşelerin üstü çiçek şemsiyesiyle kapanmış gibi çiçekle dolmuştu. Hepsini birinci ilan edip bir şişe menekşe vitamini aldım onlara Ve şartları zorlayıp güneş alan perde arkası ayarladım.

Eski 15-06-2016, 16:46   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2016
gerçekten bitkilerin sırlı dünyasına inanıyorum ama malesef bilimsel olarak kanıtlanmış birşey olmadıgını düşünüyorum. Bilimin bu konularda gidecek daha çoook yolu var.

serin rüzgar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 17:16   #71
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-12-2010
Sevgili katılımcılar,
İnsanlarda çakra merkezleri var deniyor ve 7 merkezden bahsediliyor. Bitkilerin de çakra merkezleri olmalı eğer insanlarda varsa diye düşünüyorum. Bu konuda pek çalışma yok sanırım.
Sevgi ile,
Not: Hayvanları da unutmayalım bu arada...

sırça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 04:55   #72
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
bu bitkisel psişizm ile ilgili kendi deneyimimi aktarayım
bitkilere karşı uğraş verirsiniz özenirsiniz bezenirsiniz ve biri bir gün o özendiğiniz bitkilerinizin saksılarına kül tablası muamelesi yapar.
işte o gün bitkisel psişizm içerisine girersiniz

tabi sinirinizden...

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 14:01   #73
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zephy Mesajı Göster
bu bitkisel psişizm ile ilgili kendi deneyimimi aktarayım
bitkilere karşı uğraş verirsiniz özenirsiniz bezenirsiniz ve biri bir gün o özendiğiniz bitkilerinizin saksılarına kül tablası muamelesi yapar.
işte o gün bitkisel psişizm içerisine girersiniz

tabi sinirinizden...
Siz konuyu çok yanlış anlamışsınız ama olsun

Bitkisel psişizm nedir

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024