agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2010, 23:54   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Udumbara çiçeği değil, Chrysoperla carnea yumurtası

Haberi okuyup, fotoğrafını görünce, bu çiçeği görmüş olduğum için çok mutlu oldum

Sap uzunluğu 7-8 mm. gibi... Gerçekten çok küçük ve muhteşem.
Bitki değil de bir tür hayvan olduğunu düşünmüştüm

Name:  udumbara-1.jpg
Views: 23452
Size:  44.7 KB

Name:  udumbara-2.jpg
Views: 26326
Size:  58.0 KB

Alıntı:
Üç bin yılda bir açan udumbara adlı çiçek, Avatar filminde mutluluğu yakalayanların üzerine konan bir figür olarak kullanılmıştı. Avatar filminden sonra yeniden gündeme gelen çiçekle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Dünyada şimdiye kadar sadece 15 tane tespit edilen çiçeğin yeniden filiz verdiği belirtildi.

Avatar'da mutluluğun sembolü olarak gösterilen udumbara Budizmin efsanelerinde yer alan dünyanın en nadir görülen çiçeği, Çin'de şans eseri ortaya çıktı. Çinliler şimdi efsanelerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini merak ediyor.

Budistlerin inandığı bir efsaneye göre, Youtan Poluo olarak bilinen Udumbara çiceği, 3 bin yılda bir çiçek veriyor. En eski Hint bölgesinin en eski dili Sanskritçe'deki anlamı “cenntten gelen hayır çiçeği” olan udumbara, Çin'de bir mucize eseri yeniden ortaya çıktı.

Şimdiye kadar dünyada sadece 15 tanesi tespit edilen çicek, 50 yaşındaki Miao Wei adlı kadının çamaşır makinesinin altında bulundu. Çinli yetkililer nadir rastlanan çiçeğin, sadece bir milimetre çapında olduğunu belirtti.

Udumbara çiçeği, Asya falcılık kültüründe kehanete işaret eden yan yana dizilmiş yumurtalara benziyor. Wei, bu yüzden çamaşır makinesinin altında gördüğü çiçeğin ilk önce kurtçukların bıraktığı yumurtalar olduğunu zannetmiş.

Wei’nin keşfettiği udumbara çiçeğinin kökleri, bir gün içinde tam 18 farklı çiçek açarak görenleri şaşkına çevirdi.

BULUNMASI ÇOK ZOR
Ağaçların dallarında parazit olarak yetişen Udumbara çiçeği, üzerinde yaşadığı ağacın meyvesi içinde yetiştiği için gözle fark edilmesi olanaksız oluyor. Üç bin yılda bir açtığı düşünülen ve gözlerden uzak yetişen udumbara çiçeği, bu nedenle Budist efsanesinde çok nadir olayların sembolü olarak kabul ediliyor.

Budizm’in üç ana kolundan biri olan Mahayana’nın Lotus Sutra metninde ve en eski Budist Okulu Theravada’da bahsi geçen udumbara, görülme olasılığı belki de en nadir olan çiçek. Bu yüzden, ortaya çıktığı zamanlarda bir kralın doğacağına ait inanış bile var.

ELEŞTİRİLER YOK DEĞİL
Her ne kadar 3 bin yılda bir açtığına inanılsa da, insanlık tarihinde bu inanışı gerçeğe dönüştürecek bir bilgi bulunmuyor. İşte bu yüzden, bazıları udumbara çiçeğinin düşünüldüğü kadar nadir olmadığına inanıyor. Diğer yandan, boyutu bir kaç milimetreyi geçmeyen udumbara çiçeğini tespit etmek normal şartlarda da kolay değil.
Hürriyet

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 00:22   #2
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2006
Galeri: 49
Bunlar bitki değil. Zarkanatlı bir böceğe ait yumurtalar. Chrysoperla rufilabris (Green Lacewing)

herbaryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 06:51   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
EFSANE ÇİÇEK ELMANIN ÜZERİNDE AÇTI

BOLU'da yaşayan Fatih Gürer, marketten aldığı elmanın üzerindeki bitkiyi görünce, daha önce gazetelerde okuduğu 3 bin yılda bir açan Udumbara çiçeğini hatırlayarak, önce internette araştırma yapıp, sonra elmayı üniversiteye götürdü. Elmanın üzerindeki bitkiyi inceleyen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Eker, bitkinin Udumbara çiçeği olduğunu söyledi.

‘Avatar’ filminde mutluluğu yakalayanların üzerine konan ve üç bin yılda bir açtığı iddia edilen Udumbara çiçeği, bir elmanın üzerinde görüldü. Bir doğalgaz firmasında çalışan Fatih Gürer, dün sabah kahvaltıda elma yemek için marketten elma aldı. İşyerine geldiğinde elmanın üzerinde güçlükle görülen bir bitkiyi fark eden Fatih Gürer, daha önce gazetelerde okuduğu Udumbara çiçeğini hatırlayarak internette araştırma yaptı. İnternette bulduğu fotoğraflarla elmanın üzerindeki bitkiyi karşılaştıran Fatih Gürer, bitkinin Udumbara çiçeği olduğunu anladı.

Elmanın üzerindeki bitkiden emin olmak isteyen Fatih Gürer, elmayı Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde görevli Yrd. Doç. Dr. İsmail Eker'e götürdü. Elmanın üzerindeki bitkiyi mikroskop altında inceleyen Eker ise bitkinin Udumbara çiçeği olduğuna inandığını söyledi. Eker, “Bu bitkinin Udumbara çiçeği olduğuna inanıyorum. Fakat bu konuyla ilgili bilimsel bir altyapı yok. Çok nadir rastlanan bir çiçek olduğu söylenmesine rağmen, bugüne kadar üzerinde herhangi bir bilimsel araştırma yapılmamış gibi görünüyor. Bitkinin daha yaygın olduğu ama çok küçük boyutta olduğu için dikkat çekmediğini de düşünüyorum. Şu an bitkiyi bilimsel olarak inceleme altına aldık. İlerleyen günlerde bitkinin ne olduğuyla ilgili daha ayrıntılı bir bulguya ulaşma şansımız daha yüksek” dedi.

Fatih Gürer ise, “Elmanın üzerindeki bitkiyi görünce merak ederek araştırma yaptım. İnternetteki fotoğraflarla elmanın üzerindeki bitkiyi karşılaştırınca, bitkinin Udumbara çiçeği olduğunu gördüm. Emin olmak için üniversiteye götürdüm. Hocamız da ilk belirlemelere göre bitkinin Udumbara çiçeğini olduğunu söyledi. Bitki şu an inceleniyor” diye konuştu.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/15997366.asp?gid=373

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 09:48   #4
Ağaç Dostu

negif's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi herbaryum Mesajı Göster
Bunlar bitki değil. Zarkanatlı bir böceğe ait yumurtalar. Chrysoperla rufilabris (Green Lacewing)
ben de öyle düşünüyorum, çamaşır makinesinin altında bulunması da bunu kanıtlıyor zaten

negif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 14:50   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2010
Bunlar bence de fazla sayıda bırakılmış
doğada özellikle yaprak bitlerinin çok etkin bir predatör böceği olan Chrysoperla carnea' nın yumurtalarıdır.

Kalamaros Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 15:39   #7
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Yahu bu hürriyet nasıl bir haber yapar.. Peki böyle bi prof hakkatten var mıdır? Yoksa atmasyon haberciliğin artık doruk noktası mıdır?

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 07:06   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Name:  udumbra.Jpeg
Views: 17384
Size:  17.7 KB

BOLU'da yaşayan Fatih Gürer, marketten aldığı elmanın üzerindeki bitkiyi görünce, daha önce gazetelerde okuduğu 3 bin yılda bir açan Udumbara çiçeğini hatırlayarak, önce internette araştırma yapıp, sonra elmayı üniversiteye götürdü. Elmanın üzerindeki bitkiyi inceleyen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Eker, bitkinin Udumbara çiçeği olduğunu söyledi.

Taner BAYAR
BOLU - Fatih Gürer, marketten aldığı elmanın üzerindeki bitkiyi görünce, daha önce gazetelerde okuduğu 3 bin yılda bir açan Udumbara çiçeğini hatırlayarak, önce internette araştırma yapıp, sonra elmayı üniversiteye götürdü. Elmanın üzerindeki bitkiyi inceleyen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Eker, bitkinin Udumbara çiçeği olduğunu söyledi.

‘Avatar’ filminde mutluluğu yakalayanların üzerine konan ve üç bin yılda bir açtığı iddia edilen Udumbara çiçeği, bir elmanın üzerinde görüldü. Bir doğalgaz firmasında çalışan Fatih Gürer, dün sabah kahvaltıda elma yemek için marketten elma aldı. İşyerine geldiğinde elmanın üzerinde güçlükle görülen bir bitkiyi fark eden Fatih Gürer, daha önce gazetelerde okuduğu Udumbara çiçeğini hatırlayarak internette araştırma yaptı. İnternette bulduğu fotoğraflarla elmanın üzerindeki bitkiyi karşılaştıran Fatih Gürer, bitkinin Udumbara çiçeği olduğunu anladı.

Elmanın üzerindeki bitkiden emin olmak isteyen Fatih Gürer, elmayı Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde görevli Yrd. Doç. Dr. İsmail Eker'e götürdü. Elmanın üzerindeki bitkiyi mikroskop altında inceleyen Eker ise bitkinin Udumbara çiçeği olduğuna inandığını söyledi. Eker, “Bu bitkinin Udumbara çiçeği olduğuna inanıyorum. Fakat bu konuyla ilgili bilimsel bir altyapı yok. Çok nadir rastlanan bir çiçek olduğu söylenmesine rağmen, bugüne kadar üzerinde herhangi bir bilimsel araştırma yapılmamış gibi görünüyor. Bitkinin daha yaygın olduğu ama çok küçük boyutta olduğu için dikkat çekmediğini de düşünüyorum. Şu an bitkiyi bilimsel olarak inceleme altına aldık. İlerleyen günlerde bitkinin ne olduğuyla ilgili daha ayrıntılı bir bulguya ulaşma şansımız daha yüksek” dedi.

Fatih Gürer ise, “Elmanın üzerindeki bitkiyi görünce merak ederek araştırma yaptım. İnternetteki fotoğraflarla elmanın üzerindeki bitkiyi karşılaştırınca, bitkinin Udumbara çiçeği olduğunu gördüm. Emin olmak için üniversiteye götürdüm. Hocamız da ilk belirlemelere göre bitkinin Udumbara çiçeğini olduğunu söyledi. Bitki şu an inceleniyor” diye konuştu.(dha)

Kaynak : http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=79

Ajans tüm gazetelere geçmiş haberi anlaşılan. Milliyet'te de aynı haber var.
http://www.milliyet.com.tr/efsane-ci...80/default.htm

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 20:25   #9
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2006
Galeri: 49
Gazeteler habere yorum olarak yazdıklarımı işleme koymadılar. Asparagas haber işlerine geliyor.

herbaryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 10:37   #10
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Çok yazık, sözüm ona medya devleri bunlar!!!
Bütün ülke gündemi asparagas!!!

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 12:46   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi herbaryum Mesajı Göster
Gazeteler habere yorum olarak yazdıklarımı işleme koymadılar. Asparagas haber işlerine geliyor.
Yazdığını bana eposta ile iletir misin? Bir de ben deneyeyim

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 17:19   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2010
http://www.bolununsesi.com/icerik/haber.asp?id=18289

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Eker, elmanın üzerinde görülen Udumbara (Avatar) çiçeği olarak lanse edilen organizmanın, aslında bir böceğe ait yumurtalar olduğunu söyledi.

Gazetemizin haber yapmadığı, yaygın basında ve birçok yerel gazetede Avatar çiçeği hakkında yapılan haberlerin, gerçeği yansıtmadığını ifade eden Eker, dünyada Udumbara veya Avatar çiçeği olarak inanılan bu organizma, Neuroptera familyasından Chrysoperla carnea (tülkanat) ve diğer Chrysoperla türlerine ait yumurtaların olduğunu belirtti.

Name:  Chrysoperlacarnea1.jpg
Views: 13974
Size:  23.8 KB

Elma üzerinde yaptığım mikroskop incelemelerinde organizmanın klorofil taşımadığını ve spor oluşturmadığını gözlemledim diyen Eker, ''Sonuçta hiçbir bitki ve mantar yapısına uymadığını belirledim. Daha sonra bir böceğin yumurtası olabileceği ihtimali üzerine araştırmalar yaptım. Sonuç olarak, bu yapının Chrysoperla Carnea'nın yumurtaları olduğu kanaatine vardım'' dedi.

Araştırmaları sonucunda, Avatar çiçeği diye bilinen şeyin bir böceğe ait yumurta olduğu sonucuna ulaştığını dile getiren Eker, ''Elmanın üzerinde görülen Udumbara (Avatar) çiçeği olarak lanse edilen organizmanın aslında bir böceğe ait yumurtalar olduğu netleşti. Bu yumurtaların 3 bin yılda bir açan çiçek diye tanıtılması hayali ve mantık sınırlarını zorlayan bir ifade'' diye konuştu.

Bu yanılgı sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada devam ediyor diyen Eker, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
''Hatta Budizm'de buna inanıldığına dair yazılar gazetelerde yer almış ve bu inanışla ilgili internet sayfaları bulunmaktadır. Fransa, Amerika, Malezya, Kore ve Kanada'da gibi birçok ülkede bulunduğuna dair bir sürü haber dolaşmakta internette. Udumbara veya Avatar çiçeği olarak gün geçmiyor ki Türkiye ve dünyada bir şehirde haber yapılmasın. Türkiye'de daha önce Zonguldak ve Kocaeli'de de bulunduğu iddia edilmişti. Maalesef sadece Türkiye'de değil dünyada bu konuyu düzeltecek bilimsel bir açıklamaya da rastlamadım.''

İlk defa gözümle gördüğüm bu organizmayı tanımlamaya çalıştığını ve bilimsel bir sonuca ulaştığını anlatan Eker, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Bu canlının yumurtalarından gelişen larvalar yaprak bitleri ve diğer bazı zararlılarla beslenirler. Bu özellikleri nedeniyle biyolojik olarak zararlılarla mücadelede kullanılırlar. Erginliğe ulaşınca ağaçlar üzerinde, oyuklarda ve binalarda uyku moduna geçerler ve gün ışığının uzunluğuna ve sıcaklığa bağlı olarak kışın yeşilden kırmızımsı kahverengiye baharda tekrar yeşil renge dönerler.

Erginlikte uzun bir iplikçik (4-5 mm) oluşturarak uçlarına yumurtalarını (1 mm) bırakırlar. Yumurtaları ayrı ayrı iplikçikler üzerine bırakmalarının nedeni, yumurtaları diğer avcı böceklerden ve erken gelişen larvaların henüz gelişmemiş olanları yemesini engellemektir. Bir dişinin ortalama 800'e yakın yumurta bırakabildiği ve erkek ve dişi bireylerin 3-6 yaşayabildikleri tespit edilmiştir. Bu familyaya ait türler dünyada ve ülkemizde yaygın olarak bulunmaktadır.''

mertyaprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2011, 14:29   #13
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
3 bin yılda bir açan Udumbara çiçeği Elazığ'da görüntülendi
Name:  fft191_mf1681695.Jpeg
Views: 11920
Size:  17.6 KB
AVATAR filminde mutluluğu yakalayanların üzerine konan ve 3 bin yılda açan Udumbara çiçeği Elazığ’da görüntülendi. Budizmin efsanelerinde yer alan dünyanın en nadir görülen çiçeği olan Udumbara’yı doğa fotoğrafları çeken ilköğretim okulu öğretmeni Mustafa Canbay Baskil ilçesinde görüntüledi.

Elazığ’ın Baskil ilçesi Kuşsarayı kırsal kesiminde doğa fotoğrafları çeken ilköğretim okulu öğretmeni Mustafa Canbay gördüğü Udumbara çiçeğini fotoğrafladı. Canbay basından takip etiği kadarıyla bildiği udumbara çiçeğini gördüğünde önce şaşırdığını sonra fotoğrafladığını belirterek, "Arkadaşlarla doğa fotoğrafları çekmeye gittiğimiz Kuşsarayı kırsalında bir dere içersinde fotoğraf çekerken Kekik dalında Udumbara çiçeğini gördüm, Basından da takip ettiğim kadarıyla udumbara çiçeği üç bin yılda bir açtığıydı ve fotoğraflamaya başladım" dedi. 3 bin yılda bir açan Udumbara adlı çiçek, Avatar filminde mutluluğu yakalayanların üzerine konan bir figür olarak kullanılmıştı. Avatar filminden sonra yeniden gündeme gelen çiçekle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Dünyada şimdiye kadar sadece 15 tane tespit edilen çiçeğin yeniden filiz verdiği belirtildi.

UDUMBARA EFSANESİ

Budistlerin inandığı efsaneye göre, ’Youtan Poluo’ olarak bilinen Udumbara çiceği, 3 bin yılda bir çiçek veriyor. Udumbara’nın en eski Hint bölgesinin en eski dili Sanskritçe’deki anlamı ise "Cenetten gelen hayır çiçeği" olarak biliniyor. Ağaçların dallarında parazit olarak yetişen Udumbara çiçeği, üzerinde yaşadığı ağacın meyvesi içinde yetiştiği için gözle fark edilmesi çok zor. Üç bin yılda bir açtığı söylenen Udumbara çiçeği, bu nedenle Budist efsanesinde çok nadir olayların sembolü olarak kabul ediliyor. Budizm efsanesinde Udumbara çiçeği ortaya çıktığı zamanlarda bir kralın doğacağına inanılıyor.

Şahismail GEZİCİ/ELAZIĞ, (DHA)

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2011, 17:32   #14
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Hemen üstteki mesajda bunu çiçek değil böcek, böcek yumurtası olduğu zaten açıklanmıştı.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2011, 13:23   #15
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Yeni Çıkan haberi ekledim , Çiçektir diye bir iddam yok zaten...

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 15:42   #16
Ağaçsever

Kadim's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2006
Benim balkon bahçede çıkan bu şeyler de mi acaba bu yumurtadan?

Name:  1.jpg
Views: 5815
Size:  38.5 KB

Name:  2.jpg
Views: 5731
Size:  57.6 KB

Name:  4.jpg
Views: 5666
Size:  67.3 KB

Name:  5.jpg
Views: 5958
Size:  57.9 KB

Name:  6.jpg
Views: 5683
Size:  57.6 KB

Kadim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 01:23   #17
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
bu sene ne olduğunu bilmeden bazı dallar arasında gördüğümde aklıma ilk gelen şey bir böcek yumurtası olduğu idi... ki öyleymiş

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024