agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bitki Veritabanı (www.agaclar.org) (http://www.agaclar.net/forum/bitki-veritabani-www-agaclar-org/)
-   -   Veritabanında kullanmak için fotoğraf çeker misiniz? (http://www.agaclar.net/forum/bitki-veritabani-www-agaclar-org/7758.htm)

malina 26-02-2008 01:39

Veritabanında kullanmak için fotoğraf çeker misiniz?

Normal bir zamanda, herhangi bir işlem yaparken fotoğraf çekme gereği duymayız.

Bitki Veritabanının zengin olması, fotoğraflara da bağlı...

Herhangi bir tohumu çimlendirirken, hem tohumu, hem çimlenme aşamalarını,
Yaptığınız aşının aşamalarını
Hastalık ve zararlı fotoğraflarını
Çiçeğin en güzel halini
Yaprağın önünü ve arkasını
Bitkinin dallanma yapısını...
Bitkinin tamamını

Tabii hepsini tek tek saymama imkan yok, gerekebilecek her şeyi fotoğraflamanız, çorbada sizin de tuzunuz olmasını sağlayacak.

Laf aramızda, atasözünde sadece "tuz" deniyor, herkes biraz tuz atarsa, çorba yenmez hale gelebilir ama bu çorba, başka çorba :)

Daha sonra unutmamak için bitki adını yazdığınız farklı klasörlerde toplayabilirsiniz. Fotoğraf adını da değiştirmenizi öneririm.

Fotoğraf adını değiştirirken, dikkat etmeniz gereken bir nokta var:

IMG_0012.JPG diye bir adı olan (mesela) bir süs narı fotoğrafının adını değiştirme:

Süs narı.jpg (yanlış)
Susnari.jpg (doğru)
Sus-nari.jpg (doğru)
Sus_nari.jpg (doğru)

Konu ilginizi çekiyorsa ve katkıda bulunmak istiyorsanız, bonsai fotoğrafı çekme konu başlığında olduğu gibi, nelere dikkat etmemiz gerektiğini konuşuruz...

abk 26-02-2008 01:54

Konu çok ilginç, eminim sabaha bir çok kişinin ilgisini de çekecektir. Ancak şu dosyalama işi çok karışık göründü bana. Az sayıdaki fotograf için tamam, ancak fotograf adedi arttıkça dosyalama ve düzenleme için gereken zaman da artacak gibi. Ya da dosyalama işinin fotograflamanın hemen ardından yapılması gerek.

malina 26-02-2008 12:03

Çektikten kısa süre sonra bize ulaştırırsanız, çok fazla dosya oluşturmanıza gerek kalmaz...

Balıkcı 26-02-2008 13:21

Ben Lonicera Fragrantissima fotoğraflarımla başlayabilirim.

Eminim ki bizim çektiğimiz özgün fotoğraflar, çok defa, internet ortamında bulduklarımızdan daha güzel olabiliyor.

Neden bu harika konu, her şeyiyle bizim olmasın ki.:

Buket Aknar 26-02-2008 22:11

Ben, bu konuda yardımcı olabileceğime inanıyorum. Yalnız fotoğrafı çektikten sonra nereye göndereceğiz?
Ayrıca, fotoğrafı çekilecek bitkiler belirtilecek mi? Yoksa ben kendimce; gerek sahip olduğum, gerekse çevreden gördüğüm bitkilerin fotoğraflarını çekerek gönderecek miyim?

zenfree 26-02-2008 22:15

Ferda Hanımla fotograf çekme konusunu konuşmuştuk. Birlikte bir çalışma yapabiliriz.

malina 26-02-2008 23:38

agaclar@mail.com adresine gönderebilirsiniz.

Fotoğrafını çekeceğiniz bitkiden emin olmanız gerekir ya da bilen birisiyle işbirliği yapıp, türünü kesin olarak öğrenmelisiniz. Sonra, resim adını, bitki adı olarak yazıp göndermelisiniz.

MSaygin 27-02-2008 00:01

Ben seve seve katılırım.

sasahin 27-02-2008 00:39

Sevgili malina;
"Bu çimlenen şu bitkidir" konu başlığını açmamdaki amaçlardan ilki veritabanına bakarken veritabanı alanları listesinde gördüğüm ama veritabanında göremediğim fotoğraflar oldu. İncelediğim kitapların bazılarında tohum-ilk çimlenme hali-fidan-tomurcuk-çiçek vs resimleri mevcut, ve sınırlı. Yani bir bölgemizin veya tüm Türkiye'nin türleri. Ama dünya Türkiye'den ibaret değil ve bitki türleri de sadece ülkemizle sınırlı değil. Ağaçlar.net üyeleri dünyanın her tarafından tohum siparişi veriyorlar. Bu çeşitliliği veritabanına da taşıyabilirsek ne mutlu bize. İleride bizde "ağaclar.net" olarak güzel bir kitap bastırabilir, gelirini sitenin devamı ve doğa için kullanabiliriz.
Bir çok tohum ektim, bir kısmı çimlendi, çimlendikçe ekleyeceğim başlığa (Tabi sadece emin olduklarımı). Böylece uzun bir zamandır sadece izlediğim katkıda bulunamadığım agaclar.net' e katkım olacak inşallah.

nkoksal 27-02-2008 18:45

sevgili Malina,
sansasyonel başlığınızda da söylediğim gibi bende çimlendirdiğim bitkilerin her aşamasını, ayrıca elimde olan bitkilerin genel görünümlerini yaprak resimlerini çiçeklerini resimliyorum. Bunları zaman zaman verdiğiniz mail adresine yollayacağım. Sevgiler

sabah 18-03-2008 17:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 208336)

Galeriye konulsa olmaz mı?

Yoksa özel çekim fotoğrafların doğrudan size gönderilmesini mi tercih ediyorsunuz?

karamelo 22-03-2008 23:07

Elimden geldiğince ege üniversite ziraat fakültesi ve çevresindeki bitkileri çekip mail adresinize yollayacağım.

Sümeyye Polat 24-03-2008 12:41

Sevgili malina fotoğraf kalitesi önemli mi?

Alptug 04-04-2008 13:46

Bende katılabilirim bu işe. :)

evrim 10-04-2008 10:59

benimde elimde bitki fotoğraları var (300 küsur) fakat hepsi büyük boylarda değil. içlerinden iyilerini seçip gönderebilirim.

chaenomeles 10-04-2008 13:04

Benimde elimde öğrenciyken çektiğim bir sürü fotoğraf var, kaliteleride iyi, isimlerde düzenleme yapar yapmaz yollayacağım...

hayalciciftci 25-04-2008 14:42

Ben ankara'nın gölbaşı ilçesine bağlı incek mevkiinde çalışıyorum. Bildiğim (yani öyle sanıyorum) kadarıyla sadece bu bölgeye özgü bir bitki olan yanardöner çiçeğinin fotoğraflarını çekip göndermeyi deneyeceğim. Geçen yıl öğle arası yürüyüşlerinde rastlamıştım. Bu yıl da çiçek haline rastlayıp size göndermek çok isterim. Çiçek hali diyorum zira çiçek açmadan önce bitkiyi tanıyamıyorum.

Evaca 14-05-2008 21:34

Fotoğrafların detayları hakkında konuşabilir miyiz?

Bu aralar ektiğim bir hayli tohum çimlenme aşamasında.

Forumun çeşitli yerlerine eklediğimiz fotoğraflar 70 kb altı olduğu için özellikle boyutu hakkında bilgi almak istiyorum.

Ferda Ülkümen 14-05-2008 22:37

Veritabanında kullanılacak fotoğraf özellikleri

İki ayrı genişlikte fotoğraf kullanabilirsiniz. 400 piksel ve 600 piksel
Sayfa düzeni açısından ara ölçüler kullanmayın.

Fotoğraflarları sıkıştırırken dikkat edin. Ayar bölümünde 50 ya da 60 rakamlarını işaretleyin.

Fotoğraf isimlerini doğru doldurursanız, bulmanız kolay olur
karacamyaprak.jpg (doğru)
karacam-yaprak.jpg (doğru)
karacam_yaprak.jpg (doğru)

İsim yazarken boşluk bırakmamanız iyi olur.
karacam yaprak.jpg (yanlış)

Türkçe karekter kullanmayın:
karaçam yaprak.jpg (yanlış)

Ferda Ülkümen 14-05-2008 22:43

Diğer bilgiler 1 numaralı mesajda.

Evaca 14-05-2008 23:19

Teşekkür ederim..

Umarım üyeler olarak çok yararlandığımız bu siteye katkımız olur.

kandisky65 16-05-2008 12:24

Benim tanıdığım ve aramın iyi olduğu bir kaç ziraatçi öğretim üyesi var. Her zaman çeşitli araştırmalar için çevreyi dolaşmaya çıkıyoruz. Bundan sonra onlardan yardım alarak hemn fotoğraf çeker hemde bitkiler hakkında daha anlamlı bilgiler edinirim.

tarzanman 25-05-2008 22:38

Ben de seve seve arşivimdeki fotoğraflarımdan katkıda bulunmak isterim.. Arşivimden bir çalışma yapıp fotoğraf isimlerini doğru olarak doldurarak en kısa sürede göndermeye gayret göstereceğim..

saip63 31-05-2008 22:29

Benim bulunduğum bölge bitki çeşitliği yönünden çok zengin. Bende katılmaktan onur duyarım

Baldaş 16-08-2008 11:04

Çalışma devam ediyor mu ben de katkıda bulunabilirim sanırım...

Güler 17-08-2008 00:38

Etmez mi, hem de çok ihtiyaç hissediliyor sanırım. Biraz baş sayfalara bakar mısınız?

bahtiyar02 30-08-2008 00:29

çok güzel bir fikir resim çekmek genelde çok sevdiğim uğraşlardan.Bende bölgemde bulunan bitkiler ve kendi yetiştirdiğim bitkilerin resimlerini aşama aşama çekip yollayabilirim.
saygılar

jineop 27-11-2008 14:01

bayıla bayıla ben varım..:)

erdem senyer 09-12-2008 22:41

benim elimde de bi kac fotoraf var ve zaman buldukca da cekmeye calisiyorum bende katilmak istiyorum .fakat bu fotofraflari nasil ve ne sekilde yollayacagiz ?

ruscus 15-01-2009 00:12

merhaba arkadaşlar uzun zamandır doğayı gözlemleyip fotoğraf çekiyorum.. gerçi daha önce başka bir başlık altında tez konumdan bahsetmiştim kısa geçeçeğim... tez çalışmalarım ve fotoğraf çekimleri sırasında türkiye florasını oluşturan türlerin -kızılırmak deltsı-bir kısmını doğal ortamlarında görüntülemeyi, bilgi toplamayı başardım. elimde geniş bir fotoğraf arşivi var ... farklı türlerin fotoğraflaıryla bitki ver, tabanınıa katkı sağlamak isterim teşekkür ederim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024