agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Bitki Veritabanı (www.agaclar.org)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2008, 21:00   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 90
Bitki veritabanı oluşturma ekibine katılacak arkadaşlar aranıyor 2008-09

Yapılan çalışmalara bakmak için: www.agaclar.org

2008'de, yapılacak çok daha önemli başka bir şey daha var. Bitki veritabanını girmek...

Hani en çok şikayet edilen şey: Forumda bir başlık altında, konuyla ilgili herşeyi kolay takip edeceğim biçimde göremiyorum diyorsunuz ya... Bunu gerçekleştirmek için son bir yıldır program yazılımı sürüyor.

Sonuçta agaclar.net'te herşey gönüllülük esasına dayandığı için, programı yazan arkadaş da bunu boş zamanlarında yapıyor. Bu kadar uzun sürmesinin nedeni bu...

Bu ekipte yer almak isteyen var mı? Ayrıntıları özel olarak görüşeceğiz. Kullanma Kılavuzunu okuyacaksınız. Gerekli şifrelerini ileteceğim. Genel psikolojiyi tahmin edebiliyorum. Bu nedenle, ön çalışmalar için, bir deneme alanı hazırladım. Yanlış yaparsam ne olur, diye çekinmeden, gönlünüzce deneme yapabileceksiniz.

Tabii, de/da ve soru takılarını ayrı yazmayı unutmayan, cümlelere büyük harfle başlayan, nokta ile bitiren; noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmayı unutmayan biri olmanız şart.

İletişim için buraya ya da agaclar@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-01-2008, 22:31   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Ben varım. Çok faydalandığım bir siteye katkım olsun isterim.

sempe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2008, 16:21   #3
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
O zaman ben de şöyle söyleyeyim; verilecek bir konuda ön çalışma ve araştırma yapıp, yazı hazırlayabilirim. Anı, gezi ya da deneme türü yazılar yazabilirim.
İmla sınavından iyi not alacağıma güvenerek, bitki veri tabanı oluşturacak ekibe de destek olabilirim

Koyu yeşil Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-01-2008, 18:51   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sayın Malina,

Sizin alınganlık saydığınız, benim saymadığım, davranışımı bir kenara koyuyorum bu benim dışardan görünen kusurum olabilir, ama bir çok kötü kusurum daha varki verdiğim sözden dönmemek gibi, keşke bu ikinci huyumun tersi baskın olsaydı da tam bu devrin adamı olsaydım, endişelenmeyin o sözü size verdim yerine gelecek.

Bu ayki bölümü hemen hazırlayıp göndereceğim, devamında özellikle üretim teknikleri konusunun tamamını ben kısa zamanda toparlayıp gönderirim ve elinizin altında olur, araya veritabanı çalışması girdi ikisine de zaman ayırmam gerekeceğinden biraz sıkışıklık olur belki ama veri tabanı çalışmasını sanırım öğrendikçe kolaylaşacak gibi bu nedenle fazla zorlanacağımı zannetmiyorum.selamlar.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-01-2008, 19:27   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Aslında veritabanı çalışması dergiden daha önemli... Zaten dergi işi de, henüz program yazılıyor, bari boş durmayayım fikrinden hareketle çıktı

Bence dergiye biraz ara versek, bu kadar gönüllü arkadaş, seçtiği bitkilerin, forumdaki doğruluğu kesinleşmiş bilgilerini derleme işine gönüllü olsa...

Gelen yazıları saklar, dergiyi daha sonra da çıkarırız

Eski 17-01-2008, 19:39   #6
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Sayın Malina; elimden geldiğince tanım gereken başlıklara okul kitaplarım ve ders notlarımdan bilgileri aktarmaya çabalıyorum. Özellikle sınav zamanlarımda buraya yazarak ders çalışıyorum. Ancak şöyle bir teklifim var. Acaba bitkilerin bir sözlüğünü oluştursak ve genel yorumları barındırmayan sadece içinde en geniş tanımı barındıran bir yapı olsa. Nasıl anlataacağımı bilemedim. Mesela Ginkgo biloba yı aratınca sözlük bölümünde sadece tek bir yazı çıksa hiçbir yorum olmadan. Bunun için elimden geldiğince yardımda bulunabilirim. Forum kısmımızın yanında bir de ansiklopedik bir kaynağımız olsa.

Emre Albayrak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-01-2008, 19:39   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sayın Malina,

Bence de en mantıklı yol bu, hem dergi acele ile bilinen kalitesinden taviz vermemiş olur, hemde bu arada veri tabanı çalışması bayağı bir yol almış olur. Karar sizin. Hoşçakalın.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-01-2008, 20:12   #8
ester

Giriş Tarihi: 08-11-2007
bende yazmak istiyorum izniniz olursa

ali mufit Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-01-2008, 20:26   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Ali Müfit, hangi konuda? Dergi, bitki veritabanı?

Mucip Bey haklısınız, en iyisi böyle yapmak

Alıntı:
bitkilerin bir sözlüğünü oluştursak ve genel yorumları barındırmayan sadece içinde en geniş tanımı barındıran bir yapı olsa. Nasıl anlataacağımı bilemedim. Mesela Ginkgo biloba yı aratınca sözlük bölümünde sadece tek bir yazı çıksa hiçbir yorum olmadan.
Emre, bizim bitki veritabanı deyip durduğumuz şey bu işte Bunu yapmaya başladık. Aslında anlaşılır olması için nasıl bir ad bulsak?

Eski 17-01-2008, 20:29   #10
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Ali Müfit, hangi konuda? Dergi, bitki veritabanı?

Mucip Bey haklısınız, en iyisi böyle yapmak

Emre, bizim bitki veritabanı deyip durduğumuz şey bu işte Bunu yapmaya başladık. Aslında anlaşılır olması için nasıl bir ad bulsak?
Bilmem ki. Hocalarımız daha doğru bir karar verebilirler bence bu konuda. Ama bir dahaki dönem Bitki Materyali dersinde yaklaşık 300 tane ev bitkisi ezberlerken bu yapılanmaya mutlaka katkıda bulunurum. = ) Acaba ARBERATUM olabilir mi?

Eski 17-01-2008, 22:28   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Bitki veritabanı henüz işin çok başında ama yapılanlara bir göz atabilir ve önerilerinizi söyleyebilirsiniz.

Açılan ilk sayfada, arama bölümüne yazdığınız kelimenin geçtiği her yer aranır.

Tanımlanmış tüm bitkiler alfabetik olarak sıralanır. Şimdilik tümünü A'dan Z'ye ya da tersi sıralabilirsiniz. Her harfi tek tek arayabileceksiniz. Onun eklemesini henüz yapmadık. Yani mesela sadece A harfi ile başlayanları arayabileceksiniz.

Ağaç ve bitki olarak iki başlık görüyorsunuz. Aslında ağaç da bitki ama ayrımı yaparken nasıl adlandıracağımızı bilemedik. Odunsu bitkileri (ağaçları) ayrıca aramanın kullanım kolaylığı yaratacağını düşündüğüm için böyle bir uygulamaya gittik. İsim konusunda önerilerinizi bekliyoruz.

Diyeceğim o ki, ağaç ve bitki olarak ayrı ayrı, ayrıntılı arama yapabileceksiniz.

Yeterince bilgi girdiğinde çapraz aramalarda da karşınıza bitki çıkacak.

Yani çiçek rengi beyaz, şu rakımda yetişen, susuzluğa dayanıklı, sıcak sever bitkileri bulabileceksiniz. Şu an yeterli içerik olmadığı, çalışmaya yeni başladığımız için, sadece bir özellik seçip arama yapmanızı tavsiye ederim. Yaptığınız arama için işaretlediğiniz seçenekleri, yeni bir arama yapacaksanız, temizle düğmesini kullanarak silmelisiniz. Ayrıntılı arama yapılan seçeneklerin hangisi olduğuna biz karar veriyoruz. Yenilerini açıp, bunlardan bazılarını kapatabiliriz.

Sözün kısası bu benim için çok heyecan verici bir proje, dergiyi bu yüzden gözüm pek görmüyor

Eski 17-01-2008, 22:37   #12
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Detaylı arama olayı eğer yapılabilirse gerçekten mükemmel. Forumlara üye olurken nasıl listeden seçiliyor ya. Bizde öyle bir şey yapabiliriz. Kısacası bitki girmek istiyorsak adım adım ilerleme şartını koyarsak bu sayede eksik hiçbir bilgi kalmaz. Nasıl yardımda bulunabilirim bilmiyorum ama her türlüsüne hazırım.

Eski 18-01-2008, 07:23   #13
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Sevgili Malina, dün siteye pek giremediğim için yazılanları bugün gördüm. Şifalı bitkiler dediğiniz gibi geniş bir alan. Yalnız şifalı bitkiler konusunda biliyorsunuz oldukça fazla kaynak vardır. Öğretmen olmama rağmen, bitkiler en fazla dikkatimi çeken ve araştırma yapmayı sevdiğim canlılardır. Tabii ki üniversitede bu konuda öğrenim yapmış kişiler tarafından yazılması en doğrusudur. Ama unutmamak gerekir ki, okuma ve uygulama ile elde edilmiş tecrübelerde vardır. Caretta'nın ve Mucip beyin dediği gibi ben de her sayı için bir yazı sözü verdim ve mutlaka yerine getiririm. Ayrıca üniversitede bu konunun eğitimini almış olmaya gelince oğlum üniversitede ve biyoloji-genetik eğitimini almakta. Şu anda 3. sınıfta okuyor. Onun öğrendikleri, kitapları ve öğretmenlerinden de yardım alabilirim. Sevgiler.

fevziye Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-01-2008, 08:33   #14
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Sn.Malina,
Peki, bu veri tabanında sucul bitkiler de olacakmı? Eğer olacaksa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım, tabii bu arada dergi için güvercinlerden sonra akvaryum konuları var.
Ancak, bu çok geniş bir alan, tatlı su, acı su, tuzlu su ve bitki akvaryumları bunların sistemleri yani bayağı geniş bir alan ki her ay bir makale olarak yazılabilir.
Tercih sizin elbette...
Saygılar,

Hakan KINACI Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-01-2008, 10:47   #15
agaclar.net

malina's Avatar

Bu bir bitki veritabanı yani doğal olarak sucul bitkiler de yer almalı... Hakan, katılmak istiyor musun?

Fevziye, şifalı bitkiler konusunda çok kaynak var ama bir kısmının abartılı ve yanlış yönlendirici olduğu endişesi taşıyorum. Bitki veritabanını hazırlarken, bir bitkide şifalı bitki özelliği varsa, bunların da yazılması gerekiyor. Belki de bitkilerin sadece bu bölümlerini doldurarak ekibe katılabilirsiniz. Ne dersiniz?

Caretta, deneyebiliriz

Eski 18-01-2008, 11:06   #16
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Katılıyorum sevgili Malina. Veritabanı oluşturma ekibinde varım.

fevziye Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-01-2008, 11:19   #17
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Bu bir bitki veritabanı yani doğal olarak sucul bitkiler de yer almalı... Hakan, katılmak istiyor musun?
Elimden geldiğince...

Hakan KINACI Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-01-2008, 19:55   #18
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bu çalışmaya ben de katılmak istiyorum. Bilgili değilim ama yapacak bir iş çıkar diye düşünüyorum. Boşları toplayabilirim mesela.

zenfree Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-01-2008, 21:06   #19
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Sayın yönetim görev bekliyoruz.. Hizmet aşkıyla yanıp tutuşuyoruz.. Yönlendirin bizi..

Mutlu Saliha beğendi.
Eski 30-01-2008, 21:14   #20
Yeni Üye

harmanim's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2008
çok mantıklı birşey olur veritabanı. sonuçta forumun kendisinde dahi bir çok bilgi mevcut. iş bunları belli bir sistematik içinde birleştirip tek bir başlık altında toplamak. bilgi, kaynak artık ne varsa yardımcı olmak isterim.

harmanim Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-01-2008, 22:15   #21
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Ben de yardımcı olmak istiyorum ama ne bitkiler ne de bilgisayar konusundaki bilgilerime güvenmiyorum. Beni yönlendirirseniz seve seve yardımcı olmayı istiyorum.

Buket Aknar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-01-2008, 23:00   #22
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2007
Bana bir şey öğretenin bin yıl kölesi olurum.Ben de verilecek görevlere talibim

nalan dayıoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2008, 15:59   #23
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Önemli Bilgiler bölümündeki " ev ilaçlarının kullanma periyodları" sayfası, Ev Yapımı İlaçlar bölümünde olsa daha pratik olmaz mı?

"Yardım istedik, eksik buluyorsunuz!" demeyin lütfen.

Sayfa tasarımından bilgilere kadar gerçekten çok güzel ve çok önemli bir çalışma oluyor. Emeği geçenleri kutluyorum. Böyle bir çalışmaya katkım olsun isterim.
Forumdan bilgi aktarması yapılacak bölümler varsa bunu yapabilirim.

Eski 31-01-2008, 17:15   #24
agaclar.net

malina's Avatar

Bazı bilgileri, her bitkide tekrarlamak gereksiz olacağı için, bunları ayrıca hazırlayacağız.

Mesela, tohum çimlendirme, aşılama, çelikle üretim, hastalık ve zararlılar...

Bu tür konuların saptanmasına yardım edebilirsiniz. Forumdaki farklı başlık altındaki bilgileri derleyebilirsiniz. Bu bilgileri son bir kontroldan sonra siteye ekleriz.

Eski 31-01-2008, 21:49   #25
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Gül başlığını yeniden okumayı planlıyordum. Okurken önemli bilgileri bir yerde toplar,düzenler gönderirim. Uygun olursa kullanırsınız.

Eski 31-01-2008, 23:13   #26
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
SAdece bitkilerin isim ve resimlerinin yer aldığı bir bölüm açılsa nasıl olur?
Yani sistematiği, familyası vs.si ile değil, sadece adıyla arayıp resmini görebileceğimiz bir bölüm.
Böyle bir şey uygun olursa ya da veritabanında kullanılabilirse, ben çektiğim özgün fotoğraflarımdan gönderebilirim.

Bunları galeriye yükle, diyebilirsiniz ama bu benim kastettiğimi karşılamaz sanırım.
Allah kolaylık versin.

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-02-2008, 09:35   #27
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Teknik konularda ki bilgi azlığı sebebiyle verdiğiniz bir görevi yaparım ya da yapamam diye önce size tanımlayabilirim ve bana verdiğiniz konuda elimden geldiğince araştırma yapabilirim.Yalnız siteye ekleme konularım zayıf,mail atarım siz eklersiniz

Kahve saatlerine eşlik ederim birde..
Hani çok çalışırsın ya biraz açılmak için bir deniz kenarına gidip bir şey içersiniz ha işte o kısımda da iyi olduğumu söylerler

Bir hafta yokum..Gelince bana vereceğiniz bir görev tanımlaması istiyorum Bitki veri tabanı konusunda.

Burada Günlük ağaçları önemli..Onları araştırabilirim.Zaten dergiye de yazmayı düşünüyordum.

simora beğendi.
caretta Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-02-2008, 14:59   #28
agaclar.net

malina's Avatar

http://www.agaclar.org/arama.asp

Bir kısım bilgiler girilmeye başlandı. Hiç bir şey yazmadan Ara düğresine tıklarsanız, içerik girilen girilmeyen tüm tanımlanmış bitkiler listelenecektir.

Sadece ağaçlar yani odunsu bitkiler içinda arama yapmak isterseniz,
Ağaçlarda ara [ Detaylı aramak için tıklayınız ]

Geri kalan bitkilerde aramak yapmak isterseniz,
Bitkilerde ara [ Detaylı aramak için tıklayınız ]

Bölümlerini kullanmanız gerekir.

Ayırtınlı arama için, var olan seçeneklerden birini ya da birkaçını seçebilirsiniz.

Mesela beyaz çiçekli olanları bulmak için, çiçek rengi bölümünden beyaz yazısına fare ile tıklayap ara demeniz yeterli. Ya da nisan yazısına tıklayıp, ara dediğinizde, nisan ayında çiçek açan bitkileri bulabilirsiniz.

Hem nisanda çiçek açan hem de beyaz renkli olanları bulmak için, hem nisan, hem beyaz kelimeleri seçili olmalı. Yeni arama için, yukarıdaki Temizle düğmenizi kullanmanız gerekiyor. Temizle yapmadan yapılacak aramalarda, önceki seçenekler de geçerli olacağı için arada sonuç çıkmayabilir.

Şu an içerik girme işlemi yeni başladığı için, yeterli sonuca ulaşamayacaksınız ama veritabanı çalışması ilerledikçe, istediğiniz çapraz sorgulamalar sonucunda, aradığınız bilgilere ulaşabileceksiniz, yani daha çok bitki listelenecek...

Listelediğiniz bitkilerin yanında 3 kareden oluşan yatay dikdörtgen bir ikon göreceksiniz. Karelerin dolma durumuna göre, içeriğin ne kadarının doldurulmuş olduğunu görebilirsiniz. Yeşil renkte olanlar, odunsu bitkileri (ağaçları), turuncu renktekiler diğer bitkileri göstermektedir.

Eski 01-02-2008, 19:38   #29
Ağaç Dostu

handanhanım's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Sevgili Arkadaşlar,
Ben de şimdi okudum harika bir fikir. Yardımım olabilirse çok sevinirim. Siz, şunu yap deyin ben yaparım.
Zaten akşamları boş oturuyoruz. Hem siteye, hem de ülkenin kaybolup giden bitkilerine, belki de yaşatılıp korunmalarına faydamız olur.

handanhanım Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-02-2008, 21:43   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2008
tüm doğa dostu arkadaşlara selam ve saygılar sunuyorum veri tabanı oluşturmak mutlaka çok güzel ama bence bitki ismi ve fotoğraf koysak daha fazla bilgi edinmek isteyen arkadaşlar buradan yola çıkarak araştırma yapsalar daha iyi olur derim bu çalışmada bende varım.saygılar

enya beğendi.
halil ünlü Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2018