agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bir bilene soralım (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/)
-   -   Manolyadan damlayan sıvı (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/9025.htm)

malina 29-05-2008 15:52

Manolyadan damlayan sıvı
 
Alıntı:

Sayın İlgili,

Trabzon'dan selamlar sunuyorum.

Trabzon Lisesi'nin bahçesinde, 1871 yılında dikildiği belirlenen, eski bir manolya ağacı bulunuyor. Yaklaşık 17 metre yüksekliğindeki bu tarihi manolya ağacı, üç ana gövdenin, zeminde birleşmesinden oluşuyor.

Bu ana gövdelerin yukarı kısımlarında, takriben zeminden 7 - 8 metre yukarısından, su damlası biçiminde, bir sıvı damlamaktadır.

Yaptığım ansiklopedik aramalarda, bu konuya ilişkin bir bilgi bulamadım. Bu sıvının gelmesi acaba doğal mıdır, yoksa bu bir ağaç hastalığından mı kaynaklanıyor ?

Bu sıvının çıkmasını engellemek mi gerekir ? Akmasına devam edilsin mi ? Lütfen, bu konuda bir bilgi iletebilirseniz çok memnun olurum. Yukarı dallardan akan bu sıvı, zemindeki çimenlerin üzerine damlamaktadır. Bu sıvının değdiği çimenler kurumaktadır..

Bu konuda yardımcı olmanızı istirham ediyor, başarılar diliyorum.
Eposta ile gelen bir soru...

lacrymosa_ 18-05-2009 23:38

Bu konuda kimse henüz bir bilgilendirmede bulunmamış fakat, bende cidden çok merak ettim.

eslekehl 06-03-2011 12:58

manolya ya da başka bi ağaç hangi durumlarda sıvı salgılamaktadır ne tür sıvılardır bunlar bu soruların yanıtları bize fikir verebilir belki bu arada mümkünse sıvının tahlili yapılabilir değdiği çimenlere zarar veriyorsa iyi bişey gibi durmuyor. Bilgim olmadığı için mantık yürümeye çalışıyorum organizmalar kendi yaşamlarını sağlamak için rakip organizmaları saf dışı etmek için bi takım tepki ve savunma mekanizmaları gelistirir bunu baz alarak üç kökten sonra gövdede birleşen manolyalar bi savaş içinde lakin aynı türden oldukları için bu salgıya bağışıklılar fakat aynı durum çimenler için geçerli olmadığından kuruyup gidiyorlar

ek evet bu tarz bi zehir varmış
http://tr.wikipedia.org/wiki/Okaliptüs


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020