agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bir bilene soralım (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/)
-   -   Musluk Suyumuzun EC değeri nedir ? (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/6594.htm)

titan06 29-11-2007 01:31

Musluk Suyumuzun EC değeri nedir ?

iy günler ben musluğumuzdan akan suyun ec iletkenlik değirini bilmek isterdim yer bolu,bende malesef ec metre olmadığı için ölçemiyorum.

yetiştirdiğim bir tropikal bir bitki ve yabancı formlarda ec değirinin bu tür bitkilerde 1.8 **** 2 olması gerektiği yazılıyor ne yapabilirim acaba eğer bizim musluk suyu fazla ise ?

hazır su olabilirmi **** yağmur suyu ? beni lütfen aydınlatın..;)

praecox 29-11-2007 01:49

Öncelikle ortaokul hocalarımızın gibi bir soru sorayım bu değerler ne cinstir. elma mı armıt mu? yani microSiemens mi yoksa milliSiemens mi?

afelek 29-11-2007 12:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi praecox (Mesaj 179378)
Öncelikle ortaokul hocalarımızın gibi bir soru sorayım bu değerler ne cinstir. elma mı armıt mu? yani microSiemens mi yoksa milliSiemens mi?

Microsiemens olabilir. O zaman 1.8 gibi değerler çok düşük ancak yavmır suyu olur. Ozmoz cihazımdan bile bu değer çıkmıyor.

praecox 29-11-2007 12:34

Benim hatırladıklarım.
1.8 mS = milliSiemens = 1800 μS = microSiemens
istanbulda kirli hava şartlarında...
yağmur suyu takribi 150 μS = microSiemens ölçtüm
300 - 1000 μS = microSiemens şebeke suyu için filtredden sonra
RO çıkış suyu ise takribi 10 - 20 μS = microSiemens ölçüm ortalama değerlerimdir.

titan06 29-11-2007 19:11

praecox üstad şimdi bu yazdıklarından bizim gibi avam tabakası ne anlasın ?

sen bana lütfen basitce şunu söyleyebilirmisin musluk suyu bitkiler için zararlımı değilmi ve alternatif olarak mesela şaşallamı ( hazır su ) sulamakta mantık var,lütfen herkesin anlıycağı bir dilde yazalım.

Selahattin Yılmaz 29-11-2007 19:52

Bursa şartlarında ben sondaj suyunda (ki oldukça kireçli bir su) 0,800 EC değeri ve Belediyenin musluk suyunda 450 EC değeri bulmuştum. EC metrenin pilleri bitik.

Bunun dışında 1,8-20 EC değerinin bitkinin istediği EC değeri olduğundan eminmisiniz. Dikkat edin bu değerlere kadar dayanır şeklinde olmasın. Zira bir çok çiçeğin dayandığı uç noktadır bu rakam.

titan06 29-11-2007 21:09

allahım ne olur basit ve anlaşılır bi bilgi verin yav,çeşmesuyumu hazır sumu kullanılmalı felan, bukadar zormu ?

afelek 29-11-2007 21:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi titan06 (Mesaj 179787)
allahım ne olur basit ve anlaşılır bi bilgi verin yav,çeşmesuyumu hazır sumu kullanılmalı felan, bukadar zormu ?

İşin özü şu olabilir. Bitkiniz yağmur suyu gibi saf su ihtiyacı varsa,ozmoz suyu **** yavmır suyu kullanın. Şayetböyle özellikli bir bitkiniz yoksa şebeke,çeşme suyunu dinlendirerek kullanın. Benim şebeke suyum 380-450 microsiemens değerlerinde ve orta sertlikte bir sudur bu. Fakat ozmoz cihazı maliyetli dersen turkuaz marka 40-60 microsiemens değerleri veren suda işinizi görebilir ki bu suyun son dönemlerdeki değerleri değişmediyse..

Selahattin Yılmaz 29-11-2007 21:33

Çeşme suyu da olur hazır suda olur sadece çeşme suyunu bir miktar dinlendirin ve kloru uçsun yeterli. Olmadı kendinize güvenemediniz kaynamış soğumuş su kullanın...

titan06 29-11-2007 23:12

bana ec değeri 1,8 **** 2,0 olan su lazım nasıl yaparız,başkentin şebeke suyu eğer bu microsiemens'ise şu değere sahip: İletkenlik (20 oC, μS/cm) 245- 245 ec değeri olaraktan ne yapar ?

**** benim aradığım ec değerine yakın hazır su öneriniz varmı bana ?

praecox 29-11-2007 23:23

Pardon ama hangi tropikal bitkiden bahsediyoruz acaba?

Sadece meraktan sordum.

Selahattin Yılmaz 29-11-2007 23:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi titan06 (Mesaj 179880)
bana ec değeri 1,8 **** 2,0 olan su lazım nasıl yaparız,başkentin şebeke suyu eğer bu microsiemens'ise şu değere sahip: İletkenlik (20 oC, μS/cm) 245- 245 ec değeri olaraktan ne yapar ?

**** benim aradığım ec değerine yakın hazır su öneriniz varmı bana ?

Hazır su bulamazsınız ama size bir püf noktası söyleyeyim. Suyunuz 245 Ec değerinde ise hazır tuz formdaki yaprak gübrelerinden (yeşil veya fıstık yeşili ya da mavi renkli olur genelde) 10 litre suya 1,5 kola kapağı silme katarsanız işinizi görür. Hem gübreli su olur hemde istediğiniz EC değerini yakalarsınız.

Khan 25-07-2009 14:50

iletkenlik ağır metalleri gösterir. bitkilerde bunlara ihtiyaç var mı ya da zararlı mı bilgim yok ancak dediğiniz değerleri sadece ro sistemleri ile sağlayabilirsiniz. şebeke suyu heryerde değişkenlik gösterse de burada şu an 200 lerdedir. damanacanalarda mesela erikli 40 civarları gösterir. ki bunlar makul değerlerdir.

vatan_sever34 17-10-2010 15:57

s.a öncelikle benim öğrenmek istediğim bir kaç soru olucak bende topraksız tarım yapmaya başmak için bilgi istiyorum sizlerden yardımcı olursanız sevinirim bu işi ilerlertmek istiyorum silivri tarafında arsamız var ve 2 haftadır araştırmalar yapıyorum ve şuan domates tohumu aldım evde denemek için ve ektim filizlenmelirini bekliyorum ama anlamadığım çeşme suyunun ec dediğimiz ölçmek için ne yapmamız gerekiyor ve suya katmak için kullandığımız minarrelleri ne oolması gerekiyor suyun ec kaç olmalı ve suyun sıcaklığı kaç derece olmalı yaz ve kış acele cevap verebilrseniz çok mutlu olurum teşşekür ediyorum....

Sarıcan 17-10-2010 21:44

Sn. vatan sever34,

Istanbul' da olmanız büyük şanş. Sn. Kudret Tezel kapı komşunuz sayılır, hem EC metre hemde suya katmak için gerekli mineralleri kendisinden alabilirsiniz. Hemde yapacağınız işle ilgili gerekli teknik bilgileri kendisinden alabilirsiniz.

erim 25-01-2011 11:00

İzmirin Foça ilçesinde 7 dönümlük zeytinliğim var .İçinde 50 metrekare büyüklüğünde dublex taş ev yaptırdım.Bahçesinde 3 yıl önce diktirdiğim 20 kadar meyve ağacı var.Bahçenin eve yakın bölümü organik tarım yapmaya uygun bir alan Gediz i gören bir manzarası var .Tam olarak yerimiz FOÇAKÖYde Sakin bir yaşamdan ve tarımdan hoşlananlar için ideal bir yer, evi de eşyası ile birlikte kullanmak isteyenlere kiralık olarak vermeyi düşünüyorum iletişimi sağlayabileceğiniz tel:05056734122

alpix 29-01-2011 14:51

bence bu konuda kullana bileceğiniz en güzel ve doğal su yağmursuyu.ben şahsen öyle yapıyorum yaptığım bir depolama sistemiyle seralarımın üzerine düşen yğmursularını depolayı kullanıyorum emin olun gübrelemek kadar yararlı oluyor.

zencefil1708 04-02-2011 09:30

Sayın alpix,
Yağmur suyunu nasıl depoluyorsunuz?Bir fotoğraf ekleyebilir misiniz?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024