agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bir bilene soralım (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/)
-   -   Solarizasyon (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/6103.htm)

merve özdemir 20-10-2007 15:01

Solarizasyon

selam;
ben zıraat mühendislıği ögerncısıyım.solarizasyonu uygulayıp başarısız olmus ulkelerın lıstesını arıyorum ve nedenlerını de tabı bılgısı olan bırı varsa ve yardımcı olursa cok sevınıcem.

malina 20-10-2007 15:05

Alıntı:

ben zıraat mühendislıği
Burada bir "i" harfi olduğuna göre, klavyenizde bu harf var :)

Forum Türkçe karekterleri destekliyor, olması gerektiği gibi yazabilirsiniz.

ekip2004 20-10-2007 23:04

Merhaba Merve Özdemir,Solarizasyonu uygulayıp başarısız olan ülkeleri neden merak ettiniz?Metil bromür gibi kimyasallardan kurtulmak,bunların yerine daha zararsız yöntemlerin aranmaya başlandığı bu günlerde solarizasyon gibi daha az zararlı yöntemlerin zayıf kısımlarını araştırma gereği neden duydunuz? solarizasyonda güneş ışığının yetersiz olduğu ülkelerde neticesi çok iyi olmamasına rağmen bunun yerini doldurabilecek,bu eksiklikleri giderebilecek ekstra yöntemler üzerinde gelişmiş ülkeler yoğun çalışıyor.Ümit ederim mesafe katedilir...

merve özdemir 25-10-2007 15:08

Bende solarizasyon yanlısıyım.Fakat hocamız solarizasyon ödevini verdiğinde her yönüyle araştırmak istedim.Ondan siteye böyle bi soru yöneltmiştim.Bu arada imla noktalama konusunda uyardığınız konusunda teşekkürler.Sanırım bu koonuda kötüyüm biraz.

Selahattin Yılmaz 25-10-2007 19:25

Solarizasyon konusunda en iyi bilgiyi Antalya Tarım İl Müdürlüğünden veya Akdeniz Ünv. Ziraat Fakültesinden alabilirsiniz...

izzeterisen 08-04-2008 17:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merve özdemir (Mesaj 164005)
selam;
ben zıraat mühendislıği ögerncısıyım.solarizasyonu uygulayıp başarısız olmus ulkelerın lıstesını arıyorum ve nedenlerını de tabı bılgısı olan bırı varsa ve yardımcı olursa cok sevınıcem.

Solarizasyonun başarısızlığı diye bir şey yoktur. Solarizasyonla hangi şartlarda ve neler yapılabildiği yukarıda yazılmaktadır. Güneşin solarizasyon için etkili olmadığı bir iklimde solarizasyon haliyle başarısız olur.
Nematodlar için en az 30 gün, mantarlar ve bakteriler için en az 2 ay toprağın üst katmanlarını ısıtabiliyorsanız solarizasyon başarılı demektir. Uygun iklimde yapılma şartları yerine getirildi ve süreye de uyuldu ise neden başarısız olsun
Önemli olan bir dönemde kanaatkar bir üretim yapabilmektir.
sorunuzu açık olarak sorarsanız cevaplayabilirim.

envor 13-04-2008 18:53

Başarısız ülkeler listesine Türkiyeyi başa yazabilirsiniz.
Solarizasyon yapan 10 çiftçiden 8'i ya yanlış yapıyor,ya eksik bir işlem yapıyor.
Söylüyoruz,uyarıyoruz yinede kendi kafasına göre yapıyor vede ders almıyor,yine aynı hatayı yapıyor....Ne diyeyim liste başı biziz gibime geliyor...Acı ama gerçek...:(

peach 16-10-2012 10:55

Bende bunu anlamıyorum bir yandan içerideki herşeyi yok edip iyi verimi hedefleyenler, diğer yanda topraktaki canlılığın arttığında verim artışı olduğuru söyleyenler. Akıl tutulması...

kuzen38 28-10-2012 23:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi peach (Mesaj 1032788)
Bende bunu anlamıyorum bir yandan içerideki herşeyi yok edip iyi verimi hedefleyenler, diğer yanda topraktaki canlılığın arttığında verim artışı olduğuru söyleyenler. Akıl tutulması...

onu bende anlamıyorum

ssengoren 29-10-2012 07:56

Solarizasyon ve nematod

1 Eklenti(ler)
Solarizasyonda toprağın yüzeye yakın kısımlarında sıcaklığın 45-55 dereceye kadar çıkması ve bu ısıda nematodların-yabancı ot tohumlarının öleceği planlanıyor sanırım.İçinde bulunduğumuz sonbaharda solarizasyonun imkansız olduğunu düşünürsek elektrikli fırında nemli bahçe toprağını ikişer kilo 100 derecede belli birsüre ısıtsak acaba aynı sonucu elde edebilirmiyiz.Şu sıralar marul,dereoto,maydanoz,turp yetiştirme zamanları.En azından saksılarda hevesimizi alabiliriz.Marul fidelerinin köklerindede görüldüğü gibi toprak hasta.Ne dersiniz...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024