agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bir bilene soralım (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/)
-   -   Tepesi kesilen sedir uzamaya devam eder mi? (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/45289.htm)

EvrenE 25-10-2022 19:18

Tepesi kesilen sedir uzamaya devam eder mi?

1 Eklenti(ler)
Merhabalar.

İnternet üzerinden Toros Sediri fidanı siparişi vermiştim. Fakat bana üst tepe kısmı eğilmiş bir şekilde geldi. (Kargoda zarar görmüş)

Bende 25 lt saksıya ektikten sonra tepesini kestim. 1 metre olan fidanım şuan 60 - 70 cm boyunda.

Sorum; Fidan uzamaya devam eder mi? Etmez ise ne şekilde bir gelişim gösterir?

Ayrıca saksıdan bahçeye alsam uzama gelişimi ile ilgili bir fark olur mu?

Teşekkürler.

Asell 25-10-2022 19:52

Yan dallardan büyüme gösterir diye düşünüyorum. Yine yanlardan tomurcuk verebilir.

TCM 25-10-2022 20:54

Gelişme olur tabi ki, normal büyümeye devam eder ancak formu bozulur. Fidancılar bu durumu sevmez ama bizler için bahçedeki fidanın biraz eğri büğrü olmasının zararı olmaz herhalde.

hosseda 26-10-2022 16:26

Bahçeye dikilen sedir ilk yıllarda çok küçüktü, baharda otlar onu geçti. Otları makinayla biçen komşu sediri de biçmiş geçmiş.
Şu anda hiç tepesi vurulmuş bir ağaç gibi değil, tekrar tepe sürgünü yaptı koskoca sedir oldu.

EvrenE 27-10-2022 21:28

Cevaplarınız bir fikir edinmemde yardımcı oldu, çok teşekkür ederim.

Muda 27-10-2022 22:14

Komşumun sedir çamının tepesi kopmuş. O da yanına sizin yaptığınız gibi bir çıta dikip bir dalını bağlayarak düz çıkmasını sağlamış. Zaman içinde yan dal ana dal haline gelmiş. Şimdi kocaman bir çam ağacı oldu. Bir ara resim çekmiştim. Kırılan yer belli belirsiz hale gelmiş.

MeyveliTepe 27-10-2022 23:38

Sedir ağacını bilmiyorum ama benim sekoyalardan birinin tepesini bir böcek kesmişti. Tepeye en yakın dallardan birini kendi kendine yukarı doğrultup o dalı tepe yapmıştı. O sıra ağaç zaten 6-7 metre olduğundan benim hiç bir müdahalem olmadı.

EvrenE 30-10-2022 00:30

Sayın Muda,
Aslında çıtayı dala bağlamadım. Sadece rüzgar desteği için koymuştum. Fakat o yöntem de aklıma gelmedi değil.
Komşunuzun sediri saksı da mıydı acaba? Ayrıca çektiğiniz resmi görmek beni çok mutlu eder.

Sayın MeyveliTepe,
İnternette bu konuyu araştırırken yerli değil ama yabancı bir kaynakta çeviri yardımıyla '' tepesi kırılan veya kesilen çamın kendine lider bir dal seçtiğini ve uzama enerjisini ona aktardığını '' okumuştum.

Teşekkürler.

hosseda 30-10-2022 19:33

1 Eklenti(ler)
Fotoğrafta bize doğru olan tepesi yanlışlıkla kesilen sedir onun ilerisindeki ise herhangi bir kazaya uğramayan ancak bir kaç yıl geç ekilen ikinci sedirimiz.

EvrenE 30-10-2022 21:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hosseda (Mesaj 1618172)
Fotoğrafta bize doğru olan tepesi yanlışlıkla kesilen sedir onun ilerisindeki ise herhangi bir kazaya uğramayan ancak bir kaç yıl geç ekilen ikinci sedirimiz.

Resim için çok teşekkür ederim. Gerçekten hiç tepesi kesilmiş gibi durmuyor ve güzel gelişmiş. Umarım bir daha başına bir kaza bela gelmez :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024