agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bir bilene soralım (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/)
-   -   Ürün Tavsiyesi (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/44725.htm)

yabançileği43 02-04-2021 18:38

Ürün Tavsiyesi

Merhaba! Bursa/İnegöl'de 1 dönüm civarı bahçemde sebze yetiştirmeyi planlıyorum. Bunun için çok sayıda yerli tohum biriktirdim. Henüz bahçede sulama suyu yok. Ne ekebilirim? (Not olarak ne çok sucul bitkiler, ne de karpuz gibi çok kuru ortam isteyen bitkiler.)

yabançileği43 02-04-2021 18:42

Çabuk dönüş yaparsanız sevinirim;)

MeyveliTepe 02-04-2021 23:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yabançileği43 (Mesaj 1605135)
Çabuk dönüş yaparsanız sevinirim;)

Yaban çileği iyi gider.

yabançileği43 02-04-2021 23:24

Benim bildiğim yaban çileği bol su seven bir bitki. Hemde bol gölge sever diye biliyorum. Doğrudan güneş alıyor orası. Sanki olmaz gibi

yabançileği43 03-04-2021 10:21

Bu arada eklemek isterim, uzak bir konumu olduğu için haftada bir sulamayla yetişecek ürünler arıyorum.

Efe Bey 03-04-2021 10:46

yabançileği43 merhaba,

İnegöl rakım olarak yüksekte olan kışları gayet soğuk,karlı ve epeyce sert geçen kış sezonuna sahip bir ilçemiz.Yapılması gereken olmazsa olmaz bazı şeyleri yapmanız gerekmektedir.
İlk önce doğru bir şekilde toprak analizi için gerekli toprağı almanız ve analizini yaptırmanız gerekir.Sonrasında toprağınızın çıkacak olan sonuçlarına göre zaten size önerilerde bulunacak olan labaratuvar sorumluları toprağınızın acil olarak alması gerekenleri ve en önemlisi toprağınıza neler ekmeniz yönündeki tavsiyeleri olacaktır.
Sizde eğer bu tavsiyelere uyarsanız ekeceğiniz ürüne yönelik toprağa vermeniz gereken maddelerle ilgili olarak size önerilerde bulunacaklardır.
Sonrasında ise ne tür bir sulama yapacağınıza karar verip büyük ihtimal ile bir depo alıp mümkün olan en yüksek noktaya koyarak zaman ayarlı bir ekipman ile programlama yaparak bir sonraki bahçeye gelişinize kadar sulamanızı otomatik olarak yaparsınız.
Ayrıca bahçenizin düz mü yoksa engebeli bir arazi yapısına mı sahip olduğu,komşu parsellerde ne tür ürünlerin ekiminin yapıldığı sizlere daha doğru bir karar vermenizde faydalı olacaktır.Kolaylıklar dilerim.

yabançileği43 03-04-2021 14:33

Haklısınız sayın Efe Bey. Toprak analizi yaptırmış, buna bağlı olarak ne tür ürün ekeceğimize hem analiz sonuçları hem de iklime göre bir ürün belirlemiştik. Ancak tarlanın bir bölümüne ana ürün harici sebzeler ya da tek yıllık bitkilerle değerlendireceğiz . Daha sulama suyu yok. Ben de bu durumda ne tür bitkiler yetiştirilebileceğini merak etmiştim. Bunun için biriktirdiğim yerli kavun tohumlarını bu sene viyollere ektim. Sonra "Madem sebze yetiştireceğim, başka neler ekebilirim?" diye araştırmaya başladım. Sonuç olarak ana ürün harici bitkiler arıyorum.

Portakal Rengi 04-04-2021 08:15

Deşti ürünleri deneyebilirsiniz.

yabançileği43 09-04-2021 21:58

İnegöl'de susuz yetişebilen sebzeler

Arkadaşlar İnegöl/Bursa'da susuz yetiştirilebilecek tarla bitkileri nelerdir? Sulama suyu olmadan. Burası bol yağış alıyor. Ama son zamanda yağışlar çok düzensiz. Yani baharda sık, yaz boyunca sıklığı azalarak yağmur alması gerekirken, artık baharda çok yoğun bir yağış, ve daha sıcak/kurak bir yaz geçiyor. Bu sebeple sulamasız tarım eskisi gibi değil. Bu sebeple bu duruma uygun bitkiler arıyorum.

yabançileği43 09-04-2021 21:59

...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024