agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bir bilene soralım (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/)
-   -   Evde ürettigimiz bitki ve sebzeleri internetten satmak (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/42300.htm)

tidrisagalar 21-06-2018 15:03

Evde ürettigimiz bitki ve sebzeleri internetten satmak

Arkadaşlar merhaba , bir süredir arastiriyorum net bir bilgiye ulasamadim. Evde apartman dairesinde yetiştirdiğim ürünleri internetten yasal olarak satmak istiyorum . Bu gibi bir girişimde bulunan **** araştıran varsa yardimci olurmusunuz ? Bildiğiniz gibi homofis için vergi dairesinden tabela alabiliyoruz fakat üretim be satış için normal sartlarda bildiğim kadarıyla tarım Bakanlığından onay almak gerekiyor . Bu konuda bilgisi olan varsa yardimci olurmusunuz ?

Doku_Kültürcü 21-06-2018 15:18

Çiçek mezatına üye olup, mezat üzerinden satılabilir diye düşündüm ama işin gerçeği başka bir bilgim yok.

tidrisagalar 21-06-2018 15:42

Tarim bakanligı ruhsat denetim tohum fişe yetiştiriciliği gibi birimleri ile görüştüm net bir bilgi alamadim . Evde hobbylon amaçlı kit için muafiyet varmış ama oda benim yapmak istediğim ise uygun değil. Belediye ile görüştüğüm de mevzuattin net olmadığını söylediler yani denetime geliyolarmis ruhsat için ama yenilebilir bir gıda urettigimiz için tarım Bakanlığı na gidip bu işlem için gerekli şartları öğrenin sonra apartman da üretim için uygun şartları saglarsaniz ruhsat alabilirsiniz denildi ama pek sanmıyorum çünkü kimle görüştüysem net bilgiye sahip degildi.

its_just_a_ride 21-06-2018 21:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tidrisagalar (Mesaj 1543379)
Arkadaşlar merhaba , bir süredir arastiriyorum net bir bilgiye ulasamadim. Evde apartman dairesinde yetiştirdiğim ürünleri internetten yasal olarak satmak istiyorum . Bu gibi bir girişimde bulunan **** araştıran varsa yardimci olurmusunuz ? Bildiğiniz gibi homofis için vergi dairesinden tabela alabiliyoruz fakat üretim be satış için normal sartlarda bildiğim kadarıyla tarım Bakanlığından onay almak gerekiyor . Bu konuda bilgisi olan varsa yardimci olurmusunuz ?

Apartman dairesinden ne kadar ürün çıkarabiliyorsunuz ki? Sosyal medya (özellikle instagram) üzerinden tanıtım yapıp sipariş formlarıyla hareket edebilirsiniz. Legal işlerle uğraşmak istemiyorsanız. Neticede sizinki de bir tür el emeğine/işine giriyor.

tidrisagalar 22-06-2018 18:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride (Mesaj 1543414)
Apartman dairesinden ne kadar ürün çıkarabiliyorsunuz ki? Sosyal medya (özellikle instagram) üzerinden tanıtım yapıp sipariş formlarıyla hareket edebilirsiniz. Legal işlerle uğraşmak istemiyorsanız. Neticede sizinki de bir tür el emeğine/işine giriyor.

Belirtiginiz şekilde satış yapabilirim benim endişem mesela Cherry domates yetistirip satısini yapicam . Alan kişi zehirlendi ve şikayetçi oldu . Benimde hicbir resmi yapılanmam yok . Bunun ciddi bir yaptırımı olur düşüncesindeyim. Yani evde üretimi geçtim diyelim tarlada yatistirdigim ürünü internetten satmak için desek bunun için ne gerekmektedir acaba .

İsmail Kuzucu 23-06-2018 07:35

Bildiğim kadarı ile bir işletme açıp bahcenıze danışman olarak ziraat mühendisi almanız yeterli oluyor. Yanınızda çalışmasına gerek yok, bir mühendisin bakacağı bahçe sayısıda var sanırım.

Tohum satışı yapacak iseniz yanınızda mühendis calıstırmanız ve tohum üretim belgeniz şart. Fide satacak iseniz tekrar ziraat mühendisi çalıştırıp fide üretim belgenizın olması gerekir.

Bu karşı nette tohum fide satanların belgesi var mı diye sorsanız çoğunun yok ve fatura dahi kesmıyorlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024