agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bir bilene soralım (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/)
-   -   Hibrit tohum organik tohumu etkiler mi? (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/31574.htm)

ercanuyar 11-05-2013 17:04

Hibrit tohum organik tohumu etkiler mi?

Arkadaslar organik tohum siparisi vermistim tohumlar cimlendi sinirli sayida geldigi icin bahçem bos kaldi. bos kalan yerlere pazarlarda satilan hibrit fidelerden eksem organik olan fidelerimi etkilermi? (domates biber fasulye kabak salatalik bamya) veya bunlardan hangilerini etkiler?

birnefestoprak 11-05-2013 17:46

Nasil etkiler mi? Etkilemekten neyi kastediyorsunuz?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ercanuyar (Mesaj 1153241)
Arkadaslar organik tohum siparisi vermistim tohumlar cimlendi sinirli sayida geldigi icin bahçem bos kaldi. bos kalan yerlere pazarlarda satilan hibrit fidelerden eksem organik olan fidelerimi etkilermi? (domates biber fasulye kabak salatalik bamya) veya bunlardan hangilerini etkiler?

ercanuyar 11-05-2013 18:34

Mesela gdo lu bir sebze organik bir sebze ile tozlastigi zaman gdolu olan organik olani kendine benzetiyor yani ikisininde tohumlari verimsiz oluyor bu hibrit icinde gecerlimidir? Demek istemistim

birnefestoprak 11-05-2013 19:28

Capraz tozlasma soz konusu olabilir ama bu durum iki geleneksel cesit arasinda da olasi. Eger ektiginiz geleneksel cesidin tohumluk alacaginiz meyvelerini izole ederseniz (ornegin capraz tozlasmayi onlemek icin meyve tutan disi cicekleri tulbentle kapatirsaniz) ve sonraki seneye o izole ettiginiz meyvelerin tohumlarindan ekerseniz herhangi bir sorunla karsilasmazsiniz.

Bir de hibrit tohum da organik olabilir. Organik tohum ile geleneksel tohum birbirinden farkli seyler.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ercanuyar (Mesaj 1153273)
Mesela gdo lu bir sebze organik bir sebze ile tozlastigi zaman gdolu olan organik olani kendine benzetiyor yani ikisininde tohumlari verimsiz oluyor bu hibrit icinde gecerlimidir? Demek istemistim

h_dogan 11-05-2013 22:41

Hibrit ile Gdo'lu tohumun ne olduğu daha tam olarak bilinmiyor bence. Bir de çeşitlerin saflığını korumak için özen gerekiyor, yani sadece ekip bırakmakla çeşitler saf kalmıyor. Aslında doğada da doğal çaprazlama(hibritleme) var. Özellikle yabancı tozlanan çeşitlerde bu doğal olarak oluyor.

ercanuyar 12-05-2013 15:16

Dogrudur ancak gdolu veya hibrit bir sebze ile ile yerel bir sebzenin tozlanmasinin pek olumlu sonuclanacagini dusunmuyorum

birnefestoprak 12-05-2013 19:16

Saglik acisindan soyluyorsaniz, hibrit bir cesidin geleneksel bir cesitle capraz tozlanmasinin herhangi bir saglik sorunu yaratmasi soz konusu degil. En onemli olumsuz sonuc, elinizdeki geleneksel cesidin safligini kaybetmektir. Onun icin de hibrit cesitle geleneksel cesidi birarada ekiyorsaniz, geleneksel cesitten tohumluk olarak ayiracaginiz meyveleri izole etmelisiniz ki, tohumun safligini koruyabilesiniz.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ercanuyar (Mesaj 1153663)
Dogrudur ancak gdolu veya hibrit bir sebze ile ile yerel bir sebzenin tozlanmasinin pek olumlu sonuclanacagini dusunmuyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024