agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bir bilene soralım (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/)
-   -   Okaliptus alternatifi Nem kurutucu (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/25673.htm)

Macros 21-11-2011 14:37

Okaliptus alternatifi Nem kurutucu

Selamlar,

Ben Rize'de okuyan bir öğrenciyim. Burada zemin katta bir öğrenci evinde kalıyorum. Burası aşırı nemli ve evde çok ciddi bir nem sorunu var. Bu sorunun büyük bir yüzdesi toprak ile aramızda sadece 5-6 cm lik beton olması. Bu sorunu çözmesi açısından bahçenin uzak bir köşesine Okaliptus dikmeyi düşündüm ancak sanırım buranın ikliminde dayanmaz.

Topraktaki nem sorununu çözebilecek ve bu iklime dayanabilecek "her türlü" ağaç ve bitki önerisine kabulüm. Lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkürler.

MeyveliTepe 21-11-2011 14:41

Bu şekilde çözemezsiniz. Nem uzaklaştırıcı bir alet edinmenizde fayda var. Hiç olmazsa evdeki havayı rutubetten arındırırsınız. Evin oturduğu zeminde taban suyu çok yüksek ise evin etrafındaki bir drenaj kanalı zeminden gelen rutubeti azaltır.

Macros 14-12-2011 02:40

Sn.MeyveliTepe söylediğim gibi ben öğrenciyim. Ve Rize taraflarında Ev sahibini böyle birşeye hele ki bir öğrencinin ikna etmesi mümkün değil. Kızını isteseniz daha kolaydır. Ben adama Drenaj kanalı yapmanız lazımmış diyemem. Eve zaten Nem uzaklaştırıcı alet alsakta nem alttan geldiği sürece bir fayda yok. Duvarlar ve yer çürüyor. Zaten burada(Sürmene) öğrenciye adam gibi ev vermedikleri için durum bu.

mandalinci 14-12-2011 06:34

Sn. macros,

Belki biraz olsun işinize yarar, biz denemiştik, sukes diye boya gibi bir malzeme var, fırça ile sürülebiliyor. Dış duvara sürebilirsiniz. Belki derdinize biraz derman olabilir.

Kolay gelsin, evden uzakta öğrencilik zor zanaat, Allah yardımcınız olsun.

Macros 14-12-2011 21:38

Çok teşekkürler. Ama sorun nemin duvardan değil zemin katta olmamız ve toprakla aramızdan 5-6 cm betonla ayrılmasından. dolayı. Ama yan duvarlardaki kabarmalar için kullanılabilir.

Teşekkürler.

arjantin 15-09-2012 03:06

ılk defa duyuyorum Okaliptus nemı aldıgını :S

birgaripyolcu 29-11-2012 16:39

Okaliptur su ihtiyacı çok yüksek olan bir ağaçtır.Onun için genellikle deniz kıyısına ekilir.Ben sorunu çözeceğini sanıyorum.Aydın,izmir çevresinde sahillerde bu bitkinin satışı yapılıyor.

yarenimex 05-12-2012 20:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birgaripyolcu (Mesaj 1056707)
Okaliptur su ihtiyacı çok yüksek olan bir ağaçtır.Onun için genellikle deniz kıyısına ekilir.Ben sorunu çözeceğini sanıyorum.Aydın,izmir çevresinde sahillerde bu bitkinin satışı yapılıyor.

Okaliptus gerçekten su ihtiyacı çok yüksek bir bitki. Bu nedenle bataklık kurutmakta ilk tercih edilen bitkilerdendir. Ancak yerleşim yerlerinden ve binalardan uzağa dikilmesinde yarar olduğu vurgulanıyor.Zira suya ulaşmak için devamlı yayılan kuvvetli kök sisteminin binaya veya diğer yapılara zarar verebileceği hususuna dikkat çekiliyor. Ben de fosseptik çukuru yakınına dikmeyi planlamıştım başta, ama bu uyarılardan sonra avluya bile dikmekten vazgeçtim..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024