agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bir bilene soralım (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/)
-   -   Botanik Bahçesi Oluşturmak (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/21702.htm)

bursevi 15-07-2010 21:46

Botanik Bahçesi Oluşturmak

Yurtdışında örnekleri olan büyük botanik bahçelerinden (Royal Botanic Garden, Cambridge Botanic Garden vb.) Türkiye ' de de oluşturulması için nasıl bir yol izlenmeli, kim yapmalı, nasıl yapmalı, ne kadar alana yapılmalı, ne gibi özellikleri olmalı, hangi bölgede kurulmalı gibi çok geniş kapsamı olan sorulara ayrıntılı cevap bularak küçük de olsa bir fizibilite çalışması niteliğinde ileriye yönelik olarak kullanılabilecek bilgileri burada paylaşmak, hazırlamak beyin fırtınası oluşturmak mümkün olabilir mi acaba?

Nuri Murvet 16-07-2010 21:05

Merhaba
Açtığınız bölümün, tecrubesi olan birisi olarak ilgi ile takip edeceğim, yazılacakları ve gerçek botanik bahçesi yapılanması için gerekli işlemlerin prosedürü basit..! Saygılarımla...

bursevi 16-07-2010 22:51

Bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim...

bursevi 19-07-2010 11:02

Fazla ilgilenen yok sanırım...En başından başlayalım o zaman, böyle bir park nereye ve neden kurulmalı sorularına cevap verebilecek olan var mı?

namly 29-07-2010 21:30

Botoanik bahcesi Ülkemizde Genlede Belediyeler falan kuruyor bunları Bence Özel işletmeçiler tekeline Alırlarsa Daha İlgi çekiçi Görüntüler ortaya cıkar. ****** Bunun yanında para patronlarının Kuracagı Gibi sadece kazanca yönelik olmamalı Bu konuda Beli bilgi birikimine Sahip Bitki Ustaları Uğraşmaları Geenlerde Hocama Hocam Botanik bahcesi Neden yapmayı düşünmüyorsunuz dedim Ben belediyemiyim Cevabını aldım Düşünün artık :) Botanik bahcesini Belediye temsil ediyorsa O bahce aile parkı olmaktan ileri gidemiyecek demektir..

bursevi 02-08-2010 07:52

Konuyu biraz daha daraltayım.Kurulabilecek olsa nerede (hangi ilde veya bölgede) kurulabilir?

bursevi 18-08-2010 11:22

Büyüklüğü ne kadar olmalı?

oceanheart 18-08-2010 11:54

Bence böyle bir botanik bahçesi mikro iklim kuşaklarının görüldüğü bir bölgede kurulursa başarılı olur.hem yüksek dağlarının olması hem de sahilinde kışdonlarının görülmemesi sebebiyle sanırım Antalya bu iş için uygun olabilir.

bursevi 07-09-2010 23:36

Büyüklüğü en az 100 dönüm olmalı sanırım...

drizz 25-01-2011 15:52

Bu botanik bahçesinde endemik türlere de yer verilmesi gerektiğine inanıyorum.
Zira birçok tür yok olması tehlikesi ile karşı karşıya.

Nuri Murvet 07-03-2011 22:43

Özel botanik bahçesi kurmak ve yönetmek bilimsel bilginin yanında maddi kaynakta gerektirir.

Bunun dışında ülkemizde botanik bahçe kurulumu için bir prosedür yoktur, yalnızca kurulacak alanın sınırlarının koruma amaçlı çevrili olması, bahçede bulunan bitki türlerinin secereli kayıtlarının olması, tüm bitkilerin Latince, Türkçe açıklamalı bilgilerinin etiketlerde belirtilmesi gereklidir, bilinçli bakım ve türlerin korunması için çaba sarfedecek elemanların ve akademik bilgi sahibi ehil kişilerin desteklemesi gerekir.

.......Botanik bahçesi deyince botanik bahçesi olunmuyor.

Ciddi bu işe gönül verecek, benlik duydusundan arınıp yalnızca paylaşımcı bir ruha sahip ve maddi açıdan sıkıntıya düşmeyecek müteşebbis insanlara akademik kapılar sonuna kadar açıktır.

Nuri Murvet 08-03-2011 22:30

Samimi olarak botanik bahçe kurmak isteyen doğa dostları bilmeli ki, akademik kapılar, sivil toplum örgütleri (Tema, NGBB) gibi, bilgilerini ve elinde bulunan fazla bitki türlerini paylaşmaktan mutluluk duyacaklardır.

Hatta, taktir, teşekkür plaketi karşılığında özel firmalarında desteğini almak mümkündür.

Nautilus Cycad 18-06-2014 23:20

Bu konuyu bende kendi kapsamımda düşünüyorum. İklim şartlarına göre hazırlanacak olan 3-4 bölümden oluşan ayrıca çok aşırı ( 100 dönüm ) olmayan bir bahçe yapacağım. Bunu zaman gösterecek, ancak şuan diyebilirim ki Türkiyede kimsede olmayan bitkiler bende mevut ve doğal ortamlarını yaratabildim. Belki yıllar alacak. Ama en sonunda bu rüyamı gerçekleştireceğim.

gokalp 07-02-2015 22:14

Arkadaşlar merhaba, birşey merak ettim bazı sitelerde satılan ağaçların yanında SCI 100/150 veya SRP 30/60 gibi ibareler var bunların anlamınu bilen varmıdır acaba?

hatcik 13-01-2016 22:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bursevi (Mesaj 672904)
Yurtdışında örnekleri olan büyük botanik bahçelerinden (Royal Botanic Garden, Cambridge Botanic Garden vb.) Türkiye ' de de oluşturulması için nasıl bir yol izlenmeli, kim yapmalı, nasıl yapmalı, ne kadar alana yapılmalı, ne gibi özellikleri olmalı, hangi bölgede kurulmalı gibi çok geniş kapsamı olan sorulara ayrıntılı cevap bularak küçük de olsa bir fizibilite çalışması niteliğinde ileriye yönelik olarak kullanılabilecek bilgileri burada paylaşmak, hazırlamak beyin fırtınası oluşturmak mümkün olabilir mi acaba?

Üzerinden o kadar çok yıl geçmiş ki... Yinede sormak istiyorum. Ben ciddi ciddi botanik bahçesi kurmayı düşünüyorum. Aslında aklımda iki proje var. Benim için ağır basan botanik bahçesi. İçinde seraların özel koleksiyonların olduğu, ağaçlık alanlarla çiçekli alanların uyum içinde olduğu, 4 mevsim çiçeklenmenin olabileceği bir botanik bahçesi hayalim var. Belki büyük bir alan üzerine kurmam mümkün olmayabilir. Bununla ilgili devletin bazı imkanlarını zorlamayı düşünüyorum. Bu konuda verilen destekleri araştırıyorum. Sizin bu konudaki bilgilerinizden yararlanmak isterim. Elbette paylaşmak isterseniz...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024