agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bir bilene soralım (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/)
-   -   Mine Pakkaner'e soralım 2010-12 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/18646.htm)

Didem 06-04-2010 11:08

İlaçlama Soruları (Taşınacak)

Mine hanım merhaba,

Bizim sorular bitmez, kusura bakmayın..

Ben bahçemde bir sebze adası hazırladım, henüz toprak karışımını tamamlamadım, bahçe toprağı halinde duruyor. Bu arada siteyi kırmızı örümcekler bastığı için 1-2 güne zirai ilaçlama yapacaklarmış. Dolayısıyla benim organik sebze bahçesi hayallerim bitti sanırsam öyle değil mi?

Ne yapmamı önerirsiniz, daha en az varolan bahçe toprağı kadar coco-peat, kompostlu toprak, leonardit vs. karşımı katacağım, biraz olsun zehiri azaltmış olur muyum. Ya da adanın üzerini mi örtsem veya 1 hafta bekleyip öyle mi karıştırsam..?

Zirai ilaçlardan kaçış yokmuş..

Sevgiler,
Didem

serdarca06 06-04-2010 11:31

mine hanım özelden bi soru sormuştum size. cevaplarsanız sevinirim. sanırım uzun zamndır siteye giremiyorsunuz

kalambaklı 06-04-2010 12:42

Sayın Mine Pakkaner, bonsai adaylarımın saksılarında fazlaca karınca bulunuyor, sirke- acıbiber ile pek başarılı oldum sayılamaz. Sizden ricam, borik asit' i kendi başına kullanabilirmiyim, ayrıca gövde ve yapraklarına da püskürtebilirmiyim?. Ya da şeker+borik asit+ su karışımını yaprak, gövdelerde de kullanabilirmiyim?.
Saygılar,

limon 06-04-2010 14:04

Sn.Kalambaklı, biz yukarıda yazdığınız borik asit, şeker, su karışımını pamuk parçalarına iyice emdirip, karıncaların çıktığı bölümlere bırakıyoruz. 2 gün karıncalar pek yanına uğramaz görünseler de bir hafta içinde yok oluyorlar. (Kuruyan pamuğu yeniden aynı karışımla ıslatıyoruz.) Bitkiye püskürtmeden belki denemek isteyebilirsiniz diye yazmak istedim. Selamlar,

Didem 06-04-2010 14:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 611483)
Sn.Kalambaklı, biz yukarıda yazdığınız borik asit, şeker, su karışımını pamuk parçalarına iyice emdirip, karıncaların çıktığı bölümlere bırakıyoruz. 2 gün karıncalar pek yanına uğramaz görünseler de bir hafta içinde yok oluyorlar. (Kuruyan pamuğu yeniden aynı karışımla ıslatıyoruz.) Bitkiye püskürtmeden belki denemek isteyebilirsiniz diye yazmak istedim. Selamlar,

Çok kullanışlı bir bilgiymiş sevgili Limon, karıncalarla başı dertte olmayan pek yok çünkü... Karışımın oranlarını da yazar mısınız?

Mine Pakkaner 06-04-2010 18:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serdarca06 (Mesaj 611369)
mine hanım özelden bi soru sormuştum size. cevaplarsanız sevinirim. sanırım uzun zamndır siteye giremiyorsunuz

Serdar Bey özelden sorulan sorulara cevap veremiyorum, burada sormanızı rica ederim.

Mine Pakkaner 06-04-2010 18:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Didem (Mesaj 611522)
Çok kullanışlı bir bilgiymiş sevgili Limon, karıncalarla başı dertte olmayan pek yok çünkü... Karışımın oranlarını da yazar mısınız?

Bu tarifi şu mesajda vermiştim, siz de oradan alabilirsiniz Didem, ayrıca bu başlıkta daha pek çok tarifimi bulacaksınız.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...2&postcount=13

Mine Pakkaner 06-04-2010 18:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı (Mesaj 611418)
Sayın Mine Pakkaner, bonsai adaylarımın saksılarında fazlaca karınca bulunuyor, sirke- acıbiber ile pek başarılı oldum sayılamaz. Sizden ricam, borik asit' i kendi başına kullanabilirmiyim, ayrıca gövde ve yapraklarına da püskürtebilirmiyim?. Ya da şeker+borik asit+ su karışımını yaprak, gövdelerde de kullanabilirmiyim?.
Saygılar,

Borik asiti tarifte olduğu gibi pamuklara emdirip kullanın. Saksı toprağına uygularsanız minicik bonsai adaylarının toprağında bor fazlasının oluşmasına ve toksik etkiye sebep olur. Borik asiti sadece bor eksikliğinde yapraktan verirsiniz, bu da nadiren görülen bir durumdur. Gövdede de olsa bunu uygulamayın.

Aklınızda olsun, daha önce de pekçok kez izah ettiğim gibi, bir saksıda bitki üzerinde bir dolu karınca varsa, kısa sürede yaprak biti de arayın.

Mine Pakkaner 06-04-2010 18:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Didem (Mesaj 611349)
Mine hanım merhaba,

Bizim sorular bitmez, kusura bakmayın..

Ben bahçemde bir sebze adası hazırladım, henüz toprak karışımını tamamlamadım, bahçe toprağı halinde duruyor. Bu arada siteyi kırmızı örümcekler bastığı için 1-2 güne zirai ilaçlama yapacaklarmış. Dolayısıyla benim organik sebze bahçesi hayallerim bitti sanırsam öyle değil mi?

Ne yapmamı önerirsiniz, daha en az varolan bahçe toprağı kadar coco-peat, kompostlu toprak, leonardit vs. karşımı katacağım, biraz olsun zehiri azaltmış olur muyum. Ya da adanın üzerini mi örtsem veya 1 hafta bekleyip öyle mi karıştırsam..?

Zirai ilaçlardan kaçış yokmuş..

Sevgiler,
Didem

Bahsettiğiniz kompost, leonardit vs. toprak üzerine kaplamanın uygulanacak ilaçla hiç alakası olmaz. Çünkü kırmızı örümcek ilaçları toprağa değil, yaprak ve gövdeye uygulanır. Bitkileriniz ilaçlanmasın istiyorsanız sebzeliğinizin üzerini bir naylon tünelle kaplayın. İlaçlama sonrası hemen açıp yeniden işlemlere başlayabilirsiniz. Ancak çevrede yoğun bulaşma kaynakları varsa sizin ilaç atmadığınız minik sebzeliğinize bütün zararlılar sığınacaktır. Ev yapımı ilaçları elinizin altında çekmeyiniz.

kalambaklı 06-04-2010 21:15

Sayın Mİne Pakkaner, bilgilerinizi bizlerle paşlaştığınız için teşekkür ederim.
İyi akşamlar diliyorum.

Samsunlu55 06-04-2010 23:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 611049)
Baklagiller azot bağlar doğru, akasya da azot bağlar ama otsu baklagiller kadar değil. Azotu bağlayan kökleridir. Bağlanan azot gübrelemeye yeterli değildir. Sadece toprağı bir miktar zenginleştirir. Akasya çiçekleri dökülünce gübreleme yapılmış sayılmaz. Örneğin biz tarlaya yeşil gübreleme yapmak amacıyla baklagil diktiğimizde de 1/3 oranında çiçeklenince sürer toprağa kariştırırız. Çünkü o aşamadan sonra bitki bağladığı azotu kendi kullanmaya başlıyor.

Cevaplandırdığınız için teşekkürler, ben yoncanın topladığı azotu üzerinde bulundurarak çürüdüğünde toprağa kazandırdığını sanıyordum burdan çıkarak akasyada yapraklarında azot bulundurur yaprak döküldüğündede toprağa azot kazandırmış olur diye düşünmüştüm.

Didem 07-04-2010 08:18

Mine hanım çok teşekkürler. Siz olmasanız biz ne yaparız.. :)

USKA 08-04-2010 11:48

mavi servi çeliklenmesi

Sayın Mine Pakkaner
"ağaçlar dış mekanlar ve süs bitkileri" isimli kitapta mavi servi ve türlerinin çeliğinin ağustos-eylül aylarında yarı odunsu genç sürgünlerinin çelik olarak alındıktan sonra ters çevrilerek başaşağı dikilmesi gerektiğini yazıyor. Bu bilgi doğru mudur? Ben birkaç deneme yaptım olacak gibi duruyor.
Teşekkürler

Mine Pakkaner 08-04-2010 15:07

Sayın Uska, çeliklerin alınma zamanı ve materyal özelliğine diyecek birşeyim yok ama, baş aşağı dikilmesi söylemi hayret verici. Şunu merak ettim, acaba çeliği bitkinin neresinden aldınız, uç çeliği midir yoksa ara çelik mi aldınız, üzerinde hiç yaprak bırakmadınız mı ki baş aşağı dikim yaptınız?

Siz nasıl yapardınız diye sorarsanız, o senenin sürgünü, hafifçe odunlaşmış bir ökçeli uç çeliği alır, yaprakları inceltir, azaltır ve çeliği köklendirmehormonu ile muamele edip düz dikerdim.

USKA 15-04-2010 16:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 613150)
Sayın Uska, çeliklerin alınma zamanı ve materyal özelliğine diyecek birşeyim yok ama, baş aşağı dikilmesi söylemi hayret verici. Şunu merak ettim, acaba çeliği bitkinin neresinden aldınız, uç çeliği midir yoksa ara çelik mi aldınız, üzerinde hiç yaprak bırakmadınız mı ki baş aşağı dikim yaptınız?

Siz nasıl yapardınız diye sorarsanız, o senenin sürgünü, hafifçe odunlaşmış bir ökçeli uç çeliği alır, yaprakları inceltir, azaltır ve çeliği köklendirmehormonu ile muamele edip düz dikerdim.

Sayın Mine Hanım cevabınız için teşekkür ederim. Bahsettiğim kitap http://www.agaclar.net/?t=13307&id=showthread linkinde tanıtımı yapılan kitaptır. Bu kitaptan öğrendiğime göre mavi servinin yan dallarından çelik alıp taze sürgünlerini ters çevirip diktim. Zaten bu kitapta düz klasik çelik olmaz diyor.

cigdemb 15-04-2010 22:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 615983)
Bu yasemin sarılıcı formda olsun diye yetiştirilmiş. 2-3 karıştan kesilince çalı formunda gelişir. Şu anda budayabilirsiniz ancak, üzerindeki göz yapısını görmediğim için yerini söyleyemiyorum. Gövdedeki gözler körleşmişse sürgün patlatması zorlaşır. Bunu da sarılıcı formda yetiştirseniz olmaz mı? Ya da yüksekten taçlandırın, şöyle ki;
http://www.tradeaplant.com/PlantLibr...5Cstarjasm.jpg

Mine hanım cevabınız için çok çok çok teşekkür ederim. Budasam bodur bir yasemin elde edebileceksem söylediginiz gb 2-3 karıştan budamak isterim :( Bitkiyi daha net bir şekilde görebilmeniz ve bahsettiginiz gövdedeki gözlerin durumunu ben anlayamadığımdan yorumlayabilmeniz için resimlerini şu mesajda http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=623 ekledim.

Form verme konusunda yönlendirmenize ihtiyacım var, çok teşekkür ederim.

üzüm 16-04-2010 14:14

Sayın Mine Pakkaner,

İngilizcesi 'runner bean', latincesi 'Phaseolus coccineus' olan fasulye türünün acaba türkçe literatürdeki karşılığı nedir. Elimdeki kaynaklarda bulamadım, internetde 'ateş, bombay, çalı' fasulyesi gibi adlandırmalara ulaştım; acaba hangisi doğrudur. Türkiye'de bu türün üretimi yapılıyor mu?

Teşekkür ederim.

Yılmaz Yalçın 16-04-2010 15:37

Sayın Mine Pakkaner,

Benim evimde salonda bodur palmiye var 3 yaşında şuanda.20 litrelik saksıda yetiştiriyorum.Ayda bir kez b5A organik sıvı gübre veriyorum toprağına..2 gün öncede uygun dozda yani 2,5 litre suya 2,5 cc karıştırarak verdim.Yalnız su ile sıvı gübre karışımını topraga verirken palmiyenin yelpaze yapraklarının birliştiği gövdesine de (tüylü kahverengi gövdeye)dökmüştüm..Sabah baktımki saksının tabagında epey su birikmiş onu hemen boşalttım ve 2 gündürde suyunu çektyi tabakta kuru ama palmiyenin yelpaze yaprakları kendini salmış yere yığılmış ve gövdesi yumuşamış durumda şuan..hatta yelpaze yapraklar uçlardan kurumaya başladı bazı yapraklar ise tamamen kurudu.Daha önce çok sağlıklı idi ve yeni yapraklar veriyordu ne olduysa b5A uyguladıktan sonra oldu..Şuan ortadan çıkan yeni yelpaze yaprak sadece sağlam diğerleri kurudu ve gövdede şuan yumuşak halde.. eskiden sert tüylü gövdesi vardı.Sizce palmıyem öldümü ne yapmalıyım?

Mine Pakkaner 16-04-2010 20:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merih (Mesaj 616919)
Mine Hanım fotoğrafta görünen iki çiçeğin isimlerini öğrenmek istiyorum.Sizi sabrınız ve aydınlatıcı bilgi paylaşımınızdan dolayı yürekten kutluyorum.saygıyla esen kalın.;)

Sarkıcı olan kalp kalbe karşı, Ceropegia sp.

Diğeri ise bir Peperomia polybotrya.

Mine Pakkaner 16-04-2010 20:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi USKA (Mesaj 617877)
Sayın Mine Hanım cevabınız için teşekkür ederim. Bahsettiğim kitap http://www.agaclar.net/?t=13307&id=showthread linkinde tanıtımı yapılan kitaptır. Bu kitaptan öğrendiğime göre mavi servinin yan dallarından çelik alıp taze sürgünlerini ters çevirip diktim. Zaten bu kitapta düz klasik çelik olmaz diyor.

Sayın Uska, bahsettiğiniz kitap kütüphanemde de mevcut. Hemen baktım, haklısınız öyle bir bilgi veriyor.

Ancak ben yazarın bilfiil hiçbir yetiştiricilik tecrübesi olmadığına da neredeyse eminim. Zaten kitap da malumunuz bir üretim tekniği kitabı değil, bir bitki tanıtım kitabı.

Servilerin hepsi için bu yetiştiriciliği öneriyor. Hem de yapraklı halde ters dikim çelik. Bu durumda biz senelerdir yanlış yapıyor oluruz. Köklenmez de demiyorum, çünkü hiç denemedim ama konifer çelikleri genelde tepe çeliğidir, bu durumda siz büyüme noktasını da yani apikal tomurcuğu da toprağa gömeceksiniz.

Koniferlerin yan dallardan alınan çeliklerinden yetişen fidanlar bile dik gidemez, yayılıcı gibi yan gider, peki bunlar acaba nasıl olur? :) Bilmiyorum sonucu izlemek eğlenceli olacaktır, lütfen gelişmeleri bizimle paylaşmaya devam ediniz.

Mine Pakkaner 16-04-2010 20:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi üzüm (Mesaj 618398)
Sayın Mine Pakkaner,

İngilizcesi 'runner bean', latincesi 'Phaseolus coccineus' olan fasulye türünün acaba türkçe literatürdeki karşılığı nedir. Elimdeki kaynaklarda bulamadım, internetde 'ateş, bombay, çalı' fasulyesi gibi adlandırmalara ulaştım; acaba hangisi doğrudur. Türkiye'de bu türün üretimi yapılıyor mu?

Teşekkür ederim.

İspanyol fasulyesi olarak da tanınıyor, çalı fasulyesi çeşidi,yetiştiriciliği yapılıyor ancak bölgelere göre yaygınlık derecesini bilmiyorum, örneğin bizim burada Gina daha yaygın.

Mine Pakkaner 16-04-2010 20:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kubat_izmirli (Mesaj 618452)
Sayın Mine Pakkaner,

Benim evimde salonda bodur palmiye var 3 yaşında şuanda.20 litrelik saksıda yetiştiriyorum.Ayda bir kez b5A organik sıvı gübre veriyorum toprağına..2 gün öncede uygun dozda yani 2,5 litre suya 2,5 cc karıştırarak verdim.Yalnız su ile sıvı gübre karışımını topraga verirken palmiyenin yelpaze yapraklarının birliştiği gövdesine de (tüylü kahverengi gövdeye)dökmüştüm..Sabah baktımki saksının tabagında epey su birikmiş onu hemen boşalttım ve 2 gündürde suyunu çektyi tabakta kuru ama palmiyenin yelpaze yaprakları kendini salmış yere yığılmış ve gövdesi yumuşamış durumda şuan..hatta yelpaze yapraklar uçlardan kurumaya başladı bazı yapraklar ise tamamen kurudu.Daha önce çok sağlıklı idi ve yeni yapraklar veriyordu ne olduysa b5A uyguladıktan sonra oldu..Şuan ortadan çıkan yeni yelpaze yaprak sadece sağlam diğerleri kurudu ve gövdede şuan yumuşak halde.. eskiden sert tüylü gövdesi vardı.Sizce palmıyem öldümü ne yapmalıyım?

Gövde yumuşamışsa üzüldüm, inşallah ölmez. Sadece b5a yı sorumlu tutmak da doğru olmaz. Başka bir patojen de olabilir. Bekleyin, bekleyin, bekleyin...

Mine Pakkaner 16-04-2010 20:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki (Mesaj 614254)
Mine hn, merhaba.

Organik tarımı amaçlayarak bir elma bahçesi kurdum ve devam ettiriyorum. Sorunum; bitkileri ne kadar anlamaya çalışsam da bir apartman insanı olarak pek anlamadığım. Bir organik tarım danışmanına ihtiyacım var. Çanakkale, Bayramiç bölgesine yakın düşen bir bildiğiniz var mı? Ben bu bölgede konvansiyonel tarım dışında bilgisi olan bulamadım. Ve biliyorum çok farklı bir talep oldu. Mecbur kaldım...

Saygılar.

Sn. Bayindirmevki, o bölgede bir uzman tanımıyorum, yakın olsa ben geleyim diyeceğim ama uzun vadede aksar, aklımdasınız, bir gelişme olursa hemen size ulaşacağım.

Mine Pakkaner 16-04-2010 20:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 617064)
Sevgili Mime Hanım,
Başkalarına da gerekir diye , araması kolay olsun diye (Ben aradım bulamadım.) Erik ağaçlarında yaprak sürgün kıvrıklığı başlığı açtım yanıt veren olmadı. Sorunuyla nasıl mücadele edeceğiz. Arap sabunu suyu attım faydası olmadı kırmızı örümcek ilacı da fayda etmiyor. Saygılar.

Önce kıvırcıklığın sebebini tespit etmek gerek. Lütfen makro fotolar yollayınız, yaprakların altını da görelim, kıvrıkların içini açıp foto da çeker misiniz rica etsem, sonra değerlendirelim.

Güler 17-04-2010 22:23

Sayın Mine Hanım, çim alanda kullanmak üzere aldığım Maxi Crop'u (bir dönüm için 400grlık 3 kutu aldım) çim tohumunu atmadan önce mi (zemin toprağa) yoksa tohum atıp kapak toprağı yaptıktan sonra mı kullanmam gerekiyor?
Sulandırıp, pompa ile kullanacağım.

Cumhur Tonba 17-04-2010 23:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 619226)
Sayın Mine Hanım, çim alanda kullanmak üzere aldığım Maxi Crop'u (bir dönüm için 400grlık 3 kutu aldım) çim tohumunu atmadan önce mi (zemin toprağa) yoksa tohum atıp kapak toprağı yaptıktan sonra mı kullanmam gerekiyor?

http://www.agaclar.net/forum/archive...hp/t-1405.html
Burada Maxi Crop ile ilgili bazı bilgiler var.

Linkten Alıntı>Bu arada sizin bahsettiğiniz deniz yosunundan yapılmış
organik MaxiCrop ürünün temin ettim 1 ay önce aradım
ellerinde yoktu 10 gün önce elime geçti.Fakat içeriğini
şurdaki gibi bekliyordum http://www.drtarsa.com/fertilizer.asp#Organik
bana biraz yetersiz geldi.
Üzerindeki bir bilgiyide paylaşmak istiyorum
"TOHUMDA UYGULAMA Hızlı tohum çimlendirme ve erken çıkış için
sera bitkileri tohumları 10 lt suya 50-100 gr maxicrop
karıştırılmış suda 1-2 saat bekletilir"

Mine Pakkaner 18-04-2010 00:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 619226)

Zemine püskürtüp üzerine tohumu atınız Güler Hanım, bu sayede tohum doğrudan yosuna temas edecektir. Cumhur Bey' in bahsettiği şekilde tohumu maxi croplu suda bekletip uygulamanız da mümkün ama ev koşullarında ve büyük alanlarda hiç kolay olmamakta. İşlem şu şekilde oluyor;
Suda yeterli süre bırakıp sonra süzmek, havalandırıp nemini aldırmak ama asla kurutmamak ve atılabilir neme gelince hemen toprağa ekmek.
Saygılar.

Mine Pakkaner 18-04-2010 01:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi naturela (Mesaj 619162)
Merhaba Mine Hanım,
Çim başlığı altında iki sorum var, cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=237
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=239
Saygılarımla,
Özge

Sorduğunuz başlıkta sorularınızı cevapladım.

cigdemb 18-04-2010 12:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cigdemb (Mesaj 618626)
Teşekkürler Mine Hanım. Herkese tek tek cevap veriyorsunuz ne kadar emek veriyorsunuz tekrar teşekkürler.

Son olarak Gözler kör mü değil mi anlayacak bilgim yok ne yazık ki :(...resimden göründüğü kadarıyla sizce kör değil canlı mı o gözler?

İyi akşamlar

Merhaba Mine Hanım, çok ısrarcı ve laftan anlamaz olduğumu düşünmüyorsunuzdur umarım, ama sanırım gözden kaçtım son mesajıma bir cevap alamadım. Budama yapacağım ama gözlerin canlı olup olmadıgını bilmeden budayıp yaseminimi kaybetmek istemiyorum.

Kusuruma bakmayın, acemiliğime verin lütfen :(

Mine Pakkaner 18-04-2010 17:28

Gözler yani yeni sürgünlerin çıkacağı eski yaprakların izleri çok az belirginse ve kurumuşsa körleşmiş olabilir. Hafif kabarıksa, üzeri artık iyice odun gibi değilse, belirginse göz canlıdır. KÖk boğazına yaklaştıkça gözlerin körleşmiş olması ihtimali daha fazladır. Fotoğraflarınızdan kesmek istediğiniz yükseklikteki gözleri seçemediğim için size şuradan kesin diyemedim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024