agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bir bilene soralım (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/)
-   -   sihirli yumurta (http://www.agaclar.net/forum/bir-bilene-soralim/1715.htm)

ortanca 15-08-2006 15:16

sihirli yumurta

Arkadaşlar size bir sorum olacak
bana bir hediye geldi bildiğimiz yumurta var ya işte o şekilde üstüne kaş göz çizilmiş şirin bir şey
asıl mesele şu
bu yumurtanın tepesini kırıp suluyorsunuz ve içinden bir bitki çıkıyor ve o bitkinin yaprağında istediğiniz yazı yazılmış biçimde büyüyor thankyou, ı love you **** ne yazdırırsan ....büyüyen yaprakta yazıyor bu nasıl oluyor?
lütfen açıklayabilirmisiniz?sanki fasulye ye yede benziyor..
teşekkürler

Mine Pakkaner 15-08-2006 15:20

Bunu büyütün, fotoğraflayın, biz de görelim.

Todor 15-08-2006 17:21

Çok enteresan. Ben olsam dayanamaz, yumurtayı kırar içine bakardım.
Ayrıntılı fotoğraf istiyoruz :)

didegok 15-08-2006 17:35

ben yabancı ülkeleri tanıtan bi belgeselde seyretmiştim böyle bir şeyi.ada ülkelerinden biriydi ama..

didegok 15-08-2006 17:39

1 Eklenti(ler)
heh arkadaşlar satış sitelerinin birinde resmini buldum. gerçekten ilginç.

ortanca 15-08-2006 17:40

evet

arkadaşlar resminiçektim ama boyutu büyük geldi yüklenemedi :( yukarıdakine benzer hemen hemen aynı bendekide

nilgunarpat 16-08-2006 09:49

Arkadaşlar,bu yumurtadan bana da gelmişti.Kutusundaki tarife göre kırdım,suladım ve bekledim.Bir fasulye çimlendi,ilk iki yaprağında yazı vardı.bir ilaç firması promosyonu idi bana gelen Sihirli Yumurta,bu nedenle ilaç ismi yazıyordu.Bulunduğu yerde 3 ay kalabiliyor,isterseniz toprağa ikebiliyorsunuz.Benim fasulyem 1metre kadar büyümüştü. Sanırım Sihirli Tablet e benziyor biraz, tek fark yazı çıkması.. Nasıl yapıyorlar bilmiyorum..Aslında benim içim bir tuhaf olmuştu,bitkinin üzerinde yazıyı görünce sanki dağlanmış gibi gelmişti,kıyamamıştım..

Selahattin Yılmaz 16-08-2006 16:08

Cevap:

Muhtemelen tohumun, kotiledonları yumurtanın yazı yazılacak yerine uygun şekilde yerleştirilmesi ve belli ebatlarda özel mürekkebi olan bir kalemle yazı yazılması şeklinde ayarlıyor olmalılar. Yazı yazılan noktadan ışık görmesi kotiledonda iz bırakıyor ve doğal olarakta çimlenme ile ilk yaprakçık olan kotiledonda yazı görülüyor şeklinde düşünüyorum. Benzer şekilde film karesini yaprağa yapıştırıp bir kaç gün orada tutmakla yaprağa resmin çıktığını da ben duymuştum ama hiç denemedim. Sanırım bu işin esası mürekkebin ışıkla iz bırakması esasına dayanıyor.

ortanca 26-08-2006 21:46

Soruma cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkürler...

Wolmast 17-09-2006 13:04

ilgincmiş ölebişiyim olsun isterdim :)

sükunet 24-09-2008 00:56

evet benimde vardı:)
benimde içim acımıştı yaprağı görünce gerçekten dağlanmış bir hali vardı..

ama bitkinin cinsi neydi **** sonrasında ne olurdu bilemiyorum..
sanırım fasülyeydi

anilozer112 24-09-2008 23:19

İlginç birşeymiş. :D

Müjgan 25-09-2008 15:27

Bana da hediye gelmişti böyle bir yumurta. Yumurta kabuğunu küçük açtığımız için, içerdeki tohum çimlendiği halde kafasını dışarı çıkaramamıştı. Ama içeriden devasa boyutta bir filiz çıkacağını tahmin edemedik. Zor doğum gibi oldu:) Kabuğu biraz daha açarak çıkmasını sağladık. Yapraklardan birinde 'i love you" yazıyordu, diğerinde de bir gülümseme ikonu vardı. Tam sürprizdi. :)

Tamtutulma 25-09-2008 18:17

Elin oğlu yapıyor işte :D :D

Buket Aknar 25-09-2008 19:45

Ben de geçen yıl süpriz yumurtanın nasıl bir şey olduğunu merak ederek almıştım. İçerisinde çimlenen bitki o kadar güzel gelişti ki artık yumurtayı deviriyordu. Bir süre sonra ben onu saksıya geçirdim. Şu anda büyümeye devam ediyor. LabLab gibi bir bitki olmasına rağmen henüz hiç bir çiçek açmadı.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024