agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen chopen

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2008, 22:32   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2008
Daldan karanfil yetiştirmek

Karanfilin eklem yerinden koparıp iki gün suda beklettikten sonra diktim.Üç gün sonra kurudu.Acaba karanfil daldan yetişmez mi yoksa ben bir yerlerde hata mı yapıyorum?

nuran berna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 23:03   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Karanfil çelikten üretilir, hem de kolay köklenir. Ancak burada aldığınız çeliğin boyu önemli. Bir de suda bekletmeyiniz. Doğrudan kuma veya perlite çelikleyebilirsiniz. Forumda karanfil üretimini daha önce konuştuk. Bu başlıkları da okumanızı öneririm. Arama makinesini kullanarak o mesajlara ulaşabilirsiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 23:22   #3
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2007
Merhaba, özel günlerde (anneler,sevgililer vb.) çiçekçide çalışıyorum. Atılacak olan karanfil çeliklerini kıyamayıp ev getirdim, vaktim olmadığından komşuya verdim, şimdi çok güzel turuncu karanfilimiz oldu.

Sergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 10:21   #4
Ağaç Dostu

Sevgili mine hanım ve sevgili sergül öncelikle teşekkür ederim.Arama yaptım demek ki gözden kaçırdım üretim konusunu.Tekrar inceleyeyim o zaman.Sevgili sergül maşallah darısı bana o zaman.

Eski 16-06-2008, 21:30   #5
Ağaç Dostu

Benim diktiğim karanfiller tutmayacak anlaşılan.Sorun bende mi karanfillerde mi anlamadım.Bu kaçıncı oldu.Bu da sararıyor.

Eklenen Resimler

Eski 17-06-2008, 08:44   #6
Ağaç Dostu

Ayşe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Sevgili Nuran Berna senin karanfil çeliklerin bana biraz uzun gibi geldi. çeliklemede çeliğin boyu önemlidir.Aldığın çelik 6-7 cm boyunda ve ökçeli olmalıdır.Ayrıca köklenene kadar fazla sulamaktanda kaçınılmalıdır.

Ayşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 13:58   #7
Ağaç Dostu

Sevgili WYZX öncelikle teşekkür ederim.Bendeki çeliğin boyu 8-9 cm idi.Bunun 2 cm'i toprağın altında gerisi ise üstündeydi.6-7 cm çeliğin tamamı mı yoksa toprağın üstünde kalan kısmı mı?Ayrıca ökçeli derken tam olarak neyi kastediyorsunuz?Sevgiler

Eski 17-06-2008, 14:29   #8
Ağaç Dostu

Ayşe's Avatar

Sevgili Nuran Berna, toprağın altınsa kalan kısımla birlikte 6-7 cm olmalıdır.Senin çeliğinde fazla uzun değilmiş aslında,resimde daha uzun gibi duruyor.Ökçeli çelik ise nasıl anlatsam,aldıgın çelik dalın üstlerinden değilde onun çıktığı odunlaşmış yani daha kart olan eski dalla birleştiği yerden alınmalı.Eğer elle eski ve yeni dalın birleşme yerinden çekerek ayırırsan bir tarafında ayak gibi bir çıkıntı oluşacaktır Bu çıkıntı yani ökçe eski odunsu dala aittir. Bu şekilde toprağa daldırırsan köklenme şansı daha yüksek olacaktır.İnşallah anlatabilmişimdir.

Eski 17-06-2008, 20:47   #9
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sevgili WYZX.Yazdıklarınızı kafamda şekillendirdim.Sıra uygulamada.Umarım başarılı olurum.

Eski 17-06-2008, 22:07   #10
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Bir husus daha var, sanırım torfa dikiyorsun? iyi bir sonuç alacağını sanmıyoru tarf ile geçirgen bahçe toprağı daha uygun olacaktır. Ben daha 15 gün önce karanfil çelikten yetişir deyip duruyorlar acaba doğrumu ki diyerek, tohumdan ürettiğim şu anda 12-13 cm lik karanfillerimden bir tanesini dibine yakın yerden kopardım yani yaklaşık 10 cm lik bir çelik oldu bu. Hiç önemsemeden bahçedeki bir toprağa diktim yarım çay bardağı kadarda su verdim aradan 15 gün geçti sonuç mükemmel dimdik duran bir karanfil var sanırım kökleniyor. Toprak cinsi önemli fazla nem hemen çürütüyor.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 08:01   #11
Ağaç Dostu

Ayşe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuran berna Mesajı Göster
Teşekkür ederim sevgili WYZX.Yazdıklarınızı kafamda şekillendirdim.Sıra uygulamada.Umarım başarılı olurum.
Rica ederim.İnşallah başarırsın.

Eski 19-06-2008, 19:59   #12
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sevgili powered evet torfa dikiyordum.Bahçe toprağını hiç düşünmedim doğrusu.Bir de onu deneyecem.İnşallah bu defa olur.Sevgiler.

Eski 03-03-2009, 10:06   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-01-2009
sayın nuran berna;karanfilin en kolay üretim metodu genç filizlerdendir.ben istanbulda çiçekçilikle uğraşıyorum.genelde bize gelen bütün karanfillerde filizler olur.özelliklede ada karanfillerinde.bu filizleri toplayıp perlit **** torfa daldırma yöntemiyle ekersen tutmama şansı çok azdır.eğer filiz ihtiyacınız olursa gönderebilirim.

mor-salkım beğendi.
chopen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024