agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2006, 11:57   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj)

Sorularınız için burayı kullanabilirsiniz...

Düzenleyen malina : 03-10-2006 saat 14:12
malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-03-2006, 13:13   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Konu, terastaki bitkileri bahara hazırlama ve biber domates tohumlarını ekme..

Herşeyi ortaya döküp, nargilemi içerken sizi dinleyeyim

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2006, 13:48   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Ne bulursam daha doğrusu saksım ve toprağım kadar... Yarısına yakınını yenebilir bitkilere ayırıyorum. biber domates, nane, kekik, dereotu, fesleğen vb.

Nerede neler yetiştiğine iyi bir örnek

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2006, 13:50   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Geçen yıldan görüntüler

Eklenen Resimler

_Esin_ ve leylevi beğendi.
Eski 02-03-2006, 13:51   #5
agaclar.net

malina's Avatar

başka bir açıdan

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2006, 16:44   #6
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
Terasınız harika.Çok sevdim.. Yazın tadına doyulmuyordur herhalde.

Aslında yazacaklarım bilindik şeyler; Öncelikle plan yapmak lazım. Mevsim boyunca neler yetiştirilecek, tesbit edilir. Kalıcı çiçekler bir revizyondan geçirilir.Kıştan kalma kuru yapraklar, dallar ne kadar çer çöp varsa temizlenir. Fazla kalabalık kökler ayrılır. Uzamış dallar budanır.Varsa güller de budanır. Bir çok çiçek için tam çelik alma zamanıdır. Ben sardunya ve küpelilerimden çelik aldım mesela.. Bu çelikler ufak saksılara dikilir. Eski çiçeklerin saksı ve toprak değiştirme işleri yapılır. Yeni toprakta en az 6 hafta yetecek kadar besin vardır. Bu yüzden hemen vitamin vermemek gerekir. Toprağı değişmeyen çiçeklerde hiç olmazsa üst toprağın bir kısmı alınıp yeni toprakla takviye yapılabilir.
Ben saksılar için hazır organik gübrelerden kullanıyorum. Birer avuç toprağına karıştırıyorum. Yavaş etkili olduğu için bitkilere zarar vermiyor. Hem de toprağın kerpiçleşmesini önlüyor.
TOHUM

Sebze tohumları mümkünse oda ısısında çimlendirilmelidir. Özellikle biber ve patlıcan tohumları 20-25 derece ısı ister. Domates dışarıda da olur ama erken fide elde etmek için hiç değilse çimleninceye kadar içeride tutulması iyi olur.

Uzun çiçek kutularına hazır toprak doldurulur. Hafifçe bastırılır. Tohumlar seyrekçe serpilir ve üzerine 1 cm. kapak atılır. El ayası ile toprak sıkıştırılır ve süzgeçle sulanır. İlk sulama suyuna fungisit katılması çok iyi olur. Saksılar aydınlık bir pencere önüne yerleştirilir.

Sulama ne az ne fazla, toprak sürekli nemli(ıslak değil) kalacak şekilde olmalıdır. Saksıların üzerine streç film kapatılabilir. Bu film her gün değiştirilir. Aksi takdirde filmden damlayan sular çürümeye sebep olabilir. İlk fide göründüğü anda film tamamen kaldırılır. Böylece tohumlar 3-4 günde çimlenir. Fidelerin gerçek yaprakları çıktığında dikkatle sökülerek minik saksılara fidelenir. Bitkiler artık serine alınabilir.

Veya çok ufak saksılara tohumlar 2'şer tane ekilebilir. Çimlenince kuvvetlisi bırakılır, diğeri alınır.

Not: Saksıları kaplamak için önceleri cam levha kullanıyordum. Daha sonra filmle kapatınca tohumların çok daha çabuk çimlendiğini farkettim.)

Daha ayrıntılı bilgi için= http://www.humeyraozdamar.net/Balkonbahce1.htm sayfasından yararlanabilirsiniz.

Humeyra Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-03-2006, 17:10   #7
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Vildan abla kıskandııııııımmm :

cemboa Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-03-2006, 17:18   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Toplantı yapmak terası kullanabiliriz

Ah ahhh, son yıllarda sokağa çıkma özürlüyüm ne yapayım

Ben insanın da bitkinin de dayanıklısını sevdiğimden, neredeyse tüm bitkilerim kara bile dayanıklıdır.

Çimlendirirken de içeri almak gibi şeylerle hiç uğraşmazdım. Bu kez seni dinleyeceğim bakalım ne olacak

Eski 02-03-2006, 17:21   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Taze kekiği olan bir evin maydonuzu yok

Daha önce bir iki kez denedim ama başarılı sonuç alamadım. Nane ve kekik daha sığ kaplarda sorunsuz yetişiyor ama en derini bile maydona kısa geliyor gibi bir gözlemim var. Sence neden ne olabilir?

Eski 02-03-2006, 18:29   #10
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Böyle güzel terasınız var, sokağı ne yapıcaksınız?

Saksı 20-25 cm.olsa yeter, problem maydanozun huysuzluğundan kaynaklanıyor.
Kekik, nane gibi sığ köklü bitkiler saksıda kolay yetişirler. Fakat maydanoz çok kaprislidir. Bahçede bile yerini sevmezse büyümez. Bol gübreli ve yumuşak toprak ister. Bol su sever. Aşırı güneşten hoşlanmaz. Tohumdan çıkması haftalar alır. Her yıl yeniden ekmek gerekiyor tabii..
Tohumu serptikten sonra üzerini çok az toprakla örtün. Güzelce bastırın.Toprağı daima nemli tutun.Fideler birkaç yapraklı olunca makasla biçin. Fideler çok sık olmasın. Bahçede yetiştirdiğim maydanozları bir kaç kere biçtikten sonra diplerine tekrar kuru gübre serpiyorum. Ardından bolca su veriyorum. Birdebire gürleşiyorlar. Saksıda da böyle yapılabilir belki..

Eski 02-03-2006, 18:31   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2006
hümeyra hanım sitenize baktım gerçekten çok hoş.Bizde okulumuzda çevre düzenlemesi çalışması yapmak istiyoruz.Fakat biliyorsunuz haziran sonu okullar kapanıyor. Öğrencilerin kendi uğraşları ile yapacağı ve sonuçlarını görebileceği bir çiçek lendirme çalışması için neler önerirsiniz

metince Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-03-2006, 22:46   #12
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Ben yetiştirememiştim de...sağolsun annem yetişmişti imdadıma. O yetiştirdi maydonosu tepsi yoğurt kasesinden bir saksı yapmıştım. Toprağın üstüne serpti tohumları ve gölge bir yere koydu üzerine de tohumlara değmiyecek şekilde bir tülbent örtü ve sulamayı da tülbentin üzerinden avcundan yavaş yavaş tohumları sarsmadan dökmeye özen göstererek sabırla yaptı öğrendiğime göre de en zor çimlenen tohummuş maydanos.
Ayrı bir konu mu açsaydım

bonsaisever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-03-2006, 23:18   #13
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Ben yetiştirememiştim de...sağolsun annem yetişmişti imdadıma. O yetiştirdi maydonosu tepsi yoğurt kasesinden bir saksı yapmıştım. Toprağın üstüne serpti tohumları ve gölge bir yere koydu üzerine de tohumlara değmiyecek şekilde bir tülbent örtü ve sulamayı da tülbentin üzerinden avcundan yavaş yavaş tohumları sarsmadan dökmeye özen göstererek sabırla yaptı öğrendiğime göre de en zor çimlenen tohummuş maydanos.
Ayrı bir konu mu açsaydım
Ayrı konu açmayın, doğru yere yazmışsınız) Evet maydanoz çok geç çimlenir. Anneniz güzel bir usul bulmuş. Eline sağlık.

Eski 02-03-2006, 23:21   #14
agaclar.net

malina's Avatar

Onu da biber tohumları gibi aspirinli suya koysak işe yarar mı acaba ?

Eski 03-03-2006, 00:22   #15
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metince
hümeyra hanım sitenize baktım gerçekten çok hoş.Bizde okulumuzda çevre düzenlemesi çalışması yapmak istiyoruz.Fakat biliyorsunuz haziran sonu okullar kapanıyor. Öğrencilerin kendi uğraşları ile yapacağı ve sonuçlarını görebileceği bir çiçek lendirme çalışması için neler önerirsiniz

Çocuklar mevsimlik çiçek fideleri ile renk kombinasyonları yapabilirler. Şu sıralarda hercai, çuha,şebboy, aslanağzı, sarı nergis (calendula), papatya(bellis) türleri ekilebilir.
başarılar dilerim.

Eski 03-03-2006, 00:25   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2005
Galeri: 108
Bizim maydanozlar neden hiç sorun çıkarmıyor ki ? Burada nem oranı çok yüksek, ondan mı acaba ?
Roka ve tere daha nazlı sanki..

Cihangir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-03-2006, 00:27   #17
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Çürür gibime geliyor. Bu arada, maydanoz tohumlarını tam ekme zamanı..

.

Eski 03-03-2006, 00:33   #18
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Bizim bahçede de problem yaşanmıyor. Yeşillikler nemi çok seviyor, doğru..

Eski 03-03-2006, 18:23   #19
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Salisilik asitin fungusit etkisi var.

Alıntı:
Evet, yapılabilir. Tohumları aspirin eritilmiş suya koyup bir miktar bekletebilirsiniz, sonra ekersiniz. Aspirinin icindeki salisilik asitin fungusit etkisi var bir miktar da bitki aktivatörü olarak çalışıyor.

Evde uygulayabileceğiniz basit ve çevre dostu bir fungusit de oksijenli sudur. Yarım lt suya bir tatlı kaşığı oksijenli su koyup maydonozlara püskürtebilirsiniz.

Yalnız bunu güneş altında yapmayın (İlaçlama ve gübreleme ile ilgili hiç bir uygulamayı güneşte yapmayın). Mümkünse gece de yapmayın ki bitkiler geceye kuru girsin. Bitkilerde fungal bir sorun varsa geceleri kuru olmaları çok önemlidir, gece sulama ve ilaçlama yapılmaz.
Kolay gelsin.

Mine

Önemli kısımları kalın yaptım - malina

Düzenleyen malina : 03-03-2006 saat 19:53
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-03-2006, 19:27   #20
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Oksijenli suyun fungisit etkisini hiç bilmiyordum. Güllere de uygulanabilir mi? Aynı etkiye sahip başka çevre dostu ürünler var mı?

Eski 03-03-2006, 19:49   #21
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
gece sulama ve ilaçlama yapılmaz.
Bu durumda sulama işlemi sabahları mı yapılacak. Akşam üzeri sulama eğiliminde olan biriydim.

Eski 03-03-2006, 19:50   #22
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Oksijenli suyun fungisit etkisini hiç bilmiyordum
Sen yine iyisin, ben fungisit kelimesini duymamıştım

Eski 03-03-2006, 20:01   #23
agaclar.net

malina's Avatar

Mine Pakkaner'e soralım (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj)

Mine Pakkaner Ziraat mühendisi...

22 yıllık Çevre dostu iyi tarım uygulamaları uzmanı... Bahçe tasarımcısı ve peyzaj uygulamacısı.

Her zaman burada olmasa da, sorularınızı uğradığı zaman cevaplayacaktır. Bu başlığı ona kolaylık olması için açtım

Eski 03-03-2006, 20:31   #24
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
...Sanıyorum aspirinin içindeki salisilik asit ismide hammaddesini söğütten aldığı için söğütün latince ismi salix den türemiş...Bunun içinde söğütleri köklendirirken çıkan söğüt suyuda aynı görevi görüyor ve köklendirmeye yardımcı oluyor.

cemboa Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-03-2006, 20:37   #25
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Ben mecburen öğrendim. Bahçede mantar hastalıklarının envai çeşidiyle uğraşıyorum yıllardır.
Akşam sulamaları cidden hastalığa davetiye çıkarıyor. Gece boyunca toprak ıslak, yapraklar ıslak, mantar hastalıkları için bulunmaz bir ortam meydana geliyor. Ben sabah güneş doğmadan kalkıp bahçemi suluyorum. Aslında iyi bir şey, sulama işi olmayınca akşamları bahçenin tadına doyulmuyor)

Eski 04-03-2006, 01:56   #26
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Oksijenli su

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Humeyra
Oksijenli suyun fungisit etkisini hiç bilmiyordum. Güllere de uygulanabilir mi? Aynı etkiye sahip başka çevre dostu ürünler var mı?
Oksijenli su bildiğiniz gibi seyreltik hidrojen peroksit çözeltisidir. Hidrojen peroksit dezenfektan olarak da kullanılan bir kimyasal. Ancak hidrojenperoksitin bütün derişiklikte olanlarını kullanamazsınız. Örneğin çok derişik ticari preparatlar tekstil sanayisinde ağartıcı olarak da kullanılmakta. Tarımda ruhsatlı olan preparatları kullanmak gerek. Bitkiler kendileri de stres anında peroksidaz enzimi salgılamakta, siz bunu dışarıdan vererek aktivasyon etkisini türe bağlı olarak yaratabilirsiniz. Güllerde hangi hastalığa karşı kullanımını sorduğunuzu bilmiyorum.(Her fungusit her mantari hastalığa iyi gelmez bildiğiniz gibi. Bir patojene etkin olan ilaç diğeri üzerinde çalışmaz, bu yüzden herhangi bir fungusit hiçbir bitkide rastgele kullanılmaz, tamamen kirlilik yaratır, patojene direnç kazandırır vs.) Gülünüzün küçük bir yaprağında öncelikle fitotoksite testi yapın. Solüsyonu kaplama yapacak şekilde püskürtün, püsürtme başlığınızın çok ince atması önemli, 24 saat sonra yaprakta bir bozulma yoksa güvenle kullanın.

Ev yapımı bir başka fungusit formülü tarçınlı.
2 yemek kaşığı toz tarçın yarım lt kaynar suya konur, 3-4 gün beklenir,tülbentten süzülür ve kullanılır. Bunu alkolle de yapabilirsiniz, daha etkili bir preparat olur.Şu şekilde ki, aynı miktar tarçın,yarım lt beyaz alkole konur,bir gece beklenir ve süzülür yalnız alkollü olanı , yeni çimlenmiş fideciklerde kullanmayın, alkol hızlı buharlaşmayla kurutucu etki yapabilir bu çok bebecik fidelerde. Tarçınlı solüsyonları da oksijenli suyu da evde yetiştiricilikte yastık dediğimiz ekim tavanız veya kabınızda çökerten için kullanabilirsiniz.

Başka bir formül
1 yemekkaşığı sıvı bitkisel yağ
1 yemek kaşığı içme sodası
1 kaşık da sıvı sabun
4 lt suya konur.çalkalanıp kullanılır. 3 günde bir püskürtün.Yalnız, önce az bir suyla karbonatı karıştırıp eritin yoksa en son koyarsanız zor oluyor. Tüylü yapraklı bitkilere püskürtmeyin.

Şimdi bir de bitkilerle yapılan bir reçete vereceğim .

Eşit miktarlarda;

alman papatyası çiçeği (chammomille)
mürver yaprağı (sambucus nigra)
yabani sarımsak yaprağı veya taze sarımsak yaprağı
Turpotu veya yaban turbu yaprağı
Demir çamı (casuarina) yaprağı

Hepsini bir tencereye koyun üzerini örtecek kadar su koyun hafif ateşte 30 dakika pişirin, sonra soğutup süzün kullanın. Artanı buzdolabında saklayın.

Size daha sonra böcek ilacı tarifleri de veririm isterseniz.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 18-11-2008 saat 23:08
Eski 04-03-2006, 02:02   #27
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Bu durumda sulama işlemi sabahları mı yapılacak. Akşam üzeri sulama eğiliminde olan biriydim.
Sulama eğer hastalık yoksa, nem yoksa, rüzgar varsa gece de yapılabilir ama ben sabah erken saatleri tercih ederim. Tabii bu her koşulda geçerli değil. Örneğin yeni bir çim tesis ettiğimiz zaman ilk aşamada gün ortasında bile ben yağmurlayıcıları çalıştırırım ki şişen cücüklenen tohum suyunu kaybetmesin yoksa ölür.Yani kısaca sulama rejiminiz aynı bitkinin farklı dönemlerinde bile değişir. Eee canlıların dünyası, bitki deyip geçmemek gerek.

Mine

Smtl79 beğendi.
Eski 04-03-2006, 02:12   #28
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Mine Hanım çok teşekkür ederim. Bu bilgileri derhal kaydettim. İhtiyaç oldukça deneyeceğim. Bitkilerle ilgili resmi bir eğitimim yok ama iflah olmaz bir çevreciyim. O yüzden bu bilgiler ilaç gibi geldi. Mesela bahçemde şimdiye kadar hiç kimyasal gübre kullanmadım. Çok gerekmedikçe böcek ilacı kullanmıyorum. Suda erittiğim mayi sabun veya tütün suyu ile idare etmeye çalışıyorum. Salyangozlar için meşe odunu külünü keşfettim. Fakat fungisitleri kullanmak zorundayım. Mantar hastalıkları çok yıkıcı oluyor. Dediğiniz gibi birkaç farklı ilaç kullanıyorum.
Böcek ilacı tarifleri de verebilirseniz çok sevinirim.

Eski 04-03-2006, 10:01   #29
agaclar.net

malina's Avatar

Bazı bitkilerde kesinlikle bitki zararlıları oluyor. Mesela biberlerde... En azından benimkilerde

Evde yetiştirilebilen bitki türlerindeki hastalıklar, böcekler vb. konularında, öncelikle çevre dostu önerilerinizi alabilir miyiz?

Eski 04-03-2006, 10:18   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Benimde Mine Hanıma bir sorum olacak...Köydeki evimizin bahçesine bir çim yol yapmak istiyorum . Parklarda görüyorum taşların arasından çimler çıkmış bunun için hangi tür çim kullanılıyor . Zemine döşenecek taşları nereden temin edebilirim yardımcı olursanız sevinirim...

oktars Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024