agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-11-2007, 17:07   #1201
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Düzgün renklenmemeleri yetişme koşullarının çok uygun olmaması anlamına gelir. Memnun olmadıkları birşey var. Acaba ne?
Nandina domestica 3.7 ile 6.4 ph arası toprak istiyormuş. Sanırım İzmit civarının toprağı daha yüksek ph'a sahip. Belki de nandinalarım o yüzden bu sene kızarmadılar.

Düzenleyen KUMRU : 11-11-2007 saat 22:33
KUMRU Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-11-2007, 21:59   #1202
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nursun Mesajı Göster
...tavaların büyüklükleri önemli mi? Toprak karışımı nasıl olmalı ? Volkan tüfü kullansam nasıl olur?

Bir de seranın ısıtılması konusu var . Genel olarak (Sizin tarifiniz dışında)seranın tamamını ısıtılması için ne kullanabilirim?**** tamamını ısıtmaya gerek var mı? ...
Bu tavaları masa şeklinde yapacağınıza göre üretim masası diyelim. Masalarının yüksekliği eni, iki yandan kol uzunluğu erişip rahat çalışacağınız şekilde en fazla 120 cm olmalı. Yüksekliği de normal masa yüksekliği, Boy ise size bağlı, ancak tecrübelerimiz 2m.den uzun tavaların çok fonksiyonel olamadığı. Bir tane çok uzun yaptıracağınıza bir kaç tane yaptırmanız daha iyi, taşınabilir olmaları açısından daha kullanışlı oluyor. Tümünü ısıtmak veya tümünü havalandırmak zorunda kalmıyorsunuz, bir noktada hastalık başlayınca her yere yayılmıyor, o masa ile sınırlanıyor. Harç olarak torf, perlit gibi bir köklendirme ortamı kullanabilirsiniz. Harca tüf de katabilirsiniz. Sadce perlit, sadece torf veya karışım da olabilir. Perlitin avantajı içinde fungal etmen yok.

Serayı ısıtmanız sizin iklim koşullarınızda şart olacak. Aşağıda sizin için bazı firmaların adresini buldum. Bir görüşmenizi öneririm.

Bu konuda çalışan pekçok firma var.
http://doganseraekipmanlari.tripod.com/index.html
http://www.seratek.com/isitma.htm
http://www.erenoglumuhendislik.tr.co...pg=photo&lng=1

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-11-2007, 13:04   #1203
Ağaçsever

nacrun's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Mine hanım bu zamanda ve bu havada palmiye fidanlarını bahçeye dikebilirmiyim.Bakımını nasıl yapmalıyım saygılar

nacrun Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-11-2007, 13:18   #1204
Ağaçsever

Feyzan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2006
Hangisi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nacrun Mesajı Göster
Mine hanım bu zamanda ve bu havada palmiye fidanlarını bahçeye dikebilirmiyim.Bakımını nasıl yapmalıyım saygılar
Palmiye mi hurma mı?

Feyzan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-11-2007, 16:23   #1205
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Merhabalar, benim danışmak istediğim bir konu var. Bir çiçekçi bitkilerdeki zararlıları uzaklaştırmak için sirke kullanılabileceğini, bitkiye hiçbir zararı olmayacağını söyledi. Sisleme yöntemiyle yapraklara püskürtülebilirmiş. Doğal bir yöntem olduğundan ilgimi çekti.

Ben de bir bilene sorayım dedim. Aslı var mıdır yoksa yanlış bilgi midir? Teşekkürler.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-11-2007, 21:02   #1206
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-10-2007
Mine Hanım
Serada yetiştireceğim dış mekanları sizin de yardımınızla biraz belirlemeye çalıştım.Ağaç türlerini fidanlıkta eşim yetiştiricek ;bu yüzden onları liste dışı tuttum.Yani ardıç, akasya,çam vs.gibi
Listeyi sizin yazdıklarınızın dışında da birkaç bitki de ben ekledim.Birde sizin bakmanızı rica edicem.Çünkü ben çok fazla iklim isteklerini bilemiyorum.Eğer bunların içinde bizim koşularımıza uygun olmayan varsa lütfen yazarsanız sevinirim.

Camellia Japonica (Kamelya)
Syringa vulgaris(Leylak)
Mahonia aquifolium (Mahonya)
Pittosporum tobira (Pitosporum)
Vibirnum tinus (Kartopu)
Vibirnum opilus
Euonymus Japonica (Yeşil Taflan)
Euonymus Japonica var aurea (Altuni taflan)
Spirea sp. (İspirya-Keçi Sakalı)
Symphoricarpus sp. (İnci çalısı)
Cydonia Japonica ( Japon ayvası)
Pyracantha coccinea(Ateş dikeni)
Berberis vulgaris(Kadın tuzluğu)
Weigela "Abel Carriere" (Gelin Tacı)
Lonicera(Hanımeli)
Şimşir(Buxaceae)
Fortisya intermedia(Altın çanak)
Oya ağacı(Crape Myrtle)
Ilgın(Tamarix)
Mor salkım(Wisteria Sinensis)
Rose(gül)

Bir de şu üretim masası boyutları genel olarak nasıl yapıldığını anladım ama ayrıntılarda takıldım.Örneğin altında delikler(direnaj için) olacak mı? Nasıl sulanacak(çünkü elektrikli ortam)? Toprak kalınlığı ne kadar olacak? Gibi konuları bilemiyorum.Bu konuda yardım alabileceğim site varmı acaba? Yani ayrıntıları nerden öğrenebilirim?
Verdiğiniz siteler için teşekkürler .İrtibata geçeceğim.
Biliyorum şu anda sitede sömüren durumundayım.Bunun için de özür diliyorum.Ama söz ilerki zamanlarda tüm tecrübelerimi paylaşıcam.Hele şu fidanlığı anlımızın akı ile bir kuralım..

nursun Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-11-2007, 23:18   #1207
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Estağfurullah, size yardımım olabilirse ne mutlu bana.
Masaya çıplak 3mm çapında galvaniz teller 8-10 cm arayla döşenecek. Bu sistemin çalışma şekli düşük voltajlı (12 volt) yüksek amperajlı (60-90 Amper) gibi bir akımın tellerden geçerken telleri sııtmasıdır. Tellerin arasına perlit veya kum koyun, Tellerin altına yani masa yüzeyine betopan türü bir taşıyıcı konur. Üzerine matkapla delikler açılır. Bu delikler sizin de sorduğunuz drenaj delikleridir.

Telleri bu iş için özel üretilmiş bir üretece bağlanır. Aletten çıkan bir kabloya bağlı olan termostat çubuğu tellere değmeyecek şekilde tavaya saplanır. tavanın derinliği 15 cm kadardır. İçindeki materyal yüksekliği de bundan 1-2 cm düşük tutulur. Masanın üzerine yaptığınız alçak tünelin en yüksek noktasından bir sulama borusu geçirin, üzerine de sisleme başlıkları takın, hattı da su kaynağınıza bağlayın. Böylece çeliklerinizin sulanması konusu da hallolmuş olacak.

Tavayı elektrikle ısıtmazsanız bir kalorifer sistemi ile ısıtabilirsiniz. Sıcak su boruları teller yerine tava üzerinde dolaşacak şekilde dizayn edilir. Bunun içinde yerden ısıtma sistemlerindeki tipte borular kullanılır.

Yazın ilinizin yüksek sıcaklıklarında ise zaten gölgeleme örtüsü kullanırsınız, serada mal bırakmazsınız.

Yazdığınız bitkilerden oya ve ılgın düşük sıcaklıklarda sizi çok zorlar. Aslında deneye deneye öğreneceksiniz. Önce ilinizin peyzajını incelemenizi öneririm.

Ayrıca süs iğdesi, iris, Ajuga, sarı yasemin olabileceğini düşündüğüm bitkiler.

Eski 12-11-2007, 23:31   #1208
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil Mesajı Göster
Merhabalar, benim danışmak istediğim bir konu var. Bir çiçekçi bitkilerdeki zararlıları uzaklaştırmak için sirke kullanılabileceğini, bitkiye hiçbir zararı olmayacağını söyledi. Sisleme yöntemiyle yapraklara püskürtülebilirmiş. Doğal bir yöntem olduğundan ilgimi çekti.

Ben de bir bilene sorayım dedim. Aslı var mıdır yoksa yanlış bilgi midir? Teşekkürler.
Sirkeden mantari hastalıklar için faydalanılmakta, ancak zararlılar için doğrudan kullanımını yok. Karınca kaçırıcı etkisi var. Yapraklara uygulanması dediğim gibi zararlılar için değil, hastalıklar için.

Eski 13-11-2007, 11:04   #1209
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Estağfurullah, size yardımım olabilirse ne mutlu bana.
İyi ki varsın Mine Abla, şey afedersiniz Güzin Hanım, amaan karıştırdım.....

celalsungur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-11-2007, 13:57   #1210
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Teşekkür ederim Mina hanım. Sevgiler

Koyu yeşil Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-11-2007, 17:14   #1211
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nacrun Mesajı Göster
İstanbul'un havasını bilmiyorum ama biz İzmir'de her mevsim dikim yapıyoruz. Eğer çok genç bir fidansa ve tepe gelişimi zayıfsa yaprakların gövdeden çıktığı noktayı çuvalla sarıp destekleyin. Boylu bir fidansa mutlaka üç noktadan çektirerek destekleyin.

Eski 13-11-2007, 17:15   #1212
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
İyi ki varsın Mine Abla, şey afedersiniz Güzin Hanım, amaan karıştırdım.....

Eski 13-11-2007, 20:10   #1213
Ağaç Dostu

oyaağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Sevgili Mine Hanım,
İki senedir mantar yüzünden sardunyalar başta olmak üzere bir çok bitkimi kaybettim.Sonunda kimyasal ilaç kullanarak sorunu çözdüm.Diyorum ki aynı sorunla karşılaşmamak için mesela ayda bir sefer ilaçlasam ,tedbir olarak zararı var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

oyaağacı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-11-2007, 20:18   #1214
Ağaçsever

Mine Hanım teşekkür ederim.Özellikle tava detayları için.Şimdi çok iyi anladım.Yarın yaptırmaya başlıyacağız.120cm x 200cm ebatlarında 4 tane düşündük . Heralde yeterli olur.Ayaklarıda tekerlekli yaptırmayı düşünüyorum taşımada kolaylık olur diye.Yalnız burada betopan bulabileceğimizden şüpheliyim.Olmazsa dışardan getirtiriz. Bu tava fikri çok iyi oldu; Böylelikle 4 mevsim çelik köklendirebilirim heralde.Bu arada çelikleri köklendirme hormonundan bahsediliyor sitede .Bu konuda sizin bilginizi alabilirmiyim? Gerçekten faydalı mı?
Yazdığınız bitkileride listeme ekledim .Oya burada yetişiyor bizim sitemizin bahçesinde var ama Ilgına hiç rastlamadım.İlimizde peyzaj çok yaygın değil.Hep belli birkaç cins bitki dışında kullanılmıyor.Ben yetişebilen farklı türlere yer vermek istiyorum.Sizin de dediğiniz gibi heralde çoğunu "deneme-yanılma" yolu ile zamanla bulucaz.
Görüşmek üzere...

Eski 13-11-2007, 23:18   #1215
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oyaağacı Mesajı Göster
... mesela ayda bir sefer ilaçlasam, tedbir olarak zararı var mıdır?...
Hayır bir zararı yok. Koruyucu ilaçlama yapabilirsiniz. ISR2000 gibi bitkinin bağışıklık mekanizmasını güçlendiren bir aktivatör kullanarak hastalıklara dayanımını arttırmanız da mümkün.

Eski 13-11-2007, 23:37   #1216
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nursun Mesajı Göster
... köklendirme hormonundan bahsediliyor sitede .Bu konuda sizin bilginizi alabilirmiyim? Gerçekten faydalı mı?
...
Özellikle güç veya geç köklenenler için çok yardımcı bir uygulama, hatta bazı çeliklerde zorunlu.
IBA(Indol Butirik Asit) ile ağaçlardan çelik alma başlığına bir göz atar mıydınız? Size e-posta ile iki döküman da yolladım.

Eski 14-11-2007, 00:42   #1217
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Sevgili Mine Hanım,
Parklarda gördüğüm yer açelyalarına bayılıyorum.Geçen yıl marketten tohum alıp ektim.Çok büyüdüler ama o parklardakiler gibi dolu dolu çiçek açmadılar.Hayal kırıklığına uğradım.Bu yıl da bizzat parktaki bodur aslanağzından tohum aldım.Şimdi onlar da mı normal aslanağzılar gibi çok büyüyüp az çiçek açacaklar?Yani bu bodur ve çok çiçekli olma durumu teknik bir durum mu yoksa genetik mi?Ekmeden önce bilgi edinirsem belki bu yıl benim balkonum da rengarek olur.Teşekkür ederim.

fatmadundar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2007, 10:06   #1218
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Godetia uç alma

Fatma Hanım yer açelyası veya godetya (Godetia) adıyla bilinen Clarkia amoena bahar aylarında park ve bahçelerde çiçekleriyle şov yapan çok güzel bir bitki.
Godetyaların boylu ve bodur varyeteleri var. Bodur ve dalla olmak bir çeşit özelliği. Boylu olanları da evde daha bodur ve dallı hale dolayısıyla dolgun bir forma getirmek mümkün.

Öncelikle tohu kasasına ektiğiniz godetyalarınızı saksıya 3-5 li fideler halinde şaşırtın. Fideler 4-6 yapraklı olunca üstten tepe noktası ile beraber yeni süren yaprakları koparın ( İlk çıkan iki yaprağı saymayın). Biz bu işleme uç alma deriz. İsterseniz makasla da kesebilirsiniz. Aşağıda işlemi açıklayacak resimler koyuyorum.

Bu işlem sonrası koltuk altı gözleri uyanacak ve fideleriniz dallanacak. Zaten saksıya da birden çok fide diktiğiniz için top top bol çiçekli godetyalarınız olacak. Bu uç alma işlemini boy atıp uzayan yan dallara da ilk aşamada yaparsanız onlarda yeni sürgün verecek.

Kolay gelsin.

Eski 14-11-2007, 12:41   #1219
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Mine Hanım,
Verdiğiniz pratik bilgiler içinçok teşekkür ederim.Çok kolaymış.Çünkü hormon işleri çok karışık, dolayısıyle uzmanlık gerektiriyor.Bunu anneme de anlatacağım, çok sevinecek.O daha şikayetçiydi çiçeklerinin büyüyüp de yeterince çiçek açmadığından.
İyi çalışmalar.

fatmadundar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2007, 21:12   #1220
Ağaçsever

nacrun's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Alıntı:
İstanbul'un havasını bilmiyorum ama biz İzmir'de her mevsim dikim yapıyoruz. Eğer çok genç bir fidansa ve tepe gelişimi zayıfsa yaprakların gövdeden çıktığı noktayı çuvalla sarıp destekleyin. Boylu bir fidansa mutlaka üç noktadan çektirerek destekleyin.
Mine hanım öncelikle ilginize teşekkür ederim. Palmiyelerin boyu daha 1 karış bile yok genç fidan sanırım. Çuval saracak kadar bedeni yok. Bahar gelene kadar saksıdamı bekletsem şimdiden teşekkürler.

nacrun Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2007, 21:32   #1221
Ağaçsever

Mine Hanım gönderdiğniz dökümanlarda çok değerli bilgiler var ,teşekkürler.

Eski 14-11-2007, 22:31   #1222
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Mine Hanım
Elma gövde kurduna karşı nasıl bir mücadele yapılmalıdır?

zooteknist Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-11-2007, 02:01   #1223
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Elma Gövde Kurdu başlığında çok detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Eski 15-11-2007, 14:58   #1224
Doğasever

turkiss's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Mine Hanım size uzunca zaman birşey sormayınca, akıp giden pınardan bir yudum su içmemiş gibi hissediyor insan
Çok yakından ilgilenemeyeceğim bir bahçede, yaklaşık 200 m2 kadar yere yer örtücü olarak Kırmızı yapraklı yonca (Oxalis hedysaroides) uygun olur mu? Her sene yeniden canlanır mı? Bakımı zor mudur? Kar altında bir süre kalırsa ölür mü?
Şimdiden teşekkürler.

turkiss Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-11-2007, 10:24   #1225
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Biz kırmızı yoncayı süs bitkisi olarak kullanıyoruz , İzmir'de özellikle yarı gölge alanlarda yer örtücü olarak kullanılabiliyor ama, sanırım sizin bölgeniz için çok uygun bir seçim değil. Doğal yayılışı da tropiklerde, Hawai 'de. Kışın Tekirdeğ'da kar altında bütün yaprakları ölecektir. Baharda tekrar sürer sanırım (yumruları donmadığı sürece). Bu konuda tecrübem yok malum biz hiç kar görmüyoruz, tecrübesi olan bir arkadaşımız paylaşırsa birlikte dinleriz.

Eski 16-11-2007, 10:45   #1226
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Oxalis hedysaroides değil de, Oxalis corymbosa Bahçemde var. Mine hanımın da dediği gibi karlı kışlarda yapraklarını dökebiliyor. Güneşli yerlerde ise Oxalis corymbosa pek verim vermiyor.

Name:  Oxalis%20hedysaroisdes.jpg
Views: 1461
Size:  10.0 KB Oxalis hedysaroides

Name:  OxalisCorymbosa1.jpg
Views: 1048
Size:  21.3 KB Oxalis corymbosa

praecox Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-11-2007, 11:04   #1227
Doğasever

turkiss's Avatar

Yanıtlar için teşekkür ederim. Bu durumda vazgeçmek lazım sanırım.
Çimden daha kolay bakımı olan, 15-20 günde bir gidilebilecek bir bahçe için başka yer örtücü önerebilir misiniz?
Bir de, bahçeye dikmeyi düşündüğüm ağaçları ve çalıları sormak istiyorum. Acer palmatum atropurpureum ( dissecum diye ayrı bir çeşidi var galiba, ben tam kırmızı olanı, avatar olarak kullandığım çeşidini kastediyorum umarım), Mimoza, Lale ağacı, Cotinus coggyria, Cercis siliquastrum, Manolya, Oya ağacı, Himalaya sediri, Açelya, Ateş dikeni, Kelebek çalısı ve Kaymak ağacı.
Sizce bunlar Tekirdağ'da yaşar mı? (Jacaranda'dan vazgeçtim:-()
Umarım baymıyorumdur

Düzenleyen turkiss : 16-11-2007 saat 14:33 Neden: ek bilgi
Eski 16-11-2007, 15:11   #1228
Doğasever

turkiss's Avatar

Dayanamayıp acer palmatumla ilgili sorumu açacağım. Eklediğim resimlerin her ikisi de Acer palmatum atropurpureum diye geçiyor ama ben aralarında renk farkı görüyorum. Birisi bordo, diğeri kırmızı. Kırmızı olanın peşindeyim, nerede bulunabileceğini bilir misiniz acaba?

Eklenen Resimler

Eski 16-11-2007, 15:14   #1229
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bulunduğu ortamlar renklerini etkileyebilir ayrıca yakın resim çekmelisinizki ikiside aynımı görelim

Harun Parlak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-11-2007, 15:21   #1230
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bunların hepsi olabilir ama kaymak ağacını zeytinle özdeşleştirin, zeytin yaşıyorsa o da yaşar. Etrafınızda zeytin varsa dikin.

Yalova ve İstanbul'daki fidanlıklarda istediğiniz bitkileri bulabileceğinize eminim, hatta bence akçaağaç için Bonsaisever'e sorun, tam bir akçaağaç tutkunu olduğu için nerede ne bulunur bilir.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024