agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2008, 00:43   #1921
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Şeker begonyaları.

Güler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-11-2008, 07:58   #1922
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Sevgili güler Hanım cığım çok sağol, jet hızıyla cevaplamışsın. Bu çiçekler uzun zamandır işyerimizin ana giriş kapısında ve gördüğünüz gibi coşmuş durumdalar. Yani anlayacağın bende bunlardan yaza doğru ekip bahçemde coşacağım.. Şeker begonyayı nasıl bu şekilde yetiştirebilirim bakalım araştırmaya başlayalım. Tekrar teşekkürler.

şükran ünal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-11-2008, 08:19   #1923
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Şükran Ünal, bu fotoğraftaki gibi istiyorsanız toprağı 3 kademeli tepecik veya set haline getirmeniz gerekiyor. Bu seti, her bir setin kenarlarını taban tuğla veya küçük taşlarla çevirerek oluşturabilirsiniz. Şeker begonyaları bodur - yerörtücüdür. Toprağının drenajı iyi bahçe toprağı olması yeterli. Killi olmasın. Killi toprakta suya doygunluk fazladır. Su verdikçe yanlara doğru su akımı olur ve mevcut toprağı aşağı kaydırır.

sukranayalp Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-11-2008, 12:34   #1924
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Lalezar Mesajı Göster
...yaklaşık 4-5 yaşında bir kiraz ağacını 10 metre öteye nakletmek gibi bir planım var. Gövde çapı yaklaşık 8 cm oldu boyuda 3 metre civarı. Sizce bu boyda bir ağaç sadece belle nakledilebilir mi? Bunun için dikkat etmem gereken bişey var mı? ...
Hasan Bey bu ağacı sadece bel vasıtasıyla söküp taşımanız çok kolay olmaz. Geniş ve derin açmanız gerek. Ağacın dallarını da küçültmeyi ihmal etmeyin. Kestiğiniz köklerin yara yerlerinin düzgün yırtıksız olmasına dikkat edin, mümkünse bir ilaç sürün (Captan olabilir, toz halde yaraya sürün.). Can suyuna deniz yosunlu bir gübre katın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-11-2008, 12:42   #1925
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi f-sunflower
...Mine Hanım bahçemdeki limon ağacımın üzerinde 12 adet limon var ağaç yeniden çiçek açtı ve meyveye durdu.Küçük bir ağaç olduğu için eşim olgunlaşan limonları toplamamız gerektiğini yoksa yeni oluşan meyvenin büyümeyeceğini söylüyor.Ne yapmamız gerektiği konusunda forumlarda birşeyler bulamadım.Bilgi verirseniz çok sevinirim...
Olgunlaşan meyveleri toplamanız gerektiği konusunda eşiniz haklı. Bu sayede ağacınız yeni çiçek ve meyvelere daha fazla enerji harcayacaktır. Kolay gelsin.

Eski 11-11-2008, 13:03   #1926
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gurtunca
...Sığacık'ta ..bir yazlığım var....Ağustos sonunda Koçtaş ve Praktiker de hazır süs havuzlarından bulamadım, İstanbul'a döndüğümde Bauhaus da vardı yaklaşık 200 - 300 YTL arası ancak kargo masrafı neredeyse 500 YTL gibiydi..Sizden ricam İzmir de bu tip gömülebilen süs havuzlarını kimler satar,nasıl irtibat kurabilirim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim..
Tarık Bey, bu tip hazır havuzları hiç kullanmadığım için fiyatlarını da bilmiyorum. İzmir'de Dört Mevsim Tohumculuk bu tip malzemeleri satmaktaydı. 0232.483.99.90 nolu telefondan kendilerine ulaşabilirsiniz.

Yazın değil de ilkbaharbahar döneminde İzmir Koçtaş ve Praktiker' de de bu ürünler bulunuyor.

Eski 11-11-2008, 13:36   #1927
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agronomistmrt
... Üretimimizde saksıları direkt toprağın üzerine koyuyoruz böylece yerdende kökleriyle besin maddesi aldırıp daha hızlı gelişme elde ediyoruz. Ancak bazen özellikle yazın bitkileri yerden kaldırınca bitkikerde sarsılma olabiliyor. Bunu önlemek için kaldırdıktan sonra hemen su veriyoruz. yabancı ottan falan bir sıkıntımız yok düzenli olarak kontrolünü yapıyoruz. Ancak yer örtüsünün bana avantajı olacağını da düşünüyorum. özellikle temizlik açısından.

Şu anda gerçekten kaliteli ve büyük saksılarda arası açık vaziyette bitkilere başladık. bunlarda yer örtüsü kullanınca acaba büyütmede ve sulama sıklığında sorun yaşar mıyız? Yani şuan verdiğimizden daha mı fazla su vermemiz icap eder? Bir de büyütmede sıkıntı yaşar mıyız acaba?

Ben bitkilerin yere çok fazla kalın kök atmaması için her ot almada saksıları hareket ettiriyorum. Böylece çok kök atmasını önlüyoruz. Acaba saksı harcına kendi yaptığım karışım 16/8/24 gübresinden eklesek birazda hümik asit ve osmocot ekleyerek yer örtüsünde de aynı büyüme hızını yakalıyabilir miyiz? Ayrıca yer örtüsünde olunca yarden kaldırınca sarsılmanın da az olacağını düşünüyorum, siz ne dersiniz?
Murta Bey yer örtüsü kullanmanız bitkilerin sarsılmasını önleyecektir. Bu yüzden bitki kaybı yaşadığımız da çok oldu. Ben artık fidanlıktan bitki alırken sadece saksıyı kımıldatmakta kalmıyorum, önemli bir bitkiyse yatırıp altına da bakıyorum, kök çıkışı ne alemde diye. Çünkü fidanlıklarda bir süre sonra saksıları sertçe çekip kökleri koparıyorlar böylece alıcı kök yere geçmemi,ş diye alıyor bitkiyi sonra dikimle bereber sorunlar baş gösterebiliyor.

Sulamada neden saksı sulaması yapmıyorsunuz? Saksılara koyacağıız spagetti damlatıcılarla yüksek tasarruf sağlarsınız. O bitki satılınca yapacağınız iş sulama başlığının ucundaki damlatıcıyı kapamak, bu kadar. Ot çıkışınız da, buharlaşma da, su ihtiyacı da, sulama işçiliği de minimuma iner. Hem de temizliği ve modern şık fidanlık görüntüsünü yakalarsınız.

Gübreyi de bu sistemle verirsiniz. Saksı harcına katacağınız vermikülit, leonardit hem su ihtiyacını azaltır, hem bitkiyi geliştirir. Ozmokot kullanırsanız o da olur. Kısaca ben kesinlikle örtü kullanmanızı tavsiye ederim.

Eski 11-11-2008, 13:49   #1928
Ağaçsever

iooktay's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2007
Mine Hanım;
Biliyorum toprak yapısını, diğer şartları bilmeden öneride bulunmak zor ama yine de bana bir öneride bulunursanız sevinirim. Foça' da Yeni Foça yolunun üst tarafında bulunan evimin bahçesine gölge yapması ve güzel bir görünüm vermesi amacıyla ağaç dikmek istiyorum. Ancak, toprak pek iyi değil, yer yer alttan taş ve kaya çıkıyor, ayrıca poyraza da açık, rüzgar alıyor. Poyraza dayanabilecek ve kök yapısı istilacı olmayan, Foça şartlarında yaşayabilecek bir ağaç önerebilir misiniz? Manolya yı çok severim ama araştırmalarımda manolya, gülibrişim, erguvan ağaçlarının soğuk ve rüzgara dayanıksız olduğunu gördüm, siz ne dersiniz? Teşekkürler.

iooktay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-11-2008, 14:22   #1929
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Mine hanım merhaba ;
Elimde compact DF-220 var. 7467 . mesajınızda bahsettiğiniz, musluk suyunu saksı çiçeklerine uygun hale getirmek için önerdiğiniz ,( FeSO 4 )yerine kullanabilirmiyim?

nurcanaybay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-11-2008, 14:55   #1930
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
... Foça' da Yeni Foça yolunun üst tarafında bulunan evimin bahçesine gölge yapması ve güzel bir görünüm vermesi amacıyla ağaç dikmek istiyorum. Ancak, toprak pek iyi değil, yer yer alttan taş ve kaya çıkıyor, ayrıca poyraza da açık, rüzgar alıyor. Poyraza dayanabilecek ve kök yapısı istilacı olmayan, Foça şartlarında yaşayabilecek bir ağaç önerebilir misiniz? Manolya yı çok severim ama araştırmalarımda manolya, gülibrişim, erguvan ağaçlarının soğuk ve rüzgara dayanıksız olduğunu gördüm, siz ne dersiniz? ...
Manolya böylesi bir alanda size sorun çıkarır. Palmiye deneyebilirsiniz. Özellikle Washingtonia robusta. Hazır yetişkin ağaç bulabilirisniz, kökleri geniş alana yayılmaz, çok derine gitmez. Yetişkinleri 5 m civarında taç yapar. Bahçenizin büyüklüğünü bilemediğim için gölgelenmesi gerekli alanı da tahmin edemiyorum. Zeytin dikebilirsiniz. Hem dekoratif hem güçlü bir ağaçtır. Gülibrişim sizin orada güzel olur, Foça'nın soğuğuna ona çok gelmez. Kırmızı yapraklı süs eriği de güzel olur. Ginko da enteresan yaprakları ile bahçenizi süsleyebilir, erguvan da. Baharda orada oluyorsanız çiçeklerinin doyumsuz güzelliğini seyretme şansınız da olur.

Eski 11-11-2008, 15:09   #1931
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Mine hanım merhaba ;
Elimde compact DF-220 var. 7467 . mesajınızda bahsettiğiniz, musluk suyunu saksı çiçeklerine uygun hale getirmek için önerdiğiniz ,( FeSO 4 )yerine kullanabilirmiyim?
Bana o mesajın linkini verir misiniz lütfen? Burada bir yanlış anlaşılma var çünkü. FeSO4 musluk suyunu çiçeklere uygun hale getirmez. Sadece musluk suyunu sürekli kullanmaktan ötürü aşırı kireçlenme olur, bu da demir eksikliğini doğurur. demir eksikliği de FeSO4 ile giderilir.

Elinizdeki gübre bir mikro element grubu. İçinde %11 demir var. Bunun yanısıra, Cu, Mn ve Zn da içermekte. Yani kısaca çok bariz bir demir eksikliği sorununuz yoksa bu ürünü kullanmanızı öneririm.

Eski 11-11-2008, 15:20   #1932
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Okuduğum yeri bulamadım Mine hanım.Okuduğumu yanlış anlamış olmalıyım.Teşekkür ederim.

nurcanaybay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-11-2008, 08:49   #1933
Ağaçsever

iooktay's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2007
Mine Hanım, Foça daki bahçem için önerilerinizi dikkate alacağım, çok teşekkür ediyorum.

iooktay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-11-2008, 08:49   #1934
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Sn. Şükran Ayalp, verdiğiniz bilgiler çok işimize yarayacak. Zira hem killi toprağı, hem üç aşama olayını mutlaka halletmemiz gerektiğini gördük Çok teşekkürler.

Düzenleyen şükran ünal : 12-11-2008 saat 10:06
şükran ünal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2008, 09:12   #1935
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Merhabalar Mine hanım,

10 gün önce bir kısım bezelye tohumunu işyerinde ve evde saksılara diktim. Tuhaf bir şekilde, gölgede, ışık alamayan yerdekiler gayet hızlı ve güçlü şekilde çimlenmekteyken; ışık altında, pencere kenarında olanlarda herhangi bir hareket yok.

Bu da bende, "acaba çimlenme gölgede daha mı iyi olur" diye düşündürmeye başladı.

Bugünlerde aynı anda domates, biber, turp ve havuç da çimlendirmeye başladığımdan, bu durum tesadüf mü, yoksa gölgede daha mı iyi sonuç alınıyor konusunda yorumda bulunabilirseniz çok memnun olurum.

Bir de, eminim forumda daha önce bir yerde yazılmıştır ama, Koçtaş'ta vs sadece torf bulabiliyorum toprak olarak. Dün bir inşaattan bir torba kadar kum buldum ve şimdi onu torf ile 1/3 oranında karıştırarak kullanmak istiyorum. Umarım su tutmak vs açılarından daha faydalı olur.

Selamlar, sevgiler.

Baobab Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2008, 10:35   #1936
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kesinlikle faydası olur,

bu torf işi çıktı, toprak bulamaz hale geldik...Sermayem olsa marketlere toprak pazarlama işine gireceğim benim gibi etrafta pek çok kişi marketlerde satılan torflardan şikayetçi, torf evdeki saksılar için belki iyi (bana göre değil) ama balkon ve teraslar için hiç de iyi değil.

http://site.mynet.com/yusufustaoglu/

Torf için linke bakınız.

Bazen Mine Hanımın sayfasında olduğumu unutup cevap yazıyorum umarım Mine Hn.kızmaz

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2008, 10:48   #1937
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Çok sağolun.

Verdiğiniz linkte, özellikle tohum çimlendirme için tavsiye edilen kum-tülbent yöntemi çok ilginç.

En kısa zamanda deneyeceğim nasıl olacak diye.

Selamlar, sevgiler.

Eski 14-11-2008, 12:00   #1938
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Merhabalar,
Fidanlıklarda özel olarak tohum çimlendirmek için kullanılan torflar, perlit, bahçe toprağı vb. malzemeleri bulabilirsiniz. Kumuda ardiyelerden temin edebilirsiniz. Marketlerde satılan torflar tohum çimlendirmek için çok elverişli değil.(Bizzat denenmiştir

bilce Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2008, 12:37   #1939
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baobab Mesajı Göster
...
10 gün önce bir kısım bezelye tohumunu işyerinde ve evde saksılara diktim. Tuhaf bir şekilde, gölgede, ışık alamayan yerdekiler gayet hızlı ve güçlü şekilde çimlenmekteyken; ışık altında, pencere kenarında olanlarda herhangi bir hareket yok.

Bu da bende, "acaba çimlenme gölgede daha mı iyi olur" diye düşündürmeye başladı.

Bugünlerde aynı anda domates, biber, turp ve havuç da çimlendirmeye başladığımdan, bu durum tesadüf mü, yoksa gölgede daha mı iyi sonuç alınıyor konusunda yorumda bulunabilirseniz çok memnun olurum.

Bir de, eminim forumda daha önce bir yerde yazılmıştır ama, Koçtaş'ta vs sadece torf bulabiliyorum toprak olarak. Dün bir inşaattan bir torba kadar kum buldum ve şimdi onu torf ile 1/3 oranında karıştırarak kullanmak istiyorum. Umarım su tutmak vs açılarından daha faydalı olur.
...
Baobab ışığın çimlenme üzerine bazı bitkilerde etkileri vardır. Kimi bitkinin tohumu ışıkta çimlenir kimi karanlıkta. Hatta bazı tohumlar çimlenirken özel olarak ilave yapay aydınlatma uygulanır.

Ancak üzerine kapak attığınız bütün tohumlar karanlıkta çimlenmiş demektir. Karanlık ortam bitkinin çimlenme sonrası henüz kotiledon yapraklar varken hızla boy atıp gerçek gerçek yapraklar çıkana kadar cılız gövde oluşturmasına sebep olur. Cılız gövde ise asıl yaprakları taşıyamaz, hastalıklara yol açar vs. Kısaca kontrolü elden bırakmamak gerek.

Torf konusunu pekçok yerde pekçok kere yazdım. Torf tek başına sadece ticari üretimde ve tohum çimlendirmede kullanılır. Salon bitkisi üretiminde kullanılması sebebi hafif olması, su tutmasıdır. Kum su tutmaz. Kum suyu drene etmeye yarar. Torf aşırı su tutar ancak sorun şudur, torf suyunu kaybedince yeniden aldırmak zordur. Böyle bir durumda eğer harçta kum da varsa vay halinize. Kum kullanılacak olan harçlarda akıldan çıkarılmaması geren nokta kumun dişli nehir kumu olması gerekliliğidir. Kumun nematod, hastalık ve zararlı etmenleri taşıyabileceği de asla unutulmamalı ve özellikle çimlendirmede kullanılacaksa işlemden geçirilmelidir. E dergiye yazdığım bir makalede bitkiler için hijyen konusunda harçları nasıl muamele edeceğinizi anlatmıştım. Önümüzdeki günlerde İzmir'de düzenleyeceğim bir eğitimde bunu uygulamalı olarak da göstereceğim.

Tohum çimlendirmekte yalnız torf değil, kum da, toprak ta hatta ince perlit te kullanılır. Çimlendirmenin başarısına etken olan sadece çimlendirme harcı değil, çoğunlukla ısı, su, ışık hastalık ve zararlılardır. Marketlerde satılan torflarda çimlendirme yapmanız mümkün ancak diğer koşullara da %100 dikkat edeceksiniz.

Kolay gelsin

Eski 14-11-2008, 12:53   #1940
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Çok sağolun Mine hanım...
Böyle deneye yanıla, sora sora bir parça öğrenmeye çalışıyorum.
Selamlar, sevgiler

Eski 14-11-2008, 13:32   #1941
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Sevgili Mine Hanım,
Uzun zamandır bahçe bitkileri konusunu internetteki yabancı sitelerden araştırmaktayım. Bazı bitkiler için 'perennial or perenne', bazıları için de 'perenne' yazıyor. Perennial'in kısaca çok yıllık bitki anlamına geldiğini öğrenmiştim fakat aylardır tüm aramalarıma karşın 'perenne'nin tam anlamını öğrenemedim. Sitede de yeri geldiğinde bazı arkadaşlar (örn.limon) da sormuşlar anlamını fakat yazışmalar arasında kaynamış.
Acaba perenne bitkinin perennialden farkı nedir? Ne demek oluyor acaba bu çok sık karşılaşmakta olduğum 'perenne bitki'?
Bu konuda kısaca beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
Saygılarımla.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-11-2008, 14:01   #1942
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Perennial ile perenne aynı anlama gelmekle, botanik isimlerde de şu şekilde görürüz; Lollium perenne gibi. Çok yıllık, dayanıklı Lollium demektir. Ancak botanik isimlendirmeler dışında perennial kullanılır.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 14-11-2008 saat 20:03
Eski 14-11-2008, 16:43   #1943
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa
...arizona servisinin ne kadar süreyle soğuk katlamada kalacağını sormak istiyorum....
24 saat suda bekletip 1 ay soğukta katlamanızı öneririm.

Eski 14-11-2008, 18:49   #1944
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Çok teşekkür ederim Mine Hanım.
Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-11-2008, 18:07   #1945
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Aberon çiçeği aldım, komşumdan gece güzel kokuyor dedi, ful diye verdi, ama bende genel olarak özellik ve güzelliklerini bilmiyorum. Öğrensem iyi olacak. Koyu yeşil yapraklı, gövdesiyle turunçgilleri andırıyor. Geceleri koku yayıyor diyorlar. Limon çiçeği diyen de var. Diğer özellikleri: koku ve çiçeklenmesini öğrenmek istiyorum.

nariçi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-11-2008, 19:07   #1946
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Sn. Mine Hanım ,
Şahsınıza ve foruma katkısı olan herkese teşekkürlerimi arz ederim. Forumda başka bir kısımda bahsetmiş olduğunuz Mycor isimli mikoriza mantar preparatından temin etmek istiyorum. Nazilli ve Aydında zirai ilaç bayilerinde aradım ama maalesef bilen dahi yok. Malumunuzdur önümüzdeki günlerde İzmir Tarım Fuarı var . Bu bağlamda ; 1- Tarım fuarında veya İzmirdeki zirai ilaç bayilerinde bulabilme şansım var mı ? 2- Tarım fuarında Ağaçlar.net olarak bir etkinlik olacak mı ? Saygı ve selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-11-2008, 14:16   #1947
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Segili Mine Hanım,
Ekim ayı başında budadığım gülden ve ağaç hatmiden birer çeliği suya koymuştum.Ağaç hatmi yeşerdi ve kök vermeye başladı.Gül de de yeşerme var ancak hiç kök belirtisi yok.
Bu geçici bir gelişme midir yoksa yaşama şansı var mı ?.
Suda mı bırakayım yoksa saksıya ekeyim mi ?

Eklenen Resimler

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-11-2008, 15:01   #1948
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Sayın Mine Hanım,
çok hoşuma giden sarkan begonya tohumunu aldım.Ekmek için açtım.Birde baktımki o kadar küçük tohumlarmı ki.Nasıl elime alacagımı nasıl ekecegimi bilemedim.Poşetin birazını keserek torfun üzerine döktüm.İki ay geçmesine ragmen hiç bir belirti olmadı.Artık çirüdüklerini düşünüyorum.Geri kalanları nasıl bir yöntemle çimlendirebilirim.Bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.

suzan7 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-11-2008, 18:00   #1949
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Aberon çiçeği özelliklerini bilen var mı? Küçücük çiçekler var **** taç yaprakları dökülmüş olabilir. Çünkü üzerindekiler yıldız gibi birşeyler.

nariçi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-11-2008, 18:03   #1950
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Arkadaşlar benim ektiğim tohumlar önce çimleniyor boylanıyor sonrada boynunu büküp ölüyor neden acaba bir bilen varmı yardımcı olursanız sevinirim

günebakan Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024